ما را در شبکه های اجتماعی

تعمیر و نگهداری تاسیسات ساختمان

نگهداری تاسیسات ساختمان | نگهداری تاسیسات مکانیکی و الکتریکی

نگهداری تاسیسات ساختمان یکی از خدمات محبوب بدادم برس است که برای ساختمان ها مسکونی و اداری ارائه می شود. نگهداری تاسیسات ساختمان شامل نگهداری تاسیسات مکانیکی و نگهداری تاسیسات برقی یا الکتریکی می شود.
تاسیسات مکانیکی همان تاسیسات گرمایشی، سرمایشی و هوایشی هستند که در خانه ها و ادرات استفاده می شوند. نگهداری تاسیسات برقی ساختمان مربوط به تمام تاسیساتی الکتریکی مانند آیفون ها، آسانسور، نور و روشنایی و مواردی از این قبیل می شود.

اگر برای ساختمان تان نیاز به خدمات نگهداری دارید، با بدادم برس تماس بگیرید تا از هزینه نگهداری تاسیسات و اقداماتی که انجام می شود، باخیر شوید.

خدمات نگهداری تاسیسات ساختمان در سراسر تهران و حومه با بهترین قیمت

 

نگهداری تاسیسات مکانیکی ساختمان

 

تاسیسات ساختمان به طور کلی به دو بخش تقسیم بندی می‌شوند. بخش اول شامل تاسیسات مکانیکی و بخش دوم شامل تاسیسات برقی یا الکتریکی می‌باشد. تاسیسات مکانیکی نیز به چند دسته تقسیم شده‌اند که شامل تاسیسات سرمایشی، تاسیسات گرمایشی و… هستند. در ادامه مطلب درباره نگهداری تاسیسات سرمایشی و گرمایشی توضیح خواهیم داد.

همانطور که می دانید مقدار انرژی در جهان محدود است و به همین دلیل مدیریت بهره‌وری برای صرفه‌‌جویی و کاهش هدر رفت آن، دارای اهمیت بسیار زیادی است. در هنگام ساخت تاسیسات ساختمانی، برای بهره‌وری انرژی، از نظر مهندسین و تکنسین‌های ماهر کمک می‌گیرند و در طراحی و اجرای قسمت‌های مختلف تاسیسات ساختمانی نکات مهم را رعایت می‌کنند.

پس از اتمام ساخت و ساز تاسیسات ساختمان و تحویل آن به مالک، استفاده و نگهداری از تاسیسات مکانیکی و الکتریکی آن آغاز می‌شود. نگهداری تاسیسات مکانیکی ساختمان باعث کاهش هزینه و صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود.

شما می‌توانید نگهداری از تاسیسات ساختمان خود را به “بدادم برس” بسپارید. در شرکت بدادم برس انجام تعمیرات و نگهداری از تاسیسات مکانیکی ساختمان به بهترین نحو ممکن، توسط با‌تجربه‌ترین و ماهرترین تکنسین‌ها انجام می‌شود. نگهداری از تاسیسات ساختمان نه تنها باعث کاهش مصرف انرژی و جلوگیری از خسارات بیشتر شده، بلکه باعث افزایش طول عمر دستگاه‌های استفاده شده در این تاسیسات می‌شود.

 

  • نگهداری تاسیسات سرمایشی ساختمان

 

در فصل تابستان از تاسیسات سرمایشی ساختمان استفاده زیادی می‌ شود‌‌‌‌. این تاسیسات وظیفه دارند، هوای خنک را در محیط ساختمان به جریان بیندازند. تاسیسات سرمایشی معمولا در خارج از ساختمان و در مکان‌ هایی مانند زیر زمین، موتورخانه و پشت بام راه‌ اندازی می شوند. میزان‌ پیچیدگی تاسیسات سرمایشی از تاسیسات گرمایشی بیشتر است.

وسایل سرمایشی ساختمان برای تولید سرما از گرمای محیط استفاده می‌نمایند و دارای انواع مختلفی هستند. هر کدام از تاسیسات سرمایشی کاربرد ها و مزیت‌ های مربوط به خود را دارند. کولر آبی با استفاده از فرآیند تبخیر آب باعث خنک شدن هوا می‌ شود.

در واقع تبخیر آب هوای گرم محیط را جذب می‌کند. کولر آبی معمولا در پشت بام منازل قرار می‌ گیرد و با استفاده از یک سایه‌ بان از تابش مستقیم آفتاب به بدنه کولر جلوگیری می شود. اسپیلت یا کولرهای گازی یکی دیگر از وسایل سرمایشی استفاده شده در ساختمان‌ ها هستند‌. اسپیلت با تصفیه هوا و از بین بردن ویروس‌ ها و باکتری ها باعث خنک سازی هوای ساختمان می‌ شود.‌

کولر گازی هوای گرم را گرفته و تبدیل به هوای سر کرده و به سمت بیرون پخش می‌ کند. چیلر دستگاه دیگری است که جزء تاسیسات سرمایشی ساختمان به شمار می‌ رود‌. چیلرها در دو نوع جذبی و تراکمی موجود هستند. مصرف برق چیلرهای تراکمی بیشتر است به همین دلیل چیلرهای جذبی طرفداران بیشتری دارد. هزینه تعمیر این نوع چیلر نیز کمتر است.

تاسیسات سرمایشی نیز مانند هر وسیله دیگری به مروز زمان و استفاده زیاد دچار عیب و نقص شده و عملکرد آن‌ها با مشکل مواجه می‌شود. به همین دلیل سرویس‌ های دوره‌ ای و تعمیر قطعات معیوب این تاسیسات را نباید فراموش کنید. قطعات کولر آبی، اسپلیت و چیلرها باید به صورت مداوم تمیز و روغن‌ کاری شوند.

این کار توسط تکنسین‌ های با تجربه و ماهر شرکت‌ های خدماتی مانند “بدادم برس” انجام می‌ شود‌. نگهداری و مراقبت از تاسیسات سرمایشی و سرویس دوره ای آن ها باعث بالا رفتن بهره وری و کاهش هزینه‌ های مصرفی می شود. همچنین با تشخیص سریع خرابی این دستگاه ها و تعمیر یا تعویض قطعه معیوب، می‌توان از به وجود آمدن هزینه‌های سنگین و خراب شدن موتور دستگاه‌های سرمایشی جلوگیری کرد‌.

 

  • نگهداری تاسیسات گرمایشی ساختمان

 

تمام ساختمان در فصل سرد زمستان به تاسیسات گرمایشی مجهز می شوند. نصب و راه‌ اندازی سیستم های گرمایشی باعث گرم شدن هوای ساختمان شده و محیطی گرم و امن برای ساکنین ایجاد می‌ کند. از تاسیسات گرمایشی سنتی که محبوبیت زیادی نیز بین مردم دارند می‌ توان به بخاری ها و انواع مختلف شومینه اشاره کرد.‌ با وجود این که در سال های اخیر تاسیسات گرمایشی جدیدتری روی کار آمده اند، بخاری های گازی و شومینه ها همچنان برای بسیاری از مردم اولین وسیله انتخابی برای گرم کردن خانه هایشان محسوب می شود.‌

این وسایل قیمت مناسبی دارند، هزینه تعمیر و نگهداری آن ها پایین است و از هدر شدن انرژی نیز جلوگیری می کنند. موتور خانه یکی از تاسیسات گرمایشی ساختمان است که جزء سیستم‌ های گرمایشی مرکزی به شمار می رود و معمولا در انباری یا زیر زمین ساختمان راه اندازی می شود.‌ موتور خانه برای ساختمان های مورد استفاده قرار می گیرد که تعداد واحدهای آن بالای دوازده واحد است. آب در موتور خانه گرم می شود و به سمت شوفاژهای به کار رفته در داخل منازل مسکونی حرکت می کند.

در واقع موتورخانه مانند یک قلب عمل می کند و آب گرم را از طریق لوله های رادیاتور یا شوفاژ که عملکردی شبیه رگ های خونی دارند به تمام ساختمان انتقال می دهد. جریان آب گرم باعث گرم شدن محیط خواهد شد. یکی دیگر از رایج ترین و پرطرفدارترین تاسیسات گرمایشی ساختمان، پکیج ها هستند.

عملکرد پکیج شبیه موتور خانه است. با این تفاوت که موتور خانه دارای یک مخزن بزرگ است که آب گرم آن به تمام نقاط ساختمان انتقال می یابد اما پکیج طوری طراحی شده که هر واحد یک مخزن کوچک مخصوص به خود را دارد. پکیج ار لحاظ ایمنی مطمئن ترین تاسیسات گرمایشی ساختمان محسوب می شود. زیرا دارای سنسورهای هشدار دهنده است. همچنین از هدر رفتن آب و سیاه شدن دیوار نیز جلوگیری می‌ کند.

یکی دیگر از جدیدترین سیستم‌ هایی که برای گرمایش خانه در زمستان استفاده می شود، سیستم گرمایش از طریق کف است. عملکرد این سیستم تقریبا شبیه پکیج و موتور خانه می باشد.‌ در این سیستم لوله‌هایی در کف خانه کار می شوند که با عبور آب گرم از آن ها کف خانه نیز گرم می شود.

از مهم ترین مزیت های گرمایش از کف، می توان اشغال نکردن فضا و پخش یکنواخت گرما را نام برد. نگهداری از تاسیسات گرمایشی نیز مانند نگهداری از تاسیسات سرمایشی به سرویس های دوره ای و انجام تعمیرات لازم نیاز دارد. زیرا به مرور زمان و استفاده زیاد قطعات دستگاه های استفاده شده در تاسیسات گرمایشی معیوب یا خراب می شوند. همچنین کثیفی و تلمبار شدن گرد و غبار نیز باعث اختلال آن‌ها می شود‌.

هر چند ماه یکبار موتور خانه، پکیج و دیگر وسایل گرمایشی را چک کنید. با این کار عملکرد سیستم گرمایشی بهینه‌تر و مصرف انرژی کمتر خواهد شد. برای سرویس دوره ای و تعمیرات دستگاه‌های گرمایشی خود از تکنسین ها و تعمیرکاران مجرب شرکت خدماتی “بدادم برس” کمک بگیرید.

 

نگهداری تاسیسات برقی ساختمان

 

به فعالیت‌ هایی که به پیدا کردن عیب‌ ها، تعمیر قطعات و بالا بردن کیفیت عملکرد تاسیسات الکتریکی ساختمان ارتباط دارد، نگهداری از تاسیسات برقی گفته می شود.‌ هدف اصلی از نگهداری تاسیسات برقی ساختمان پیشگیری از آتش سوزی و برق گرفتگی می باشد.‌ توجه داشته باشید که تاسیسات الکتریکی یا برقی ساختمان شامل وسایل برقی خانه مانند تلویزیون، یخچال، ماشین لباسشویی و غیره نمی‌شود.

به عنوان مثال اگر هنگام برق کشی ساختمان در نصب قوطی های پریز و کلید دقت نشود، تراز نخواهد بود و تراز نبودن توسط ناظرین کیفی جزء عیب‌های سیستم برق کشی ساختمان محسوب می شود. تعمیر تاسیسات برقی ساختمان گاهی اوقات قبل از تحویل به مشتری انجام می شود. در خیلی از مواقع ناظرین از نحوه برق کشی ایراد می گیرند و در همان لحظه برق کار موظف است ایرادهای جزئی را سریع تعمیر و برطرف کند. گاهی اوقات تاسیسات برقی در بخش نصب قطعات دارای مشکل است.

به عنوان مثال یک قطعه در جای اصلی خود نصب نشده یا نحوه سیم کشی درست انجام نشده است. این ایرادها به سرعت باید برطرف شوند تا در آینده باعث به بار آمدن آتش سوزی یا برق گرفتگی افراد نشوند. در بسیاری از مواقع نیز سرویس و نگهداری از تاسیسات برقی بعد از پایان برق کشی ساختمان شروع می شود. ولی متاسفانه در بیشتر ساختمان ها به این موضوع مهم اهمیت نمی‌ دهند.

سرویس و بازبینی موتورخانه، بانک خازنی، تابلو کنتور برق و… از خسارات احتمالی زیادی جلوگیری می کند. شرکت بدادم برس با داشتن کادری با سابقه و مجرب با بازدید از تاسیسات برقی ساختمان شما می‌تواند در اسرع وقت به عیب یابی پرداخته و مشکلات احتمالی آن را تعمیر کند.

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>