ما را در شبکه های اجتماعی

نصب چیلر تراکمی

از چیلر تراکمی به منظور خنک سازی آب برای تهویه مطبوع ساختمان های مسکونی و اماکن صنعتی استفاده می شود. برای نصب چیلر تراکمی باید از افرادی کمک بگیرید که اطلاعات کاملی از تمام قسمت‌های چیلر داشته باشد. در صورت عدم آشنایی با اجزای چیلر تراکمی در هنگام نصب ممکن است صدمات زیادی به دستگاه وارد شود‌. طراحی و ساخت چیلر تراکمی به گونه ای می باشد که دارای ایمنی بالایی است. استفاده از چیلر تراکمی در محدود کارکرد باعث می شود که در زمان نصب و راه اندازی چیلر و هنگام تعمیرات دستگاه شرایط ایمنی فراهم شود.
در این مطلب اطلاعاتی را ارائه خواهیم داد که به منظور آشنایی با نحوه نصب و راه اندازی سیستم چیلر تراکمی مورد نیاز است‌. برای شروع همه کارهای فنی ابتدا باید اصول ایمنی را رعایت کنید. لباس مناسب بپوشید، از عینک محافظ، کفش و دستکش استفاده کنید. آماده سازی ابزار مورد نیاز، رعایت قوانین محلی و استفاده از تکنسین‌ های ماهر و باتجربه مراحل بعدی هستند. در ادامه به طور مفصل راجع به اصول ایمنی در نصب و راه اندازی چیلر تراکمی، بررسی ادوات در هنگام تحویل چیلر تراکمی، نحوه انتقال و بارگذاری چیلر تراکمی، بررسی های لازم قبل از نصب و راه اندازی چیلر تراکمی، اتصال برق تغذیه و راه اندازی و بازدید، چک کردن چیلر 72 ساعت و یک هفته بعد از راه اندازی توضیح خواهیم داد.

اصول ایمنی در نصب و راه اندازی چیلر تراکمی

تعمیر، نصب و راه اندازی چیلر تراکمی فقط برای افرادی قابل دسترس است که آموزش های لازم در این حوزه را دیده باشند. بعد از تهیه دستگاه چیلر، هنگامی که دستگاه برای نصب یا نصب دوباره آماده است، باید آن را مورد بازبینی قرار دهید. یکی از بخش های مهمی که باید بررسی کنید، مدارات مبرد است. گاهی اوقات لوله ها بر اثر ضربه های وارد شده تغییر مکان می دهند. آزمایش نشتی مبرد را نیز در صورت مشکوک بودن انجام دهید. چنانچه در زمان حمل و نقل آسیبی به دستگاه وارد شده بود، به سرعت متصدی را در جریان قرار دهید. توجه داشته باشید که هرگز قبل از اینکه چیلر را در جای خود نصب کنید، نباید بسته بندی آن را کنید. اگر در بسته بندی دستگاه از شاخک لیفتراک استفاده شده بود، می توانید چیلر را با لیفتراک جا به جا کنید.
طراحی دستگاه چیلر به گونه ای است که می توان از قسمت بالایی دستگاه را بلند کرد.‌ از قلاب و زنجیر مناسب برای بلند کردن چیلر استفاده کنید. با رعایت این نکات ایمنی هیچ آسیبی به دستگاه چیلر و افراد دیگر وارد نخواهد شد. ادوات ایمنی چیلر شامل مدارات مبرد، شیر اطمینان در مدار آب را نباید بپوشانید. از صحیح بودن نحوه نصب شیرهای اطمینان در چیلر مطمئن شوید. در صورت نصب چیلر در یک محیط بسته، شیر اطمینان باید به لوله های خروجی وصل شود. این کار به منظور خروج گاز مبرد به محیطی دور از ساکنان ساختمان است.

بررسی ادوات در هنگام تحویل چیلر تراکمی

در زمان تحویل دستگاه چیلر باید آن را از لحاظ کم و کاستی در اجزای مختلف و سالم بودن بررسی کنید. در صورت مشاهده هر گونه ایراد یا وجود کم و کاستی در اجزای چیلر، بلافاصله شرکتی را که مسئول حمل و نقل چیلر بوده، مطلع سازید. با بررسی پلاک دستگاه مطمئن شوید همان چیلری را که سفارش داده اید به شما تحویل داده شده است. پلاک دستگاه شامل شماره سریال، شماره مدل، مبرد مورد استفاده، سال ساخت چیلر، میزان شارژ مبرد، کمترین و بیشترین فشار مخازن، ولتاژ، فرکانس، فاز و جریان نامی چیلر و وزن چیلر می باشد.

نحوه انتقال و بارگذاری چیلرهای تراکمی

قبل از انتقال و جا به جایی دستگاه چیلر باید از وجود فضای کافی در اطراف چیلر اطمینان پیدا کنید. زیرا در هنگام تعمیرات باید فضای لازم برای دسترسی به همه قسمت ها چیلر وجود داشته باشد. با مراجعه به نقشه های دستگاه می توانید به وزن، اندازه و ابعاد و نقاط انتقال بار دسترسی داشته باشید. برای بلند کردن دستگاه چیلر، قلاب را فقط به نقاطی که از قبل مشخص شده، وصل کنید. محل نصب و راه اندازی چیلر تراکمی باید استحکام لازم را برای تحمل وزن چیلر داشته باشد. از تراز بودن محل نصب مطمئن شوید. در مکانی که برای نصب چیلر انتخاب کرده اید باید جریان هوای خنک وجود داشته باشد. پایه های چیلر باید به تعداد کافی و در قسمت های مورد نیاز نصب شود. در محل نصب کولر نباید آب جمع شود.
از نصب چیلر در محلی که تجمع برف روی دستگاه امکانپذیر است، خودداری کنید. تمام پنل ها باید به خوبی در محل خود نصب شوند و سپس دستگاه را بلند کنید.

بلند کردن و پایین آوردن چیلر را با دقت زیاد انجام دهید. زیرا بی دقتی در جا به جایی دستگاه، به آن آسیب وارد خواهد کرد.‌ در هنگام جا به جایی چیلر با قلاب و زنجیر، کویل ها را در برابر ضربه مراقبت کنید. به منظور پخش فشار از تخته چوبی کمک بگیرید.‌ چیلر را نباید بیشتر از 15 درجه چرخاند.‌ پنل های خارجی چیلر هیچگاه به جای تکیه گاه استفاده نمی شوند. برای فشار دادن می توانید از قاب پایه چیلر استفاده کنید.

 

بررسی‌ های لازم قبل از نصب و راه اندازی چیلر تراکمی

قبل از راه اندازی مدار تبرید در چیلر باید همه مراحل نصب را که مطابق با نقشه ها، نقشه های ابعادی، سیم کشی برق، لوله کشی و تجهیزات اندازه گیری است، با دقت و طبق قوانین ملی انجام دهید. مرحله بعد مقایسه مراحل نصب با مدار برقی و نقشه های مدار تبرید است. سپس باید همه اجزای چیلر را از نظر تناسب با طراحی چیلر مورد بررسی قرار دهید.‌ همه مدارکی که به ایمنی قسمت های مختلف و تجهیزات چیلر مربوط است باید در دسترس شما باشد.
همه تجهیزات ایمنی دستگاه باید در جای خود نصب شوند‌. مرحله بعدی بررسی فضا و مسیر دسترسی اطراف دستگاه است. اتاقی که تجهیزات چیلر تراکمی در آن قرار دارد، باید از لحاظ تهویه هوا وضعیت مناسبی داشته باشد. تجهیزاتی که نشت مبرد را تشخیص می دهند و از ورود گازهای مبرد به هوا جلوگیری می کند، باید آماده باشند. همه اتصالات دستگاه را به خوبی چک کنید. پایه های چیلر باید از مستحکم ترین جنس بوده و عملکرد درستی داشته باشند. بررسی جوش‌ ها، پرچ ها و پرچ ها مرحله بعدی است. دستگاه چیلر باید از صدمات احتمالی در امان باشد. از قرار دادن چیلر در محیط بسیار گرم خودداری کنید. لوله کشی چیلر باید در دسترس باشد. شیرهای چیلر را نیز چک کنید. از عایق های باکیفیت استفاده کنید.

اتصال برق تغذیه چیلر تراکمی

برق ورودی به چیلر باید با مشخصاتی که روی پلاک دستگاه ارائه شده است، مطابقت داشته باشد.‌ برای اتصال برق تغذیه به چیلر تراکمی باید به نقشه ها مراجعه کنید. ولتاژ برق نیز باید مرتبط با محدوده جدول های الکتریکی باشد. در صورت استفاده از برقی با ولتاژ نا مناسب آسیب جدی به دستگاه چیلر وارد خواهد شد. خراب شدن چیلر با اتصال برق ورودی با ولتاژ نادرست به عهده خریدار است و فروشنده هیچ مسئولیتی در قبال این اتفاق نخواهد داشت.‌ در صورتی جریان بیشتر از 10 درصد و تعادل نداشتن فازها از 2 درصد بیشتر بود، شرکت برق را مطلع سازید و قبل از برطرف شدن مشکل برق، هرگز چیلر را روشن نکنید.

راه اندازی و بازید چیلر تراکمی

برای نصب و راه اندازی چیلر تراکمی ابتدا آب ورودی و خروجی اپراتورها را متصل کنید. سپس از نصب شدن سایه بان کنترل و تابلوهای برق در جای مناسب، مطمئن شوید. باید فضای مورد نیاز برای گردش هوا در کویل کندانسورها وجود داشته باشد. هیتر روغن چیلر را یک روز قبل از راه اندازی دستگاه روشن کنید. مطمئن شوید که جریان آب در اپراتورها عبور می کند. هوارسان ها و فن کویل های چیلر را روشن کنید تا بار گرمایی ایجاد شود. ترموستات باید به درستی به سیستم چیلر در بخش آب ورودی اپراتور متصل شود. دمای ترموستات را نیز طوری تنظیم کنید که یخ زدگی در سیکل کاهش یابد. در دماهای پایین مثل 10 درجه سانتی گراد و 50 درجه فارنهایت احتمال این وجود دارد که در سیکل یخ زدگی ایجاد شود. چیلر تراکمی را معمولا در فضای باز نصب می کنند. در فصل زمستان به دلیل کاهش شدید دمای هوا، اپراتور یخ می زند. در صورت وجود آب در اپراتور با یخ زدن احتمال ترکیدگی وجود دارد. بنابراین حتما با شروع فصل سرما آب داخل اپراتور را تخلیه کنید.
اتصال برق اصلی به تابلو برق چیلر را بررسی کنید. فلوسویچ های چیلر را نیز چک کنید. قبل از راه اندازی چیلر تراکمی، به وسیله دور سنج دور کمپرسور را چک کنید و از ترتیب اتصالات به صورت T, R, S مطمئن شوید. اگر این ترتیب رعایت نشود به کمپرسورها آسیب وارد خواهد شد.‌ حالا می توانید چیلر را روشن کنید. نوسان فشار خطوط دهش و مکش بعد از دو دقیقه به پایان می رسد. فشار کاری سیستم چیلر باید کنترل شود. محدوده فشار 50 Psig برای خط مکش و محدوه فشار 200 الی 280 Psig برای خط دهش مناسب است. اگر فشارها کمتر از این محدوده بود باید به داخل سیستم چیلر تراکمی گاز تزریق کنید. به سطح روغن موجود در سایت گلاس کمپرسور نیز توجه کنید. سطح مناسب روغن باید بین 1/4 تا 3/4 است. اگر سطح روغن کمتر از این مقدار بود، به کمپرسور روغن تزریق کنید. مقدار جریان برق ورودی به داخل الکتروموتورها و کمپرسورهای چیلر را چک کنید تا از مقدار نوشته شده در کمپرسور تجاوز نکند. کنترل جریان مجاز برای عبور از تجهیزات چیلر تراکمی به وسیله سیرکوئیت برکر یا بیمتال هایی که در تابلو نصب شده اند، انجام می شود. چنانچه قطعات چیلر را تعویض کردید، دوباره تنظیمات جریان عبوری از موتور یا کمپرسور را انجام دهید.

چک کردن چیلر تراکمی 72 ساعت پس از راه اندازی

چیلر تراکمی 72 ساعت بعد از راه اندازی به حالت پایدار می رسد. اگر ذره ای در سیستم وجود داشته به وسیله روغن در فیلتر ورودی کمپرسور و فیلتر درایر جمع می شود. در این زمان می توان تنظیمات نهایی را انجام داد. در تنظیم نهایی باید سطح روغن چک شود. اگر سطح روغن پایین بود، به سیستم روغن اضافه کنید. جریان مبرد مایع نیز باید مورد بررسی قرار گیرد. با مشاهده حباب در خط مایع و پایین آمدن فشار کاری در سیکل باید به وجود نشتی در سیستم پی ببرید. بعد از نشت گیری نباید هیچ حبابی در سایت گلاس وجود داشته باشد. اقدام بعدی اندازه گیری دمای قبل و بعد فیلتر رایر است. اختلاف دما نشان دهنده گرفتگی فیلتر درایر است. در این حالت باید فیلتر درایر را تعویض نمایید. آمپر ورودی کمپرسور نباید از میزان آمپر پلاک بیشتر شود.

چک کردن چیلر تراکمی یک هفته بعد از راه اندازی

وقتی یک هفته از نصب و راه اندازی چیلر تراکمی گذشت، باید مواردی را که درادامه ذکر خواهیم کرد، مورد بررسی قرار دهید. اگر فیلتر نیاز به تعویض داشت آن را تعویض نمایید. فشارهای کاری سیکل دستگاه نیز باید بررسی شود. سطح روغن و فشار آن را چک کنید. توجه داشته باشید که جریان مایع موجود در سایت گلاس فاقد حباب باشد.

در این مقاله نکات لازم جهت نصب و راه اندازی چیلر تراکمی را توضیح دادیم. علاوه بر مطالب ارائه شده در این مقاله بهتر است که نصب دستگاه با توجه به دستورالعمل‌هایی که شرکت سازنده چیلر ارائه داده است، انجام شود. چیلرها دستگاه‌های گران قیمتی هستند. به همین دلیل نصب و راه اندازی چیلر تراکمی را به افرادی بسپارید که تخصص لازم و دانش کافی را در این زمینه دارند. قبل از نصب از سلامت کامل قسمت‌ های مختلف چیلر مطمئن شوید. امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید.

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>