ما را در شبکه های اجتماعی

تعمیر آبگرمکن برقی

تعمیر آبگرمکن برقی

تعمیر آبگرمکن برقی در تهران را به مجموعه بدادم برس بسپارید. تعمیر آبگرمکن برقی یکی از خدمات مجموعه ماست که مشتریان بسیاری را جذب کرده است. در این مطلب درباره تعمیر آبگرمکن برقی و نحوه انجام آن، ابزار مورد نیاز برای تعمیرات آبگرمکن برقی صحبت کرده ایم.

اگر قصد دارید خودتان برای تعمیرات آبگرمکن برقی دست به کار شوید، این پست نمی تواند به شما کمک کند چرا که فقط برای آشنایی شما با تعمیر آبگرمکن برقی نوشته شده است. طبق گفته کارشناسان افرادی که تخصصی در زمینه تعمیرات آبگرمکن ندارند نباید دست به تعمیر آبگرمکن برقی بزنند. زیرا کار پر خطری است.

تعمیر آبگرمکن برقی در بدادم برس با گارانتی و ایاب ذهاب رایگان در تهران

تعمیر آبگرمکن برقی در بدادم برس

هر تعمیرکار آبگرمکن برقی در بدادم برس توانایی برطرف کردن انواع مشکلات آبگرمکن برقی را دارد. در صورتی که آبگرمکن برقی تان به خوبی کار نمی کند با ما تماس بگیرید.در صورتی که در تهران زندگی می کنید، تعمیرات آبکرمکن برقی در تهران با ایاب و ذهاب رایگان انجام می شود.

تعمیرکاران محدودی هستند که بتوانند آبگرمکن برقی را تعمیر کنند. اما بدادم برس این خدمت را با بالاترین کیفیت ارائه می دهد. در صورت نیاز به تعمیرکار آبگرمکن برقی تنها کافی است با شماره تلفن های ما تماس بگیرید.

 

تعمیرات آبگرمکن برقی در چه محدوده ای ارائه می شود؟

در هر کجای تهران که زندگی می کنید، می توانید برای تعمیر آبگرمکن برقی با ما تماس بگیرید. تعمیرکاران آبگرمکن برقی ما در سراسر تهران آماده خدمت رسانی به شما عزیازن هستند. محدوده خدمات تعمیرات آبگرمکن برقی به صورت زیر است :

 • تعمیر آبگرمکن برقی شمال تهران
 • تعمیر آبگرمکن برقی شرق تهران
 • تعمیر آبگرمکن برقی غرب تهران
 • تعمیر آبگرمکن برقی جنوب تهران

 

تعمیر آبگرمکن برقی چگونه انجام می شود؟

در صورت نیاز به مشاوره تخصصی و اعزام تعمیرکار به محل، جهت تعمیر آبگرمکن برقی، با ما تماس بگیرید. از جمله خدمات دیگر ما در ارتباط با آبگرمکن ها، تعمیر آبگرمکن ، تعمیر آبگرمکن دیواری و تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان است.

در صورتی که می خواهید درباره آبگرمکن برقی و نحوه تعمیر آن بیشتر بدانید، این مقاله می تواند اطلاعات خوبی در اختیارتان قرار دهد.

برای تعمیر هر وسیله ای لازم است با ساختمان و نحوه کارکرد آن به خوبی آشنایی داشته باشیم. برای تعمیر آبگرمکن برقی نیز لازم است با این نوع آبگرمکن بیشتر آشنا شوید، ساختمان داخلی آن را بشناسید و در قدم بعدی روش های عیب یابی و تعمیر آبگرمکن برقی را آموزش بیینید.

 

با اجزای آبگرمکن برقی آشنا شوید

اجزای آبگرمکن برقی را به ترتیب نام می بریم و به توضیح آن ها می پردازیم :

 

بدنه آبگرمکن برقی

بدنه آبگرمکن از جنس آلومینیوم است و از ورقه هایی مقاوم و رنگ آمیزی شده ساخته می شوند. در بدنه آبگرمکن برقی، محل هایی برای اتصال لوله های ورود و خروج آب، تخلیه آب و جعبه اتصالات وجود دارد.

 

مخزن اصلی آبگرمکن

مخزن آبگرمکن را از ورقه های فلزی لعاب دار می سازند. این لعاب ها باعث می شوند که مقاومت مخزن در برابر عوامل جوی بیشتر شود. آب سرد از شیر مخصوص آن که در پایین مخزن قرار دارد وارد و از شیر مخصوص آب گرم در بالای مخزن خارج می شود. در آبگرمکن های برقی جدید، علاوه بر لوله های مخصوص ورود و خروج آب ، لوله ای دیگری تعبیه شده که در مواقع ضروری از آن برای تخلیه آب استفاده می شود.

معمولا ترموستات وظیفه دارد دمای آب را کنترل کند تا از حدی بالاتر نمرود. اما برای احتیاط بیشتر، بالای مخزن شیری تعبیه شده است تا اگر ترموستات به خوبی عمل نکرد، این شیر وظیفه از خطرات ناشی از دمای بالای آب جلوگیری کند. وقتی دمای آب از 85 درجه بیشتر شود، و با فرض اینکه ترموستات دچار مشکل شده باشد، مجرای خروج آب باز می شود و حجم زیادی از آب درون مخزن خالی می شود. با کاهش دما این شیر بسته می شود.

نکته ای که در ورودی آب باید در نظر گرفت این است که در محل ورود آب شیر محافظ یک طرفه قرار داده شود. هر گاه مسیر آب به داخل مخزن باشد این شیر باز می شود و زمانی که آب درون مخزن باشد، فشار آب مانع باز شدن این شیر می شود و آب راهی به بیرون ندارد.

 

ترموستات گازی

در قسمتی که مخزن را توضیح دادیم به کاربرد ترموستات اشاره شد. این کلید، حرارت را به صورت اتوماتیک کنترل می کند تا دمای آب از حد مجاز بیشتر نشود. این کار از خطرات بزرگی پیشگیری می کند که اهمیت و لزوم وجود ترموستات را بیشتر می کند. این کلید از اجزای مختلف بدنه، پیچ تنظیم، فانوسک-لوله موئی و لوله بلو، ولوم ، اهرم و کنتاکت های اتصال تشکیل شده است.

 

ترمینال چینی

این وسیله برای ایجاد اتصال هایی مطمئن استفاده می شود. معمولا در وسایل گرمایی، ترمینال را از جنس چینی می سازند تا در برابر حرارت به خوبی مقاومت کند.

 

لامپ خبر

از لامپ برای نشان دادن زمان کار المنت استفاده می شود.

 

سیم های رابط

این سیم ها ترکیب اصلی مدار الکتریکی را به وجود می آورند و سطح مقطع آن ها متناسب با جریان شان تنظیم می شود. در صورتی که چنین نباشد، جریان اضافی در سیم عبور کرده و این جریان اضافی باعث گرم شدن بیش از حد هادی و بروز مشکلاتی مانند اتصال کوتاه می شود.

 

وارنیش (عایق نسوز هادی)

در همه وسایل حرارتی، مانند توستر، بخاری، آبگرمکن و غیره ، وجود وارنیش برای حفاظت از عایق هادی ضروری است. عایق هادی در حرارت بیش از 70 درجه آسیب می بیند و کار وارنیش این است که استقامت  عایق هادی را در برابر حرارت افزایش دهد.

 

المنت (هیتر)

در هیتر، انرژی الکتریکی به حرارتی تبدیل می شود و این مساله باعث افزایش دمای آب درون مخزن می شود. المنت ها با عایق های لاستیکی آب بندی می شوند. در نتیجه اگر آبگرمکن به برق وصل شود در حالی که آبی درون آن نیست، لاستیک می سوزد، شرایط برای نشت آب فراهم می شود و امکان اتصالی کردن آبگرمکن به وجود می آید.

 

ابزارهای لازم برای تعمیر آبگرمکن برقی

برای تعمیر آبگرمکن برقی به وسایل زیر نیاز خواهید داشت :

 • آچار
 • پیچ گوشتی
 • دم باریک
 • گیره سوسماری
 • دستگاه آمپرمتر

آموزش-تعمیر-آبگرمکن-برقی

چه زمانی تعمیرات آبگرمکن برقی لازم است؟

حال که با قسمت های اصلی یک آبگرمکن آشنا شدید می توانید با عیوبی که ممکن است برای آبگرمکن برقی پیش بیاید نیز آشنا شوید. چند مورد از عیوب احتمالی آبگرمکن برقی را بررسی و روش هایی برای تعمیر آبگرمکن برقی معرفی می کنیم.

 

 • آبگرمکن روشن نمی شود

این اتفاق به دو دلیل رخ می دهد :

1- پریز معوب است.

مطمئن شوید که شاخک های دوشاخه در پریز به درستی مرتبط شده اند. اگر در چنین موردی مشکل باشد، داخل پریز جرقه می زند و حرارت آن جرقه باعث سوختن شاخک های فلزی دوشاخه می شود. در این شرایط می بایست مادگی پریز را با دم باریک کمی حالت داد ویا کلا پریز را تعویض نمود.

توجه : زمانی که با پریز کار می کنید، حتما جریان برق را قطع کنید.

2- جریان نامی پریز یا دوشاخه به درستی انتخاب نشده است.

همه وسایل برقی دارای مشصات نامی خاصی هستند و این مقادیر در تعیین توان دستگاه، مقدار جریان و ولتاژ وسیله برقی نقش دارند. برای وسایلی مانند دوشاخه اطلاع داشتن از این جریان مهم است.

 

 • آب دیر گرم می شود

دو دلیل وجود دارد که این اتفاق بیفتد :

1- مدار به درستی بسته نشده است.  

در صورتی که بعد از سرویس و سیم بندی دستگاه چنین مشکلی پیش آمده، ممکن است در نحوه بستن مدار اشتباهی صورت گرفته باشد. به این ترتیب افت فشار روی لامپ ها زیاد است و گرمای کمی به لمنت می رسد که برای گرم کردن آب کافی نیست.

2-رسوبات آهکی سطح المنت را پوشانده اند.

زمانی که سطح المنت با رسوبات آهکی پوشیده شود، بیشتر گرمای المنت صرف گرم کردن رسوبات آهکی می شود. همین امر باعث می شود در گرم شدن آب اختلال به وجود آید.

رسوب زدایی از سطح المنت می تواند این مشکل را برطرف کند.

 

 • آبگرمکن اتصال بدنه دارد

آبگرمکن هایی که اتصال به زمین ندارند، دچار این مشکل می شوند. در صورتی که آبگرمکن برقی به سیم ارت مجهز باشد، هر مقدار ولتاژ موجود در آن به زمین منتقل می شود. در صورتی که مقدار ولتاژ موجود روی بدنه از حدی بیشتر باشد، فیوز ، برق را قطع می کند.

برای رفع این عیب ابتدا آبگرمکن را از برق جدا کرده سپس با چراغ سری المنت و دیگر اجزای دستگاه را برای یافتن قطعه معیوب بررسی نمود.

 

 • دمای آب بسیار زیاد است در حالی که عقربه حرارت سنج صفر را نشان می دهد

حرارت سنج خراب است. در حرارت سنج، یک فلز مارپیچ وجود دارد که از یک سو به بدنه و از سوی دیگر به عقربه متصل شده است. زمانی که دمای بدنه بالا می رود، این فلز منبسط شده و باعث جابجایی عقربه می شود. در نتیجه ما اعداد متفاوتی را با افزایش دما روی حرارت سنج می بینیم.

حرارت و رطوبت به مرور زمان باعث فرسودگی فلز مارپیچ و در نتیجه قطع شدن ارتباط آن با عقربه می شود. تعویض حرارت سنج مشکل را برطرف خواهد کرد.

تعمیر آبگرمکن برقی

تفاوت آبگرمکن برقی و گازی

آبگرمکن های برقی از نظر قالب اصلی شبیه آبگرمکن های با شعله گرمایش هستند. هر دو از یک مخزن برای ذخیره سازی آب استفاده می کنند که از جنس فلز و فولاد است و دور مخزن عایق کشیده شده تا گرما از بین نرود. تفاوت اصلی آبگرمکن برقی و گازی منبع گرمایش آنها است.

در آبگرمکن برقی آب توسط المنت های برقی در زیر مخزن گرم می شود ولی آبگرمکن های گازی با یک شعله زیر مخزن آب گرم می کند. گرم نشدن آب در آبگرمکن های برقی علت های مختلفی دارد. شاید قطعه ای خراب یا از اتصالات برق جدا شده باشد یا بر اثر تنظیمات یا فشار آب منزل شما باشد که می توان به عنوان یکی از معایب آبگرمکن برقی از آن یاد کرد. در ادامه تعمیر آبگرمکن برقی را به شما آموزش می دهیم.

 

آموزش تعمیر آبگرمکن برقی

برای تعمیر آبگرمکن برقی، برق را قطع کنید. آبگرمکن های برقی از جریان برق ۲۴۰ استفاده می کنند برای همین اولین قدم، قطع کردن برق از جعبه فیوز است. حتی در صورتی که برق را از فیوز قطع کردید به سیم های آبگرمکن به طور مستقیم دست نزنید و از ولت متر استفاده کنید تا مطمئن شوید هیچ برقی جریان نداشته باشد.

اگر آبگرمکن برقی شما آب گرم تولید می کند ولی حجم کمی گرم می کند قطعا آبگرمکن برقی شما کوچک است. سطح توقع خودتان را با ظرفیت آبگرمکن یکی کنید. آبگرمکن های برقی حدود ۷۰ درصد ظرفیت خود آب گرم می کند. به طور مثال یک آبگرمکن ۴۰ گالنی به اندازه ۳۰ گالن آب گرم می کند. اگر شما به آب گرم بیشتری نیاز دارید کارهای خود را از قبیل حمام کردن، لباس شستن و استفاده از ماشین ظرفشویی در طول روز تقسیم کنید. ولی اگر احساس می کنید کمتر از میران طبیعی آب گرم می کند یا بصورت ناگهانی آب داغ می آید قطعا یک قطعه ای خراب شده است.

اگر آب بیش از حد گرم و داغ باشد ممکن است درجه ترموستات زیادی بالا برده شده باشد. برای بررسی ترموستات برق آبگرمکن خود را قطع کنید. سیم ها را آزمایش و همچنین تنظمیات ترموستات را بررسی کنید که درجه آن روی حد نرمال بین ۱۱۵ تا ۱۲۵ فارنهایت باشد. با کمک پیچ گوشتی می توانید درجه مورد نظر را تنظیم کنید.

نشت آب معمولا توسط شیر های دریچه و اتصالات لوله کشی رخ می دهد که باعث مشکلاتی در آب گرم مخزن می شود. پس در اسرع وقت نسبت به تعمیر آن اقدام نمایید. نشت از مخزن آبگرمکن برقی می تواند به علت های مختلف باعث خوردگی فلز مخزن شود. در صورتی که مخزن دچار خوردگی شده باشد تعمیر آن غیر ممکن است و باید یک مخزن جدید جایگزین کنید. اول برق آبگرمکن را قطع کنید سپس مخزن را به طور کامل تخلیه کنید و مخزن جدید را جایگزین نمایید.

اگر موقع باز کردن شیر آب، رنگ زرد یا قهوه ای از آن خارج شد مطمئنا مشکل خوردگی در مخزن یا لوله های آبگرمکن است. در نتیجه باید نسبت به تعویض مخزن و لوله های که خورده شده است اقدام نمایید.

ایجاد بیش از حد رسوبات در انتهای آبگرمکن مخزنی باعث جوش آمدن آب گرم می شود و این موضوع باعث ایجاد صدا در آبگرمکن می کند. اولین راه این است که مخزن را خالی کرده و رسوبات را از بین ببرید یا بهتر است یک مخزن جدید جایگزین کنید.

 

تعمیر آبگرمکن برقی با تعویض المنت خراب

برای تعمیر آبگرمکن برقی آب را از مخزن خالی کنید. سپس المنت قدیمی را با آچار اکولایزر باز کنید. با یک پیچ گوشتی اتصالات لازم را باز کنید. سپس المنت جدید را به بخاری و سیم های مربوطه وصل کنید و دور اتصالات را عایق کنید. برای عوض کردن المنت خراب اول مخزن آبگرمکن را تخلیه کنید مطمئن شوید برقی در جریان بدنه آبگرمکن نیست. شیر آب گرم آشپزخانه را باز کنید. سپس با استفاده از شلنگ و وصل کردن به شیر تخلیه آب مخزن را خالی نمایید. المنت خراب را جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا جدا شود.

اگر بعد از چرخاندن المنت خراب هنوز گیر کرده با استفاده از چکش آن را جدا کنید. سپس المنت جدید را با آچار سفت نمایید و سیم ها را وصل کنید. قبل از عوض کردن قطعات، سوپاپ تخلیه را ببندید و مخزن را پر کنید. اگر بعد از انجام همه مراحل گفته شده، همچنان آبگرمکن به درستی کار نکرد ترموستات را چک کنید.

آزمایش سالم بودن ترموستات کمی پیچیده است پیشنهاد می کنیم  بجای بررسی ترموستات خراب یک نو جایگزین کنید. نصب ترموستات جدید آسان است فقط لازم است سیم ها را از ترموستات قدیمی به جدید وصل نمایید.

انتشار در شبکه های اجتماعی:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email

27 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :