ما را در شبکه های اجتماعی

تنظیم شعله آبگرمکن

تنظیم شعله آبگرمکن

 

تنظیم شعله آبگرمکن چگونه است؟ ما در این مطلب نحوه تنظیم شعله آبگرمکن ها را توضیح داده ایم و به سوال هایی مانند : چه زمانی باید شعله آبگرمکن تنظیم شود؟ ، چه ابزار و وسایلی برای تنظیم شعله آبگرمکن مورد استفاده قرار می گیرد؟ و چرا شعله آبگرمکن کم است؟ پاسخ داده ایم.

کم بودن شعله آبگرمکن و دلایل آن را می توانید در این مطلب بخوانید. کم و زیاد کزدن شعله آبگرمکن، علت کم بودن شعله آبگرمکن و مراحل تنظیم شعله آبگرمکن در این مطلب توضیح داده شده است.

اگر مشکل آبگرمکن تان با خواندن این مطلب برطرف نشد، می توانید از تعمیرکاران بدادم برس برای تعمیر آبگرمکن کمک بگیرید. تعمیر آبگرمکن دیواری، تعمیر آبگرمکن ایستاده، تعمیر آبگرمکن مخزنی تعمیر آبگرمکن برقی از تخصص های تعمیرکار آبگرمکن بدادم برس است.

آبگرمکن تان به خوبی کار نمی کند؟ اگر به تعمیر آبگرمکن نیاز دارید کلیک کنید تا با خدمات آبگرمکن ما آشنا شوید.

 

تنظیم شعله آبگرمکن چگونه انجام می شود؟

تنظیم شعله آبگرمکن موضوع اصلی این مقاله است و سعی شده مطالب مفیدی پیرامون این موضوع به شما ارائه شود. در شکل زیر نمای ظاهری مشعل و در شکل بعدی نقشه مشعل و متعلقات آن آورده شده است. عملکرد مشعل به طریقی است که گاز خروجی از نازل ها وارد شیپوره مشعل می شود و چون سرعت خروجی گاز از دهانه نازل زیاد است، لذا مکش زیادی در دهانه شیپوره مشعل تولید می کند.

این مکش باعث می شود هوا به داخل شیپوره مکیده شود و در این حالت مخلوط  هوا و گاز، سوخت مناسب برای احتراق کامل را تولید می کند. مسیر گاز در مشعل به صورتی طراحی شده است که فشار مناسب و یکسان در تمام نازل ها تامین گردد.

کم بودن شعله آبگرمکن

علت کم بودن شعله آبگرمکن دیواری بوتان چیست ؟

در مواردی هنگام استفاده از آبگرمکن بوتان ، شعله آبگرمکن دیواری بوتان دچار مشکل می شود و کم می ماند. در این مطلب قصد داریم بررسی کنیم که علت کم بودن شعله آبگرمکن دیواری بوتان چیست ؟

عملکرد مشعل آبگرمکن به طریقی است که گاز خروجی از نازل ها وارد شیپوره مشعل می شود و چون سرعت خروجی گاز از دهانه نازل زیاد است، لذا مکش زیادی در دهانه شیپوره مشعل تولید می کند. این مکش باعث می شود هوا به داخل شیپوره مکیده شود.

در این حالت مخلوط هوا و گاز، سوخت مناسب برای احتراق کامل را تولید می کند. مسیر گاز درمشعل به صورتی طراحی شده است که فشار مناسب و یکسان در تمام نازل ها تامین گردد. اگر برای مسیر گاز مشکلی پیش بیاید، پیچ شل شده باشد، سوخت به طور مناسب تولید نشده باشد و …باعث می شود شعله آبگرمکن به درستی کار نکند و باعث کم بودن شعله ابگرمکن شود.

ابزار مورد نیاز برای تنظیم شعله آبگرمکن

 • آچار تخت یک سری
 • پیچ گوشتی چهارسو یک عدد
 • پیچ گوشتی دوسو یک عدد
 • برس سیمی یک عدد
 • ظرف آبگرم یک عدد
 • گریس به مقدار لازم
 • اورینگ لاستیکی چند راهه یک عدد
 • واشر لاستیکی سوپاپ اصلی گاز یک عدد

 

مراحل تنظیم شعله آبگرمکن

 • رویه دستگاه آبگرمکن را بردارید.
 • پیچ ها را باز کرده مشعل را از چند راهه رگولاتور جدا کنید.
 • مشعل را توسط فرچه و آب گرم بشویید.
 • چند راهه مشعل و نازل ها را شست و شو دهید و در صورت شل بودن نازل ها، آن ها را محکم کنید.
 • واشر چند راهه را گریس کاری نموده و در صورت معیوب بودن تعویض کنید.
 • پس از پایان کار برعکس باز کردن، مشعل را به چند راهه ببندید لازم به ذکر است برای نشت یابی حتماً از کف صابون یا مایع ظرفشوئی استفاده شود و به هیچ عنوان از شعله کبریت برای نشت یابی گاز استفاده نکنید.

حال اگر محل اتصال دو فلز را توسط شعله ای گرم کنیم بین دو سر دیگر ترموکوبل ولتاژی حدود 20 میلی ولت تولید می شود. که توانایی تحریک سیم پیچ و باز کردن شیر مغناطیسی وسایل گاز سوز را در مدت 20 ثانیه دارد در شکل زیر دو نمونه ترموکوپل مورد استفاده در آبگرمکن ها را مشاهده می کنید.

شمعک در آبگرمکن دائماً روشن است تا به محض باز شدن مسیر گاز، مشعل را روشن کند. در بدنه رگولاتور گاز منفذی برای رساندن گاز به شمعک وجود دارد گاز خروجی از این منفذ توسط لوله های به نازل شمعک رسانیده می شود. در سر راه منفذ شمعک در رگولاتور، یک صافی برای جلوگیری از ورود ذرات احتمالی پیش بینی شده است. شکل زیر اجزا و سیستم شمعک را نشان می دهد.

شیر مغناطیسی مسیر عبور گاز به مجموعه پیلوت و مشعل اصلی را باز یا بسته می کند. مهمترین نقش آن بستن مسیر عبور گاز در صورت خاموشی شمعک (پیلوت) می باشد.

شیر مغناطیسی به نوعی از شیر گفته می‌شود که عامل باز کننده مسیر جریان آن نیروی آهنربایی یا مغناطیسی باشد. از این نوع شیرها تقریباً در تمام وسایل گاز سوز برای باز و بسته کردن مسیر گاز استفاده می کنند. وقتی شعله شمعک ترموکوپل را گرم می کند. جریان الکتریکی ضعیفی حدود 20 میلی ولت تولید می شود.

جریان الکتریکی در سیم پیچ هسته آهنی آن را آهن ربا کردن میله و صفحه فلزی واشردار متصل به محور را جذب می کند و شیر مغناطیسی باز می شود و مسیر عبور گاز را باز می کند تا زمانی که شعله روشن است شیر مغناطیسی باز است و به محض خاموش شدن شعله شمعک جریان الکتریسیته قطع شده و نیروی فنر باعث می شود تا شیر مسیر گاز را ببندد 30 تا 35 ثانیه طول می کشد تا دریچه گاز بسته شود.

برخی از کریستال ها مانند کوارتز در اثر ضربه و یا فشار جریان الکتریسیته ایجاد می کنند به اثر فشار برای تولید الکتریسیته، اثر پیزوالکتریک می گویند. پیزو یک کلمه یونانی به معنای فشار است. از این خاصیت در فندک های وسایل گاز سوز از جمله آبگرمکن گازسوز دیواری استفاده می شود. شکل زیر یک نمونه فندک آبگرمکن دیواری را نشان می دهد.

 

تنظیم شعله آبگرمکن توسط باز و بسته کردن شمعک و فندک

باز و بسته کردن شمعک و فندک برای تنظیم شعله آبگرمکن نیاز به وسایلی دارد که در زیر آورده شده است :

 

ابزار مورد نیاز برای تنظیم شعله آبگرمکن      

 • پیچ گوشتی دوسوی متوسط یک عدد
 • پیچ گوشتی چهارسوی متوسط یک عدد
 • آچار تخت یک سری
 • کمپرسور
 • آبگرمکن دیواری یک عدد
 • آچار فرانسه نمره 8 یک عدد
 • نوار تفلون یک حلقه
شماره تلفن تعمیرکار اجاق گاز در تهران
.

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

50 پاسخ

 1. سلام
  ایا در ابگرمکن، پیچی برای تنظیم فشار گاز مشعل هست؟

 2. خیلی خفن توضیح دادین…الان کارخانه آبگرمکن سازی راه میندازیم با این توضیحات

 3. به هیچ دردی نخورد.غقط کلاس گذاشتی یه سری توضیحات کلاسیک میگی و آخر هم اصل مطلب مورد نیاز مارو نگفتی ….. امتیاز منفی۰ .

 4. سلام. سوال تون چی بود ؟ بفرمایید تا راهنمایی تون کنیم.

 5. سلام آبگرمکن بوتان فندکی دارم از ۱۵ شعلش ۱ شعله وسط که الکترود سنسور روش قرار داره روشن نمیشه،بقیه روشن میشه،واسه همون یه شعله بعد چند ثانیه آبگرمکن خاموش میشه،مشکل روشن نشدن اون شعله چی می‌تونه باشه؟ممنون

 6. سلام.
  ممکن است مشکل از این جا باشد که شیر رگلاتور گاز کامل باز نشده است. با مجموعه تماس بگیرید تا یک تعمیرکار آبگرمکن به محل تان اعزام کنیم. برای آشنایی با خدمات تعمیر آبگرمکن به این صفحه مراجعه کنید.

 7. سلام، آبگرمکن دیواری بوتان داریم که دستش حرکت نمی کنه، شمعک رو می تونیم روشن کنیم ولی دسته بعد از شمعک دیگه نمی چرخه، باید چیکار کنیم؟

 8. سلام دوست عزیز برای اینکه کارشناس های ما بتونن بهتره کمک کنند تماس بگیرید..

 9. علت سرد و گرم شدن هنگام استفاده از ابگرمکن دیواری چیه یه لحظه سرده یه لحظه گرمه

 10. علت سرد و گرم شدن دوش حمام هنگام استفاده از ابگرمکن دیواری چیه یه لحظه سرده یه لحظه گرمه

 11. سلام خسته نباشید
  من یک آبگرمکن‌ دیواری بوتان دارم که قدیمی هم هیت ولی تازه سرویس کار اومده سرویسش کرده،پیلوت آبگرمکن روشن هست ولی آب گرم رو که باز می کنم آبگرمکن روشن نمیشه،علتش چیه باید چیکار بکنم

 12. سلام. تماس بگیرید تا با متخصص مزتبطتون کنیم و بتونن دقیق راهنمایی تون کنند
  021-26705389 26705349

 13. با سلام
  آبگرمکن دیواری مخزنی خریدم. شمعک روشن میشه ولی به محض پیچاندن پیچ درجه، نه تنها مشعل روشن نمیشه بلکه شمعک هم خاموش میشه
  لطفا راهنمایی کنید

 14. سلام. دوست عزیز برای راهنمایی بهتر و دقیق تر لطفا با شماره تلفن های مجموعه تماس بگیرید.

 15. با سلام
  یه سوال دارم لطفاً پاسخ دهید؛
  در آبگرمکن مخزندار ایستاده گازسوز آیا امکان این هست که حداقل دمای روشن شدن مشعل اصلی را افزایش دهیم؟(به غیر از افزایش دمای روی شیر کنترل)
  شیر کنترل آبگرمکن ما ۵ درجه داره و با وجود اینکه روی درجه ۴ قرار داره اما همیشه دیر روشن میشه از طرفی وقتی روشن میشه مدت زیادی روشن میمونه و آب خیلی داغ میشه حال لطفاً به سوال بالا پاسخ دهید.

 16. به احتمال زیاد ترموکوپل و احتمالا بوبین اون خرابه.

 17. سلام بدون اینکه آب گرم رو باز کنم شعله روشن میشه دلیلش چیه مرسی.بوتان ۳۱۱۸

 18. با سلام
  دیافراگم ابگرمکن تان خراب شده و باید تعویض شود.
  دیافراگم متناسب با فشار آب شعله را تنظیم و کنترل می کند. وقتی بدون فشار آب شعله روشن می شود، یعنی هیچ تنظیم کننده ای نیست و دیافراگم به خوبی کار نمی کند.

 19. شمعک شعله بوتان ما خیلی کم وهمیشه هم خاموش میشه لطفا راهنمایی کنیدمش‌کل کجاست

 20. سلام برای تعمیر ابگرمکن تون شمعک و پیلوت را باز کنند
  سوزن و نازل ریز دارد با آن را با اسپری شستشو یا اب تمیز کنند دوباره ببندند.
  باید احتیاط کنند ک طول شعله شمعک بیش از حد زیاد نشود چون باعث رسوب در مبدل میشود.
  اگر مشکل حل نشد از تعمیرکار آبگرمکن کمک بگیرید.

 21. سام ی آبگرمکن ۳۲۱۵فشار خروجی آب خوبه اما آب داغ نیس به اون مقدار کافی؟؟

 22. با سلام . این توضیحاتی را که گفته اید اگر همراه با ویدئو بود بهتر متوجه می شدیم

 23. سلام
  ممنون از پیشنهادتون
  سعی می کنم در اسرع وقت برای این موارد ویدیو تهیه کنیم.

 24. باسلام وخسته نباشید.چرا هرچیزی که لازم داریم برعکسشو توضیح میدن ویا فیلمشو میزارن.من درمورد ابگرمکن قدیمی بوتان مدلB115سوال دارم که شمعک روشنه ولی مشعل خیلی کم بود وبکل خاموش شد دیافراگم پارگی داشت کل قطعات مربوط به رگلاتور آب رو تعویض کردم بازم روشن نمیشه. آیا عیبش از قسمت رگلاتورگازه یا ایراد دیگه ای داره؟؟ اگه فیلمی وتوضیحی از رگلاتور گاز دارین لطفا دریغ نکنید.
  ممنون از لطفتون

 25. آبگرمکن روشن میشه شیر تنظیم گاز کامل بازه ولی شعله آبگرمکن اونقدی که باید باشه نیست ! و آب خوب گرم نمیشه

 26. با سلام
  نیاز ب سرویس رگولاتور هستش
  لازمه دیافراگم و اورینگ و شاید فنر داخل دیافراگم تعویض و سرویس بشه.
  دیافراگم نسبت فشار اب ب طول شعله رو تنظیم میکنه

 27. سلام ..ابگرمکن دیواری بوتان داریم ایا شمعک رو میشه زیادکرد ..چون خیای خیای شعله کم هستش تا بادی میاددخاموش میکنه راهنمایی کنقد ممنون میشم

 28. سلام
  ن شمعک رو نمیشه زیاد کرد اگر زیاد کنید باعث رسوب وجرم در مبدل میشه همینطور احتمال داره ک مبدل رو سوراخ کنه
  شمعک باید باز شه با اسپری شستشوی داده بشه دوباره بسته شه

 29. باسلام لطفااگه میشه پاسخ منا زودبدین شعله آبگرمکن زیادنمیشه فشارگازرازیادکردیم ی کم بهترشدولی شعله نمیکشه چ بایدبکنم خب بشه؟سپاس رحیمیان ازاصفهان

 30. با سلام
  مشکل از رگولاتور اب و گاز هست باید دیافراگم تعویض شه

 31. سلام
  ما آبگرمکن شمعکی بوتان داریم وقتی ولوم شعله رو میچرخونم تا شعله زیاد بشه فشار آب رو کم میکنه و بالعکس میشه راهنمایی کنید فشار رو از روی ریگلاتور هم زیاد کردم تاثیری نداره

 32. سلام
  سروبس رگولاتور و تعویض دیافراگم لازم دارید.

 33. با سلام…
  آبگرمکن دیواری بوتان 3315if …. شعله ارتفاعش کم هست و آب به اندازه کافی داغ نمیشه (حتی با خلاف ساعتگرد پیچوندن اهرم گِرد)… آیا پیچ افزایش میزان دبی گاز در این آبگرمکن وجود دارد؟

 34. با سلام
  مشکل دیافراگم و رگولاتور آب و گاز دارد.

 35. سلام . شمعک آبگرمکن مدام خاموش می شود مخصوصا موقعی که شیر آب گرم را باز می کنم و مجبورم دوباره آن را روشن کنم.لطفا راهنمایی ام کنید.

 36. سلام
  باید سرویس شمعک انجام بشه
  باز کنید با اسپری شستشوی بدین دوباره ببندید

 37. سلام.بعد از تعویض دیافراگم شعله ابگرمکن خیلی کمه.چه راهکاری پیشنهاد میدین؟؟

 38. سلام نیاز به تعویض یا رگلاژ فنر و ساچمه پشت دیافراگم هست.

 39. سلام بنده آبگرمکن بوتان مدل ۳۱۱۵ دارم شعله شمعک زیاده چه کار باید بکنم توضیح دهید

 40. سلام
  سرویس شمعک توسط تعمیرکار ماهر

 41. سلام خسته نباشید
  ابگرکنم دیواری و بوتانه
  وقتی شیر آب گرم رو باز میکنم بیست ثانیه گرم میکنه بعد شعله خیلی کم میشه و آب سرد میشه. میشه لطفا علطش رو بگید؟ خیلی ممنون

 42. سلام لطف کنید قسمتها و عملکرد ریگلاتور گازی ایستاده مدلNG7302 را توضیح بفرمایید ممنون

 43. سلام
  یک سوال دارم هیچی جواب نمیده؟
  1- برای تغییر آبگرمکن از گاز کپسولی به گاز شهری فقط تعویض ژیگلور کافیه یا کار دیگه ای باید کرد؟
  چون من سه تا آبگرمکن رو ژیگلورهاش رو عوض کردم اصلا شعله مناسبی نداره خیلی کمه کمه که با گشاد کردن سوراخ از حالت استاندارد هم باز بهتر میشه
  2-آیا آبگرمکن دیواری بوتان 3115 پیچ تنظیم شعله هم داره (به غیر از درجه خودش) در صورت داشتن راهنمایی کنید کجاست
  واقعا موندم چکار کنم این شعله بیاد بالا

  هیچ جای اینترنت ننوشته به غیر از تعویض ژیگلور چکار باید کرد لطفا شما بگید تا بدونم مشکل چیه
  3- اگرم راهی هست که بشه آبگرمکن با فشار آب خیلی کم هم استارت کنه اونم بگید عالیه منظورم در قسمت رگلاتور آب

  آبگرمکن بوتان از نوع دیواری فندک الکتریکی و شعمکی

 44. با سلام
  ابگرمکن بوتان ایونایز ۳۲۱۸ دارم که انفجاری روشن میشد
  ریگولاتور رو سرویس کامل کردم
  اکسیژن رسانی رو هم از بالای کابینت انجام دادم.

  با اون که فشار اب ساختمان زیاد هست و روسوبی هم در شیرها نداره ولی اب ولرم هستش.
  چه پیشنهادی میدین
  شعله برنر ابگرمکن یه مقداری کم هست چطوری میتونم بیشترش کنم

 45. سلام چطوریه که همه اون سایتهایی که مثل خودشما یه مطلبی برای اموزش میذارن همشون ازهمدیگه کپی برداری میکنن وهمشون هم ازگذاشتن حتی یه عکس ویافیلم خودداری میکنن بعنوان مثال این همه ادم میپرسن اقا این پیچ تنظیم گاز ابگرمکن کجای آبگرمکنه که هیچکدومتون جواب درست و حسابی باین جمعیت نمیدیدکه هیچ میریدعملکرد فلان سوپاپ وفلان واشرو توضیح میدید کجای این کار کمک حساب میشه

 46. سلام.ابگرمکن.دیواری.بوتان.دارم.شمعک.روشن.میشود…..آب.هم.پرفشاراست..ولی.شعله.بالا.نمی.زند.تااب.گرم……..شود.علت.چیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>