ما را در شبکه های اجتماعی

تعویض برزنت کولر آبی

همانطور که اطلاع دارید کولر آبی برای تولید باد خنک باید پروانه را با نیروی موتور بچرخاند. با چرخش پروانه باد تولید می شود. برای خنک شدن این باد آب داخل کولر به روی پوشال ها ریخته می شود. وقتی باد با آب تماس پیدا می کند، دمای جریان هوایی که از دهانه کولر خارج می شود، پایین می آید. این هوای خنک از طریق کانال کولر به قسمت های مختلف در داخل ساختمان های مسکونی و تجاری هدایت می شود.
برای جلوگیری از اتلاف شدن باد خنک کولر از پارچه‌ای با نام برزنت استفاده می‌ کنند. پارچه برزنت بین فاصله دریچه کانال و دهانه کولر قرار می گیرد.‌ جنس برزنت از یک پارچه ضخیم است و روی این پارچه یک پلاستیک جهت جلوگیری از نفوذ نور و آب قرار دارد. این پلاستیک مانع از خارج شدن باد کولر نیز می شود. در صورت عدم استفاده از برزنت سرمای تولید شده توسط کولر هدر می رود و باد کافی و مناسبی وارد کانال کولر نخواهد شد. از مزایای دیگر استفاده از پارچه برزنت از بین بردن لرزش‌ های دریچه کولر هنگام کار کردن است. برزنت را می توان به عنوان لرزه گیر دریچا کولر معرفی کرد. ایجاد سوراخ یا خرابی برزنت کارایی کولر را تا حد زیادی کاهش می دهد. با توضیحاتی که دادیم با اهمیت استفاده از پارچه برزنت آشنا شدید.

دلیل تعویض برزنت کولر آبی

در مقدمه مقاله تا حدودی با برزنت و اهمیت آن در کولر آبی آشنا شدید. در این بخش می‌خواهیم دلیل تعویض برزنت کولر آبی را مورد بررسی قرار دهیم. همانطور که اشاره شد، برزنت مانع از هدر شدن باد خنک کولر می شود. همچنین مانع از نفوذ نور آفتاب و آب در فاصله بین دریچه کولر و دهانه آن شده و از لرزش دریچه جلوگیری می‌ کند. کولرهای آبی معمولا در پشت بام نصب می شوند. به مرور زمان تابش مستقیم نور آفتاب برزنت را دچار پوسیدگی می کند و در نتیجه پارچه برزنت پاره خواهد شد. گاهی اوقات برزنت از جای اصلی خود نیز کنده می شود. با این اتفاق باد سرد در کولر آبی هدر می شود و کارایی کولر کاهش می یابد. برای رفع این مشکل باید اقدام به تعویض برزنت نمایید.

نکات مهم در هنگام خرید برزنت کولر آبی

وقتی اقدام به سرویس کولر آبی می کنید، ممکن است متوجه پارگی، پوسیدگی یا جدا شدن برزنت از دریچه کولر شوید. با مشاهده این حالت حتما باید بلافاصله اقدام به تعویض برزنت معیوب کنید. برای تعویض برزنت باید یک برزنت جدید خریداری شود. اندازه، کیفیت و جنس برزنت باید بسیار عالی باشد و اتصال آن به دریچه کولر به خوبی انجام شود.‌ در غیر اینصورت حتی با تعویض برزنت نیز مشکل کولر آبی شما حل نخواهد شد.

نکته دیگری که در هنگام تهیه و خرید برزنت باید مورد توجه قرار گیرد، توجه به شرایط آب و هوایی منطقه ای است که نصب کولر در آن انجام می شود. در مناطق آب و هوایی گرم و خشک به برزنتی نیاز دارید که لایه پلاستیکی و پارچه ای آن ضخیم باشد. ضخامت برزنت باعث می شود که مقاومت آن در برابر نور شدید آفتاب بیشتر باشد و دیرتر پوسیده شود. برای تعیین ضخامت پارچه برزنت جهت تابش نور خورشید به سمت کولر را نیز مد نظر قرار دهید.‌

نکته دیگر در خرید برزنت مد نظر قرار دادن سایز برزنت است. سایز برزنت در کولر‌های آبی با ظرفیت های مختلف، متفاوت هستند. اندازه برزنت باید کاملا متناسب با دریچه کولر باشد. بزرگی یا کوچکی این قطعه نسبت به دریچه کولر تاثیر منفی بر عملکرد کولر دارد.‌

توجه به کیفیت جنس برزنت کولر آبی از نکات مهم در هنگام خرید برزنت می باشد.‌ جنس برزنت باید به حدی با کیفیت و خوب باشد که در برابر آب، پوسیدگی، تور آفتاب و باد شدید مقاومت بالایی داشته باشد و برای چند سال در کولر آبی مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از برزنت بی کیفیت با جنس های به درد نخور باعث کاهش قدرت بهترین کولرهای آبی می شود. با انتخاب یک برزنت با جنس با کیفیت راندمان دستگاه خود بالا ببرید.

معرفی انواع برزنت کولر آبی

برزنت های کولر آبی علاوه بر تفاوت در سایز، ضخامت، طراحی و رنگ، در طرح های متنوعی تولید می شوند. این برزنت ها شامل برزنت‌های کش دوزی شده با بست فلزی و پلاستیکی، برزنت های قابل نصب با استفاده از چسب مخصوص، برزنت هایی که با پیچ، پیچک یا تسمه فولادی به دریچه کولر متصل می شوند. نوع اتصال برزنت تاثیر زیادی در راحتی یا سختی تعویض برزنت دارد. به عنوان مثال برزنت کش دوزی شده برای دریچه کولرآبی به عنوان ساده ترین مدل برای نصب برزنت معرفی می شود.

نحوه تعویض برزنت کولر آبی

بعد از اینکه با بررسی کولر آبی خود برزنت مناسب را انتخاب و خریداری کردید، باید نسبت به تعویض برزنت جدید با برزنت معیوب اقدام نمایید. در هنگام تعویض برزنت کولر آبی رعایت چند نکته ضروری می باشد. هرگز نباید برزنت را در حالت کش روی دریچه و کانال کولر اتصال دهید، زیرا بر اثر لرزش های دریچه کولر برزنت کشیده و پاره می شود. دقت کنید که پارچه برزنت چروک نباشد. زیرا چروک از حرکت باد در دریچه جلوگیری می کند. برزنت را با فاصله 30 سانتی متری از دریچه کولر آبی نصب کنید. قبل از نصب برزنت حتما آن را بررسی کنید که دچار پارگی یا سوراخ نباشد. هنگام تعویض ابتدا قطعه معیوب را از دریچه کولر آبی بردارید و سپس برزنت جدید را در محل خود نصب کنید.

اگر می خواهید برزنت را با کمک چسب مخصوص به دریچه کولر بچسبانید، در اولین اقدام باید فاصله دریچه کولر با برزنت را به گونه ای تنظیم کنید که فاصله آن ها از هم حدود سی سانتی متر باشد. بعد از تنظیم فاصله چسب را به محل اتصال بریزید و برزنت را بچسبانید.

نحوه نصب برزنت کولر آبی که دارای پیچک، پیچ خودکار و تسمه فولادی است به این شکل است که ابتدا به وسیله تسمه فولادی برزنت را به کانال و دهانه کولر وصل کنید و با پیچک یا پیچ خودکار محل اتصال تسمه فولادی را به کانال و دهانه کولر محکم نمایید.

اتصال برزنت های دارای گیره فلزی و پلاستیکی نیز به این نحو است که دهانه برزنتی را که کش دوزی شده به روی دهانه و کانال کولر قرار می گیرد. سپس گیره های نگهدارنده را با فاصله های کم طوری متصل می شود که لبه برزنت و لبه دریچه کولر به هم وصل شود. معمولا برای این کار از 24 تا 32 عدد بست پلاستیکی یا فلزی استفاده می شود. انعطاف برزنت با این روش انعطاف پذیری آن را حفظ می کند و از ورود آسیب به دریچه و کانال کولر جلوگیری می کند‌.

در این مقاله نکاتی درباره تعویض برزنت کولر آبی ذکر کردیم. از این مطلب می توان نتیجه گرفت که برزنت تاثیر بسیار زیادی در بالا بردن بازدهی و کارایی کولر ایفا می کند. قطعه برزنت باید با فواصل کوتاه چک شود و در صورت خرابی یا پوسیدگی بلافاصله تعویض گردد. در صورت نیاز به سرویس و تعویض برزنت کولر آبی می توانید با شرکت بدادم تماس بگیرید تا تکنسین های ماهر این شرکت در اسرع وقت اقدام به تعویض برزنت کولر آبی شما کنند. امیدواریم از خواندن این مقاله استفاده لازم را برده باشید.

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>