ما را در شبکه های اجتماعی

تعمیر تخصصی انواع پمپ آب | معرفی انواع پمپ آب خانگی و کاربرد آنها

 

آبی که هر روز مصرف می کنیم توسط پمپ آب خانگی تامین می شود. بنابراین میزان اهمیت این وسیله کاملا آشکار است. نکته ای که وجود دارد نحوه نگهداری و تعمیر پمپ های آب به منظور جلوگیری از خرابی و کاهش هزینه ها می باشد. در این مقاله مروری بر تعمیر تخصصی انواع پمپ آب، معرفی انواع پمپ آب خانگی و کاربرد و نحوه عملکرد آن، ارائه شده است.

 

پمپ چیست؟

پمپ آب وسیله ای مکانیکی است که از آن جهت انتقال مایعات مختلف استفاده می شود. مایعات توسط پمپ آب با افزایش فشار به ارتفاع بالاتر یا پایین تر منتقل می شوند. نحوه کارکرد پمپ به این گونه است که انرژی مکانیکی را از منبعی مانند موتور می گیرد و به مایعی که در حال جریان است منتقل می کند. بنابراین انرژی سیال پس از خروج از پمپ زیاد می شود.

انواع و کاربردهای پمپ آب
.

انواع و کاربردهای پمپ آب

انواع مختلفی از پمپ وجود داشته که کاربردهای مختلفی دارند. به طور کلی می توان پمپ های آب را به دو نوع جابجایی مثبت و گریز از مرکز دسته بندی کرد. در ادامه به طور کلی به معرفی انواع پمپ می پردازیم.

 

انواع پمپ ها بر اساس کارکرد:

انواع پمپ های آب بر اساس روش انتقال انرژی به سیال عبارتند از: پمپ های دینامیکی و جابجایی. از جمله این پمپ ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پمپ جابجایی مثبت
 • پمپ دینامیکی یا جابجایی غیر مثبت
 • پمپ دینامیکی مثبت

پمپ های جابجایی مثبت به دو نوع دورانی و رفت و برگشتی تقسیم می شوند.

پمپ گریز از مرکز نوعی از پمپ های دینامیکی یا جابجایی غیر مثبت به شمار می رود که بر اساس نوع پوسته، نحوه قرار گرفتن محور، نوع پروانه و تعداد طبقات به انواع مختلف دسته بندی می شود.

 • بر اساس پوسته می توان به انواع پمپ حلزونی و پمپ افشاننده (دیفیوزر) اشاره کرد.
 • بر اساس برش پوسته انواع پوسته یکپارچه و پوسته چند تکه وجود دارند.
 • بر اساس نوع پروانه شامل پروانه باز، پروانه نیمه باز و پروانه بسته می شوند.
 • بر اساس جهت جریان سیال انواع پروانه های با جریان شعاعی، جریان محوری و جریان مختلط وجود دارند.
 • بر اساس تعداد طبقات شامل انواع 1 طبقه یا چند طبقه (1 مرحله یا چند مرحله) می شوند.

 

انواع پمپ آب و کاربردهای آنها

بیشترین موارد استفاده از پمپ آب در ساختمان های مسکونی و تاسیسات است. در این مکان ها از پمپ جهت افزایش فشار آب به منظور انتقال آن به ارتفاعات بالاتر یا پایین تر استفاده می شود. در حال حاضر این پمپ ها در طیف وسیعی از کاربردهای مسکن، کشاورزی، شهری و تولیدی مورد استفاده قرار می گیرند.

از کاربردهای رایج این پمپ ها می توان به ساختمان ها، چاه ها، تقویت کننده ها، گردش آب گرم، چاله ها، حفاظت از سیستم های آتش نشانی و غیره اشاره کرد. اما تنوع پمپ های آب در بازار به قدری فراوان است که انتخاب پمپ مناسب و متناسب با نیاز شما چالش برانگیز است.

 

پمپ های آب چگونه باید سرویس و نگهداری شوند؟

اگر می خواهید اطمینان حاصل کنید که پمپ شما خراب نمی شود، باید روی تعمیر و نگهداری و سرویس پیشگیرانه سرمایه گذاری کنید. در بدادم برس ما طیف گسترده‌ای از پمپ‌ها را که در موارد مختلف کاربرد دارند، سرویس می‌کنیم.

توجه به این نکته ضروری است که قبل از انجام هر گونه عملیات تعمیر و نگهداری روی سوئیچ فشار، برق سوئیچ را خاموش کنید.

 

.

راهنمای تعمیر پمپ آب

تعمیر پمپ آب کاملا تخصصی بوده و بایستی با دقت بالایی انجام شود. به همین علت هر کسی قادر به انجام این کار نیست. تنها یک سرویس کار حرفه ای می تواند با تخصص و تجربه ای که دارد، مشکلات پمپ آب را تشخیص دهد و در واقع کار عیب یابی را انجام دهد و سپس نسبت به تعمیر آن اقدام نماید.

اهمیت سرویس و تعمیر پمپ آب بسیار بالاست و خرابی آن حتی برای مدت زمان کوتاه می تواند منجر به صدمات زیاد به تاسیسات شود.

نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که برای تعمیر پمپ های آب مختلف تکنیک های مختلفی بایستی بکار گرفته شود و بنابراین نیاز به متخصص دارد. شرکت بدادم برس با بهره گیری از متخصصان سرویس کار آماده ارائه خدمات عیب یابی، سرویس و تعمیر پمپ های آب شما می باشد.

در ادامه تکنیک‌ها و مهم ترین نکات مربوط به سرویس و تعمیر پمپ آب را شرح می دهیم. همانطور که اشاره شد، پمپ های مختلف ساختار و کاربردهای مختلفی دارند که با توجه به ویژگی ها و قابلیت هایی که دارند در مکان های مختلف توسط سرویس کار نصب و سرویس می شوند.

ما در شرکت بدادم برس علاوه بر ارائه ی خدمات در زمینه سرویس پمپ های آب، خدمات دیگر از جمله بازسازی ساختمان، تعمیر پکیج و تعمیر شومینه را به بهترین شکل ممکن خدمت شما ارائه می دهیم.

 

نکات کلیدی که جهت نگهداری و تعمیر پمپ آب بایستی مد نظر قرار گیرند

اول از همه بایستی دوباره به اهمیت انجام تعمیر پمپ آب توسط متخصصان اشاره کنیم. علاوه بر این تعمیر هر نوع پمپ باید توسط متخصص مربوط به آن که از قبل آموزش دیده است، انجام شود. از جمله مهم ترین نکات مربوط به انتخاب، نگهداری و تعمیر پمپ آب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. -یکی از مهمترین نکات در این رابطه این است که بایستی حتما پمپ آب خانگی متناسب با ساختمان و تعداد طبقات آن انتخاب شود.
 2. -قطعات زیادی در ایستگاه پمپ آب وجود دارد که همگی برای بررسی وضعیت آنها نیاز به توجه دوره ای دارند.
 3. -وضعیت فیزیکی سیستم را برای اطمینان از ایمن بودن و سالم بودن آن بررسی کنید.
 4. -وضعیت پمپ از جمله پروانه، شیرها، مهر و موم و یاتاقان ها را بررسی کنید.
 5. -وضعیت لوله کشی را از نظر سایش یا آسیب ارزیابی کنید.
 6. -از تمیز بودن مخزن و شناورها اطمینان حاصل کنید.
 7. -قطعات الکتریکی را بررسی کنید تا مطمئن شوید عایق سالم هستند، فیوزها در شرایط خوبی هستند و لامپ ها و بخاری ها به درستی کار می کنند.
 8. -در نهایت بررسی کنید که همه محافظ‌ها به درستی کار می‌کنند و چراغ‌های هشدار و زنگ‌ها کار می‌کنند.

 

با سرویس منظم پمپ های آب توسط سرویس کار می توان از بروز خرابی و نیاز به تعمیر جلوگیری کرد.

کارکرد پمپ بایستی توسط تعمیر کار به دقت بررسی شود. سرویس کار بایستی فشار آب درون تانک، شروع چرخه و زمان آبدهی را آزمایش کند تا از کارکرد درست پمپ مطمئن شود.

 

.

تعمیر و نگهداری روزانه پمپ آب:

به منظور نگهداری روزانه بایستی چند مورد را در چک لیست خود داشته باشید. این موارد عبارتند از: بررسی مطابقت داشتن سرعت پمپ با توان خروجی در اسب بخار و همچنین بررسی نشتی، شکاف و ساییدگی. با بررسی روزانه پمپ های آب می توان مانع از آسیب و در نتیجه کاهش هزینه های مربوط به تعمیر شد.

نگهداری ماهیانه پمپ آب:

چک لیست نگهداری ماهانه شما قرار است شامل چند اقدام برای محافظت در برابر آسیب یا هزینه های بیهوده باشد. چک لیست ماهانه شما باید شامل این موارد باشد: چک کردن و ترمیم مهر و موم ها، روغن کاری یاتاقان ها بر اساس مشخصات، بررسی و تایید محکم قرار گرفتن پمپ آب روی پایه و تغییر کوپلینگ های موتور برای خروجی یا انتقال مناسب.

نگهداری سالانه پمپ آب:

اگر در مورد پمپ های آب اطلاعات کافی دارید، معمولا می توانید تعمیرات روزانه و ماهانه را شخصا انجام دهید. با این وجود، تعمیر و نگهداری سالانه باید همیشه و به دلایل متعدد توسط یک متخصص ماهر انجام شود. تکنسین در این زمینه آموزش دیده و دارای تخصص و مهارت است.

هر سال یک تکنسین باید پمپ آب را جهت تنظیم دقیق، تعمیر یا تعویض یاتاقان‌ها، تسمه محرک یا هر بخش معیوب دیگر بررسی کند. علاوه بر این، یک تکنسین باید لرزش و دما را بررسی کند تا مطمئن شود که موتور در شرایط اوج کار می کند.

.

 

هزینه های تعمیر پمپ آب و قیمت پمپ آب خانگی ایرانی و خارجی

قبل از صحبت درباره هزینه های تعمیر و قیمت انواع پمپ به معرفی چند شرکت معتبر تولید کننده پمپ های آب می پردازیم.

شرکت الکتروژن از جمله شرکت های ایرانی موفق در زمینه تولید پمپ آب خانگی ایرانی می باشد که انواع پمپ آب خانگی با کیفیت را ارائه می دهد.

کمپانی ایتالیایی پنتاکس نیز از جمله کمپانی های با سابقه و البته پیشتاز در زمینه تولید پمپ آب می باشد. البته به علت تحریم ها واردات پمپ های خارجی مانند پمپ های این شرکت با مشکلاتی مواجه است.

شرکت دیزل ساز به عنوان نماینده رسمی پمپ آب پنتاکس در ایران از جمله بهترین تولید کنندگان پمپ آب خانگی و صنعتی به شمار می رود.

شرکت معتبر دیگر که در زمینه تولید پمپ خانگی جزو 10 کمپانی برتر محسوب می شود، شرکت چینی لئو می باشد.

لازم به ذکر است که قیمت انواع پمپ های آب خانگی با توجه به برند و نوع آنها متغیر می باشد. به عنوان مثال تفاوت هایی در بین قیمت پمپ آب خانگی ایرانی و خارجی و همچنین قیمت پمپ آب خانگی بی صدا با انواع دیگر وجود دارد.

هزینه های تعمیر پمپ آب نیز با توجه به نوع پمپ و قیمت قطعات متفاوت خواهد بود و پس از بررسی توسط سرویس کار اعلام می شود.

شرکت بدادم برس تمامی تلاش خود را به کار گرفته است تا بهترین و کامل ترین خدمات ممکن را در زمینه تعمیر انواع پمپ های آب خانگی ارائه دهد و به این منظور از تکنسین های ماهر و با تجربه بهره گرفته است.

 

صفحه رسمی اینستاگرام بدادم برس را دنبال کنید

اینستاگرام بدادم برس
.

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>