ما را در شبکه های اجتماعی

دم کردن کولر آبی

علت دم کردن کولر آبی | چرا کولر آبی دم می کند ؟

چرا کولر آبی دم  می کند ؟

دم کردن کولر آبی امری بسیار رایج است که در استفاده از کولر آبی اتفاق می افتد. حتما دم کردن کولر آبی به گوشتان خورده است. اگر از کاربران کولر آبی هستید شاید دیده باشید که هوای اتاق دم کرده و کولر آبی به جای اینکه باعث خنکی هوا شود، بیشتر هوا را گرم و مرطوب کرده است.

از آن جا بسیاری از مردم از کولر های آبی استفاده می کنند، افراد زیادی با مشکل دم کردن کوئر آبی مواجه شده اندا و این پرسش پیش آمده که چرا کولر آبی دم می کند ؟ به نظر شما دم کردن کولر آبی به چه دلایلی رخ می دهد و چرا کولر آبی دم می کند ؟

در این مقاله به موضوع دم کردن کولر آبی و دلایل آن پرداخته ایم. اگر برای شما هم این سوال وجود دارد که چرا کولر آبی دم می کند، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

موضوعاتی که به آن خواهیم پرداخت :

 • دم کردن کولر آبی یعنی چه ؟
 • دلایل دم کردن کولر آبی 
  1. رطوبت بالای خارج از ساختمان
  2. روشن نبودن دکمه آب کولر آبی
  3. به وجود آمدن مشکل در سیستم آبی کولر 
  4. مسدود شدن و فرسودگی پوشال ها ی کولر
  5. باز ماندن محفظه اطراف کولر
  6. عدم نصب کولر آبی در محل مناسب

 

دم کردن کولر آبی یعنی چه ؟

دم کردن کولر آبی در واقع به حالتی گفته می شود که کولر آبی به جای هوای سرد، هوای گرم بیرون می دهد. وقتی کولر آبی دم کند هوای ساختمان در تابستان به جای این که خنک شود رفته رفته گرم تر می شود.

در ادامه این مطلب می خواهیم به دلایل دم کردن کولر آبی و راه حل های برطرف کردن این مشکل بپردازیم.

 

در صورتی که کولر آبی شما با مشکل مواجه است برای سرویس و تعمیر کولر آبی با ما تماس بگیرید.

26705349          26705389

 

رطوبت بالای خارج از ساختمان

استفاده از دستگاه کولر آبی مناسب شهرهای و مناطقی است که دارای آب و هوای گرم و خشک هستند. رطوب زیاد هوی خارج از ساختمان باعث می شود، هوای دریافت کولرر نیز مرطوب باشد و این مورد یکی دیگر از دلایل دم کردن کولر آبی است.

کولر آبی برخلاف کولر گازی، نمی تواند رطوبت محیط را جذب کند. بنابراین اگر در مناطقی با درجه رطوبت بالا زندگی می کنید و برای خنک کردن ساختمان از کولر آبی استفاده کرده اید سخت در اشتباهید. انتظار نداشته باشید که دمای محیط مرطوب شما با کولر آبی کاهش پیدا کند.

با این اوصاف دلیل اصلی دم کردن کولر آبی استفاده آن در مناطق مرطوب است. برای رفع این مشکل تنها کاری که شما باید انجام دهید تعویض کولر آبی با کولر گازی می باشد. چنانچه این کار صورت نگیرد دمای داخلی ساختمان مثل سونا گرم و شرجی خواهد شد.

 

روشن نبودن دکمه آب کولر آبی

کولر آبی دارای سه دکمه به نام دکمه های روشن خاموش، کم و زیاد و پمپ آب می باشد.

اگر هنگام زدن کلید روشن و سرعت کولر آبی فراموش کنید که دکمه پمپ را هم بزنید، در این حالت کولر مانند پنکه عمل می کند و فقط هوای گرم را جابه جا می کند. این مشکل به سادگی با زدن کلید پمپ آب برطرف می شود و هوای خنک در کولر آبی به جریان می افتد.

 

به وجود آمدن مشکل در سیستم آبی کولر

همانطور که از اسم دستگاه مشخص است تولید باد خنک در کولر آبی حتما به وجود آب کافی بستگی دارد. هر چه آب بیشتر در کولر جریان یابد قدرت خنک کردن کولر نیز افزایش می یابد. درصورت نبود آب در کولر آبی از کولر باد گرم می وزد.

برای رفع مشکل بی آبی کولر باید چند نکته را مورد توجه قرار دهید.

 • مطمئن شوید که شیر فلکه آب ساختمان وصل باشد.
 • در کفی کولر هم باید آب کافی وجود داشته باشد. این آب توسط پمپ به لوله توزیع کننده رسیده و سپس از طریق لوله های توزیع کننده به پوشال ها می رسد.
 • عملکرد درست پمپ آب و پمپاژ آب در کولر را چک کنید.
 • در صورت خرابی باید پمپ تعویض شود.
 • اگر لوله توزیع کننده دچار گرفتگی و  مسدود باشد دیگر نمیتواند روی پوشال ها آبی توزیع کند. بنابراین کولر آبی دم کرده و هوای خنک تولید نمی کند.
 • دلیل انسداد سوراخ های لوله توزیع کننده رسوباتی است که براثر سختی آب بوجود می آیند.
 • برای برطرف کردن رسوبات لوله توزیع آب را با سرکه بشویید. اگر با شستشوی لوله ها با سرکه هم رسوبات از بین نرفت باید آن را با لوله جدید تعویض کنید.

 

مسدود شدن و فرسودگی پوشال ها ی کولر

در کولر آبی پوشال ها نقش مهمی در تولید هوای خنک ایفا می کنند. زیرا هوای محیط بیرون از طریق عبور از پوشال ها ی خیس، سرد شده و وارد کولر می شود. وجود سختی در آب باعث میشور که رسوبات در لابه لای منافذ پوشال ها انباشته شده و مانع از ورود و جریان هوا داخل پوشال ها شود.

تنها راه حل این مشکل تعویض پوشال ها ی کهنه و فرسوده با پوشال ها ی جدید است. بهترین فاصله زمانی برای تعویض پوشال هر یکسال یکبار است. از پوشال ها ی با کیفیت استفاده کنید. پوشال ها ی کهنه علاوه بر اینکه از جریان هوا جلوگیری می کنند میتوانند محل تجمع انواع میکروب، باکتری و ویروس نیز باشند.

قبل از زدن دکمه روشن کولر، کلید پمپ آب را بزنید و اجازه دهید لوله توزیع کننده به مدت ده الی پانزده دقیقه آب را به پوشال ها ی خشک بپاشد و کاملا آنها را خیس کند. خیس شدن کامل پوشال ها کمک زیادی به خنک شدن هوا می کند.

 

باز ماندن محفظه اطراف کولر

یکی از دلایل دم کردن کولر آبی باز ماندن محفظه اطراف کولر است. سیستم داخلی کولرهای آبی به طوری است که  محفظه ای که در آن کار می کند حتما باید بسته باشد. باز ماندن محفظه باعث خروج هوای سردی که در داخل کولر تولید شده می شود.

به همین منظور هر از گاهی درهای محفظه کولر را چک کرده و از باز ماندن آنها جلوگیری کنید. همچنین برای جلوگیری از هدر رفتن باد سرد از پوشش های برزنتی استفاده کنید.

 

عدم نصب کولر آبی در محل مناسب

عدم نصب کولر آبی در محل مناسب باعث می شود کارایی کولر آبی کم شود و منجر به دم کردن کولر آبی شود. کولرهای آبی باید در محلی نصب شوند که جریان هوا وجود داشته باشد. کولر آبی را در محیط بسته ای که هیچ هوایی در آن جریان نمی یابد، نباید نصب کنید.

با گردش کم هوای کولر دم کرده و به جای باد خنک باد گرم تولید می کند. معمولا بهترین محل نصب کولرهای آبی، پشت بام و تراس است.

 

برای نصب کولر ابی به صورت اصولی می توانید با ما تماس بگیرید و در صفحه نصب کولر آبی اصلاعات مفیدی در این باره بخوانید.

 

اگر کولر را در جای مناسبی نصب نکرده اید سریع جابه جا کنید. کولر را در مسیر باد و در فضای آزاد نصب کنید. استفاده از سایه بان هم کمک زیادی به تولید باد خنک و کم کردن مصرف برق می کند. زیرا در تابستان قدرت اشعه آفتابی که بر روی بدنه کولر میتابد زیاد است. هنگام نصب کوتاه ترین کانال را انتخاب کنید تا هوای خنک شده بلافاصله با عبور از کانال وارد فضای داخلی ساختمان شود.

کارکردن کولر آبی به طور مداوم و بی وقفه به کاهش عمر دستگاه کولر و همچنین افزایش بهای برق مصرفی شما کمک می کند. به خاطر همین در ساعاتی از روز که دمای هوا خیلی بالا نیست، از روشن کردن کولر آبی خود اجتناب نمایید.

تولید باد گرم توسط کولر آبی و یا اصطلاحا دم کردن کولر آبی مشکلی است که به گرم کردن هوا و بازده نامناسب در تابستان منجر می شود. تحمل هوای گرم درچنین شرایطی طاقت فرساست.  بنابراین هر چه زودتر باید برای رفع مشکل دم کردن کولر آبی خود اقدام کنید. برای این کار می توانید از تعمیرکاران متخصص و باتجربه کمک بگیرید.

امیدواریم مطالب ارائه شده توانسته باشد این سوال که چرا کولر آبی دم می کند را پاسخ دهد.

 

جهت نصب، سرویس و تعمیر کولر آبی با ما تماس بگیرید.خدمات 24 ساعته با وگارانتی در سراسر تهران

26705349            26705389

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>