ما را در شبکه های اجتماعی

ترکیب رنگ در نقاشی ساختمان

به راستی یکی از شگفت انگیزترین و زیباترین اتفاقات زندگی بشر، دیدن رنگ های گوناگون و تاثیریست است که میتواند از آنها بگیرد. هیچ کس نمی تواند به زیبایی که رنگهای گوناگون و هارمونی آنها در کنار یکدیگر ایجاد می کند، شک کند. اما به راستی رنگ ها چیستند و چرا برای انتخاب رنگ منزل نیاز داریم که دقت فراوانی به خرج دهیم؟ از نظر فیزیکی هیچ رنگی در عالم هستی وجود ندارد. انواع و اقسام رنگ هایی که مغز آنها را طبقه بندی کرده و می‌شناسد و تنها از دریچه ذهن قابل تشخیص است و وجود خارجی ندارد. کارشناسان بدادم برس امروز در این مقاله سعی دارند به نکات جالبی از ترکیب رنگ ها در نقاشی ساختمان بپردازند.

رنگ ها چه تاثیراتی بر ذهن و روان دارند؟

بسیاری از دیگر جانداران از جمله زنبور ها و اکثر خزندگان، قادر به دیدن رنگ ها نیستند. رنگ در اثر انعکاس فوتون های نور از برخورد با یک شی به سمت چشم ما ایجاد می شود. زمانی که نور به چشم ما منعکس می شود با فرکانس های گوناگونی مواجه می شویم که مغز برای تشخیص و تمایز اشیا از یکدیگر، روی هر یک از این فرکانس ها عکس العمل خاصی نشان می دهد. هر یک از این عکس العمل ها باعث میشوند رنگ های متفاوت، متمایز دیده می‌شوند.نکته مهم این است که بسیاری از رنگ ها تاثیر مخربی بر روی مغز ما دارند؛ بنا بر این در این مقاله همراه ما باشید.

رنگ مشکی

یکی از شگفت انگیزترین رنگ های موجود، رنگ مشکی می باشد. این رنگ در عین حال که از نظر روانشناسی بیانگر قدرت، اراده، ناشناختگی، پیچیدگی و استحکام شخصیتی می باشد؛ از طرفی نماد عزاداری، افسردگی، سادگی، و تقلیل گرایی نیز هست. در اکثر سنت ها جوامع مختلف رنگ مشکی را نماد عزا می دانند.
استفاده از رنگ مشکی در دکوراسیون باعث کوچک تر دیده شدن فضا می شود، همانگونه که استفاده از این رنگ در لباس ها باعث لاغر دیده شدن افراد می باشد.

تاثیرات رنگ مشکی بر بدن

نکته جالب در خصوص رنگ مشکی این است که در واقع این رنگ عدم وجود هرگونه رنگ دیگر است. به بیان دیگر تعریف رنگ مشکی این است که جاذب نور باشد و نور از آن منعکس نشود. (و طبیعتا می دانید که اگر نور از چیزی منعکس نشود، آنرا نمی بینیم.) هر چقدر مشکی شما بیشتر جاذب نور باشد، اصطلاحاً سیاه تر و مشکی تر است.
استفاده مستمر از رنگ مشکی می‌تواند نواحی مختلف مغز را تحت تاثیر قرار دهد و در نتیجه موجب افسردگی شود.
از آنجا که رنگ های سفید و مشکی مکمل یکدیگرند؛ نیزساده ترین و کامل ترین رنگ ها هستند،معمولا در طراحی دکوراسیون به سبک مینیمالیسم از آنها استفاده می شود.

دکور با رنگ مشکی

بهره گیری از رنگ مشکی به هیچ وجه برای دکوراسیون توصیه نمی شود؛ مگر این که شما برنامه خاصی برای ایجاد یک فضای فانتزی و یا استودیویی داشته باشید؛ که در این صورت نیز می‌توانید تنها بخش کوچکی از خانه خود را با این رنگ مزین کنید.

سیاه در روانشناسی رنگ ها

رنگ سفید

مانند آنچه پیشتر در خصوص رنگ مشکی گفته شد؛ رنگ سفید نیز تنها یک رنگ نیست. به بیانی حاصل تجمع تمام رنگ ها با یکدیگر یا نبودن هیچ یک از رنگ هاست.
انواع طیف رنگ سفید را می توان: شیری، صدفی، سفید استخوانی و سفید عاجی دانست. رنگ سفید معمولاً در اسطوره ها و فرهنگ های گوناگون، نماد پاکیزگی، بی‌گناهی، خلوص ،برابری وحدت و کارآمدی می باشد.

مضرات رنگ سفید

خیره شدن طولانی مدت به رنگ های سفید و سیاه، برای کودکان بسیار خسته کننده و عذاب دهنده است از این رو به هیچ عنوان استفاده از این دو رنگ برای اتاق کودک توصیه نمی شود. در خصوص روانشناسی رنگ سفید محض، می توان گفت که تاثیرات چندان مثبتی بر روی بدن نمی گذارد! از این رو درست شبیه به رنگ سیاه می باشد.
پرستاران معمولا رنگ سفید بر تن دارند تا پاکیزگی و استریل بودن آنان را نشان دهد. رنگ سفید که نشان دهنده پاکیزگی و بی‌طرفی است فقط برای چند لحظه قابل تحمل است.در صورتی که پزشکان جراح که با حساسیت های بسیار زیادی مواجهند، برای آرامش بخشیدن به بیمار از نوعی رنگ سبز خاص بهره می گیرند. اگر بنا دارید که منزل یا اتاق خود را به رنگ سفید محض در بیاورید، باید بدادنی که این رنگ در مغز تاثیراتی می گذارد و باعث کمی اشتها، انزوا و بی حوصلگی یا ناراحتی در افراد می شود.

رنگ سفید را کجا استفاده کنیم؟

استفاده از این رنگ به صورت خام برای دکوراسیون منزل شما توصیه نمی شود. مانند رنگ سیاه، در بسیاری از فرهنگ ها مانند فرهنگ چین و هند، از رنگ سفید به عنوان رنگی برای عزا و عزاداری استفاده می کنند. اگر می خواهید در دکوراسیون منزل خود از رنگ سفید استفاده کنید؛ حتماً از مکملش یعنی رنگ ‌سیاه هم بهره بگیرید. نیز در کنار آن از طیف های گسترده ای از رنگ سفید بهره مند شوید چرا که تنها استفاده از سفید محض می تواند باعث ناراحتی و خستگی شما شود.
رنگ سفید در کابینت ها و دکوراسیون آشپزخانه، مرسوم تر از استفاده از آن در دیوارها، بخش نشیمن خانه و نیز در اتاق ها می باشد.

رنگ سفید در طراحی دکور

رنگ قرمز

قرمز در روانشناسی رنگ ها معمولاً به عنوان قوی ترین و جذاب ترین رنگ ها شناخته می شود. طیف های مختلف این رنگ را می توان قرمز روشن، قرمز توت فرنگی، سرخاب،ی خرمایی، ارغوانی، شرابی، یاقوتی و قرمز تیره عنوان کرد. این رنگ در سنت های گوناگون معمولاً به معنای فعالیت، میل، اشتیاق، شوق و انرژی می باشد.

درحیوانات این رنگ نماد خطر است و اکثر حیوانات رنگ بین(حیواناتی که عصب چشمی شبیه به انسان دارند و رنگ را می بینند) از این رنگ می ترسند. بسیاری از جانداران برای حفظ جان خود، طی روند تکامل به رنگ قرمز در آمده اند تا شکارچیان خود را بترسانند.
به دلیل فعالیت بسیار زیادی که مغز پس از دیدن رنگ قرمز انجام می دهد، استفاده از آن را به صورت خام و یک رنگ زمینه برای دکوراسیون منزل شما توصیه نمی کنیم. استفاده از این رنگ برای مکان تجاری تان به شرطی که شما دارای یک رستوران ، غذاخوری یا فست فود هستید؛ بسیار توصیه می‌شود. این رنگ باعث پرخوری و افزایش میل و اشتیاق به غذا خواهد شد، از این رو اکثر رستوران ها از این رنگ برای طراحی دکور خود استفاده می‌کنند.

 

همچنین بخوانید

طرح های جدید نقاشی ساختمان در سال 2022

 

تاثیرات رنگ قرمز بر جسم انسان

فرکانسی که نور با انعکاس از شئ قرمز به چشم می فرستد، از طریق نورون ها به مغز انتقال پیدا می کند و باعث افزایش متابولیسم بدن شده و به لاغری و کاهش وزن کمک میکند. این رنگ باعث افزایش تنفس، تقویت امیال جنسی و پرخوری می شود.
به خاطر داشته باشید که استفاده از رنگ قرمز در اتاق ها باعث تحریک پذیری،آشفتگی و همچنین از عصبانیت زودرس می شود. در عین حال به دلیل فیزیک خاص چشم و مغز کودکان و رشد نایافتگی مغز آنها، قرمز برای آنان به علاوه دسته دیگر از رنگ ها که در ادامه نام می‌بریم؛ مناسب تر از رنگ سفید و سیاه می‌باشد.
معمولاً به دلیل زننده بودن بیش از حد و سختی در خیره شدن به رنگ سرخ، استفاده به صورت رنگ زمینه و خام زیاد توصیه نمی شود. بهتر است اگر تمایل به استفاده از رنگ سرخ دارید، به کاغذ دیواری سه بعدی قرمز رنگ نیز سری بزنید.

آیا رنگ قرمز برای نقاشی ساختمان کاربردی دارد؟

رنگ آبی

رنگ آبی بنا بر نظرسنجی‌ها، پرطرفدارترین رنگ دنیاست. از طرفی نسبت به نتایجی که در مغز به بار می آورد، نقطه مقابل رنگ قرمزمی باشد؛ چرا که آبی رنگی سرد و آرامش بخش است. انواع مختلف این رنگ را می توان آبی تیره، سرمه‌ای، آبی نفتی، آبی کاربنی، آبی روشن، آبی فیروزه ای، آبی آسمانی و آبی لاجوردی یا نیلی دانست.

ویژگی های رنگ آبی

رنگ آبی معمولاً رنگی مردانه محسوب می شود و در روانشناسی رنگها گویای صداقت، وفاداری، اعتماد به نفس، هوش و دانش شناخته می باشد. در شخصیت شناسی رنگ ها افرادی که این رنگ را دوست دارند، معمولاً افرادی قابل اتکا و معتمد شناخته می شوند. تاثیراتی که این رنگ بر بدن می گذارد، تاثیرات بسیار مثبتی است. چرا که انعکاس نور با این فرکانس، باعث کاهش متابولیسم و افزایش آرامش بدن می شود. این رنگ نیز اضطراب و استرس را کم می‌کند. از این رو معمولاً برای اتاق خواب، بسیار توصیه می شود.

تاثیر رنگ آبی بر جسم

گفته شده که در هنگام غذا خوردن در اتاق آبی ننشینید، چرا که با کم شدن متابولیسم بدن اشتهای خود را از دست خواهید داد. بنابراین اگر رستوران یا غذاخوری دارید بزرگترین اشتباه شما می تواند انتخاب رنگ آبی به عنوان رنگ دکوراسیون باشد! نیز این رنگ باعث افزایش هورمونهای هوشیاری میشود و مغز را فعال تر می کند. در اسطوره ها، یونانیان قدیم بر این باور بود که رنگ آبی انسان را از گزند شیطان دور نگه میدارد، نیز در هندوستان یکی از خدایان به نام کریشنا رنگی آبی دارد.

رنگ مناسب اتاق خواب

دکوراتور ها معمولاً دفاتر، شرکت ها و بیمارستان ها را آبی رنگ میکنند. توجه داشته باشید که رنگ زدن نشیمن خود به این رنگ آبی، می تواند غیرعادی و نازیبا جلوه کند. مگر این که شما برنامه های فانتزی برای ایجاد دکوری غیر عادی را داشته باشید. در عوض می توانید در اتاق های خواب خود از این رنگ استفاده کنید اما این رنگ برای اتاق خواب کودک چندان مناسب نیست چرا که کودکان با رنگ های گرم ارتباط بهتری برقرار می کنند.

رنگ آبی برای نقاشی ساختمان مناسب است؟

رنگ نارنجی

این رنگ نوعی رنگ فرعی است و از ترکیب دو رنگ زرد و قرمز به وجود می آید. تیپ های متفاوت و مختلف این رنگ را می توان هلویی، قرمزنارنجی، طلایی، کهربایی، نارنجی، سوخته و نارنجی تیره دانست این رنگ نماد شور، اشتیاق و اجتماعی بودن است.
تحقیقات نشان داده که رنگ نارنجی می تواند باعث افزایش اکسیژن رسانی به بدن و در نهایت بهبود فعالیت مغز شود. نیز به تبع از همین این اصل، باعث افزایش ایمنی بدن می شود. این رنگ باعث کاهش آلزایمر و بهبود امیال بدن میشود.

رنگ نارنجی، مناسب برای اتاق کودک

استفاده از رنگ نارنجی در اتاق کودک توصیه می شود، علی الخصوص اگر کودک پسری دارید. استفاده از این رنگ در اقسام دیگر دکوراسیون منزل باعث جذابیت درمان افسردگی تحریک اشتها در افراد می شود این رنگ شادمان می تواند به عنوان دکور اتاق جلوه های بسیار زیبا در کنار رنگ مکمل خود یعنی آبی داشته باشد.

رنگ نارنجی در نقاشی ساختمان

رنگ زرد

رنگ زرد، یک رنگ اصلی است که در طبقه بندی رنگ های گرم قرار می گیرد. مکمل این رنگ، بنفش ارغوانی می باشد. طیف های گوناگون این رنگ را می توان به زرد روشن، لیمویی، طلایی، کرم و زرد تیره دانست. رنگ زرد در روانشناسی نماد خوش بینی، شادی، سرگرمی، خیرخواهی و اعتماد به نفس است. در شخصیت شناسی افرادی که به این رنگ تمایل دارند، افرادی هستند که ارتباط بسیار خوبی با دیگران برقرار می کنند و بسیار اجتماعی هستند.

تاثیر رنگ زرد بر مغز

از لحاظ علمی این رنگ باعث تحریک نیمکره چپ مغز می‌شود. نیمکره چپ مغز قسمتی است که منطق و محاسبات مغز در آن قرار دارد، به همین جهت این رنگ از لحاظ منطق و تصمیم گیری بسیار موثر است. در روانشناسی تجاری، این رنگ جذابیت لحظه‌ای دارد و خیره شدن دراز مدت به آن چندان آسان نیست. بنابراین این رنگ می‌تواند بسیار انتخاب خوبی برای تبلیغات شما باشد، چراکه نگاه ها را برای لحظاتی به خود جذب می کند. در بیشتر فرهنگ ها رنگ زرد نماد خوبی‌هاست است و نشاط آور است برای طراحی لباس اتاق و ابزار کودک انتخابی بهتر از رنگ زرد وجود ندارد. اگر در انتخاب رنگ اتاق، سیسمونی و لباس های کودک خود مرددید، زرد و نارنجی بهترین گزینه ها برای شما هستند.

روانشناسی رنگ زرد

اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید. منتظر نظرات شما هستیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین انجام خدمات تزئینات ساختمانی از جمله نقاشی ساختماتن با شماره زیر تماس بگیرید.

صفحه اینستاگرام بدادم برس را دنبال کنید

اینستاگرام بدادم برس
.

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>