ما را در شبکه های اجتماعی

علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی

همانطور که می دانید کمپرسور یکی از مهم‌ترین قطعات کولر گازی است. با بروز کوچکترین ایراد یا مشکل در کمپرسور، عملکرد تمام قسمت های کولر گاز تحت تاثیر قرار گرفته و مختل می شود. معمولا همه خرابی های کولر گازی ممکن است با معیوب بودن کمپرسور در ارتباط باشد. البته گاهی اوقات خرابی کمپرسور به خاطر وجود مشکل در قطعات دیگر است. یکی از مشکلات شایع که در کمپرسور کولر گازی بروز می کند، داغ شدن بیش از حد استاندارد دستگاه است. بسیاری از افراد از داغ شدن کمپرسور کولر گازی نگران می شوند. در این مقاله قصد داریم درباره تشخیص صحیح و دلایل داغ شدن کمپرسور کولر گازی صحبت کنیم.

راه های تشخیص خرابی و داغ شدن کمپرسور کولر گازی

برخی از افراد به صورت دوره ای کولر گازی خود را سرویس می کنند و تعمیرکار مشکلات مربوط به تمام قطعات آن را حل می کند. اگر جزء افرادی هستید که دستگاه کولر گازی خود را سرویس دوره ای نمی کنند، می توانید با استفاده از روش ها و نشانه هایی که ذکر می کنیم خرابی و داغ کردن کمپرسور کولر گازی را تشخیص دهید. یکی از نشانه های داغ کردن کمپرسور این است که کولر گازی چند ثانیه بعد از روشن شدن به صورت ناگهانی از کار می افتد.
از نشانه های دیگری که به خرابی و داغ کردن کمپرسور مربوط است، روشن نشدن کمپرسور با وجود به کار افتادن فن کولر گازی است. وقتی کولر گازی توانایی خنک کردن محیط را ندارد، ممکن است ایراد از کمپرسور باشد. با تست بدنه کولر گازی و داغ بودن آن نیز، به راحتی می توان به داغی بیش از حد کمپرسور پی برد. با وجود این علائم باید از یک تعمیرکار با تجربه و متخصص برای پیدا کردن علت اصلی داغ شدن کمپرسور کمک بگیرید. تعمیرکار با بررسی مواردی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد، علت اصلی را پیدا می‌کند.
تعمیرکار در مرحله اول برق ورودی کولر گازی و اتصالات کمپرسور و کولر گازی را مورد بررسی قرار می دهد. سپس کنتاکتور را تست و بررسی می کند که متوجه شود که خازن در چه وضعیتی است. آیا سالم است و برق کنتاکتور عملکرد درستی دارد یا نه؟ تعمیر کار باید از سالم بودن خازن کمپرسور نیز مطمئن شود. اگر در بررسی‌هاط اولیه مشکلی مشاهده نشد، این بار باید سراغ خود کمپرسور برود.

دلایل داغ شدن کمپرسور کولر گازی

  • خراب شدن فن کولر گازی
  • نوسانات ولتاژ برق ورودی به کولر گازی
  • کثیفی بیش از حد کندانسور کولر گازی
  • پایین بودن کیفیت سیم های استفاده شده در موتور کولر گازی
  • کیفیت پایین و خرابی سیم پیچ راه انداز کولر گازی

اصلی ترین علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی

یکی از علت های داغ شدن کمپرسور کولر گازی اتصال برق و قطع شدن سیم های موتور است. وقتی عایق های موتور کمپرسور خراب می شوند، عملکرد موتور و کمپرسور با مشکل مواجه می شود. با آسیب دیدن عایق ها رطوبت به سیم ها رسیده و به اتصال، داغ کردن و سوختن کمپرسور منجر می شود. طول عمر سیم های موتور با میزان داغ شدن آن رابطه مستقیمی دارد. وقتی دمای کمپرسور بالا می رود، حرارت ایجاد شده سیم های رابط را داغ می کند.‌ وقتی کولر گازی را با وجود داغ شدن کمپرسور خاموش نکنید و دستگاه به کار خود ادامه دهد، در نهایت کمپرسور می سوزد. تعمیر کار باید سه فیش اصلی کمپرسور را بررسی کند و در صورت وجود مشکل در آن بخش، آن را حل کند.
فیش های کمپرسور با C ,S , M نشان داده شده اند. وقتی بین سیم M و C اتصالی پیش بیاید یا رابطه بین آن ها قطع شود، سیم پیچ اصلی نیز سوخته است. با از بین رفتن رابطه بین سیم های Cو S و اتصال بین آن ها سیم پیچ راه انداز و استارت کولر گازی سوخته است. با سوختن موتور کمپرسور یک اسید به جا می ماند. این اسید روغن کمپرسور را تجزیه و خراب می کند.

 

علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی

علت داغ کردن کمپرسورهای بسته و نیمه بسته

در کولرهای گازی دو نوع کمپرسور استفاده می شود. فرقی نمی کند که کولر گازی شما دارای کمپرسور بسته باشد یا نیمه بسته. به هر حال باید علت داغ کردن کمپرسور را متوجه شوید. وظیفه خنک کنندگی در کولر گازی به عهده گاز مبرد است. اسیدی شدن گاز مبرد در کمپرسورهای بسته و نیمه بسته باعث از بین رفتن عایق سیم پیچ موتور کمپرسور می شود. با خورده شدن سیم ها و از بین رفتن عایق سیم پیچ کمپرسور دچار اتصال و سوختن خواهد شد. گاهی اوقات سوختگی کمپرسور به صورت نقطه ای می باشد و گاهی به طور کلی می سوزد.

دلایل سوختگی نقطه ای و کامل کمپرسور کولر گازی

سوختگی نقطه ای به سوختگی گفته می شود که فقط در سیم پیچ موتور کمپرسور به وجود می آید. این سوختگی در اثر اتصال کوتاه مدت در یکی از نقاط سیم پیچ اتفاق می افتد. البته همین سوختگی جزئی نیز می تواند عملکرد کمپرسور را دچار اختلال کند و آن را از کار بیندازد. با تشخیص به موقع سوختگی نقطه ای سیم پیچ موتور کمپرسور، می توان به علت داغ کردن آن پی برد و مشکل را حل کرد. در صورت مشاهده سوختگی نقطه ای بلافاصله کولر گازی را خاموش کنید تا این اختلال باعث خراب شدن بخش های دیگر کولر نشود.
تعمیر کار در چنین مواقعی با تعویض سیم پیچ، روغن و فیلتر درایر مشکل داغ کردن کمپرسور را حل می کند. تعمیرکار باید بعد از یک روز مجددا روغن و میزان اسیدیته کمپرسور را بررسی نماید. سوختگی کامل کمپرسور کولر گازی را می توان با مشاهده دوده در اطراف پنل کولر گازی و اطراف کمپرسور آن تشخیص داد. در این مواقع بلافاصله با یک تعمیر کار ماهر تماس بگیرید.

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>