ما را در شبکه های اجتماعی

نصب کولر گازی در تهران

با بالا رفتن دمای هوا در فصل‌های گرم سال، مردم از وسایل سرمایشی مختلفی برای‌ خنک سازی هوای محیط استفاده می‌ کنند. یکی از وسایل سرمایشی که بیشتر مناسب آب و هوای گرم و مرطوب است و در مناطق شمالی و جنوبی کشورمان استفاده می شود، کولر گازی می‌باشد. کولر گازی ( Gas Cooler) دستگاهی است که با تبدیل گاز به مایع و تبدیل مایع به گاز هوای سرد تولید می‌کند‌. در برخی از کولرهای گازی می‌توان چرخه تبدیل هوای گرم به سرد را برعکس کرده و در فصل‌های سرد سال با تولید هوای گرم از آن به عنوان یک وسیله گرمایشی استفاده کرد. در واقع این نوع کولرهای گازی دارای قابلیت سرمایشی و گرمایشی هستند.
در روزهای پایانی فصل بهار همه به فکر نصب کولر گازی می‌افتند و برای این کار با شرکت‌های ارائه دهنده خدمات نصب و سرویس کولر تماس می‌گیرند. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی را درباره انواع کولر گازی، روند نصب یک دستگاه کولر گازی، مراحل نصب کولر گازی، لوله کشی کولر گازی، اصول لوله کشی کولر گازی، نکات قابل توجه در نصب کولر گازی و هزینه نصب کولر گازی در اختیار شما قرار دهیم.

انواع کولر گازی

کولر گازی پنجره‌ ای

ابتدایی ترین و قدیمی ترین انواع کولر گازی مجموعه ای یکپارچه است که تمام قطعات سیکل تبرید در آن جای می‌ گیرد. به این نوع از کولرهای گازی، کولر پنجره‌ ای می‌گویند‌. این نوع کولر گازی در پنجره نصب می‌ شود به طوری که نصف دستگاه در بیرون و مجاورت هوای آزاد و نصف دیگر آن به سمت داخل قرار می‌ گیرد.‌ به همین دلیل به کولر پنجره‌ای معروف شده است. صدای این نوع کولر زیاد و مصرف انرژی آن نیز بالاست. اما درصد خرابی آن نسبت به انواع دیگر کمتر است. همچنین قیمت ارزان تری نسبت به بقیه کولرهای گازی دارد.

کولر گازی پرتابل

یکی دیگر از انواع کولر گازی به کولر پرتابل معروف است. ساختمان کولر گازی پرتابل نیز دقیقا شباهت زیادی به کولر گازی پنجره ای دارد. تنها تفاوت آن قابل حمل بودن است. در واقع این نوع کولر گازی در جای خاصی نصب نمی شود زیرا دارای پایه های چرخی است. کولر گازی پرتابل دارای ابعاد کوچکی می‌باشد و بیشتر برای خنک کردن هوای اتاقک‌ ها و فضاهای کوچک با مساحت 20 تا 30 متر مربع کاربرد دارد. این کولر هوای کندانسور به وسیله لوله پلاستیکی به سمت بیرون پرتاب می کند.

کولر گازی اسپیلت

کولر گازی اسپیلت یکی از انواع پرطرفدار کولر گازی به شمار می رود‌. در این دستگاه چرخه تبرید تراکمی به دو بخش تقسیم شده است. یک بخش در بیرون و هوای آزاد و بخش دیگر در داخل ساختمان نصب می شود. قسمتی که شامل کمپرسور است سر و صدای زیادی تولید می‌ کند و خارج از ساختمان قرار می گیرد. قسمت اپراتور نیز در محیط داخلی وضیفه خنک کردن هوا را به عهده دارد. اسپیلت‌ ها انواع مختلفی دارند. انواع اسپیلت عبارتند از: اسپیلت دیواری، سقفی زمینی، ایستاده، سقفی دیواری، داکت اسپیلت، اسپیلت کاستی. از بین تمام اسپیلت ها، اسپیلت دیواری از همه متدوال تر و پرطرفدارتر است.

کولر گازی چند تکه یا مولتی پنل

کولر گازی چند تکه یا مولتی پنل (Multi Panel) از یک دستگاه بیرونی شامل کمپرسور و کندانسور هوایی و چندین دستگاه داخلی تشکیل شده است. دستگاه های داخلی می‌توانند دو تا صد عدد باشند‌. این سیستم‌هایی که تعداد پنل‌ های آن از چهار بیشتر است دارای تکنولوژی پیشرفته الکترونیکی هستند و هر دستگاه به طور مجزا و مستقل قابلیت کنترل دارد. به این سیستم ها سیستم‌ های VRF یا جریان مبرد متغییر می گویند.

نصب کولر گازی

روند نصب یک دستگاه کولر گازی

اولین مرحله در روند نصب یک دستگاه کولر گازی، نصب سینی پنل می باشد. این سینی موظف است که که پنل داخلی را نگهداری کند. سینی پنل باید با فاصله 10 تا 30 سانتی متر از سقف و به صورت تراز نصب شود. برای نصب پنل خارجی کولر گازی نیز باید یک پایه مقاوم در پشت بام یا سقف شیب دار آماده کنید. نصب فیوز و استفاده از کابل مرغوب و استاندارد در قسمتی که سیم آرت دستگاه به زمین متصل است، مرحله بعدی در روند نصب یک دستگاه کولر گازی می‌ باشد.

مراحل نصب کولر گازی

نصب یونیت داخلی برای نصب یونیت داخلی کولر گازی محل مناسبی را انتخاب کنید. دیواری که برای نصب پنل داخلی انتخاب می شود باید مقاومت کافی برای تحمل وزن پنل داشته باشد و هوای سرد تولید شده به خوبی در تمام محیط توزیع شود. هنگام نصب سینی پشتی باید پنل را به طور افقی نصب کنید. در زمان نصب پنل داخلی کولر گازی، لوله تخلیه آب نیز باید در سطح پایینی کولر گازی و به صورت شیب دار قرار بگیرد. برای جلوگیری از نم گرفتن دیوار، از نشتی نداشتن لوله آب خروجی مطمئن شوید‌. در هنگام نصب کولر گازی از مسدود نبودن خروجی هوا اطمینان حاصل کنید تا مشکلی در عملکرد دستگاه به وجود نیاید. نصب کولر گازی را به تکنسین‌های ماهر و با تجربه بسپارید.

نصب یونیت خارجی

برای نصب یونیت خارجی یا کندانسور باید به چند نکته توجه کرد. اگر در پشت بام چند دستگاه دیگر قرار دارد باید فاصله بین دستگاه ها از 80 سانتی متر کمتر نباشد تا تحت تاثیر هوای خروجی هم نباشند. همچنین در صورت نیاز به تعمیر، سرویسکار فضای کافی برای انجام کار خود داشته باشد. یونیت خارجی را هرگز نزدیک هواکش یا دودکش نصب نکنید. زیرا ورود آلودگی و کثیفی در داخل کویل دستگاه باعث کم شدن ضریب انتقال حرارت خواهد شد. از نصب کندانسور در معرض آفتاب شدید خودداری کنید. آفتاب شدید راندمان دستگاه را کاهش داده و فرآیند سرمایش را با مشکل مواجه می‌ کند.

لوله کشی کولر گازی ( اتصال بین کندانسور و پنل)

اولین اقدام برای لوله کشی کولر گازی وکیوم کردن لوله های اتصال است. برای وکیوم کردن لوله ها دو دلیل اصلی وجود دارد. دلیل اول این است که وکیوم کردن از وجود هوا و رطوبت در داخل لوله‌ های اتصال جلوگیری می کند. زیرا رطوبت و هوا به مرور زمان به کولر گازی آسیب می‌زند. دلیل دومی که وکیوم کردن لوله‌ های اتصال را الزامی کرده است، از بین بردن گرد و غبار است.

تمیز شدن لوله ها باعث می شود که سیستم دچار گرفتگی نشود. به اتصال صحیح لوله ها نیز حتما توجه کنید‌. در صورت اتصال نادرست لوله ها در زمان کار کردن کولر، با نشتی گاز مواجه خواهید شد. برای اتصال بین کندانسور و پنل باید متراژ لوله مورد نظر را به صورت دقیق با متر اندازه گیری کنید. توجه کنید که اندازه گیری قسمت هایی که لوله باید خم شود، با دقت بسیار زیادی انجام شود. در زمان برش نیز باید لوله به صورت 90 درجه به صورت کاملا دقیق و با ظرافت برش داده شود‌، زیرا اگر برش لوله ها با دقت انجام نگیرد حتما با مشکل نشتی گاز مواجه خواهید شد. در زمان برش برای احتیاط لوله ها را حدود سی الی چهل سانتی متر از اندازه‌ هایی که دارید، بیشتر برش دهید.
زیرا اگر لوله ها بلند تر باشند می‌توان کوتاه کرد ولی لوله های کوتاه دیگر کاربردی نخواهند داشت.‌ پلیسه گیری مقطع لوله نیز باید قبل از اتصال لوله ها انجام شود تا از نشتی گاز جلوگیر کند. برای برش لوله ها از لوله بر کمک بگیرید و به هیچ عنوان از اره آهنی استفاده نکنید. پس از انجام عمل پلیسه گیری مهره را در جای خود قرار داده و لوله را پرچ نمایید.

 

اصول لوله کشی کولر گازی

برای لوله کشی کولر گازی ابتدا باید وسایل مورد نیاز را آماده کرد. اولین وسیله مورد نیاز برای لوله کشی کولر گازی تهیه لوله مسی می‌باشد. ضخامت لوله مسی باید مناسب با دستگاه باشد. لوله بر، دستگاه پرچ یا هلال کن، آچار وزنی، کابل و سمباده جهت پلیسه گیری ابزار دیگری هستند که برای لوله کشی کولر گازی نیاز دارید. سعی کنید کابل مورد نیاز را پنج تا شش متر بیشتر از متراژ لوله تهیه نمایید.
برای بریدن لوله ابتدا آن را در داخل دستگاه لوله بر قرار داده و سپس در جهت پاد ساعت گرد با فشار پیچ لوله بر را بچرخانید. با این انجام این کار لوله بریده می شود. حالا باید لوله ای که بریده شده با استفاده از سمباده پلیسه گیری نمایید. پلیسه گیری مانع از نشتی می شود. با کمک لوله پاک کن داخل لوله را نیز کاملا تمیز کنید. برای پرچ لوله باید آن را داخل لوله گیر گذاشته و سپس محکم کنید. در هنگام پرچ کردن نباید به لوله آسیبی وارد شود.

نصب کولر گازی در تهران

نکات قابل توجه در نصب کولر گازی

یکی از نکات مهم که در نصب کولر گازی باید مورد توجه قرار گیرد، تراز بودن کولر است. نصب کولر اگر تراز نباشد، پخش گاز در دستگاه به صورت مساوی انجام نخواهد شد. تراز نبودن باعث چکه کردن آب نیز می‌شود‌.

نصب نکردن دستگاه کولر گازی در معرض نور مستقیم آفتاب، از نکات قابل توجه دیگر در نصب کولر گازی است که باید هنگام نصب رعایت کرد.

بعد از پایان نصب، تکنسین باید به مصرف کننده توصیه کند که برای جلوگیری از کاهش بازدهی کولر، از ورود و خروج هوای زیاد به محل نصب پنل جلوگیری کند.

محل نصب پنل داخلی نیز باید در مکانی مناسب باشد تا هوای گرم و سرد به صورت یکسان توزیع شود.‌

قبل از نصب کولر گازی باید گرد و غبار داخل لوله ها را با کمک گاز ازت تمیز کنید. انباشته شدن گرد و غبار به مرور زمان به دستگاه آسیب زده و عمر کمپرسور را به شدت کوتاه می کند.

هرگز نباید اجازه دهید که ورودی و خروجی دستگاه دچار گرفتگی و انسداد شود، زیرا در این حالت به کولر گازی آسیب جدی وارد می‌شود و راندمان آن پایین می‌آید.

اگر تصمیم دارید دو عدد کندانسور را پیش هم نصب کنید، دقت داشته باشید که ورودی یکی از کندانسورها در مقابل خروجی یکی دیگر از کندانسورها قرار نگرفته باشد.

نصب کندانسور باید طوری باشد که هنگام وزش باد، هوا مستقیما به پروانه‌های کندانسور برخورد نکند.

کندانشور بهتر است که در سایه و به دور از نور مستقیم آفتاب نصب شود زیرا با انجام این کار راندمان کولر تا حد زیادی بالا می رود.

بعد از لوله کشی کولر گازی، عمل نشت یابی لوله‌ها را هرگز فراموش نکنید. همچنین میزان متراژ لوله کشی کولر گازی نباید از حد استاندارد بیشتر شود زیرا افزایش متراژ لوله کشی راندمان دستگاه را پایین می‌آورد.

مسیری که برای لوله کشی کولر گازی انتخاب می‌کنید، بهتر است کوتاه‌ ترین مسیر باشد و در طول مسیر لوله ها نیازی به پیچ و خم های زیاد نداشته باشند.

در لوله کشی کولر گازی حتما باید عایقی بین گاز و لوله مایع تعبیه شده باشد. توجه به سایز لوله ها در زمان لوله کشی نیز از نکات مهم هنگام نصب کولر گازی است. هر چقدر سایز لوله ها درست و استاندارد نباشند، به همان نسبت عمر مفید دستگاه کاهش خواهد یافت. پنل داخلی و کندانسور نیز از نظر سطح نصب باید کاملا استاندارد باشند.

نصب کولر گازی در تهران

هزینه نصب کولر گازی

برای نصب کولر گازی نو باید با شرکت ارائه دهنده آن تماس بگیرید تا نصاب‌های شرکت کولر گازی شما را نصب کنند و همزمان گارانتی دستگاه را نیز فعال نمایند. زمانی که قصد دارید کولر گازی را از محلی به محل دیگر جا به جا کنید، حتما لازم نیست که با شرکت ارائه دهنده کولر تماس بگیرید بلکه می‌توانید از نصابان حرفه‌ای شرکت های خدماتی دیگر مانند بدادم برس کمک بگیرید. عوامل زیادی در هزینه نصب کولر گازی تاثیر گذار هستند.‌ اولین عامل موثر در هزینه نصب، نوع کولر می‌باشد‌. به عنوان مثال هزینه نصب کولر گازی دیواری از کولر گازی ایستاده بیشتر است. نوع لوله و متراژ لوله های مورد نیاز برای لوله کشی کولر گازی، هزینه ایاب و ذهاب، دستمزد نصاب نیز از عوامل دیگری هستند که در هزینه نصب کولر گازی نقش دارند.
تعرفه نصب کولر گازی و خدمات آن از قبل به طور جداگانه مشخص می‌شوند. محل قرار گیری یونیت‌ها در کولر گازی دیواری از مواردی است که بر میزان دستمزد نصاب تاثیرگذار است. گاهی اوقات یونیت‌ ها در جایی نصب می شوند که دسترسی نصاب به آن مکان ها سخت تر است و ساعات زیادی صرف نصب یونیت می کند. بنابراین دستمزد نصاب در چنین مواقعی قاعدتا بیشتر خواهد شد.

در این مقاله شما را با انواع کولر گازی آشنا کردیم و سپس به توضیح روند نصب کولر گازی پرداختیم. همچنین درباره اصول لوله کشی، نکات قابل توجه در نصب کولر گازی و هزینه نصب کولر نیز توضیحات لازم را ارائه کردیم. امیدواریم خواندن این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>