ما را در شبکه های اجتماعی

نحوه صحیح استفاده از کولر گازی

در مناطق آب و هوایی متنوع ایران سیستم‌ های سرمایشی مختلفی استفاده می شود. در مناطق مرکزی بیشتر از کولرهای آبی و در مناطق شمالی و جنوبی کشور به دلیل آب و هوای گرم و مرطوب بیشتر از کولرهای گازی برای سرمایش محیط استفاده می کنند. مصرف برق در کولر گازی به مراتب بیشتر از کولرهای آبی است. بنابراین کنترل مصرف و بهینه سازی این دستگاه اهمیت بالایی دارد. محل نصب کولر گازی، سرویس دوره ای به موقع و نگهداری درست از آن عواملی هستند که در مصرف انرژی الکتریکی کولر گازی تاثیر گذار می باشند. برای استفاده صحیح از کولر گازی یا هر وسیله دیگری ابتدا باید اطلاعات کافی درباره دستگاه کسب کنید. با دانش کافی درباره عملکرد بخش های مختلف کولر گازی می توان در مصرف انرژی برق و هزینه‌ های تعمیر کولر گازی صرفه جویی کرد. موضوع کاهش مصرف انرژی برق یکی از مهمترین ملاک ها برای انتخاب وسایل منزل از جمله کولرهای گازی می باشد. در این مقاله قصد داریم درباره نحوه صحیح استفاده از کولر گازی اطلاعات مفید و موثری در اختیار شما قرار دهیم تا با به کار گیری این نکات استفاده بهینه ای از دستگاه کولر گازی خود داشته باشید.

ویژگی های مناسب ترین کولر گازی برای منزل

با توجه به اینکه واحد مسکونی شما در کدام یک از طبقات قرار گرفته ظرفیت سرمایشی کولری که خریداری می کنید باید متفاوت باشد. اگر طبقه بالای ساختمان هستید آفتاب به صورت مستقیم به منزل شما می تابد و هوا گرم تر می شود. بنابراین به ازای هر متر مربع باید ظرفیت سرمایشی کولر گازی بین 600 تا 800 BTU باشد. اگر در واحدهای وسطی ساختمان زندگی می کنید به ازای هر متر مربع از مساحت داخلی منزل باید ظرفیت سرمایشی کولر خریداری شده بین 400 الی 600 BTU در نظر گرفته شود.‌

در زمان خرید کولر گازی به متراژ و مساحت ساختمان خود توجه کنید. کولر گازی را با ظرفیت برودتی مناسب برای همان مساحت تهیه کنید. از خرید کولر گازی با ظرفیت سرمایشی بالا برای منازل کوچک خودداری کنید. همچنین کولر گازی با ظرفیت سرمایشی پایین نیز قادر نیست که هوای منازل بزرگ را خنک کند.

کولرهای گازی که اینورتر سطح مصرف انرژی آن ها A یا B باشند برای استفاده در منزل شما مناسب تر هستند.‌اینورتر نسبت به میزان مصرف کولر گازی دور موتور را کاهش را افزایش می دهد.

اگر برای خنک سازی فضای داخلی منزل مسکونی خود از کولر آبی استفاده کرده اید و به خاطر وجود مشکلات در کانال کشی هوای اتاق ها خنک نمی شود، می توانید یک کولر گازی تهیه کنید. البته باید پس از تهیه کولر گازی دریچه کولر آبی را در اتاق ببندید.

در مورد انتخاب برند یا مارک کولر گازی نمی توان گفت که کدام برند مناسب تر است. کولرهای گازی از لحاظ ساختار و نوع قطعات تقریبا مشابه هستند. اما انتخاب ظرفیت سرمایشی و تعداد پنل های بستگی به مساحت منزل خریدار دارد. همه برندهای کولر گازی دارای خدمات پس از فروش هستند. سعی کنید برندی بخرید که در بین مصرف کنندگان محبوبیت بیشتری دارند و اکثر خریداران از کیفیت آن کمال رضایت را دارند.‌

اگر کنتور برق منزل شما 25 آمپر است، آمپر کولر گازی شما نباید در مجموع بیشتر از 20 آمپر باشد.‌ البته معمولا آمپر برق مصرفی در کولر گازی ها، آمپر اولیه و راه انداز دستگاه است و بعد از به کار افتادن کولر گازی از شدت این آمپر حدود سی درصد کاسته خواهد شد.

نحوه استفاده صحیح از کولر گازی

نحوه نصب مناسب کولر گازی و بهره برداری از آن

هوای سرد از پنل داخلی به سمت روبرو جریان‌ می یابد. بنابراین سعی کنید پنل داخلی کولر گازی را در محلی نصب کنید که هوای خنک دقیقا جایی را خنک کند که اعضای خانواده ببشتر در آن مکان به استراحت می پردازند و بیشتر در آنجا حضور دارند. هوای سرد معمولا بین پنج تا ده متر پرتاب می شود و بستگی به ظرفیت سرمایشی کولر گازی دارد. هر گز فکر نکنید که برای خنک شدن شما لازم نیست که کل سالن خنک شود.

هوای گرم معمولا سبک تر از هوای سرد است. به همین بیشتر در سقف خانه هوای گرم وجود دارد. به همین دلیل در هنگام نصب پنل داخلی کولر گازی روی دیوار، حداقل آن را 40 تا 50 سانتی متر پایین تر از سقف نصب کنید‌. با این کار میزان جریان هوای سرد در خانه بیشتر خواهد شد.

در فروشگاه ها، سفره خانه ها یا رستوران ها و امکان دیگر که ارتفاع سقف از 2 متر و 80 سانت بیشتر است، باید پنل داخلی کولر گازی را در ارتفاع دو متری از کف زمین مکان مورد نظر خود نصب کنید. زیرا با نصب کولر گازی در ارتفاع بالاتر فضای پایینی که افراد در آن حضور دارند، خنک نخواهد شد‌‌.

بهتر است که فیلتر هوای کولر گازی و سطح کویل های آن را در هر ماه مورد شستشو قرار داده و به خوبی تمیز نمایید. با این کار راندمان و کارایی دستگاه کولر گازی شما افزایش می یابد.‌

پنل خارجی کولرهای گازی معمولا در پت بام نصب می شوند. برای جلوگیری از تابش مستقیم آفتاب بر روی پنل خارجی گولر گازی از نصب سایبان بر روی آن غافل نشوید. با این کار عمر مفید پنل خارجی افزایش می یابد و میزان مصرف انرژی برق نیز تا حدود بسیار زیادی کاهش می یابد.‌ پنل خارجی باید در بخشی از پشت بام نصب شود که هوا به راحتی در همه بخش های پنل در جریان باشد.‌

در سرویس دوره ای و سالیانه کولر گازی باید عایق های بیرونی کولر گازی را به خوبی چک کرده و در صورت آسیب دیدن و از بین رفتن آن ها را تعویض کنید. عایق های خراب خنکی کولر گازی را کاهش می دهد و باعث افزایش مصرف برق می شود.

در سرویس دوره ای کولر گازی مقدار شارژ کولر گازی را چک کنید. از تکنسین یا نصاب بخواهید که کویل های کندانسور و سطح فین های کولر گازی را مورد بررسی قرار دهد و از تمیز بودن آن ها اطمینان حاصل کند.

نحوه کاهش هزینه برق مصرفی در کولر گازی

برای اینکه در هزینه های برق کولر گازی صرفه جویی کنید بهتر است که تنظیم دمای کولر روی 26 درجه سانتی گراد قرار گیرد. با قرار دادن تنظیمات دمای کولر گازی روی درجه 26 کمپرسور حتی با وجود روشن شدن فن در پنل داخلی خانوش می ماند. مصرف فن پنل داخلی بین 15 تا 30 وات می باشد.‌ پنل داخلی باید در محلی نصب شود که درست روبردی محل نشستن ساکنان منزل باشد.

لامپ هایی که برای روشن کردن خانه خود استفاده می کنید باید از نوع کم مصرف باشد زیرا لامپ های پر مصرف گرمای بیشتری تولید می کنند. با گرمای تولید شده توسط لامپ ها طبیعتا دمای داخلی منزل شما نیز بیشتر خواهد شد. با گرم شدن خانه کولر گازی مدت زمان بیشتری باید روشن باشد تا بتواند خنک سازی هوا را انجام دهد. با این شرایط مصرف برق کولر گازی نیز افزایش می یابد.

اگر ساختمان شما تعداد زیادی پنجره دارد و نور آفتاب مستقیما به داخل خانه می تابد، دمای هوا نیز بیشتر شده و کولر گازی باید زمان بیشتری روشن باشد تا هوای گرم خانه را خنک کند. برای جلوگیری از ایجاد گرمای بیشتر باید از پنجره های UPVC یا شیشه آنتی رفلکس دو جداره استفاده کنید. با انجام این کار در مصرف انرژی صرفه جویی می‌شود. همچنین از ورود گرما در تابستان و از ورود سرما در زمستان جلوگیری می شود. نصب پرده نیز راهکار خوبی برای جلوگیری از ورود مستقیم نور آفتاب به داخل خانه است.‌

در فصل تابستان استفاده از اتو، اجاق گاز، سشوار و وسایل گرمایشی دیگر را به ساعاتی غیر از ساعات هفت تا ده شب موکول کنید. زیرا گرمای ایجاد شده توسط این وسایل کارکرد کولر گازی را افزایش می دهد و موجب بالا رفتن هزینه های برق خواهد شد.

درز گیری اطراف کولر گازی، قرار ندادن پنل خارجی در مقابل آفتاب، تمیز کردن رادیاتور و فیلتر هوای کولر تاثیر بسیار زیادی در کاهش مصرف انرژی برق خواهد داشت.

فراموش نکنید که هنگام روشن کردن کولر گازی باید تمام درها و پنجره ها بسته باشند. باز بودن درها و پنجره ها باعث وجود هوای گرم به داخل و هدر رفتن سرمای تولید شده می شود و به کمپرسور دستگاه فشار وارد می کند.

در ساعات اوج مصرف برق یعنی ابتدای شب و غروب آفتاب از کولر گازی استفاده نکنید. زیرا ولتاژ برق در این ساعات در کمترین حد است و به کمپرسور فشار وارد می شود.

در این مقاله درباره نحوه صحیح استفاده از کولر گازی صحبت کردیم. شما می توانید با آشنایی ویژگی های مناسب تر کولر گازی یک کولر خوب و مناسب برای منزل خود تهیه کنید. در ادامه نحوه نصب مناسب کولر گازی را توضیح دادایم که باعث بالا رفتن کارایی و راندمان دستگاه خواهد شد. در بخش پایانی نیز نحوه کاهش هزینه برق مصرفی در کولر گازی را توضیح دادیم. امیدوارم مطالب ارائه شده در این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>