ما را در شبکه های اجتماعی

طراحی کلینیک دندانپزشکی

 

در مقاله قبل ما به بررسی بازسازی مطب دندانپزشکی پرداختیم، با توجه به اینکه اکثرا مراجعه کنندگانی که بخاطر مشکلات دهان و دندان خود به کلینیک مراجعه می کنند با درد و استرس زیاد وارد می شوند، در نتیجه در طراحی کلینیک دندانپزشکی تکنیک هایی استفاده می شود که مربوط به نوع کاربری مطب بوده و بتواند این استرس ها را کاهش دهد.

وقتی حرف از طراحی مطب باشد ابتدا نیاز است تا تفکیک طراحی صورت پذیرد و پس از تفکیک انواع مطب ها نوع طراحی متناسب با کاربری آن انجام شود. مثلا برای طراحی مطب اطفال می توان در فضای آن از انواع رنگ های شاد و دکوراسیون پر هیجان کودکانه استفاده کرد. اما وقتی صحبت از مطب دندانپزشکی می شود طراحی ما بایستی بر اساس ویژگی های روان شناختی بگونه ای باشد که فضایی کاملا آرام داشته و از مناظر طبیعی نیز استفاده شود.

برای مثال در طراحی کلینیک دندانپزشکی بهتر است تخت دندانپزشکی روبروی منظره ای طبیعی باشد تا مراجعه کننده احساس راحتی داشته باشد. همچنین اگر پنجره ای در مطب وجود نداشته باشد می توان برای ایجاد آرامش مراجعه کننده، تخت را روبروی یک تابلو طبیعی و با نورپردازی مناسب قرار داد تا بتواند دید یک منظره طبیعی را تامین کند.

نورپردازی و انتخاب رنگ دیوارها و محیط بسیار حائز اهمیت بوده و رعایت نکات مرتبط با رنگ و روشنایی محیط بسیار مهم است.بهتر است فضای موجود در داخل اتاق دندانپزشک روشن باشد و به این مطلب توجه شود که استفاده از رنگ های قرمز و استرس زا و همچنین رنگ های تیره مناسب نیست. بنابراین رنگ اصلی مطب دندانپزشکی می تواند به رنگ سفید در آمده و کفپوش چوبی در کنار این رنگ یک فضای دلنشین و آرام بخش را به ارمغان می آورد.

طراحی کلینیک دندانپزشکی

تکنیک فضا در طراحی داخلی مطب دندانپزشکی

یکی از مهم ترین نکات در این طراحی استفاده از تکنیک تفکیک فضا است. برای اینکه بتوانیم روی فضای طراحی کلینیک دندانپزشکی احاطه داشته باشیم می توان فضا را تفکیک کرده و متناسب با هر فضا این دیزاین را به بهترین شکل انجام دهیم.

برای بازسازی مطب دندانپزشکی می توان اتاق انتظار را از اتاق معاینه و همین طور از اتاق جراحی تفکیک کرد. اگر فضای کلینیک دندانپزشکی اجازه دهد می توان سه فضای مجزا را برای هر یک از این بخش ها در نظر گرفته و هر بخش را متناسب با کاربری خود طراحی کنیم.

اتاق انتظار اولین جایی است که مراجعه کننده وارد آن شده و برای رسیدن نوبت خود به منتظر می ماند. در نتیجه این اتاق یا سالن انتظار باید دارای فضایی آرام بخش و روشن باشد تا علاوه بر کاهش استرس سرگرم کننده نیز باشد.

همچنین اتاق معاینه و اتاق جراحی می بایست دارای دو فضای تفکیک شده باشد و این مورد می تواند به کافی بودن فضا مرتبط باشد. اگر فضای کافی داشته باشیم می توان برای دادن یک حس اولیه خوب به بیمار، اتاق معاینه شیک و دلنشین را با استفاده از تصاویر طبیعی زیبا و روشن و حتی الامکان رو به بیرون طراحی کرد.

شیک و مدرن بودن فضا نباید باعث شود تا از هر نوع تصویر و رنگ های تند که مناسب برخی فضاهای تجاری مدرن است استفاده کرد. یعنی در عین سادگی و صمیمیت و آرام بودن با استفاده از رنگ های روشن مدرن و شیک نیز طراحی گردد.

اصول رنگ آمیزی در طراحی کلینیک دندانپزشکی

رنگ یکی از مهم ترین ابزار ایجاد یک فضای طراحی شده می باشد که در ادامه اصول رنگ آمیزی در دیزاین کلینیک دندانپزشکی در ادامه توضیح داده خواهد شد. یکی از مواردی که می توان در رنگ آمیزی به آن اشاره کرد بحث رنگ و انتخاب مناسب ترین رنگ برای فضا است. در طراحی کلینیک دندانپزشکی  استفاده از رنگ روشن مخصوصا رنگ سفید و همچنین در کنار آن استفاده از رنگ های شاد و جسورانه گزینه مناسبی برای این نوع بازسازی است.

اگر بخواهیم مثالی از یک ترکیب رنگ روشن با سایر رنگ ها بزنیم می توان به ترکیب رنگ سفید با طیف رنگ آبی یا قرمز و یا حتی نارنجی اشاره کرد. این ترکیب رنگی در بسیاری از مواقع مورد پسند بوده و می تواند برای مراجعه کنندگان جذابیت خوبی در سالن انتظار ایجاد کند.

 

شناخت روانشناسی رنگ

داشتن آگاهی روانشناسی در خصوص انتخاب رنگ در استفاده از دکوراسیون کلینیک دندانپزشکی می تواند کمک زیادی در ایجاد حس آرامش درونی و احساس رضایت بیمار داشته باشد. همچنین ایجاد یک هارمونی و تعامل رنگی نیز در استفاده از رنگ های مکمل می تواند به شدت در ایجاد یک حس خوب کمک کند.

تکنیک رنک کاری می تواند در میزان هزینه بازسازی کلینیک دندانپزشکی تاثیرگذار بوده و علاوه بر ایجاد محیط کاملا جذاب و دلنشین، سرعت تغییر فضا را از حالت بی روح به یک حالت پر انرژی افزایش دهد. اما مسئله مهمی که در کنار بحث رنگ آمیزی پیش می اید نورپردازی می باشد.

در هنگام رنگ آمیزی می توان تصمیم گرفت که کدام رنگ با استفاده از روشنایی مصنوعی پر رنگ تر و یا کم رنگ تر باشد. می توان با استفاده از روشنایی مصنوعی یک تضاد زیبا ایجاد کرد و با رنگ آمیزی متضاد با نور پس زمینه ای که می خواهیم نور به آن بتابد فضایی زیبا و دلنشین خلق کرد.

برای اثر گذاری نورپردازی رعایت نکات فاصله ای ضروری است. یکی از این نکات نورپردازی در قسمت هایی است که مستقیم در دید مراجعه کنندگان در سالن انتظار قرار دارد . اما این نکته نیز فراموش نشود که نورپردازی در حد تعادل اجرا شود و به هیچ وجه برای ایجاد جذابیت بیشتر از نورپردازی افراطی استفاده نشود. همچنین بهترین رنگ برای اتاق معاینه و جراحی همان رنگ روشن سفید و یا سبز کم رنگ است. رنگ سفید و سبز کم رنگ بهترین حس آرامش را در سادگی هرچه تمام تر می دهند. توصیه می شود روبروی بیمار خوابیده  بر تخت دندانپزشکی از تصاویر حاوی منظره های طبیعی و سرسبز برای آرامش بخشی در حین جراحی دندان بیمار، به همراه نورپردازی مناسب استفاده گردد.

می توان در کنار رنگ آمیزی و مناظر زیبا یک موسیقی آرامش بخش نیز در محیط پخش شود تا حس مطلوب تری به بیمار داده و رنگ آمیزی ها و استفاده از تصاویر به بهترین شکل ممکن جواب دهد. در مجموع  هر چه مراجعه کننده در مطب دندانپزشکی احساس بهتری داشته باشد علاوه بر اینکه از مشتریهای دائمی مطب می شود، به دوستان و اشنایان خود نیز استفاده از امکانات این محیط را پیشنهاد خواهد داد

 

مراحل بازسازی کلینیک دندانپزشکی

یکی از مواردی که در طراحی کلینیک دندانپزشکی بسیار مورد سوال قرار می گیرد هزینه طراحی است. هزینه طراحی و اجرای معماری و دکوراسیون داخلی یک مطب دندانپزشکی بر اساس متراژ بوده و شامل پلان و همچنین تصاویر سه بعدی می شود. این هزینه از متر مربعی یک میلیون تومان شروع و بسته به این که چه میزان تغییرات صورت می گیرد تا چند میلیون تومان متغیر خواهد بود.

از دیگر مواردی که می بایست در شروع تغییر دکوراسیون و طراحی مطب دندانپزشکی توجه داشت مراحل روش های طراحی مطب است. در ابتدای کار با بررسی های انجام شده امکان سنجی و شرایط خود را در نظر گرفته  سپس از یک کاربلد و خبره در طراحی دکوراسیون و معماری داخلی اطلاعات لازم  را دریافت می کنیم  و از او در برآورد هزینه ها و زمان انجام کار مشورت می گیریم.

سپس با دانش کافی از بودجه ی مورد نیاز و زمان انجام کار تصمیم به اجرا گرفته و کار را به متخصص واگذار می کنیم تا موارد خواسته شده را در زمان مورد نظر انجام دهد.

اما داشتن یک ملزومات اولیه برای طراحی کلینیک دندانپزشکی بسیار مهم است و این ملزومات عبارت از واحدی که دارای بالکن، آسانسور (در صورت قرار گرفتن در طبقات بالایی)، دسترسی آسان به مسیر های حمل و نقل عمومی و سن بنا می باشد که می توانند در موفقیت و کیفیت مطب دندانپزشکی تاثیر گذار باشند.

 

هزینه های بازسازی کلینیک دندانپزشکی

این هزینه ها به مراتب کمتر از هزینه طراحی کامل بوده و بسیاری از بازسازی های انجام شده توسط متخصصان معماری داخلی حتی بهتر از طراحی کامل است.

در نتیجه می توان با یک فکر قبلی تصمیم درست برای طراحی و یا بازسازی گرفت. اما برای اینکه بتوانید یک مشاوره کامل در خصوص مراحل و هزینه های طراحی کلینیک دندانپزشکی بدست آورید به راحتی می توانید از طریق شرکت تعاونی کارآفرینان هم داستان با نام تجاری بدادم برس اقدام نمایید.

برای آگاهی بیشتر و مشاهده کارهای اجرایی این شرکت با مراجعه به بخش های مختلف سایت می توانید علاوه بر کسب اطلاعات مفید در خصوص انواع طراحی های معماری، تصمیم خود را در بازسازی و یا طراحی کامل مطب دندانپزشکی خود بگیرید. برای اینکه بصورت غیر حضوری از مشاوره های طراحی اطلاعات بدست آورید می توانید با شماره تماس های موجود در سایت ارتباط برقرار کرده و از متخصصان در زمینه معماری و طراحی دکوراسیون داخلی مشورت بگیرید.

صفحه رسمی اینستاگرام بدادم برس را دنبال کنید

اینستاگرام بدادم برس
.

 

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>