ما را در شبکه های اجتماعی

تفاوت آبگرمکن مخزن دار و بدون مخزن

آبگرمکن مخزن دار

آبگرمکن مخزن دار از یک مخزن با قابلیت نگهداری و ذخیره 30 الی 80 گالن آب گرم و یک عایق تشکیل شده است. منبع انرژی مورد نیاز این نوع آبگرمکن، برای بالا بردن دمای آب ممکن است سوخت‌هایی مانند گاز پروپان مایع، گاز طبیعی، برق یا نفت باشد. که البته مرسوم ترین آبگرمکن مخزن دار در ایران نوع گازی آن می باشد. برای جلوگیری از افت دمای آب داخل مخزن، یک سنجش دمای آب داخل مخزن وجود دارد تا هنگامی که دمای آب پایین آمد، آبگرمکن به طور اتوماتیک روشن شده و باعث بالا بردن دمای آب داخل مخزن شود. این فرآیند آب گرم مورد احتیاج را برای تمام ساعات شبانه روز در طول هفت روز هفته مهیا می کند. یک لوله آب از قسمت پایین وظیفه دارد که آب سرد را برای گرم شدن به داخل مخزن هدایت کند و لوله دیگری از بالای آبگرمکن خارج شده تا آب گرم تولید شده را به سمت لوله های منشعب شده به سمت حمام، آشپزخانه و دستشویی و… هدایت کند. آبگرمکن های مخزن دار در اندازه های مختلف در بازار موجود هستند. در هنگام خرید این نوع آبگرمکن باید به تعداد اعضای خانواده و میزان آب گرم مورد نیاز توجه کنید. هر چه تعداد اعضا بیشتر باشد به آبگرمکن مخزن دار بزرگتری نیاز دارید.

نحوه نگهداری از آبگرمکن مخزن دار

برای نگهداری و تعمیر آبگرمکن های مخزن دار باید فاصله های زمانی را مد نظر قرار دهید و به آن توجه داشته باشید. هر چه در نگهداری آبگرمکن کوشا باشید، عمر مفید آن افزایش می یابد و چندین سال به طور مستمر برای شما کار خواهد کرد. نکات مهمی که در نگهداری آبگرمکن مخزن دار حائز اهمیت است به شرح زیر می باشد.

در هر سال باید دوبار جهت رسوب زدایی و تخلیه مواد معدنی موجود در آب و رسوبات انباشته شده در داخل مخزن آبگرمکن، اقدام نمایید. برای اینکه مطمئن شوید شیر تخلیه آبگرمکن مخزن دار به درستی کار می کند، هر چند وقت یکبار آن را چک کنید. قبل از انجام هر گونه اقدام برای تعمیر یا بررسی عملکرد آبگرمکن مخزن دار، حتما دکمه گاز آن را در حال اتوماتیک یا خودکار قرار داده یا منبع انرژی آن را به طور کامل خاموش کنید.

مزایای آبگرمکن مخزن دار

اگر بخواهیم آبگرمکن بدون مخزن را با آبگرمکن مخزن دار مقایسه کنیم باید بگوییم که عملکرد آبگرمکن بدون مخزن کاملا با نوع مخزن دار فرق می کند و آب نسبت به مقدار مصرف در زمان مورد نیاز به آب گرم، توسط آبگرمکن گرم می شود. این آبگرمکن ها فاقد مخزن هستند بنابراین محلی برای نگه داری آب گرم ندارند. در هنگام استفاده از آب گرم نمی توان همزمان چند شیر آب گرم را باز کنید زیرا آب فقط به منظور برطرف کردن یکی از نیازهای شما گرم می شود و با بستن شیر آب گرم پس از استفاده، عملیات گرم کردن سریع آب توسط آبگرمکن، متوقف می شود. آبگرمکن بدون مخزن قابلیت گرم کردن دو الی پنج گالن آب در هر دقیقه را دارد و سرعت گرم کردن آب آن پایین است. زمانی که یکی از اعضای خانواده در حال استحمام است هرگز نباید شیر آب گرم در قسمت های دیگر مانند ظرفشویی یا دستشویی باز باشد زیرا با کمبود آب گرم مواجه خواهید شد. برای رفع این مشکل برخی از افراد برای مصرف آب گرم، در هر بخش یک آبگرمکن جدا گانه تعبیه می‌کنند. طول عمر مفید دستگاه های آبگرمکن مخزن دار دود ده تا پانزده سال می باشد. در حالی که آبگرمکن های بدون مخزن معمولا بیش از بیست سال عمر می کنند. به همین دلیل همواره قیمت آبگرمکن های بدون مخزن تقریبا دو برابر ابگرمکن های مخزن دار است.

معایب آبگرمکن مخزن دار

 • به دلیل بزرگ بودن مخزن در این آبگرمکن ها، فضای بیشتری را به خود اختصاص می دهند.
 • آبگرمکن مخزن دار برای گرم نگه داشتن مستمر آب، انرژی زیادی مصرف می کند، بنابراین با توجه به برقی یا گازی بودن این آبگرمکن، هزینه آب و برق ماهیانه را به طور چشمگیری افزایش می دهد.
 • با عدم کارایی آبگرمکن و سوراخ شدن مخزن، شاهد نشتی آب از آبگرمکن خواهید بود.
 • در صورت تخلیه آب گرم درون مخزن، باید زمان زیادی صبر کنید که آب سرد وارد شده به داخل مخزن مجددا گرم شود.
 • طول عمر آبگرمکن مخزن دار از نوع بدون مخزن کمتر است.

آبگرمکن بدون مخزن

تجهیزات آبگرمکن های بدون مخزن دارای هزینه نصب و نگهداری بالایی هستند.

برای نصب این آبگرمکن ها در بعضی از موارد باید تغییرات اساسی در محل نصب ایجاد کرد.

هزینه مصرف گاز در این آبگرمکن ها از انواع مخزن دار بسیار کمتر است‌.

نحوه نگهداری از آبگرمکن بدون مخزن

برای جلوگیری از اختلال در عملکرد آبگرمکن بدون مخزن، باید سالیانه حداقل یک بار از یک لوله کش مجرب بخواهید که رسوبات آن را تخلیه کند و تمام قسمت های آبگرمکن را مورد بررسی قرار دهد و در صورت مشاهده ایراد و نقص آن را برطرف سازد.

مزایای آبگرمکن بدون مخزن

 • آبگرمکن های بدون مخزن کارایی بالایی دارند.
 • به دلیل کوچک بودن حجم آبگرمکن های بدون مخزن، این دستگاه ها فضای کمتری را اشغال می کنند.‌
 • طول عمر آبگرمکن های بدون مخزن از آبگرمکن های مخزن دار بیشتر است.
 • به دلیل سایز کوچکی که دارد، این نوع آبگرمکن را می توان در نزدیک سینک، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و دوش نصب کرد. این موضوع مزیت بزرگی برای خانه های کوچک است.

معایب آبگرمکن بدون مخزن

 • هزینه تهیه آبگرمکن های مخزن دار کمتر از انواع دیگر است.
 • نصب این نوع آبگرمکن آسان تر از انواع دیگر می باشد.
 • سیستم این نوع آبگرمکن هیچ عیب و نقصی ندارد.
 • در شرایط اضطرای به یک منبع آب جدید دسترسی دارد.
 • هزینه نصب و نگهداری از این آبگرمکن به دلیل سیستم ساده تری که دارند، کمتر از انواع دیگر آبگرمکن است.

قیمت آبگرمکن

قیمت آبگرمکن به عوامل زیادی بستگی دارد. نوع آبگرمکن، کارخانه تولید کننده یا برند آبگرمکن، راندمان و میزان مصرف انرژی و فروشگاهی که آبگرمکن را خریدارای می کنید در میزان قیمت آبگرمکن نقش دارند. قیمت آبگرمکن های بدون مخزن با آبگرمکن های مخزن دار متفاوت است. زمانی که یک آبگرمکن جدید برای منزل خود می خرید باید علاوه بر هزینه خرید دستگاه به هزینه حمل و نقل و نصب آبگرمکن را نیز مد نظر قرار دهید. آبگرمکن از وسایلی است که باید برای حمل و نقل و نصب آن هزینه جداگانه ای به جز هزینه خرید پرداخت کنید. بنابراین در هنگام خرید آبگرمکن باید تمام جوانب را در نظر بگیرید تا مناسب ترین آبگرمکن را با توجه به مقدار بودجه خود تهیه نمایید.

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>