ما را در شبکه های اجتماعی

طراحی دکوراسیون لابی ساختمان

در یک مجتمع مسکونی با توجه به اینکه تعداد زیادی از افراد در آن زندگی می کنند و در بسیاری از مواقع نیاز می شود تا در کنار هم جمع شوند و در مورد مسائل مربوط به ساختمان تصمیم گیری کنند؛ لابی مناسب ترین محل برای تشکیل چنین جلساتی می باشد .
چیدمان و طرح دکوراسیون هر لابی بیانگر وضعیت مالی ساکنین ساختمان می باشد. بسیاری از لابی ها دارای دکوراسیون های مدرن می باشند و از مبلمان های گران قیمتی دارا هستند . شرایط ظاهری فضای ساختمان و دکوراسیون محیط عمومی آن در زیبایی و قیمت کلی ساختمان بسیار تاثیر دارد به گونه ای که افراد در اولین دیدار از ظاهر ساختمان مجذوب آن می شوند و اولین چیزی که باعث جلب توجه افراد تازه وارد می شود همانا لابی ساختمان می باشد. محل قرار گیری لابی ساختمان در طبقه ی همکف ساختمان می باشد . در این مقاله می خواهیم ( طراحی دکوراسیون لابی ساختمان ) کاربرد و بخش های لابی ساختمان، راهکار های دیزاین لابی ساختمان، دکوراسیون طراحی و بازسازی آن و همچنین هزینه دیزاین لابی ساختمان را به طور اجمال، بررسی کنیم. در این مقاله با مشاور طراحی معماری در شرکت بدادم برس، همراه ما باشید.

لابی ساختمان دارای چند بخش است؟
لابی دارای دو قسمت ، نگهبانی و نشیمن است . همچنین از لابی ساختمان برای برگزاری تجمعات ساکنین ساختمان استفاده می شود . طراحی لابی ساختمان نسبت به لابی هتل متفاوت است و معمار و سازنده ی لابی با توجه به نوع کاربری ساختمان طرح لابی متناسبی با آن طراحی می کند .
قسمت نگهبانی لابی یکی از مهم ترین بخش های این قسمت می باشد . نگهبانان در این قسمت امنیت ساختمان را در طول 24 ساعت شبانه روز تامین می کنند . بخش نگهبانی از میز ، صندلی ، پیشخوان و امکانات ارتباطی برای برقراری تماس با سایر ساکنین تشکیل شده است .

بخش حفظ امنیت در لابی ساختمان
برای حفظ امنیت در ساختمان ها از تجهیزات و دوربین های حفاظتی و امنیتی استفاده می گردد و تجهیزات کنترلی در اتاق نگهبانی نصب می شود و پرسنل حفاظتی از طریق این نمایشگر ها می توانند محوطه ی ساختمان را تحت نظر خود داشته باشند و امنیت ان را تامین کنند . همچنین این قسمت از لابی شامل یک پیشخوان و یا میز و صندلی و همچنین امکانات مخابراتی برای برقراری ارتباط با تک‌ تک افراد و واحد های ساختمان است .

قسمت نشیمن لابی ساختمان
قسمت نشیمن لابی مکانی است که افراد غریبه و یا مهمان های تازه وارد ساکنین ساختمان قبل از اینکه اجازه ی ورود پیدا کنند، در این قسمت منتظر می مانند . این قسمت باید دارای مبلمان و دکوراسیون خوبی باشد و از طرفی باید طوری طراحی شده باشد که کسل کننده نباشد . با قرار دادن مبلمان و سایر وسایل تزئینی در قسمت نشیمن لابی مکان آرامی را برای مهمانان فراهم کنید.

انتخاب فرم در دیزاین لابی ساختمان
مهمترین مسائل در طراحی لابی یک ساختمان انتخاب فرم در طراحی لابی، مصالح مناسب در طراحی لابی، نورپردازی لابی، ارتباط سقف و کف با دیوارهای لابی ، مبلمان لابی میباشد که توجه به این موضوعات تاثیر گذاری بسیاری در پی خواهد داشت.
فرم تاثیر گذار ترین مرحله طراحی لابی ساختمان است. استفاده از ایده های حجیم و فرم های عجیب می تواند فضای لابی را کوچک تر از آنچه که هست نشان دهد. استفاده از فرم های عمودی و پر و خالی کردن های دیوار شاید به نظر ساده و ابتدایی بیاید ولی در فضا صرفه جویی می کند و لابی را بزرگ تر از آنچه که هست یه نمایش می گذارد.

چیدمان در دیزاین لابی ساختمان

چیدمان لابی ساختمان باید به گونه ای باشد که در آن قسمت ساختمان باید مبلمان و سایر وسایلی که مورد نیاز است استفاده کرد . لابی ساختمان کاربرد های زیادی دارد و علاوه بر اینکه جلسات ساختمان در آن برگزار می شود مهمانان و افرادی که به تازگی وارد ساختمان می شوند در این قسمت منتظر می مانند تا پس از کسب اجازه ، وارد واحد مورد نظر شوند و چه‌ بسا که ملاقات‌ های کوتاه افراد غریبه با ساکنین نیز در لابی‌ ساختمان انجام می شود .

انتخاب مصالح در دیزاین لابی ساختمان
در طراحی لابی ساختمان استفاده از هر مصالحی امکان پذیر است. اگر از ترموود یا پی وی سی استفاده می کنید بهتر است چیدمان عمودی را برای دیوارهای لابی انتخاب کنید. استفاده از سنگ، سرامیک یا کاشی به شرط آن که تایل بندی های مربع شکل داشته باشد نیز می تواند جالب باشد.
در انتخاب نوع مصالح در طراحی لابی باید به نکات ذیل هم توجه کنید. اگر تعداد واحد های استیجاری در بلوک یا آپارتمان تان زیاد است و اسباب کشی جزئی از اتفاقات سالانه است؛ نمی توانید از مصالح شکننده با مقاومت پایین مانند شیشه و آینه های دکوراتیو استفاده کنید در غیر این صورت متحمل هزینه های تعمیر می شوید.
با توجه به رفت و آمد های زیادی که در این بخش از ساختمان صورت می گیرد باید سطح کف آن را از مواد با کیفیتی بسازند . برای کف سازی لابی ساختمان بهتر است از سرامیک پرسلانی جهت ساختن آن استفاده شود . مواد به کار رفته در کف لابی باید به گونه ای باشد که در مقابل ضربه ای که به آن وارد می شود از خود مقاومت نشان دهد و صدمه ای نبیند . از طرفی کف لابی باید به گونه ای باشد که قابلیت شستشو را داشته باشد و به راحتی تمیز گردد . دقت شود از مواد و مصالحی استفاده گردد که باعث لیز خوردن افراد ، بخصوص کودکان و سالمندان نشود . در ساخت دیوار لابی ساختمان باید متناسب با طرح معماری آن از رنگ های متناسب با سبک معماری و کاغذ دیواری های مناسب استفاده کرد همچنین از نور پردازی مناسبی جهت روشنایی محیط استفاده گردد تا دیوار ها و فضای لابی به خوبی نمایان شود .

نور پردازی در دیزاین لابی ساختمان

در بحث نورپردازی لابی ساختمان، اگر سقف لابی کوتاه باشد بهتر است از دو نوع نورپردازی سقف معلق و نورپردازی های عمودی دیوار استفاده کنید. استفاده از نورپردازی های عمودی می توانند اطراف آسانسور یا درب ورودی اتفاق بیفتند.
اگر فرو رفتگی های متوالی در دیوار لابی دارید این محل ها هم مناسب نورپردازی های عمودی هستند. استفاده از آسمان های مجازی در طراحی سقف لابی هم می تواند فضای لابی را جذاب تر و دلنشین تر کند.
اگر در لابی پله دارید، استفاده از نورپردازی های خطی قبل و بعد از پله نیز به زیبایی در طراحی لابی کمک می کند. همچنین نورپردازی های نقطه ای در کف لابی کوچک باعث وسیع تر نشان دادن سطح و فضا می شود. هر چه در نورپردازی دقت بیش تری به خرج دهید دیزاین لابی شما لوکس تر خواهد شد.
همچنین با استفاده از لوستر ، هالوژن های توکار ، چراغ های دیوارکوب و چراغ های پایه بلند می توان نور پردازی لابی را به نحو احسنی انجام داد . استفاده از این موارد باعث می گردد تا علاوه بر تامین نور لابی به زیبایی و شیک شدن آن کمک کند . با تامین نور لابی می توان در این قسمت از گیاهان طبیعی نگهداری کرد زیرا نور به وسیله ی سیستم های ذکر شده تامین می گردد و گیاهان به رشد خود ادامه می دهند .
ارتباط سقف و کف با دیوارهای لابی و پیوستگی سقف یا کف با دیوارها از مواردیست که می تواند جذابیت لابی را دوچندان کند. این اتصال می تواند با مصالح یا نورپردازی اتفاق بیوفتد. یک فرم ال مانند را از روی کف تا بالای دیوار و بعد تا قسمتی از سقف ادامه دهید. دید ناظر با دنبال کردن این حرکت لابی را بلند تر از واقعیت می بیند.

انتخاب مبلمان در دیزاین لابی ساختمان
مبلمان لابی ساختمان نیز از موتردبیت که اهمیت بسیاری در دیزاین و طراحی لابی ساختمان دارد.لابی ساختمان به عنوان ورودی اصلی باید جذاب و دعوت کننده باشد. علاوه بر موارد بالا مبلمان شیک و لوکس جلوه خیره کننده ای به محیط لابی القا میکند. برای مبلمان لابی، می توانید از یک کاناپه با دو مبل تکی یا ترکیبی از دو کاناپه دونفره استفاده کنید. قرار دادن کاناپه تک با طرحی خاص هم گزینه مناسبی برای لابی است.

بازسازی لابی ساختمان چگونه است ؟
بسیاری از مالکین ساختمان ها تصمیم می گیرند تا بنا به دلایلی لابی ساختمان خود را بازسازی کنند در این حالات بهتر است از یک مهندس و طراح معمار برای پیشبرد کار ها کمک بگیرند . در بازسازی لابی حتماً به مساله ی هزینه ها باید توجه صورت بگیرد تا با هزینه هایی که صرف می شود انتظارات مالکین و سازندگان لابی برآورده شود .
در زمان بازسازی لابی شما باید توجه خاصی به طراحی معماری ، انتخاب مصالح ، رنگ ‌ها ، مبلمان ، چیدمان وسایل ، روشنایی و راه حل های مؤثر مصرف انرژی و همچنین الزامات ساختمان را در نظر بگیرید . قبل از بازسازی لابی حتماً باید با سایر ساکنین ساختمان مشورت صورت بگیرد و متناسب با نیاز های آنها اقدامات لازم انجام شود . همچنین در بازسازی لابی باید به موارد ایمنی توجه شود و این قسمت حتماً به سیستم اطفای حریق مجهز گردد .

برآورد هزینه ها در دیزاین لابی ساختمان

هزینه طراحی داخلی لابی یک ساختمان با توجه به نوع وسایل و کارایی که افراد از آن در نظر خود دارند، می تواند متفاوت باشد. نوع مبلمانی که برای لابی ها استفاده می شود، نوع تزئینات و کارهایی که بر روی دیوارها صورت می گیرد و کلیه خدمات رفاهی که در آن موجود می باشد، می تواند بر روی هزینه طراحی این لابی تاثیرگذار باشد. لازم به ذکر است که هزینه طراحی لابی یک محیط مجتمع های مسکونی با هزینه طراحی لابی بیمارستان و یا لابی یک هتل متفاوت می باشد. چنانچه افراد قصد دارند تا از یک لابی سطح بالا و زیبا بهره ببرند، باید هزینه معقولی را برای آن در نظر بگیرند، تا بتوانند بهترین محیط را به وجود آورند. گفتنی است نوع فردی که طراحی لابی را برای افراد صورت می دهند، نه تنها در هزینه بلکه در کیفیت هم تاثیرگذار می باشد.

به صورت کلی اگر بخواهیم هزینه طراحی داخلی را برای شما بیان کنیم میتوانید حدود 15-18 درصد تنخواه پروژه شما در نظر گرفت اما باید به این موضوع اشاره کنیم که قیمت گذاری بازسازی و طراحی داخلی مثل قیمت اقلام خوراکی نمی توان عدد ثابتی در نظر گرفت و برای هر پروژه ای با توجه به سبک دکوراسیون داخلی و … متفاوت است.
به عنوان مثال در صورتی که تنها بخواهید دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی را تغییر دهید ، پس نیاز به نقشه تری دی و طراحی داخلی یک بخش از خانه خود هستید پس شرکت طراحی داخلی موظف است با دریافت هزینه طراحی این بخش ، به شما خدمات ارائه دهد.

آیا می دانید:

سبک های دکوراسیون اتاق خواب

نکته دیگری درباره قیمت طراحی داخلی مربوط به شرکت طراحی و اجرا میباشد ، قیمت طراحی با مجرب و آماتور بودن طراح کاملا ارتباط دقیقی دارد .
در بخش دوم این مقاله، به لیست قیمت و ریز هزینه های دیزاین لابی ساختمان در شرکت معماری آشانه، می پردازیم.

اهمیت همکاری با دفاتر طراحی معماری در دیزاین لابی ساختمان

شاید در ابتدا فکر کنید موضوع مهمی نیست و برای کم کردن هزینه طراحی به فردی آماتور بسپارید اما عقل سلیم حکم میکند که با توجه به هزینه های بالای خرید متریال ها و مصالح در طراحی دکوراسیون داخلی سپردن طراحی به یک شرکت طراحی داخلی به شما کمک میکند تا علاوه بر کم کردن هزینه ها ، فضای داخلی و دکوراسیون داخلی خانه ایده آل خود را داشته باشید.

در ادامه به برخی از مزایا شرکت دکوراسیون داخلی اشاره میکنیم:
1. صرفه جویی و پرهیز از هزینه های اضافی
2. طراحی و اجرا پروژه دکوراسیون داخلی در کمترین زمان
3. امنیت منزل و پروژه شما حفظ میشود
4. طرف حساب پیمانکاران شرکت میباشند و شما میتوانید در آرامش کامل روند پروژه را مشاهده کنید

برخی سوالات متداول در حوزه طراحی دکوراسیون لابی ساختمان

آیا طراحی لابی ساختمان های کوچک نیز ممکن است؟

مهم نیست که ابعاد لابی و ورودی ساختمان چقدر است. مهم این است که با یک طراحی اصولی و مهندسی کیفیت سطح زندگی ساکنین بالاتر برود و از زندگی در آن ساختمان لذت ببرند.

طراحی لابی ساختمان شامل چه مواردی است؟

اگر ساختمان قدیمی باشد و نیاز به بازسازی کلی باشد، شامل تخریب و طراحی مجدد و نوسازی کامل است. اما اگر ساختمان نوساز باشد شامل چیدمان لابی و اضافه کردن آیتم هایی برای زیباسازی لابی خواهد بود.

آیا برای بازسازی لابی ساختمان نیاز به رضایت همه ساکنین است؟

مسئله اصلی، پرداخت هزینه های بازسازی لابی ساختمان است. در مجتمع های مسکونی بزرگ این هزینه ها به صورت شارژ اضافی از ساکنین گرفته میشود. اما در ساختمان های کوچکتر روند دریافت هزینه اندکی سخت تر است.

آیا قبل از بازسازی لابی ساختمان طراحی صورت میگیرد؟

طراحی سه بعدی لابی ساختمان کاملاً بستگی به نظر مدیران ساختمان دارد. طراحی سه بعدی لابی ساختمان هزینه خواهد داشت.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره های تخصصی در ارتباط با دکوراسیون داخلی، می توانید با شماره 26705349-021 تماس حاصل نمایید. و یا در صفحه رسمی اینستاگرام بدادم برس دایرکت دهید.

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>