ما را در شبکه های اجتماعی

نحوه وکیوم چیلر تراکمی

به تخلیه رطوبت وهوای موجود در مدار تبرید چیلرهای تراکمی، وکیوم می‌گویند. وکیوم چیلر تراکمی از طریق پمپ تخلیه یا وکیوم پمپ صورت می‌گیرد‌. یکی از اساسی‌ ترین مراحل راه اندازی چیلر تخلیه سیستم مدار تبرید از رطوبت و هوا می‌باشد. این دستورالعمل را قبل از مرحله شارژ گازی چیلر انجام می‌دهند‌. چنانچه وکیوم چیلر تراکمی به درستی و با کیفیت انجام نشود سیستم خنک کننده چیلر عملکرد خوبی از خود نشان نخواهد داد. بخش‌های مختلف دستگاه چیلر در صورت باقی ماندن رطوبت در آن دچار آسیب‌های جدی خواهند شد. به طور کلی رطوبت اصلی ترین دشمن سیستم تبرید در کولرهای تراکمی می‌ باشد. در این مطلب قصد داریم نحوه وکیوم چیلر تراکمی را توضیح دهیم.

چرا نباید وکیوم چیلر تراکمی را نباید با کمپرسور انجام داد؟

کمپرسور مخصوص عمل تراکم در چیلر است. به همین دلیل هرگز نباید با این دستگاه عمل وکیوم چیلر تراکمی را انجام دهید. وکیوم باعث می‌ شود که کمپرسور به شدت گرم شود و سیم پیچ‌ های آن خیلی داغ شوند. با داغ شدن سیم پیچ ها کمپرسور خواهد سوخت.

دلیل طولانی بودن زمان تخلیه رطوبت در وکیوم چیلر تراکمی

در زمان وکیوم کردن چیلر تراکمی فشار داخل دستگاه کاهش می‌ یابد و حجم آب افزایش می یابد. به دلیل تبخیر یک قطره آب بخار آب در حجم بسیار زیادی ایجاد می شود. به دلیل بالا بودن حجم بخار آب در چیلر، تخلیه رطوبت به زمان بسیار زیادی احتیاج دارد.

نحوه وکیوم چیلر تراکمی

برای انجام وکیوم چیلر تراکمی و تخلیه سیستم خنک کننده آن از رطوبت باید از دستگاه وکیوم پمپ دو مرحله ای که دارای ظرفیت مناسبی است و می تواند هوای مدار سیستم سرمایشی چیلر را تا درجه 7.29 اینج ستون جیوه تخلیه کند، استفاده شود‌. وجود رطوبت در سیستم سرمایشی کولر باعث خراب شدن وکیوم پمپ می شود زیرا این رطوبت همواره داخل روغن وکیوم پمپ وارد می شود‌. در اولین مرحله از وکیوم چیلر تراکمی باید شیر GAS Ballast را باز کنید. با این کار هوای داخل چیلر خارج شده و تقطیر رطوبت کاهش می یابد. پس از چند دقیقه وقتی مطمئن که دیگر هیچ هوایی از خروجی وکیوم پمپ خارج نمی شود، شیر را به خوبی ببندید تا مراحل بعدی وکیوم کولر تراکمی ادامه پیدا کند.

با استفاده از گیج مانیفولد می توانید شارژ گاز را انجام دهید. برای انجام این کار اول باید شلنگ های گیج مانیفولد را به مکش پمپ تخلیه یا وکیوم پمپ، به شیر شارژ گاز و به شیر مکش کمپرسور که در مدار مایع چیلر تراکمی قرار دارند، وصل نمایید. شیر برقی مدار مایع چیلر را به برق اتصال دهید. همه شیر‌ هایی که در مسیر مایع، مکش و مدار رانش قرار دارند، در حالت باز بگذارید. شیرهای گیج مانیفولد حتما باید باز باشند. شیری را که بر روی واکیوم پمپ قرار دارد، باز کنید و سپس آن را روشن نمایید.‌ بعد از گذشت چند دقیقه گیج آبی رنگ روی مانیفولد بر خلاف عقربه‌ های ساعت با سرعت پایین شروع به حرکت می کند. حرکت گیج نشان دهنده تخلیه هوایی است که در داخل سیستم وجود دارد. با تخلیه هوا فشار نیز کاهش می یابد. حدود نیم ساعت الی دو ساعت طول می کشد تا عقربه روی گیج ماتیفولد به نزدیک عدد 28 اینج برسد. البته این زمان به حجم داخل سیستم و قدرت پمپ بستگی زیادی دارد. پس از پایان کار حتما باید شیرهایی که روی گیج مانیفولد قرار دارند، ببندید و در پایان پمپ تخلیه را نیز خاموش کنید.‌

برای مطمئن بودن از نبود نشت در سیستم باید چند دقیقه صبور باشید. اگر عقربه های گیج حرکتی نداشتند، سیستم سوراخی و نشت ندارد.‌درصورتی که عقربه های گیج شروع به حرکت کرد، مطمئن باشید که مدار سیستم در چیلر تراکمی دچار نشتی شده است و باید هر چه سریع تر با پیدا کردن محل نشتی، سوراخ آن را ببندید. یکی دیگر از نشانه های نشتی در سیستم چیلر بالا آمدن فشار سیستم تا حد فشار محیط، در مدت کوتاه است. چنانچه فشار سیستم پس از مدتی بالا آمد و به فشار آب دمای محیط رسید، نشان دهنده وجود رطوبت در داخل سیستم است. وقتی داخل چیلر رطوبت و نشتی وجود ندارد، فشار وکیوم بالا می آید و اصلا تغییری نمی کند. بعد از این که نشتی چیلر را برطرف کردید، دوباره پمپ وکیوم چیلر باید روشن شود. سپس شیرهایی را که روی گیج مانیفولد قرار دارند، باز کنید و اجازه دهید دو ساعت حداقل کار کند. با رسیدن عقربه گیج به عدد 29 اینچ ستون جیوه، مرحله اول وکیوم چیلر تراکمی به پایان رسیده است.

اگر نمودار این موضوع را اثبات کرد که در سیستم رطوبت وجود دارد، با استفاده از گاز خشک ازت باید سیستم را چند بار بشویید تا از نبود رطوبت مطمئن شوید. رسیدن عدد مدار به 7.29 اینج ستون جیوه نشان می دهد که هوا و رطوبت سیستم به طور کامل تخلیه شده است. در مرحله دوم وکیوم چیلر تراکمی باید با به کار انداختن پمپ تخلیه، تا رسیدن عقربه گیج مانیفولد روی عدد 7.29 اینچ منتظر بمانید. این عدد نشان می دهد که خلا موجود در سیستم میزان رضایت بخشی است و تخلیه چیلر تراکمی از هوا و رطوبت به خوبی انجام شده است. در پایان دومین مرحله، زمانی که پمپ وکیوم چیلر تراکمی کار می کند، شیرهای موجود بر روی گیج مانیفولد را ببندید. سپس پمپ تخلیه سیستم را خاموش کنید و سیستم را جهت شارژ گاز مبرد آماده نمایید. این نکته را فراموش نکنید که همواره قبل از اینکه از پمپ تخلیه یا وکیوم پست استفاده کنید کیفیت و مقدار روغن موجود در آن را بررسی کنید. بهتر است بعد از پنج بار استفاده از پمپ وکیوم روغن آن را تعویض کنید. هرگز نباید از روغن مخصوص کمپرسور برای تعویض روغن وکیوم استفاده کنید.

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

یک پاسخ

  1. بسیار کامل و پر محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>