ما را در شبکه های اجتماعی

راهنمای انتخاب کولر آبی براساس متراژ

انتخاب کولر آبی بر اساس متراژ

کولر آبی یکی از سیستم‌ های سرمایشی پرطرفدار در بین مردم است. این وسیله مصرف برق پایینی دارد و برای مناطقی با آب و هوای گرم و خشک مناسب است. اکثر استان‌ های ایران از جمله تهران دارای آب و هوای گرم و خشک هستند. با توجه به گستردگی مصرف این وسیله سرمایشی در کشور، برای بالا بردن بازدهی کولر آبی و پایین آوردن مصرف برق در این دستگاه، باید هنگام خرید کولری را انتخاب کنید که سایز آن با نیاز ساختمان تناسب داشته باشید. داشتن راهنمای انتخاب کولر آبی براساس متراژ میتونه خیلی به انتخاب نوع کولر آبی کمک کنه.

 

چرا توجه به ظرفیت و سایز کولر آبی اهمیت دارد؟

 

اگر هنگام خرید کولر آبی به متراژ ساختمان و عوامل موثر بر ظرفیت کولر توجه نکنید، انتخاب مطلوبی نخواهید داشت. انتخاب کولر آبی کمتر یا بیشتر از ظرفیت لازم، باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی برای دستگاه کولر آبی خواهد شد. حتی گاهی اوقات کولر به تعمیر احتیاج پیدا می‌کند. به عنوان مثال چنانچه ظرفیت کولر آبی از نیاز ساختمان پایین‌تر باشد، به مدت زیادی باید کار کند تا بتواند به خوبی محیط ساختمان را خنک سازد.

با کار کردن مداوم کولر آبی، مصرف برق نیز افزایش می‌یابد. همچنین به قطعات کولر مخصوصا موتور فشار زیادی وارد خواهد شد. حال تصور کنید برای یک ساختمان کوچک یک کولر آبی بزرگ با ظرفیت بالا خریداری و نصب کرده‌ اید. در این حالت محیط داخلی ساختمان بیش از حد انتظار سرد خواهد شد و مصرف برق نیز به مقدار زیادی افزایش می‌یابد. با توجه به مثال‌هایی که ذکر کردیم، حتما به اهمیت توجه به ظرفیت و سایز کولر آبی پی بردید. در هنگام خرید کولر آبی علاوه بر سایز و ظرفیت دستگاه باید قیمت و برند آن را نیز مد نظر قرار دهید.

تعمیر کولر آبی

نکات مهم در انتخاب ظرفیت کولر آبی

انتخاب کولر آبی بر اساس متراژ ساختمان، مهمترین مرحله در خرید کولر آبی محسوب می‌ شود. با یک انتخاب درست و حساب شده بازده کولر به طور چشمگیری افزایش می‌ یابد و میزان مصرف برق نیز به مقدار زیادی پایین می‌ آید. در واقع استفاده از روش خرید کولر آبی با توجه به ظرفیت کولر و تناسب آن با متراژ ساختمان، عملکرد این دستگاه را بهبود می‌ بخشید.

برای این کار ابتدا باید ظرفیت سرمایشی مورد احتیاج ساختمان را محاسبه کنید. برای درک بهتر ظرفیت کولر آبی ابتدا باید با مفهوم آن به خوبی آشنا شوید. وقتی بدانید که ظرفیت کولر آبی یا قدرت باد دهی آن چیست به راحتی می‌ توانید بفهمید که برای ساختمانی با مساحت N متر مربع کولر آبی باید دارای چه مقدار ظرفیت باشد. ظرفیت کولر آبی را با واحد بین فوت مکعب بر دقیقه (Cubic feet per) یا CFM اندازه می‌گیرند.

با کمک این واحد می‌توان فهمید که کولر آبی در هر دقیقه چقدر از فضای ساختمان را می‌تواند خنک کند. بر روی برچسبی که روی کولر آبی چسبیده، عدد ظرفیت دستگاه نوشته شده است.‌کولرهای آبی از نظر ظرفیت به چهار دسته تقسیم می‌شوند‌ هر یک ار کولرها دارای ظرفیت‌های 2300 فوت مکعب بر دقیقه، 3500 فوت مکعب بر دقیقه، 4900 فوت مکعب بر دقیقه و 7000 فوت مکعب بر دقیقه. هر چه عدد ظرفیت یک کولر آبی بیشتر باشد، سایز دستگاه نیز بزرگ‌تر است.

تعمیر کولر آبی

ظرفیت کولر آبی بر اساس متراژ چطور محاسبه می‌شود؟

در این بخش از مقاله قصد داریم فرمولی را برای محاسبه ظرفیت کولر بیان کنیم. این فرمول به شما در انتخاب کولر کمک می‌کند‌. همانطور که ذکر کردیم واحد ظرفیت کولر آبی فوت مکعب بر دقیقه یا CFM است.‌ به همین خاطر حساب کردن ظرفیت کولر نیز باید بر اساس واحد CFM باشد.

به همین منظور باید طول و عرض محیط داخلی ساختمان را اندازه بگیرید. با ضرب طول در عرض مساحت ساختمان با واحد متر مربع به دست می آید. در مرحله بعدی باید متر مربع به فوت مکعب تبدیل شود.‌ برای به دست آوردن واحد فوت مکعب باید مساحت ساختمان را در عدد 0.027 تقسیم نمایید.

با انجام این محاسبه متراژ ساختمان طبق واحد فوت مکعب به دست می آید. حالا نوبت به محاسبه ظرفیت کولر آبی می‌ رسد. یکی از رکش‌های به دست آوردن ظرفیت کولر آبی این است که مقدار متراژ ساختمان با واحد فوت مکعب را در ارتفاع فضای داخلی خانه تا سقف ضرب کنید. تقریبا اکثر خانه‌های ایرانی دارای ارتفاع 2 الی 2.5 هستند. فرمول محاسبه ظرفیت کولر بر اساس متراژ برابر است با: مساحت ساختمان بر حسب متر مربع تقسیم بر 0.027 ضربدر 2 ( ارتفاع خانه).

برای درک بهتر فرمول محاسبه ظرفیت کولر آبی یک مثال ساده می زنیم. فرض کنید مساحت فضای داخلی ساختمان 100 متر مربع است. برای اندازه‌گیری ظرفیت ابتدا 100 متر مربع را به عدد 0.027 فوت مکعب تقسیم کنید. جواب عدد 3703 خواهد بود. حالا این عدد را در ارتفاع خانه یعنی دو متر ضرب کنید. عدد به دست آمده 7400CFM یا 7400 فوت مکعب در دقیقه خواهد بود. با یک محاسبه ساده متوجه شدید که یک خانه صد متری به کولر آبی با ظرفیت 7400 cfm احتیاج دارد. البته این نکته را فراموش نکنید که ظرفیت به دست آمده نشان دهنده حداکثر قدرت سرمایش است. به همین دلیل کولرهایی با ظرفیت 4900 فوت مکعب در دقیقه نیز برای این خانه می‌تواند مناسب باشد. سرمایی یا گرمایی بودن افراد یک خانواده هم در انتخاب کولر آبی نقش دارد. اگر افراد گرمایی باشند، ظرفیت 7400 مناسب است.

ظرفیت کولر آبی بر اساس مساحت ساختمان

خانه‌های با متراژ 30 الی 50 متر مربع به کولر آبی با ظرفیت 2300cfm احتیاج دارند.

خانه‌های با متراژ 50 الی 70 متر مربع به کولر آبی با ظرفیت 3500cfm احتیاج دارند.

خانه‌های با متراژ 70 الی 120 متر به کولر آبی با ظرفیت 4900cfm احتیاج دارند.

خانه‌هایی با متراژ بیشتر از 120 متر مربع به کولر آبی با ظرفیت 7000cfm احتیاج دارند.

کولر آبی

چه عواملی در ظرفیت کولر آبی موثر هستند؟

علاوه بر مساحت و ارتفاع، دمای هوای منطقه‌ای که در آنجا زندگی می‌کنید، در ظرفیت کولر آبی تاثیر گذار است. در بعضی از مناطق دمای هوا در فصل تابستان به انداره مناطق جنوب ایران گرم نمی‌شود. بنابراین در این مناطق نیاز نیست کولرهای آبی با ظرفیت بالا خریداری کنید.

یکی دیگر از عوامل موثر در ظرفیت کولر آبی نقشه کانال کشی کولر در ساختمان و تعداد دریچه‌های کولر آبی می‌باشد.‌ هر چقدر تعداد دریچه‌های کولر در یک خانه بیشتر باشد، به یک کولر آبی با ظرفیت بالا نیاز دارید.

بعضی از ساختمان‌ها نورگیر هستند و نورآفتاب باعث می شود هوای خانه گرم‌تر شود. به همین دلیل به یک کولر آبی با ظرفیت بالا نیاز است تا توانایی خنک سازی هوا را داشته باشد.

عواملی مانند جنس مصالح به کار رفته در دیوارهای ساختمان و عایق ساختمان نیز در ظرفیت کولر آبی و میزان قدرت سرمایشی آن موثر هستند.

جمع بندی کلی

زمانی که سایز و ظرفیت خنک سازی کولر تناسبی با مساحت ساختمان نداشته باشد، عملکرد دستگاه کولر با مشکل مواجه شده و حتی گاهی اوقات موتور و قطعات داخلی آن آسیب جدی می بینند.

توجه داشته باشید که فقط انتخاب یک کولر آبی با ظرفیت مناسب باعث افزایش کارایی کولر و کاهش هزینه‌های برق نمی‌شود، بلکه سرویس سالیانه کولر آبی نیز در افزایش کارایی کولر نقش دارد.‌

حتی اگر یک کول با ظرفیت مناسب بخرید و به سرویس و نگهداری آن اهمیت ندهید، در مدت کوتاهی شاهد کاهش کارایی کولر، افزایش مصرف انرژی برق و خرابی قطعات داخلی دستگاه خواهید بود. برای سرویس کولر آبی خود را شرکت خدماتی بدادم برس تماس بگیرید.‌ سرویس‌کاران مجرب و ماهر این شرکت در اسرع وقت کولر آبی شما سرویس می‌کنند و در صورت وجود کوچکترین مشکلی به سرعت اقدام به برطرف کردن آن می‌کنند. امیدواریم از مطالب این مقاله استفاده لازم را برده باشید.

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>