ما را در شبکه های اجتماعی

دیافراگم آبگرمکن دیواری

دیافراگم آبگرمکن دیواری

برای تعریف دیافراگم آبگرمکن به این سوال پاسخ می دهیم که دیافراگم آبگرمکن چیست و چه وظیفه ای دارد ؟ در این مطلب اطلاعات مفیدی درباره دیافراگم آبگرمکن، نحوه تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری بوتان و نحوه تعویض واشر دیافراگم آبگرمکن دیواری بوتان در اختیار تان قرار داده ایم.
در صورتی که نیاز به تعمیر آبگرمکن و بهره مندی از کمک تعمیرکار دارید، به صفحه تعمیر آبگرمکن مراجعه کنید.

دیافراگم آبگرمکن چیست و چه وظیفه ای دارد؟ 

دیافراگم ابگرمکن در کل پرده جدا کننده دوسطح و احساس کننده فشار می باشد. در آبگرمکن هایی که به صورت میکانیکی کار می کند، درقسمت رگولاتور آب دیافراگم اصلی را انجام می دهد و فشار آب را بوسیله دیسک و ساقه آب و شیپوره که در بخش رگولاتور آب توضیحات کامل تری موجود است به قسمت گاز منتقل می کند.

پرده دیافراگم قدرت آب ورودی به قسمت سوپاپ گاز برای آزاد کردن گاز و روشن شعله مشعل استفاده می شود. در هر نوع آبگرمکن و پکیج یک نوع خاص نسبت به شکل تولیدی ریگلاتور آب آن آبگرمکن می باشد. جنس دیافراگم ها به علت اینکه در هر روز حداق ۱۰۰ بار در خانه فشار تجمل می کنند EPDM می باشد فشار تحمل کنند بیشتر مصرف در قسمت سرویس هر آبگرمکن ابتدا دیافراگم و سپس مبدل حرارتی دارد.

دیافراگم در آبگرمکن ها یکی از مهم ترین قطعات در روشن و خاموش شدن دستکاه ها هست و با آمدن پکیج و نسلفلو سوییچ ها و فلومتر ها دیگر دیافراگم ها در حال فراموشی هست و شاید تا ۱۰ سال آبنده مصرف آن به شدت پایین بیاید وبرخی از پکیچ های قدیمی از همین سیستم برای گرمایش مرصرفی دیافراگم داشته اما در حال حاضر هیچ پکیج تولیدروز از دیافراگم استفاده نمی شود.

دیافراگم آبگرمکن دیواری بوتان نیز با همبن مشخصات تعریف می شود و کارکرد ان به همین صورتی است که شرح داده شد.

 

نحوه تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری بوتان

برای تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری بوتان می توانید مانند روش زیر عمل کنید.

  • دهانه انتهایی لوله گاز آبگرمکن به یک شیر برنجی رفع گرد مجهز است تا امکان قطع و وصل جریان گاز را فراهم سازد. این شیر فقط گاز ورودی به آبگرمکن را کنترل می کند و نباید انشعاب دیگری از آن گرفته شود. ارتفاع این شیر از کف تمام شده در حدود ۱۲۰ سانتی متر است.

 

  • برای اتصال شیر گاز به آبگرم کن از شیلنگ لاستیکی مخصوص همراه بابست فلزی استفاده می شود. اتصال شیلنگ به شیر گاز توسط سرشیلنگ برنجی انجام می گیرد و برای گاز بندی نمودن محل اتصال سر شیلنگ بهشیر از نوار تفلون استفاده می شود.

 

  • پس از نصب شیلنگ، محل اتصال آن به شیر گاز وآبگرمکن را از نظرنشت گاز آزمایش می کنیم. برای نشت یابی باید از محلول آب و مایعصابون استفاده شود و استفاده از شعله کبریت غیر مجاز و خطرناکاست.

 

  • در صورت وجود نشت گاز ابتدا باید برای رفع آن اقدام کنیم و سپس مجموعه را دوباره مورد آزمایش نشتیابی قرار دهیم.

 

دیافراگم آیگرمکن دیواری بوتان

نحوه تعویض واشر دیافراگم آبگرمکن دیواری بوتان

پس از مطمئن شدن از آبگرمکن ابتدا

شیر آب گرم رو باز کنین . مراقب باشید به میله آن صدمه وارد نشود. ان میله با فشار دیافراگم , کاربراتور گاز را وادار می کند به مشعل گاز برساند تا روشن شود.

وقتی دیافراگم خراب شود , دیگر فشار آب به دیافراگم فشار نمی اورد و درنتیجه دیافراگم هم به آن میله فشار نمی ارود. در نتیجه آن میله هم گاز را به مشعل نمی رساند. ورودیِ آب به کاربراتور آب هم یک توری جرم گیر دارد که لازم است حتما تمیز شود.

پیچ های تنظیم را تغییر ندهید.  فقط آب و گاز رو قطع کنید. یعد از آن لوله های آب را از کاربراتور آب باز کنید.  کاربراتور آب را جدا کنید. سپس پیچ های وسط آن را  باز کنید تا باز شود و واشر پلاستیکی بیرون بیاید. حتماً باید مثل خودش تهیه کنید و تعویض کنید.

لازم به ذکر است كه نصب گازي در اتاق يا حمامي كه به طور عادي هوا در آن جريان ندارد باعث كمبود اكسيژن شده و ايجاد خفگي مي نمايد، ضمن اينكه نصب هر گونه وسيله گاز سوز در حمام مغاير مسائل ايمني است.

 

پلاستیک دیافراگم ابگرمکن

اتصال لوله گاز به آبگرمکن

1) دهانه انتهایی لوله گاز آبگرمکن به یک شیر برنجی رفع گرد مجهز است تا امکان قطع و وصل جریان گاز را فراهم سازد. این شیر فقط گاز ورودی به آبگرمکن را کنترل می کند و نباید انشعاب دیگری از آن گرفته شود. ارتفاع این شیر از کف تمام شده در حدود 120 سانتی متر است.

2)برای اتصال شیر گاز به آبگرم کن از شیلنگ لاستیکی مخصوص همراه بابست فلزی استفاده می شود. اتصال شیلنگ به شیر گاز توسط سرشیلنگ برنجی انجام می گیرد و برای گاز بندی نمودن محل اتصال سر شیلنگ بهشیر از نوار تفلون استفاده می شود.

3) پس از نصب شیلنگ، محل اتصال آن به شیر گاز وآبگرمکن را از نظرنشت گاز آزمایش می کنیم. برای نشت یابی باید از محلول آب و مایع صابون استفاده شود و استفاده از شعله کبریت غیر مجاز و خطرناکاست.

۴) در صورت وجود نشت گاز ابتدا باید برای رفع آن اقدام کنیم و سپس مجموعه را دوباره مورد آزمایش نشتیابی قرار دهیم.

 

مراحل نصب دودکش و تعمیر دیافراگم آبگرمکن دیواری

۱) بر روی کلاهک تعدیل آبگرمکن لوله دودکش عمودی به طول حداقل۲۵۰ میلیمتر نصب می شود و پس از آن مجاز به استفاده از زانویی خواهیدبود.

۲) در مسیر دودکش آبگرمکن به دودکش ساختمان، استفاده از حداکثردو عدد زانویی ۹۰ درجه مجاز است

۳) لوله رابط دودکش باید از سمت دستگاه به سمت دودکش قائم و درجهت جریان محصولات احتراق شیب داشته باشد

۴) جنس لوله دودکش، زانویی ها و کلاهک H باید از ورق فولادی گالوانیزه باشدو کاربرد لوله های قابل انعطاف (خرطومی یا آکاردئونی ممنوع است.

۵) پیش از نصب دودکش آبگرمکن باید از باز بودن مسیر دودکش قائم ساختمانی اطمینان یافت. برای این کار معمولا از دو روش استفاده می شود.

 

الف) در این روش با قرار دادن نور چراغ قوه با لامپ سیار در دهانه، دود کش قائمساختمان در صورتی که از انتهای دودکش قائم، نور رؤیت شود، نشان دهنده بازبودن مسیر دود کش قائم ساختمان است.

ب) روش استفاده از شمع روشن یا روزنامه لوله شده مشتعل

 

در این روش میتوان با قراردادن یک شمع روشن یا یک روزنامه لوله شده مشتعل در جلوی دهانه دودکش قائم از باز بودن مسیر دودکش آگاه شد. در صورتی که شعله ی آتش به درون دهانه دودکش کشیده شود، نشان دهنده ی باز بودن مسیردودکش است. در صورت مسدود بودن دودکش باید قبل از نصب آبگرمکن مسیردودکش باز شود.

۶) دهانه خروجی دودکش بر روی بام باید حداقل یک متر از کف پشت بام بالاتر باشد و از دیوارهای جانبی نیز حداقل ۳ متر فاصله داشته باشد. در صورتی کهفاصله کمتر از ۳ متر باشد، انتهای دودکش باید حداقل ۶۰ سانتیمتر از بلندتریندیوار مجاور بالاتر قرار گیرد. برروی دهانه خروجی دودکش باید کلاهکH نصبشده باشد.

7) لوله ی دودکش را روی کلاهک تعدیل آبگرمکن قرار می دهیم، به صورتی کهسر چین دار آن در بالا قرار گیرد و بر روی آن زانویی را متصل کرده و سرچیندار زانو را درون دریچه دودکش قائم روی دیوار قرار می دهیم. تمامی محل های اتصال دودکش باید کاملا دودبندی (گازبندی) شود.

 

دیافراگم آبگرمکن دیواری

راه اندازی آبگرمکن

۱) برای راه اندازی و استفاده از آبگرمکن میبایستی پس از نصب کامل آبگرمکن و پیش از قراردادن کاور بر روی آن، شیر ورودی آب سرد را باز کنیموسپس یکی از شیرهای آب گرم وسایل بهداشتی نظیر دوش یا شیر آب گرم ظرفشویی را باز کنیم تا هواگیری لوله ی آب گرم انجام شود. برای تخلیه کامل هوای داخل لوله ها، سایر شیرهای آب گرم را نیز به ترتیب باز می کنیم و پس از اطمینان از هواگیری کامل، شیرها را میبندیم.

۲) شیر گاز ورودی به آبگرمکن را باز می کنیم و مطابق دستورالعمل راه اندازیالصاق شده به بدنه آبگرمکن عمل می کنیم. در ادامه، راه اندازی یک نمونه از آبگرمکن گازی دیواری ارائه شده است.

۳) دسته پلاستیکی رگولاتور گاز را در جهت مخالف حرکت عقربه های ساعتمی گردانیم تا در مقابل علامتشمعک قرار گیرد و آن را به داخل میفشاریمو نگه میداریم.

۴) در هنگام فشار دادن دسته پلاستیکی به داخل، شروع به فشردن شستیفندک میکنیم که با این عمل، جرقه ایجاد و ش معک آبگرمکن مشتعل میشود.

برای برقرار ماندن شعله شمعک باید حدود ۲۰ ثانیه دسته پلاستیکی را همچنانداخل نگه داریم.

۵) پس از تثبیت شعله شمعک میتوان فشار دادن دسته پلاستیکی را متوقفساخته و دسته رگولاتور را در جهت خلاف حرکت عقربه های ساعت گرداند تا خطشاخص مقابل علامت شعله ی کوتاه قرار بگیرد.

۶) در صورت باز کردن هر یک از شیرهای آب گرم مصرفی، آبگرمکن باشعله ی کم روشن میشود و آب گرم با دمای مناسب شست و شوی دارت وصورت و ظروف آشپزخانه از شیر آب گرم خارج میشود.

۷) درصورتی که به آب گرم با دمای بالاتر نیاز باشد، میتوان خط شاخصپس از گرداندن دسته پلاستیکی در مقابل علامت شعله ی بلند قرارداد.

۸) آبگرمکن های گازی دیواری اغلب دارای یک شیر تنظیم کننده (رگولاتور) آب هستند که با چرخاندن دسته ی آن میتوان دبی آب خروجی از آبگرمکن را کم و زیاد کرد. زمانی که دسته آن را در جهت عقربه های ساعت بگردانیم آب گرم خروجی با دبی کم و دمای بالا از آبگرمکن خارج میشود. در صورتی که دسته شیر تنظیم کننده را در خلاف حرکت عقربه های ساعت بگردانیم، آب با دبی بیشتر و دمای کمتر از شیر آب گرم خارج می شود.

 

برای انجام تمام امور مربوط به عیب یابی آبگرمکن ها و تعمیر آبگرمکن با ما تماس بگیرید. 

26705389                  26705349

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

13 پاسخ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>