ما را در شبکه های اجتماعی

راه‌اندازی اتاق مشاوره داروخانه

شرایط اتاق مشاوره داروخانه

مراجعه افراد به داروخانه برای تهیه داروهایی که به هیچ وجه پزشک آن‌ها را تجویز نکرده، رو به افزایش است. از سوی دیگر نحوه استفاده از داروها و حتی محصولات بهداشتی و آرایشی که در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد، به اطلاعات دقیقی نیاز دارد. دکتر داروساز به عنوان کسی است که می‌تواند در این زمینه به مراجعه‌کنندگان و مشتریان داروخانه مشاوره‌های لازم را ارائه دهد. طبق آیین‌نامه سازمان غذا و دارو، باید در داروخانه‌ها فضای مجزایی به اسم «اتاق مشاوره داروخانه» تشکیل شود. هدف از این کار ارائه مشاوره و اطلاعات کاربردی به مشتریان است. اما استانداردهای اتاق مشاوره داروخانه به چه صورت است و باید چطور آن را طراحی کنیم؟
تیم طراحی و اجرای خدمات دکوراسیون بدادم برس در ادامه به شما جواب می‌دهد.

ضرورت طراحی اتاق مشاوره داروخانه

در سال‌های اخیر تعداد داروخانه‌ها به طرز چشمگیری افزایش یافته است. به طوری که در هر خیابانی که قدم بگذارید، حداقل یک یا چند داروخانه را مشاهده می‌کنید. از سوی دیگر دانش مردم در زمینه داروها نسبت به گذشته بالاتر رفته است، اما هنوز کامل نیست. بسیاری از مردم تصور می‌کنند با همان اطلاعات ناقص می‌توانند هر دارویی را که می‌خواهند تهیه و بیماری خود را بدون کمک پزشک درمان کنند. در حالی که وضعیت جسمی، سن و عوامل دیگری در نوع دارو و نحوه مصرف آن‌ها تاثیر دارد.

به همین دلیل سازمان غذا و دارو آیین‌نامه جدید تاسیس اتاق مشاوره داروخانه را تدوین کرده است. این اتاق به منظور بالا بردن کیفیت خدمات داروخانه‌ها و رفاه حال مردم طراحی می‌شود. اما این فضا باید از طراحی مدرن و ویژه‌ای برخوردار باشد. به همین دلیل تیم بدادم برس تاکید دارد یکی از شرایط اتاق مشاوره دارویی داشتن تجهیزات مدرن، نور طبیعی کافی، عایق صدا و رعایت حریم خصوصی مراجعه‌کنندگان است. بنابراین نحوه طراحی این اتاق از اهمیت بالایی برخوردار است و همانطور که دکتر داروساز باید از اطلاعات و دانش کافی برای ارائه مشاوره برخوردار باشد، یک فضای مجهز و لوکس برای اجرای این آیین‌نامه ضرورت دارد.

مزیت‌های راه‌اندازی اتاق مشاوره دارویی

از جمله مزیت‌هایی که طراحی این فضا دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

استفاده بهینه از دانش داروسازها
در بیشتر داروخانه پرسنلی که استخدام می‌شوند، افرادی هستند که تحصیلات مرتبط با علم داروسازی را ندارند و فقط با دوره نسخه‌پیچی آشنا هستند. در بخشی از داروخانه نیز محصولات آرایشی و بهداشتی عرضه می‌شود که فروشنده ممکن است اطلاعات دقیقی در رابطه با هر محصول نداشته باشد و فقط بتواند در حد ارائه و معرفی محصول به مشتریان مشاوره ارائه دهد.
اما دکتر داروساز به طور کامل با فرمولاسیون و ترکیبات داروها، نحوه مصرف، تاثیر دوز هر دارو یا محصول آرایشی و بهداشتی آشنایی دارد. بنابراین به شکل درست‌تری می‌تواند به بیماران مشاوره‌های لازم را ارائه دهد.

مصرف بهینه داروها
اگر هر فرد با نحوه مصرف داروها و محصولات بهداشتی یا آرایشی آشنا باشد، از هدر رفتن محصولات جلوگیری می‌شود. بسیاری از بیماران بدون اطلاع دقیق از یک دارو اقدام به مصرف آن می‌کنند که بعد از یک دوره مصرف متوجه می‌شوند این دارو هیچ تاثیری روی بیماری آن‌ها نداشته و یا عوارضی را به دنبال داشته است.

کاهش هزینه‌های درمان
از دیگر از دلایلی که راه‌اندازی و طراحی اتاق مشاوره داروخانه ضرورت دارد، کاهش هزینه و حتی دوره درمان است. به هر حال وقتی بیماران از همان ابتدا بتوانند داروی مناسب با بیماری خود را تهیه کنند و با نحوه مصرف آن برحسب وضعیت جسمی خود آشنا شوند، دوره درمان‌ کوتاه‌تر می‌شود و به دنبال آن، هزینه‌ها نیز کاهش می‌یابد.

استانداردهای اتاق مشاوره داروخانه

استانداردهای اتاق مشاوره داروخانه

تیم بدادم برس در این مورد توضیح می‌دهد که برای طراحی این فضا باید از مدرن‌ترین تجهیزات استفاده کنید. دکوراسیون و طراحی این اتاق در جلب اعتماد مشتریان تاثیر زیادی دارد. به عبارت دیگر، این فضا را باید با حساسیت بالایی طراحی کنید که نتایج مورد نظر را دریافت کنید. در غیر این صورت اتاق مشاوره دارویی به محل اضافه و هزینه‌بر تبدیل می‌شود که جز تحمیل خسارت، دستاورد دیگری ندارد.

اما برای اینکه طراحی اتاق مشاوره داروخانه مدرن و به‌روز باشد، باید به چه نکاتی دقت کنیم؟ تکنیسین‌های بدادم برس در این مورد معتقدند باید در زمان طراحی اتاق مشاوره استانداردهای زیر در نظر گرفته شود:

انتخاب موقعیت مناسب اتاق
اولین نکته مهم برای طراحی و اجرای اتاق مشاوره دارویی، توجه مکان قرار گرفتن آن است. اما آیا باید این اتاق در قسمت ورودی داروخانه باشد؟ آیا باید به شکل مخفی و در پشت قفسه‌های دارو تاسیس شود؟ بدادم برس معتقد است این اتاق نباید به شکل مخفی ساخته شود، بلکه باید در معرض دید مراجعه‌کنندگان قرار بگیرد. ضمن اینکه باید هویت اتاق مشاوره نیز برای بیماران و مشتریان مشخص شود تا بدانند چنین فضایی در داروخانه وجود دارد که می‌توانند از خدمات آن استفاده کنند.

ساختار اتاق مشاوره دارویی
یکی دیگر از نکات مهم برای طراحی اتاق مشاوره داروخانه توجه به ساختار کلی و دیوارهای آن است. پارتیشن‌بندی یکی از ساده‌ترین راهکارها برای ساخت چنین اتاقی است که زمان و هزینه‌های ساخت را کاهش می‌دهد. البته طبق گفته کارشناسان تیم بدادم برس باید از پارتیشن‌های شیشه‌ای دوجداره استفاده شود. دلیل آن، ورود روشنایی و نور طبیعی به داخل اتاق از طریق پانل‌هاست.

حفظ حریم خصوصی
تمام چهار دیوار اتاق مشاوره باید پوشیده و تکمیل شده باشد. به طوری که یک اتاق کامل مدرن ایجاد شود و مشتری بتواند در آن احساس راحتی کند. برای بسیاری از بیماران گفتگو با دکتر داروساز در مورد نحوه مصرف برخی از داروها (ایدز، اعصاب و روان یا بیماری‌های صعب‌العلاج) کار راحتی نیست. پانل‌های دوجداره از نوع شیشه‌های مات یا حتی چوبی، می‌تواند از خروج صدا به بیرون از اتاق جلوگیری کند. همچنین دیوارهای آکوستیک می‌تواند عایق مناسبی برای صدا در داخل اتاق باشد.

ایجاد فضای گفتگوی بین دکتر داروساز و بیمار
یکی از استانداردهای اتاق مشاوره داروخانه داشتن فضای کافی برای گفتگوی بین بیمار و دکتر داروساز است. همانند اتاق پزشک که در یک سمت میز بیمار و در سمت دیگر پزشک قرار می‌گیرد، در این اتاق هم یک میز همراه با حداقل دو صندلی راحت نیاز است. به طوری که بیمار بتواند در تمام مدت دریافت مشاوره بنشیند و مشاوره‌های لازم را از دکتر داروساز دریافت کند.

ابعاد اتاق مشاوره داروساز
یکی دیگر از نکات مهم برای طراحی اتاق مشاوره دارویی توجه به ابعاد این اتاق است که باید به نحوی باشد که حداقل سه یا چهار نفر در آن بتوانند حرکت کنند. به هر حال باید در نظر داشته باشید ممکن است بیمار همراه با یک یا دو نفر به این اتاق وارد شود که نمی‌توانید از همراهان درخواست کنید از اتاق خارج شوند. یک اتاق مشاوره باید حداقل فضایی در حدود 3 یا 4 متر را شامل شود.

استفاده از سیستم تهویه هوا
اغلب کسانی که به داروخانه‌ها برای تهیه دارو مراجعه می‌کنند، بیمارانی هستند که ممکن است به یک بیماری ویروسی (مثل آنفلوآنزا) مبتلا شده باشند. بنابراین باید اتاق از سیستم تهویه مطبوع برخوردار باشد تا هرگونه میکروب و ویروس از محیط خارج شود. جلوگیری از اتشار ویروس در فضای اتاق مشاوره یکی از نکاتی است که تیم بدادم برس مطابق با نظرات سایر پزشکان روی آن تاکید زیادی دارد.

استفاده از وسایل تزئینی
بخش دیگری از شرایط طراحی اتاق‌های مشاوره در داروخانه به دیزاین و طراحی این اتاق اختصاص دارد. در این اتاق‌ها باید از تابلوهای آرام‌بخش و هنری استفاده شود. به هر حال تا زمانی که بیمار در اتاق است باید از تماشای این آثار هنری و تزئینی لذت ببرد و حس آرامش دریافت کند. گلدان طبیعی در این اتاق حس شادی و امید را در دل مشتری زنده می‌کند.

استفاده از رنگ مناسب
از دیگر نکاتی که در استانداردهای اتاق مشاوره داروخانه باید به آن توجه زیادی داشته باشید، رنگ اتاق است. رنگ‌های خنثی بهترین گزینه هستند که در کنار آن‌ها باید رنگ‌های شاد مثل سبز لیمویی، یاسی، صورتی، بنفش و صورتی نیز استفاده کنید.

حرف آخر
تاسیس اتاق مشاوره داروخانه یکی از الزاماتی است که توسط سازمان غذا و دارو برای تمامی داروخانه‌ها ابلاغ شده است. اما استانداردهای طراحی این اتاق باید رعایت شود. قبل از طراحی چنین اتاقی بهتر است از نظرات کارشناسان و تکنیسین‌های حرفه‌ای اطلاعات لازم را کسب کنید.
تیم بدادم برس با داشتن تجربه کافی می‌تواند هر چیزی را که لازم باشد، برای طراحی و ساخت اتاق مشاوره دارویی و ( طراحی دکوراسیون داخلی داروخانه ) را در اختیار شما قرار دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 26705349-021 تماس بگیرید.

سوالات متداول در خصوص شرایط اتاق مشاوره داروخانه

دلیل راه‌اندازی اتاق مشاوره داروخانه چیست؟

دستور ساخت این اتاق بواسطه آیین‌نامه جدید سازمان غذا و دارو صادر شده است. این اتاق برای ارائه مشاوره دارویی و محصولات آرایشی و بهداشتی به مشتریان راه‌اندازی می‌شود.

ابعاد اتاق مشاوره دارویی چقدر است؟

اندازه این فضا باید به حدی باشد که بیمار در آن احساس راحتی داشته باشد و بتوان مبلمان مشاوره و گفتگوی بین دکتر داروساز و بیمار را در آن گنجاند.

برای طراحی و ساخت اتاق مشاوره در داروخانه به چه تجهیزاتی نیاز داریدم؟

برای اجرای آیین نامه جدید سازمان غذا و دارو می‌توانید از مشاوره‌های تیم بدادم برس استفاده کنید و با شماره تلفن 09101413902 تماس بگیرید.

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>