ما را در شبکه های اجتماعی

چرا ماشیبن لباسشویی خشک نمی کند ؟

خشک نکرن ماشین لباسشویی به این معنی است که ماشین لباسشویی لباس ها را آبگیری نمی کند و خیس بودن بیش از حد لباس ها باعث نارضایتی شما می شود.

چرا ماشین لباسشویی خشک نمی کند ؟ با ما همراه باشید تا این پرسش که چرا ماشین لباسشویی خشک نمی کند را با بررسی دلایل خشک نکردن ماشین لباسشویی پاسخ دهیم.

اگر برای تعمیر ماشین لباسشویی خودتان به تعمیرکار حرفه ای با کمترین هزینه نیاز دارید، با بدادم برس تماس بگیرید.

در این مطلب چه می خوانید  ؟

  • دللایل خشک نکردن ماشین لباسشویی
  • دلایل متوقف نشدن آبگیری ماشین لباسشویی

علت خشک نکردن ماشین لباسشویی چیست ؟

آسیب دیدن یا مختل شدن کارکرد برخی قطعات ممکن است باعث شود که ماشین لباسشویی خشک نکند. در ادامه به این قطعات اشاره شده و مشکلی که باعث خشم نکردن لباسشویی می شود را بیان کرده ایم.

کوپلینگ موتور دایرکت درایو (بدون تسمه)

بعضی از ماشین لباسشویی های سطلی از کوپلینگ موتورهای دایرکت درایو برای انتقال قدرت موتور به جعبه دنده استفاده می کنند. کوپلینگ محرک موتور را به جعبه دنده وصل کرده و تشکیل شده از دو عدد قطعه ی پلاستیکی سه شاخه که بینشان یک کوپلینگ لاستیکی قرار گرفته است.

یکی از سه شاخه ها به محور موتور محرک چسبیده و سه شاخه ی دیگر محور ورودی جعبه دنده چسبیده است. با چرخیدن محور موتور، کوپلینگ لاستیکی بین سه شاخه ها نیروی گشتاور را جذب کرده و مانع شکستن سه شاخه ها می شود.

در اثر استفاده کوپلینگ به مرور دچار استهلاک شده و سه شاخه ها ممکن است سر خورده و با جعبه دنده و کلاچ درگیر نشوند. نشانه بارز معیوب بودن کوپلینگ موتور این است که دستگاه آبگیری و تخلیه می کند اما همزن کار نمی کند و همچنین آبکشی انجام نمی شود.

اکثرا باید بدنه خارجی را برای دسترسی به کوپلینگ بردارید. قبل از هر گونه اقدام به تعمیر دستگاه را از برق بکشید.

قفل در یا قفل داخلی

قفل در یا قفل داخلی، یک مکانیزم ایمنی ست که در ماشین لباسشویی   های اتوماتیک یا سطلی از باز شدن در هنگامی که ماشین در حال کار کردن است، جلوگیری می کند. این مکانیزم شامل یک کلید است که به بُرد کنترل و تایمر اطلاع می دهد که در قفل است تا اجازه دهند عمل آبکشی انجام شود. وقتی قفل در خراب شود، یا در قفل نمی شود؛ یا کلید در متوجه نمی شود که در قفل  شده است

در نتیجه اجازه هم زدن یا آبکشی داده نخواهد شد. در ماشین لباسشویی   هایی که صفحه نمایش دیجیتالی دارند، یک پیام خطا نشان داده می شود. اگر نشانه ها ی مذکور را در ماشین لباسشویی   خود دیدید و یا پیام خطا را مشاهده کردید، احتمالا باید قفل در را تعویض کنید. قبل از هر گونه اقدام به تعمیر دستگاه را از برق بکشید.

موتور مومی

موتور مومی یک دستگاه عملگر خطی ست که با استفاده از رفتار تغییر فاز موم ها، انرژی گرمایی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند. بعضی از ماشین لباسشویی   های اتوماتیک از موتور مومی برای به کار انداختن مجموعه ی قفل در استفاده می کنند. با شروع یک سیکل،  یک جریان الکتریکی در موتور مومی فراهم می شود که باعث می شود یک پین را به طرف بیرون فشار دهد و در را قفل کند.

اگر این موتور مومی ایراد داشته باشد، قفل در کار نمی کند و اجازه آبکشی به دستگاه نمی دهد. تشخیص خرابی موتور مومی با چشم می تواند دشوار باشد. می توانید با مولتی متر آن را چک کنید. مقاومت آن باید بین 1500 تا 1900 اهم باشد. اگر موتور مومی مدار باز باشد، خراب است.

کلید درپوش

کلید درپوش، در ماشین لباسشویی   های سطلی یک وسیله امنیتی ست که از کار کردن موتور هنگاهی که در ماشین لباسشویی باز است، جلوگیری می کند. اگر کلید درپوش خراب شود، ماشین لباسشویی آبگیری نمی کند. مطمئن شوید که کلید از لحاظ مکانیکی سالم بوده و اهرم ها و فعال کننده ها صدمه ندیده اند.

اگر کلید فعال باشد اما برق به موتور نرسد، پس ایراد از کلید است. دستگاه را از برق کشیده و سیم ها را از سوئیچ جدا کنید. سپس با یک مولتی متر از عدم قطعی آن اطمینان حاصل کنید. به شدت توصیه می کنیم که سوئیچ در را از مدار حذف نکنید زیرا این قطعه از خطرات جدی جلوگیری می کند.

کلاچ

برخی ماشین لباسشویی های سطلی برای قفل کردن ورودی شفت جعبه دنده به محرک سبد شستشو در مرحله ی آبکشی از کلاچ استفاده می کنند. به مرور زمان اصطکاک صفحه کلاچ با پوشش محافظ موجب فرسایش آن شده و ممکن است تولید صدایی خراش مانند کند.

یک کلاچ فرسوده می تواند ماشین لباسشویی   را در مرحله آبکشی از چرخیدن باز دارد و یا باعث شود چرخش آن با سرعت کمتری انجام شود که در نتیجه لباس ها به خوبی خشک نخواهند شد.

علامت های دیگری که نشان دهنده مشکل کلاچ است، تراشه ها و خرده فلزهایی ست که ممکن است در زیر دستگاه پیدا کنید و همچنین بوی خفیف سوختگی و صدای بلند در هنگام آبکشی ست.

اگر هر کدام از این علائم را مشاهده کردید و یا کلاچ ظاهری فرسوده داشت، آن را تعویض کنید. معمولا کلاچ در زیر دیگ خارجی قرار دارد. برای دسترسی به آن باید بدنه خارجی، موتور محرک و جعبه دنده را بیرون بیاورید.

تسمه محرک

نقش تسمه محرک اتصال موتور محرک به قسمت انتقال قدرت در بعضی از ماشین های لباسشویی سطلی و یا اتصال موتور محرک به سبد شستشو در اکثر ماشین لباسشویی   های اتوماتیک است. اگر ماشین لباسشویی   شما آبکشی نمی کند، باید تسمه محرک را از نظر فرسودگی، داغ شدگی و یا ساییدگی بررسی کنید.

قبل از تعویض تسمه آسیب دیده، مطمئن شوید تمام پولی ها سالم اند و به راحتی می چرخند. در ماشین لباسشویی   های سطلی، باید مطمئن شوید که پولی های گیربکس به راحتی در هر دو جهت همزدن و آبکشی چرخیده و هیچ چیز مانع حرکت همزن و سبد شستشو نمی شود. همچنین نشت آب بر روی تسمه و یا پولی ها را چک کنید.

در ماشین لباسشویی های اتوماتیک، با دستتان چرخیدن دیگ را چک کنید. دقت کنید که نمونه نوع مناسبی از تسمه را جایگزین تسمه معیوب کنید زیرا اندازه و نوع پوشش آن ها بر عملکرد دستگاه تاثیرگذار می باشد. قبل از هر گونه اقدام به تعمیر دستگاه را از برق بکشید.

عیب یابی ماشین لباسشویی

چرا آبگیری ماشین لباسشویی متوقف نمی شود ؟

برعکس مشکل خشک نکردن ماشین لباسشویی و آبگیری نکردن ماشین لباسشویی، متوقف نشدن آبگیری ماشین لباسشویی است. در این قسمت بررسی می کنیم که چرا آبگیری ماشین لباسشویی متوقف نمی شود ؟

برای شروع، قطعاتی که بیشتر اوقات باعث می شوند آبگیری ماشین لباسشویی متوقف نشود را لیست کرده ایم. می توانید از طریق این لیست متوجه شوید که کدام قطعه ی ماشین لباسشویی تان نیاز به تعویض یا تعمیر دارد.

شیر آب ورودی

شیر آب ورودی برای تامین آب سرد و گرم دستگاه در مراحل آبگیری و شستشو به کار می رود. این شیر توسط دو مارپیچ کهربایی کار می کند. این مارپیچ ها توسط تایمر، برد کنترل الکترونیکی، کلید سطح سنج آب و یا کلید انتخابگر فشاری کنترل می شود. اگر آبگیری توسط دستگاه قطع نمی شود، ممکن است شیر ورودی آب ایراد داشته باشد.

برای اطمینان، زمانی که مشاهده کردید آبگیری متوقف نمی شود، برق دستگاه را قطع کنید. اگر آبگیری ادامه داشت، شیر آب ورودی خراب است. اگر با قطع برق آبگیری متوقف شد، مشکل در مدار برق کنترل کننده شیر آب می باشد.

کلید سطح سنج آب، کلید فشاری و لوله گنبدی هوا

کلید سطح سنج آب کلیدی ست که با فشار فعال شده و نقش تعیین میزان مناسب آب در دیگ را دارد. این بخش در پشت پنل تنظیمات قرار داشته و توسط یک شیلنگ یا لوله گنبدی شکل به دیگ متصل می شود. در ماشین لباسشویی هایی که کنترل الکترونیکی دارند، این کلید در زیر دیگ قرار دارد.

همزمان که آب در دیگ در حال پر شدن است، این کلید هوا را در لوله گنبدی شکل فشرده کرده و به طرف یک دیافراگم در داخل کلید هل می دهد. این کلید شیر آب ورودی را تحت کنترل دارد و زمانی که آب به سطح مناسبی برسد، شیر آب را قطع می کند. اگر لوله گنبدی نشتی داشته باشد، ممکن است فشار به قدر کافی به کلید نرسیده و فعال نشود و در نتیجه جریان آب قطع نمی شود و دستگاه بیش از حد پر می شود. اگر مشکل از خود کلید نیز باشد، همان مشکل عدم توقف آبگیری پیش می آید.

برای تشخیص اینکه آیا کلید سطح سنج مشکل دارد یا خیر، ابتدا باید لوله گنبدی را جدا کنید و بررسی کنید که شکستگی، ترک و یا فرسودگی ندارد. لوله را به درون آب فرو ببرید، یک طرف آن را بسته و از طرف دیگر در آن بدمید. اگر حباب مشاهده کردید، لوله سوراخ است و باید تعویض شود. شیلنگ را نیز به همان روش چک کنید.

اگر شیلنگ هم سالم بود، کلید سطح سنج آب ایراد دارد. کلید را از نظر مکانیکی چک کنید و بررسی کنید که آشغال در حفره هایش گیر نکرده باشد. برای چک کردن کلید با مولتی متر، باید ابتدا فشار هوای مناسب برای لوله گنبدی هوا فراهم کنید.

راحت ترین راه برای این کار این است که دستگاه را روشن کنید و اجازه دهید به تا حد مناسب پر از آب شود و سپس سیم برق دستگاه را از پریز جدا کنید. کلید فشاری را پیدا کرده و سیم های آن را جدا کنید و با مولتی متر چک کنید. در  زمانی که سطح آب مناسب است، باید مولتی متر برای مقاومت عدد بی نهایت و یا مدار باز بودن کلید را نشان دهد. در غیر این صورت، کلید خراب است.

[yasr_overall_rating]

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>