ما را در شبکه های اجتماعی

بخاری

معرفی انواع بخاری + نکات طلایی خرید بخاری

در این مطلب با انواع بخاری از جمله بخاری گازی، بخاری برقی، بخاری هیزمی، بخاری نفتی و بخاری دیواری آشنا خواهید شد. مزیت ها و معایب هر یک توضیح داده شده است. با توجه به ویزگی های هر بخاری می توانید بخاری مورد نظر تان را پیدا کنید. علاوه بر آن نکاتی را ذکر کرده ایم که در انتخاب بخاری مناسب لازم است به آن ها توجه شود.

ضمن مطالعه این مقاله، لازم به یادآوری است که بدادم برس، در زمینه تعمیر بخاری هم نیروهای مجرب بسیار خوبی دارد. بنابراین هر گاه نیاز به تعمیر بخاری گازی یا سایر تاسیسات گرمایشی را داشتید، با خیال آسوده با بدادم برس تماس بگیرید تا در اسرع وقت کار تعمیر بخاری در محل برای شما انجام شود.

برای تعمیر بخاری و اعزام تعمیرکار بخاری به محل، با بدادم برس تماس بگیرید.

معرفی انواع بخاری

وقتی به فصل سرما نزدیک می شویم، این سوال ممکن است به ذهن هر کدام از ما برسد که بهترین بخاری ها برای خرید کدام نوع هستند ؟ مقرون به صرفه ترین بخاری کدام یک است؟ بخاری های برقی را انتخاب کنیم یا گازی ؟

بخاری هیزمی

شاید بتوان گفت اولین وسیله گرمایشی که بشر اختراع کرده، بخاری هیزمی یا چوبی می باشد‌. این نوع بخاری دارای مخزنی است که هیزم را در آن قرار می‌ دهند. هیزم به چوب ‌های کوچک و خشکی گفته می‌ شود که پس از سوختن مقدار زیادی گرما تولید می‌کنند.

هیزم نسبت به منابع دیگر سوختی ارزان‌ تر است. بدنه بخاری هیزمی معمولا از جنس چدن نسوز ساخته شده که در برابر گرما و ضربه بسیار مقاوم است. بخاری چوبی مدل سنتی دارد و بیشتر در کافه های سنتی، خانه باغ ها و رستوران ها مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

یکی از معایب بخاری هیزمی این است که با سوختن چوب گازهای اکسید نیتروژن و مونوکسید کربن و همچنین دوده تولید می شود. برای نصب این بخاری حتما باید از دودکش استاندارد استفاده شود تا از پخش شدن گازهای سمی و دوده در محیط جلوگیری کند.

بهترین بخاری کدام است

بخاری گازی

بخاری گازی یکی از رایج‌ ترین و پرطرفدارترین انواع بخاری است که گرمای خود را از گاز طبیعی به دست می‌ آورد. انواع بخاری گازی عبارتند از: زمینی، دیواری، دودکش دار و بدون دودکش. در نصب بخاری های گازی باید نکات ایمنی را دعایت کنید.

زیرا در غیر اینصورت باعث به وجود آمدن حوادث خطرناکی خواهد شد. بخاری های گازی بدون دودکش برای مکان های بزرگ که تهویه بالایی دارند مورد استفاده قرار می‌ گیرد و برای فضاهای کوچکتر بخاری گازی دودکش دار توصیه می‌شود.

بهترین بخاری

بخاری برقی

همانطوری که از اسمش مشخص است، بخاری برقی با استفاده از برق کار کرده و محیط اطراف را گرم می‌ کند. بخاری برقی دارای بازدهی بسیار بالایی است و قابلیت جا به جایی دارد.

از این بخاری نمی توان برای گرم کردن فضاهای خیلی بزرگ استفاده کرد. زیرا هم هزینه برق را بالا می‌ برد و هم توانایی گرم کردن یک مکان بزرگ را ندارد. بخاری برقی در دو نوع تابشی و فن دار در بازار موجود است.

 

بخاری دیواری

بخاری دیواری نوعی بخاری با ابعاد و اندازه کوچکتر نسبت به بخاری های زمینی است. بخاری دیواری در دو نوع برقی و گازی در مکان‌های کوچک مانند اتاق خواب، مغازه و… مورد استفاده قرار می گیرند.

حرارت تولیدی بخاری دیواری از بخاری زمینی کمتر است. نصب بخاری دیواری کمی زمان بر است و مصرف کنندگان ترجیح می دهند که بخاری دیواری در فصل های گرم سال بدون استفاده روی دیوار باقی بماند. اما بخاری های زمینی به سادگی جمع شده و دوباره در فصول سرد نصب می‌ شوند.

بخاری دیواری گازی در دو نوع دودکش دار و بدون کش وجود دارد. از نوع بدون دودکش باید در جاهایی استفاده شود که کاملا بسته نبوده و هوا در آن جریان داشته باشد.

 

بهترین بخاری سال 99

بخاری نفتی

در مناطقی که به برق و گاز دسترسی ندارند، برای گرم کردن محیط در فصول سرد سال از بخاری نفتی استفاده می کنند. بخاری نفتی دارای مخزنی است که درون آن را پر از نفت می‌کنند.

نفت قطره قطره به داخل کوره ریخته و در اثر سوختن نفت گرما تولید می‌شود. در نصب این بخاری نیز باید نکات ایمنی را رعایت کنید. بخاری نفتی باید دارای کاربراتور (سیستم تنظیم سوخت) باشد. همچنین مخزن سوخت از قسمت کوره بخاری نفتی باید فاصله داشته باشد‌. دودکش بخاری نفتی باید به خوبی در جای خودش متصل شود تا از ورود گازهای سمی به محیط جلوگیری شود.

لیست قیمت خرید بهترین بخاری

در خرید بخاری به چه نکاتی باید توجه کنیم ؟

در خرید بخاری برای خانه خود باید به این نکته نیز توجه کنید که اگر می خواهید از نظر بهینه سازی مصرف سوخت بخاری قابلیت بیشتری داشته باشد،باید بسته به بزرگی یا کوچکی خانه خود از چند بخاری در نقاط مختلف منزل استفاده کنید، چرا که یک بخاری برای گرمایش بخش محدودی از فضای ساختمان، کاربرد موثر دارد.

بنابراین یکی از مهم‌ترین فاکتورهای انتخاب بخاری، درنظر گرفتن متراژ خانه است و نباید یک بخاری بزرگ را برای یک محیط کوچک تهیه کرد. همچنین تهیه یک بخاری کوچک برای فضایی بزرگ اشتباه است.همچنین در انتخاب بخاری باید به عواملی از قبیل ایمنی، مصرف کم، هزینه نصب مناسب، رده بالاتر در برچسب انرژی، مطابقت با استانداردهای زیست محیطی نیز توجه کرد.

بخاری برقی بهتر است یا بخاری گازی ؟

بدون شک از آنجایی که گاز در کشورمان از منابع طبیعی در دسترسی است که همواره هزینه استفاده از آن به مراتب کمتر از دیگر حامل های انرژی است، بخاری گازی البته برای کسانی که به قول معروف از نعمت گاز بهره مند هستند بهترین بخاری است.

همان طور که می دانید بخاری های گازی هم انواع مختلفی دارند که می توانید برحسب نیاز خود یکی از مدل های زمینی و یا دیواری را انتخاب کنید.اما اگر برای منزل خود به گزینه بخاری های دیواری فکر می کنید باید بدانید که حرارت بخاری دیواری از زمینی کمتر است و فضای کمنری را اشغال می کنند

اما از آنجایی که بخاری دیواری را شرکت های سازنده برای مکان هایی با متراژ پایین طراحی کرده اند مثل اتاق کار و یا یک اتاق کوچک در منزل ، پس نهایتا تا هفت هزار کیلو کالری در ساعت قدرت دارند ، بنابراین مناسب مکان هایی با متراز های بالا نیستند.

در ضمن در خرید بخاری های دیواری مدرن باید توجه داشته باشید که مدل بدون دودکش این بخاری ها تنها برای مکان هایی با رفت و آمد زیاد، مناسب است و اصلا برای منازل و فضاهای بسته پیشنهاد نمی شود.

در صورتی هم که برای گرم کردن یک مکان کوچک به خرید بخاری برقی فکر می کنید باید بدانید که این بخاری ها از هزار تا دو هزار وات طراحی شده اند و مصرف بالایی دارند.

بخاری برقی یکی از وسایل پر مصرف انرژی الکتریکی می باشد و اگر چه تبدیل انرژی الکتریکی به حرارت در این وسیله گرمایشی دارای بازدهی صد درصد است، اما عمدتا نحوه کنترل این تبدیل انرژی در بخاری برقی می تواند سبب اتلاف انرژی گردد.

 

تصویر بخاری

خرید بخاری مقرون به صرفه

مشخص شد که بهترین بخاری برای مصارف خانگی تان بخاری های زمینی و دود کش دار هستند. که در طرح ها و رنگ های مختلف به بازار آمده اند تا از رقبای خود گوی سبقت را بگیرند و بیش از آنکه کیفیت و ایمن بودن خود را به شما معرفی کنند ، شما را در گیر انتخاب طرح و رنگ خاص خود و مورد نظر شما کنند.

اما مطمئنا شما برای صرفه جویی در هزینه های خودتان هم که شده باید به دنبال تهیه یک محصول کم مصرف باشید. برای اینکه پس از خرید ، هزینه های کمتری را برای تعمیرات و نگه داری متحمل شوید باید پیش از هر چیز به رده انرژی توجه کنید، رده انرژی همان خط های رنگی است که تا به حال بارها بر روی لوازم خانگی خود دیده اید، اما معمولا در موقع خرید اصلا به چشمتان نمی آید.

رده انرژی همان خط های موازی رنگی رنگی هستند که با حروف انگلیسی علامت گذاری شده اند، که دقت به آنها، از مهمترین نکاتی است که باید در هنگام خرید به آن توجه کنید.

چرا که بدون شک آنچه برای همه ی ما مهم است این که محصولی تهیه کنیم که به واسطه آن بتوانیم از حداقل انرژی مصرفی بیشترین استفاده را داشته باشیم. اما باید توجه داشت که این استفاده بهینه از انرژی ملزم به خرید از شرکتی است که در تولید محصولات خود به بازدهی بخاری های تولیدی اش توجه کرده باشد.

این به این معنی است که سازنده در تولید ، نسبت خروجی انرژی به ورودی انرژی را بالاتر از ۷۰ درصد در نظر گرفته باشد. بنابراین اگر بخواهید به اینکه سازنده بخاری مورد نظرتان تا چه میزان به بازدهی بخاری های تولیدی اش توجه کرده است ، پی ببرید باید به رده انرژی بخاری و در یک کلام بازده خالص تولید گرمای آن توجه کنید.

البته رده انرژی به دلیل کمی جا در برخی از بخاری ها به صورت آن برجسب خط های رنگی که بر روی دیگر لوازم خانگی می بینیم دیده نمی شود و روی بخاری ها فقط رده انرژی همان بخاری نوشته شده است. حروف انگلیسی رده انرژی هرچه به ابتدای الفبای انگلیسی نزدیک‌تر باشد، نشان دهنده کمترین اتلاف مصرف است.

پس پیشنهاد می شود که :

  • اولا کالا هایی را که رده بندی انرژی ندارند رابرای خرید انتخاب نکنید.
  • ثانیا به سراغ محصولاتی بروید که حداقل رده انرژی آنها در ردیف های اول یعنی D و C باشد ، رده های A و B در ایران کمتر یافت می شوند.

 

نکات ایمنی در استفاده از بخاری

بهتر است فکر خرید بخاری های بدون دودکش برای خانه را از ذهنتان دور کنید و توصیه استفاده از بخاری های دودکش دار برای منزلتان را جدی بگیرید، چراکه ،استفاده از بخاری های بدون دود کش در محیط‌های بسته‌ای مانند اتاق خواب و یا حمام و هر جایی که تهویه خوبی نداشته باشد، اساسا ممنوع است.

این گونه از بخاری ها را فقط می توان در محل هایی نصب کرد که هوای تازه در آن جریان داشته باشد چرا که گاز برای سوختن به اکسیژن هوای داخل محیط احتیاج دارد و درصورت کمبود هوا اکسیژن پایین می‌آید و مونوکسید و دی‌اکسیدکربن بالا می‌رود که این مسئله مسمومیت و گازگرفتگی را به دنبال دارد.

همان چیزی که به بخاریهای غیر استاندارد به اسم مرگ خاموش به خانه های ما می آورند. در صورت استفاده از این بخاری ها نیز حتما آنهایی را خریداری کنید که مجهز به سیستم‌ ODS باشند چراکه طبق استاندارد، تمامی بخاریهای بدون دودکش باید به این سیستم مجهز باشند.

به طور کل باید در هنگام انتخاب بخاری ها دقت کنید تا حتما بر روی کارتن و یا دفترچه راهنما قید شده باشد که دستگاه مجهز به سیستم حساس به میزان اکسیژن (ODS) است، سیستمی که به گفته متخصصان نصب و تعمیر دستگاه های گاز سوز و برودتی متاسفانه در بسیاری از کالاهای شرکت های مختلف نصب نمی شود و در تولید بخاریهای این شرکت ها به سیستم سنسور حرارتی بسنده می شود.

البته سنسور های حرارتی هم تا حدودی با افزایش ایمنی ، سطح ریسک ناشی از بروز حادثه را کاهش می دهند این سیستم به این شکل عمل می کند که با زیاد شدن شعله و حرارت بدنه بخاری، سنسور عمل می کند و شعله خاموش می شود.

اما در سیستم ایمنی قطع جریان گاز در اثر کاهش اکسیژن یا همان (ODS) ، اگر اکسیژن محیط به هر دلیلی به 18 درصد کاهش یابد، دستگاه خاموش می‌ شود و سیستم به طور خود کار جریان گاز ورودی به بخاری را قطع می کند.

بخاری

خدمات پس از فروش

بخاریها باید دارای خدمات پس از فروش که در دفترچه ضمانت نامه قید شده، باشند و حتما توسط سرویس کاران مجاز نصب و راه اندازی شوند. خدمات پس از فروش اولیه شامل نصب ، راه اندازی و تست خروج گاز های منوکسید کربن می شود.

نصب استاندارد یک بخاری نقش مهمی در افزایش ایمنی دارد در هنگام نصب باید به خروجی دودکش توجه کرد چراکه قرار است تا گاز سمی بدون رنگ، بدون بو و غیر قابل تشخیــــــص CO که زمان کار بخاری تولید می‌شود، از طریق دودکش استاندارد خارج شود .پس از استفاده هم باید در طول زمان های مختلف کنترل دوره ای جهت اطمینان از مناسب بودن شرایط تهویه و دودکش صورت بگیرد.

همچنین باید توجه داشت تا بخاری گازسوز هرگز بدون اتصال به دودکش روشن نشود، چرا که منوکسید کربن و گازهای کشنده وارد خانه می‌شوند بنابراین باید همواره از باز بودن مسیر دودکش و نشتی نداشتن لوله و سالم بودن کلاهک دودکش که در انتهای دودکش، در بیرون از ساختمان نصب می‌شود اطمینان داشت.

پس نصب و تعمیرات بخاری را به تعمیرکاران مجاز و خدمات پس از فروش بسپارید و با تمام مهارت هایی که ممکن است داشته باشید سعی کنید تا فقط برای اطمینان از ایمن بودن وسیله گاز سوز خانه تان از خدمات پس از فروش مراکز تولیدی استفاده کنید.

همچنین طول شیلنگ گاز از شیر تا بخاری نباید حداکثر از ۱۵۰ سانتی متر بیشتر باشد، چرا که استفاده از شیلنگ های بلند برای رساندن گاز به نقاط مختلف منزل بسیار خطرناک است و باید از شیلنگ های لاستیکی تقویت شده که مخصوص گاز ساخته شده ، استفاده شود،

برای محکم کردن شیلنگ های گاز نیز باید از بست های فلزی مناسب استفاده شود و بعد از نصب هم مطمن شد که لوله بخاری، سریع گرم شود.اگر دودکش بعد از نصب گرم نشود به این معنی است که دودکش بطور اصولی و استاندارد طراحی و نصب نشده است و یا به دلایل مختلف گرم نمی شود که بایدتوسط متخصصان کاملاً بررسی شود.

 

هزینه های خرید بخاری

برای خرید بخاری، باید به متراز خانه خود نیز توجه کنید ، مکانهای زیر 50 متر و دارای فضای باز میتوانند از بخاریهای بدون دود کش دیواری استفاده کنند و مکانهای زیر ۵۰ متر یا فضاهای بسته می توانند از بخاریهای دیواری با دودکش و یا بخاری های زمینی با قدرت 5 هزار تا 6 هزار کیلو کالری استفاده کنند و در خانه های ۵۰ تا ۷۰ متری باید بخاریهای 7 تا 9 هزار خریداری شود و در خانه های ۷۰ متر به بالا بخاری با قدرت حرارتی ۱۲ هزار به بالا باشد.

بخاریهای شومینه نیز برای سالن و پذیرایی خانه مناسب است . البته در برخی مواقع افراد در هنگام خرید مدل یک بخاری را با قدرت حرارتی اشتباه می گیرند این در حالی است که باید توجه داشت تا با هم اشتباه گرفته نشوند. توجه داشته باشید که قدرت گرما دهی با عبارت (( کیلو کالری )) همراهی می شود و با مدل بخاری فرق دارد.

 

نحوه نگهداری درست بخاریها

توصیه می شود بعد از فصل سرما و اتمام کار بخاری ابتدا گرد و غبار را با دستمال گرفته و هرگز بخاری را نشوئید مگر در مواردی که اجزاء آن توسط سرویسکار مجاز تفکیک شده باشد و بعد از خشک کردن دوباره مونتاژ شود ، چون اکثر قطعات فلزی بوده و دچار زنگ زدگی می شود.

حتی الامکان بخاری را بسته بندی کرده و یا در نایلون و یا پارچه پیچیده و در انباری نگهداری کنید نه در گوشه حیاط و پشت بام و محیط های سر باز، تا برای مصرف سال آینده مجبور به پرداخت هزینه هایی از قبیل رفع زنگ زدگی ، گرفتگی لوله های داخلی و تعویض شیشه و سرویس مجدد نباشید.

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>