با ما در شبکه های اجتماعی در ارتباط باشید

ارتباط از طریق واتس اپ

لوله کشی آب ساختمان

خدمات لوله کشی آب در تهران

 لوله کشی آب از ساختارهای اصلی ساختمان می باشد. لوله کشی آب سرد و گرم ساختمان و فاضلاب شریان‌های اصلی ساختمان می باشند و بعد از زمان اتمام نمی‌توان به راحتی تغییراتی در آنها به وجود آورد. هرگونه تعمیرات تخصصی نیازمند حضور لوله کش با تجربه است. قبل از ورود به بحث لوله کشی آب سرد و گرم ساختمان، آب آشامیدنی در حال گردش در لوله ها و پارامترهای آن را بررسی می کنیم. با بدادم برس همراه باشید.

آب آشامیدنی چه خصوصیاتی دارد؟

آب آشامیدنی، آبی است که از هرگونه مواد خارجی، به مقداري که باعث بیماري یا اثر زیان آور بیولوژیک شود، پاك باشد. ویژگی‌هایی از قبیل دما، رنگ، تیرگی، بو و مزه از خواص فیزیکی آب آشامیدنی به حساب می‌آیند. تیرگی آب به میزان ppm گل ولاي معلق در آب بر می گردد. تیرگی مناسب آب معمولاً 5 ppm (واحد در میلیون) در نظر گرفته می‌شود. در مقابل، خواصی چون میزان سختی، درجه اسیدی بودن (pH)، مقدار آهن، منگنز و سایر فلزات از خصوصیات شیمیایی آب آشامیدنی محسوب می‌شود.

مجموعه بدادم برس، با بهره بردن از لوله‌کش‌های حرفه‌ای ساختمان، میتواند این تضمین را به شما بدهد که در هر منطقه از تهران، با کمترین هزینه و در اسرع وقت، لوله کشی آب سرد و گرم شما را به انجام برساند. فقط کافی است، هر زمان که نیاز داشتید تلفن را برداشته و با بدادم برس تماس بگیرید.

انجام هر گونه خدمات تاسیسات و لوله کشی آب سرد و گرم در تهران با بدادم برس

لوله کشی آب سرد و گرم ساختمان

لوله کشی آب سرد و گرم ساختمان بایستی در کوتاه‌ترین مسیر و با کمترین پیچ و خم انجام شود و در عین حال موازی یا عمود بر دیوارهای ساختمان باشد. در ساختمان‌های مسکونی، لازم است از نصب لوله‌های آب و فاضلاب در کنار هم پرهیز شود. زیرا بر اثر گذشت زمان و تشکیل پوسیدگی در لوله‌ها و از بین رفتن آب بندی آنها، احتمال دارد تراوش و آلودگی آب‌های آشامیدنی و بهداشتی باعث آلودگی سایر قسمت‌‌ها شود.

در صورت اجتناب ناپذیر بودن این امر، لوله کش باید فاصله مناسب را رعایت کرده و در نصب لوله کشی‌های افقی، لوله‌های فاضلاب را در زیر سایر لوله‌ها قرار دهد. لوله کشی آب سرد و گرم بایستی نزدیک دیوارها، تیغه‌ها و سقف‌ها اجرایی شود و از انجام آن به صورت کف خواب پرهیز شود. اگر در ساختمانی لوله‌‌ها اجبارا کف خواب نصب شوند، بایستی حداقل محل لوله‌های عمودی را به صورتی در نظرگرفت که طول لوله کف خواب به میزان حداقل ممکن باشد. تغییر زاویه در لوله کشی‌ها برای پیروی از امتداد دیوارها، براساس دستور و طبق نقشه انجام می‌شود.

نصب لوله‌های افقی اگر به صورت زیرسقفی و یا تحت پوشش سقف کاذب باشد، بایستی اجرای آن در حداکثر ارتفاع ممکن صورت گیرد. لازم است از اجرای لوله کشی در بالای دستگاه‌های برقی جلوگیری به عمل آید. البته این کار در پاره‌ای از اوقات اجتناب‌ناپذیر است در نتیجه بایستی نصب سینی قطره گیر در زیر لوله‌ها پیش بینی شده تا از بروز خطرات برق گرفتگی و اتصال و سوختن سیم‌ها و دستگاه‌ها جلوگیری شود.

اقدامات قبل از لوله کشی آب ساختمان

قبل از اجرای لوله کشی آب سرد و گرم ساختمان، باید مسیرهای عبور لوله را با رشته‌های کاری دیگر (ساختمانی، برقی، مکانیکی) مطابقت داد تا با هماهنگی، مانع از دوباره کاری‌های احتمالی شد. شایان ذکر است که اساساً، در اجرای تأسیسات ساختمان مبنای عمل، نقشه های از قبل طراحی شده است و در نتیجه پیش‌بینی‌های لازم جهت جلوگیری از تداخل لوله‌های بخش‌های مختلف تاسیساتی به عمل می‌آید.

لیکن در موارد متعددی، برحسب شرایط اختصاصی اجرای کار، نقشه‌ها و طرح‌ها تغییر می‌کند که مجری قبل از شروع کار موظف به کنترل کلیه موارد اجرایی اعم از عدم تداخل لوله کشی‌های مختلف، سرگیر نبودن لوله‌ها و مانع نبودن از باز شدن کامل درها و پنجره‌ها است.

 

اصول لوله کشی ساختمان

نحوه درخواست خدمات لوله کشی آب

در صورتی که نیاز به لوله کشی آب سرد و گرم دارید، می‌توانید با شماره تلفن‌های بدادم برس تماس بگیرید تا نزدیک‌ترین لوله کش را به محل شما اعزام کنیم. بهره‌مندی از خدمات لوله کشی آب در سراسر تهران با یک تماس امکان پذیر است.

نکات مهم لوله کشی 

 • كليه لوله‌هاي آب سرد و گرم و برگشت آبگرم مصرفي و تهويه ساختمان  از نوع (PE-RT/ALL/PE-RT)  و قطر “ 5 است، مگر آنكه نوع ديگري در نقشه‌ها و مقادير كار، ذكر شده باشد.
 • لوله‌ها بايد برابر نقشه راست – شاقولي و تا حد امکان بدون خم موازي با ديوار يا عمود بر ديوارهای ساختمان اجرا گردد.
 • محافظت در برابر شکستگی از كليه لوله‌هایی كه از داخل و يا زير ديوارها عبور مي‌نمايد، بایستی صورت گیرد.
 • از اجراي لوله‌های آب سرد و گرم به موازات پي‌های ساختمان و يا ديوارهاي باربر در فاصله‌اي كمتر از يك متر از آنها جز با تصويب دستگاه نظارتی مربوط خودداري شود.
 • كليه لوله‌هایی که پایين‌تر از پي‌ها و يا ديوارهاي باربر ساختمان اجرا و جایگیری می‌شود، بايستی در خارج از زاويه 45 درجه پي قرار گرفته شود، مگر اينكه تصویبی جز اين صورت گرفته باشد.
 • کارگذاری لوله‌ها بايد به مــوازات هم كار باشد و فاصله آنها از يكديگر بايستی به اندازه‌اي باشد كه عايق كاري كامل لوله‌ها و دسترسي به شيرها به منظور بازديد و تعمير مسير شود.
 • محافظت در مقابل یخبندان و ایزوله سازی برای كليه لوله‌هایی كه در خارج از ساختمان و يا ديوارهاي خارجي ساختمان اجرا مي‌گردند بایستی انجام شود.
 • كليه لوله هاي افقي سرد وگرم و برگشت آب گرم مصرفی بايستی شيب يكنواختي حداقل برابر يك در هزار به سمت نقاط پائين دست لوله كشي داشته باشد تا هنگام لزوم امکان تخليه آنها فراهم باشد.
 • پس از پايان كار روزانه لوله كشي بايد به وسيله درپوش و يا كرباس و يا ديگر مواد تصويب شده انتهاي سرباز لوله‌ها بسته شود تا مانع ورود مواد خارجي به داخل لوله‌ها شود.
 •  فاصله دو سر لوله برای شير مخلوط دوش و ظرفشويي و وان و شير مخلوط ديواري 16-18 سانتيمتر از يكديگر است.
 •  فاصله دو سر لوله برای لوله کشی آب سرد و گرم دستشويي 20 سانتي متر است.
 • در شيرهاي مخلوط، قرارگیری شير آب سرد در سمت راست و شيرآب گرم در سمت چپ صورت می پذیرد.
 • بعد از پایان لوله كشي، سيستم آبرساني سرد و گرم بايد به مدت 24 ساعت تحت فشار 10 اتمسفر آزمايش شود.
 • عایق کاری لوله آبگرم مصرفي و برگشت آبگرم بايد به وسیله عايق پلي يورتان يا فوم پلي اتيلن به ضخامت يك اينچ انجام شود.
 •  در اطراف كليه لوله‌هاي واقع در خارج كانال بايد ماسه خشك ( ماسه بادي ) ريخته شود و از ريختن گچ و يا خاك همراه با گچ در اطراف لوله پرهیز شود.
 •  كليه شير فلكه هاي كشویي، توپكی، يك طرفه، سوزني و صافي ها تا قطر 2.5 اينچ از نوع برنجي دنده اي با فشار كاری 150 پوند بر اينچ مربع و قطر 3 اينچ و بيشتر از نوع چدني با اتصال فلنجي با فشار كار 125 پوند بر اينچ مربع خواهد بود مگر آنكه در نقشه‌ها و مقاديركار نوع ديگري ذكر شده باشد.
 • در مسير ورود لوله‌ها به داخل ساختمان، نصب شيرفلكه تخليه آب الزامي است.
 • لوله ها و اتصالات جوشي سياه و گالوانيزه نبايد به يكديگر متصل شوند و اتصال هر جنس لوله بایستی با اتصالات هم جنس خود باشد.
 • كليه مصالح و لوازم مصرفي بايستي قبلا به تصويب كارفرما يا دستگاه نظارت رسیده باشد.
 • لوله های به کار رفته در سیستم لوله کشی آب سرد و گرم ساختمان اندازه‌های متفاوتی رو در بر می‌گیرد.

بهترین ارتفاع نصب شيرها و سر لوله‌ها 

الف – دستشويي 52 سانتي‌متر

ب – آشپزخانه ( ديواري 100 سانتي‌متر – توكاسه 52 سانتي‌متر )

پ – شير مخلوط دوش 80 سانتي‌متر

ج – شير مخلوط وان 65 سانتي‌متر

ح – فلاش والو 80 سانتي‌متر

خ – شير توالت تخت شرقي 30 سانتي‌متر

ر – توالت فرنگي 30 سانتي‌متر

س – فلاش تانك180 سانتي‌متر

لوله کشی ساختمان در تهران

روش‌های رایج لوله کشی آب

لوله کشی اصلی ساختمان از شبکه آب شهری توسط لوله‌های اصلی به گونه‌های مختلف به ورودی واحدهای مورد نظر می‌رسد. سپس در هر واحد اجرا می شود. برای آبرسانی، روش های متعددی وجود دارد که پرکاربردترین آنها شامل: سیستم توزیع آب در ساختمان با استفاده از مخزن ثقلی، سیستم توزیع آب در ساختمان با استفاده از مخزن تحت فشار و سیستم توزیع آب در ساختمان با استفاده از بوستر پمپ می‌شود.

لوله کشی آب به روش‌های زیر قابل اجراست:

 • لوله کشی روکار
 • لوله کشی آب به روش کلکتوری
 • لوله کشی آب با لوله های پلیمر
 • لوله کشی آب با لوله های 5 لایه

 

در روش انشعابی که از شیوه‌های قدیمی می‌باشد، از محل ورودی اصلی لوله اصلی بر روی زمین یا زیر سقف خوابانده و سپس در جهت فضاهای مورد نظر امتداد پیدا کرده و انشعاباتی به هر فضا گرفته می‌شود. اشکال اصلی روش انشعابی این می‌باشد در زمان مصرف آب به نسبت برابر برای تمامی فضاها پخش نشده و در زمان استفاده مصرف‌کننده جلویی‌تر، مصرف کننده انتهایی با مشکل مواجه می شود.

در روش کلکتوری، آب در ورودی اصلی ساختمان یا واحد وارد کلکتور می‌شود که به تعداد فضاهای مورد نظر دارای انشعاب است و از هر انشعاب لوله‌ای به سمت فضای مورد نظر کشیده می‌شود. این کار سبب برابری بیشتر مصرف آب در واحدها می‌شود و انشعابات وابستگی کمتری به یکدیگر دارند. لوله های مورد استفاده که بیشتر در ایران جهت لوله کشی استفاده می‌شوند به شرح ذیل می‌باشد:

 • لوله های آهنی که از دیر باز استفاده می شده و امروزه بیشتر جهت پروژه های بزرگ و صنعتی استفاده می شوند.
 • لوله های PVC یا همان لوله های پلیمری سبز و سفید
 • لوله های پنج لایه که امروزه بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چرا لوله کشی آب با بدادم برس

 • خدمات 24 ساعته
 • خدمت رسانی سراسر تهران
 • درخواست لوله کش تنها با یک تماس
 • ایاب و ذهاب رایگان برای انجام خدمات لوله کشی
 • لوله کشی آب به صورت اصولی و با کمترین تخریب
 • بدون نیاز به ثبت سفارش در سایت، نصب اپلیکیشن یا تکمیل فرم
 • بازدید رایگان از محل و برآورد هزینه به صورت رایگان قبل از انجام کار

سوالات متداول خدمات لوله کشی آب

خدمات لوله کشی آب در کدام مناطق تهران ارائه می‌شود؟ 

در هر کجای تهران که هستید می‌توانید از خدمات لوله کشی آب بدادم برس استفاده کنید.

نحوه در خواست خدمات لوله کشی در بدادم برس چگونه است؟

برای دریافت خدمات لوله کشی آب بدادم برس تنها کافی است با ما تماس بگیرید. پس از تماس با شماره تلفن‌های ما نزدیک‌ترین لوله کش آب به محل شما اعزام خواهد شد.

هزینه لوله کشی چقدر است ؟

هزینه لوله کشی آب به متراژ و جنس لوله بستگی دارد. معمولا برای برآورد هزینه لوله کشی آب کارشناس باید از محل بازدید کند.

انتشار در شبکه های اجتماعی:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email

8 پاسخ

 1. سلام
  برای گرمایش بیشتر می شه از لوله کشی مسی استفاده کرد؟

 2. سلام و روزبخیر. سوالتون خیلی کلی یه. ولیخوبه که بدونین در مجموع لوله های مسی بالاترین انتقال حرارت رو دارن.

 3. سلام، هزینه لوله کشی آب برای یه ساختمان چطوری محاسبه می شود؟.

 4. سلام. هزینه های لوله کشی معمولا بعد از بازدید کارشناس از محل، مشخص میشه. در صورتی که قصد اجرای لوله کشی دارید، تماس بگیرید تا در اسرع وقت یک کارشناس به محل اعزام کنیم تا طبق کارهای مورد نیاز و متراژ و … هزینه دقیق رو اعلام کنند خدمتتون

 5. سلام
  با عرضه خسته نباشید
  من رشته ای تاسیسات را خیلی دوست دارم
  واز سایت شما خیلی چیزا یاد گرفتم ممنون از سایتتون که راهنمای به بنده کرد
  من خودم از این سایت خرید کردم و جنس های معتبر است
  پیشنهاد می کنم ازتون به سایتشون سر بزنید

 6. سلام خسته نباشید من رضا هستم
  بطور کلی تاسیسات منزل اعم از آهنگری ،جوشکاری ،لوله کشی آب پلیمری و نیو پلیپ انجام میدم ضمناً لوازم خانگی تعمیر میکنم چطوری می تونیم با هم همکاری کنیم البته ساکن حوالی نواب خ کمیل هستم

 7. سلام وقتتون به خوشی و شادکامی.
  سوال: برای لوله کشی آب اصلی ساختمان از روی نما میشه از لوله سفید استفاده کرد؟ تو زمستان یخ زدگی آب تو لوله پیش نمیاد؟ جهت جلوگیری از یخ زدگی چه پیشنهادی دارید؟. ساختمانمون تهران هست. ممنون از وقتی که میگذارید و پیغام ها رو جواب میدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :