ما را در شبکه های اجتماعی

نصب و تعمیر شیرآلات بهداشتی

نصب شیرآلات بهداشتی

برای تعمیر و نصب شیرآلات بهداشتی در سراسر تهران با ما تماس بگیرید. خدمات نصب و تعمیر شیرآلات بهداشتی با کمترین قیمت و ضمانت کیفیت خدمات 

26705349                26705389

موارد مهم در نصب شیرآلات بهداشتی

قطع کننده و وصل کننده های جریان آب که در انتهای لوله های آب مجتمع قرار گرفته اند و وظیفه ی تنظیم و ترکیب و توزیع آب گرم و سرد را برعهده دارند، شیرآلات در طرح ها و انواع مختلفی در آشپزخانه، سرویس های بهداشتی حمام و توالت و سایر مکان های مورد نیاز نصب می شوند.

از اقسام قدیمی و جدید شیرآلات می توان نوع ساده، کلاسیک، پدالی، چشمی و اهرمی را نام برد که هریک بسته به انتخاب شما در رنگ و ظاهر و نمونه های مختلف با قیمت ها و مزایا و معایب مخصوص به خود وجود دارند و همچنین برندهای مختلف ایرانی و خارجی از شیرآلات در بازار موجود است.

آلیاژهای شیرآلات از جنس فلز برنج و سرب خشک هستند که روکش آنها متفاوت است، روکش های به کار رفته معمولا از جنس برنز، مس، استیل و برنج هستند.

 

 

1- ارتفاع نصب شیرآلات بهداشتی

متاسفانه بسیاری از نصاب ها به ارتفاع مجموعه شیرآلات بهداشتی توجه خاصی نمی کنند. غافل از اینکه ارتفاع کم باعث مشکلاتی در ستون فقرات و گردن می گردد. زیرا بلند بودن و یا کوتاه بودن محل نصب شیرها برای افرادی که مرتبا با آنها سر و کار دارند باعث می شود یا زیاد خم شوند و یا در دسترسی مشکل داشته باشند.

بهمین دلیل یکی از عمده ترین سئوالاتی که همواره پرسیده می شود ارتفاع نصب شیرآلات بهداشتی و تجهیزات حمام و توالت و…. می باشد. این موضوع تا جایی اهمیت دارد که اگر به خوبی استاندارد مورد نیاز رعایت نشود می تواند در آینده مشکلات نصب و همچنین دکوراسیون خانه را نیز به همراه داشته باشد.

آنچه که اهمیت دارد این است که در زمان لوله کشی آب استاندارد های تعبیه شیرآلات بهداشتی در نظر گرفته شده باشد. از این نظر که امروزه با طراحی صفحه هایی استاندارد برای جانمایی شیر ها کار تعبیه مکان شیر ها راحتر شده خیلی از نظر فاصله در نظر گرفته شده برای شیر های پیسوار و یا رادیاتور ها و … نگرانی نداریم.

این صفحات در اندازه های مناسب تولید می شوند و تنها کافی است که سر لوله ها با اتصالات نصب شیرها به این صفحات اتصال داده شوند تا استاندارد فواصل از نظر باز بودن و یا پهنا رعایت شود. این صفحات در اندازه های 50 سانتی ، 30 سانتی ، 15 سانتی و 5 سانتی طراحی می شوند که هر کدام برای نصب شیر ها در فواصل مشخص کاربرد دارند.

بطور مثلا برای نصب شیرهای پیسوار فاصله 30 سانتی متری از دیواراستاندارد می باشد که با نصب زانوهای شیر های پیسوار بر روی این صفحات و نصب لوله ها به این شیرها مشکل اندازه دهانه مرتفه می شود و تنها کافی است بصورت تراز بر روی دیوار نصب شود. از صفحات 50 سانتی متری برای رادیاتور ها و حوله خشک کن استفاده می شود و از صفحات 5 سانتی متری برای شیرهای تکی.

با انتخاب این صفحات شابلونی اطمینان پیدا می کنیم که فواصل نصب شیرآلات به خوبی رعایت شده اند.

 

نصب و تعمیر انواع شیرآلات بهداشتی و آشپرخانه با گارانتی و اجرت کم به صورت شبانه روزی

26705349          26705389

2- ارتفاع نصب روشویی های شیرآلات بهداشتی

روشویی ها به دوبخش تقسیم بندی می شوند: الف- روشویی های پایه دار ب- روشویی هایی که پایه ندارند

نکته مهم در نصب روشویی خروجی لوله فاضلاب آن می باشد که باید در اتفاعی حدود 40 تا 45 سانتی متری در نظر گرفته شود. در این حالت به راحتی می توانیم خروجی سیفون روشویی را به فاضلاب نصب کنیم.

خروجی فاضلاب و اتصال لوله های شیر پیسوار روشویی

اگر روشویی از نوع پایده دار باشد که مشکل تقریبا حل شده است . ارتفاع این روشویی ها حدودا 80 سانتی متر است . بنابراین تنها کافی است که شیرآلات را بر روی جایگاه مشخص شده نصب کنید.

البته شایان ذکر است که استاندارد نصب روشویی در ارتفاع 80 سانتی متری است. بنابراین باید شیرهای پیسوار از کف حدود 55 سانتی متر بالاتر نصب شده باشند. عمق روشویی ها بین 40 تا 50 سانتی متر متغیر است و دهانه هر روشویی نیز بین 40 تا 60 سانتی متر می باشد.

بنابرانی برای نصب روشویی های بی پایه و یا نیم پایه که جدیدا وارد بازارشده اند هم باید همین ارتفاع 80 سانتی متری در نظر گرفته شود.

نکته مهم دیگری که در هنگام نصب شیرآلات بهداشتی باید مدنظر قرارداد، سوراخ کاری برای نصب روشویی به دیوار می باشید که فاصله سوراخ های در نظر گرفته شده برای نصب روشویی باید 75 سانتی متر باشد.

 

3- ارتفاع نصب شیرآلات توالت ایرانی

توالت های ایرانی به دلیل اینکه در پایین ترین سطح دسترسی هستند مجموعه شیرآلات آن باید در ارتفاعی نصب شوند که به راحتی توسط فرد بتوانند باز و بسته شوند. در این حالت برای ارتفاع مناسب نصب شیرهای توالت ایرانی معمولا از کف تمام شده ارتفاع بین 25 تا 30 سانتی متری را در نظر می گیرند.

برای این منظور در هنگام لوله کشی باید در نظر داشت که شیرآلات توالت ایرانی را در موقعیتی نصب کنید که با کف تمام شده یعنی پس از اجرای کف سازی ساختمان حدودا 30 سانتی متر بالاتر باشد.

نکته مهم دیگر اینکه فاصله شیرآلات به کاسه توالت نباید آنقدر کم باشد که موجب مزاحمت برای فرد شود و نباید آنقدر زیاد باشد که دسترسی آسان آن را مختل نماید و فرد را با زحمت و دردسر مواجه کند.

 

4- ارتفاع نصب شیرآلات توالت فرنگی

توالت های فرنگی بر خلاف توالت ایرانی به دلیل اینکه نشیمن گاهی دارند ارتفاع بالاتری را نیاز دارند. برای نصب توالت فرنگی باید ضمن اینکه فواصل عرضی و طولی با دیوارها در نظر گرفته شود ارتفاع شیر هم به اندازه ای باشد که به راحتی بتوان از آن استفاده کرد.

ارتفاع در نظر گرفته شده برای نصب شیر توالت فررنگی حدود 55 سانتی متر باید باشد و معمولا محل آویز شیلنگ آن 20 سا نتی متر بالاتر است.

در این نوع توالت هم فاصله مجموعه شیرآلات مانند توالت ایرانی بسیار مهم می باشد.

 

5- ارتفاع شیرآلات دوش حمام

دوش حمام باید در ارتفاعی قرار بگیرد که برای افراد بلند قد به اندازه کافی بالا باشد که سرشان با آن برخورد نداشته باشد و برای افراد کوتاه قامت هم آب به شکل مناسبی بر روی سرشان ریخته شود. از این رو باید ارتفاع حداقل 90 سانت تا 1 متر را برای نصب شیر دوش در نظر گرفت تا با احتساب المک دوش حدود 180 سانتی متر تا 2 متر ارتفاع سر دوش تا زمین باشد.

وان یک شیر مخلوط دارد که باید حدود ارتفاع 70 سانتی نصب شود و اگر به دوش مجهز باشد باید 90 سانتی متر فاصله سر دوش تا شیر مخلوط در نظر گرفته شود.

 

6- ارتفاع شیرآلات پیسوار سینک ظرفشویی

ارتفاع شیر آب رسانی یا شیر پیسوار در زیرظرفشویی یا سینگ به همان اندازه روشویی در نظر گرفته می شود که در حالت استاندارد ارتفاع 55 سانتی متر می باشد. سینک همچنین مشابه با روشویی باید در ارتفاع 80 تا 85 متری نصب شده باشد تا فاصله نصب شیر سینگ هم به همین میزان باشد.

 

7- تعویض شیرآلات اهرمی

نسل جدید شیرآلات بهداشتی که در ساختمان ها و اماکن مسکونی و تجاری استفاده می شود، شیرآلات اهرمی است که امروزه به دلایل مختلف جایگزین خوبی برای شیرآلات قدیمی یه واشری است، این شیرآلات در دو مدل؛ الف- شیرآلات ایستاده که مورد استفاده در سینک های ظرف شویی و روشویی است وب- شیرآلات دیواری که قابلیت کاربرد در سرویس های بهداشتی ایرانی و فرنگی را دارد تقسیم می شوند.

 برخلاف دیگرشیرآلات ساختمانی، درنوع شیرآلات اهرمی به جای مغزی از کارتریج پلاستیکی یا سرامیکی استفاده می شود، این شیرآلات خود در انواع مختلف و با تجهیزات تزئینی یا غیرتزئینی در بازار عرضه می شوند که براساس کیفیت و برند و همینطور خرید تکه ای یا سرویس کامل، قیمت های متفاوتی دارند.

تعویض این شیرآلات خیلی تفاوت چندانی با شیرآلات قدیمی ندارد. عموما شیرآلات اهرمی را همانگونه که در بالا توضیح داده شد به دو نوع ایستاده و دیواری تقسیم بندی می کنند که البته بنابر تعریف دیگری، شیرهای دیواری را به شیرهای روکار و شیرهای ایستاده را به شیرهای درون کار هم می توانیم طبقه بندی کنیم.

شیرهایی ایستاده یا روکار شیرهایی مانند شیراهرمی روشویی و شیراهرمی سینک ظرفشویی هستند که تنوع بسیار زیادی دارند و شیرهای توکار به شیرهای توالت فرنگی، توالت ایرانی، شیراهرمی دوش و … می تواند تقسیم شود.

 

نصب شیرآلات بهداشتی

تعمیر و نصب شیرآلات بهداشتی اهرمی ایستاده 

 • ابتدا شیر زیر سینک و یا روشویی را باید قطع کنید
 • باید آب را باز کنید تا اگر آبی در لوله باقی مانده تخلیه شود
 • باید ابتدا شیلنگ های پیسوار را از روی شیرهای پیسوار بر خلاف عقربه های ساعت باز کنید
 • در زیر شیر روشویی و یا ظرفشویی یک مهره برنجی عموما اتصال داده شده است. این مهره بر روی پیچی برنجی در اغلب موارد بسته شده است و با آچار بوکس و یا آچار مخصوص شیرآلات اهرمی روکار که در بسته بندی این شیرآلات وجود دارد را باز کنید
 • نکته: آچار فرانسه و یا آچارهای مشابه قابلیت چرخش در زیر سینک و یا روشویی بسته شده را ندارند.
 • با بازکردن این مهره واشر فلزی و پلاستیکی زیر شیر رها می شود، آنها را بردارید و به آرامی با چند تکان کوچک شیر را از جای خود خارج کنید.
 • نکته: بهتر است اتصالات شیر مانند پیچ برنجی و شیلنگ ها را هم باز کنید

 

قبل از نصب شیرآلات اهرمی جدید باید ابتدا چند کار مهم را انجام دهید:

 • محل نصب شیر را تمیز کنید. این کار را با یک سمباده نرم و یک دستمال تمیز انجام دهید و سپس جای آن را خشک کنید.
 • فیلتر شیر پیسوار زیر روشویی و یا سینک ظرفشویی را باز کنید و اگر رسوباتی در آن وجود دارد آن را تمیز کنید. برای این کار یک ظرف آب کنار خود باید داشته باشید تا توری فیلتر را با چند حرکت در آن تمیز کنید. سپس این ظرف را جلوی شیر پیسوار بگیرید و کمی جریان آب را باز کنید تا رسوبات باقی مانده در شیر تخلیه شود.
 • اگر بر روی شیر پیسوار از قبل اثری از نوار تفلون وجود دارد آن را تمیز کنید. قاعدتا نباید باشد ولی برخی از سرویسکاران به اشتباه تفلون کار می کنند.
 • نکته: حالا باید شیر اهرمی جدید را قبل از نصب بررسی کنید. هرچند اغلب این شیرها روش نصب یکسانی دارند ولی برخی از آنها ممکن است دستورالعمل متفاوتی داشته باشند. مصلا شیر اهرمی ظرفشویی شیلنگ دار هر کارخانه روش نصب متفاوتی دارد.
 • ابتدا با فرض اینکه شیراهرمی ساده درست شده است باید پیچ برنجی کف شیر را از سمت لبه صاف آن که آچار خور نیست در کف شیر سفت کنید.
 • سپس دو شیر پیسوار را که در بسته بندی خود شیر قرار دارد را با آچار معمولا 10 یا 11 تخت به آرامی در کف شیر نصب کنید. در نظر داشته باشید که این شیلنگ ها از سر رزوه دار در زیر شیر اتصال داده می شوند و هر کدام یک واشر اورینگ مانند دارند که برای آب بندی مناسب است اما با توجه به اینکه خیلی زود فرسوده می شود پیشنهاد می کنیم کمی تفلون روی آن ببندید.
 • نکته: این شیلنگ ها معمولا دو سر به یک اندازه ندارند و کوتاه و بلند هستند و دلیل آن هم راحت تر بسته شدن و آچار خور راحت تر آنها است
 • یک اورینگ به ابعاد زیر شیر اهرمی در بسته بندی هست. قبل از رد کردن شیلنگ ها از سوراخ سینک و یا روشویی این اورینگ باید با رد کردن شیلنگ ها در زیر شیر قرار بگیرد.
 • شیلنگ ها را رد کنید. بهتر است در این مرحله فردی به شما کمک کند و شیر اهرمی را در جای خود ثابت نگه دارد.
 • حال باید واشر پلاستیکی زیر شیر را با رد کردن شیلنگ ها از درون آن به لبه سینک و یا روشویی بچسبانید.
 • همینطور که واشر را با دست نگه داشته اید با دست دیگر واشر فلزی که بر روی پیچ فلزی قرار می گیرد را با قرار دادن شیلنگ ها در دو سمت آن در جای خود قرار داده و با دست تا جای ممکن آن را سفت کنید.
 • نکته: بررسی کنید که شیر در جای درست خود قرار گرفته باشد
 • حالا با آچار مخصوص خود شیر و یا یک آچار بوکس مخصوص مهره را برنجی پشت واشر فلزی را سفت کنید تا شیر محکم در جای خود قرار بگیرد. در زمان محکم کردن مهره همین که مهره کمی سفت شد کافی است. فشار زیاد باعث خواهد شد تا رزوه های پیچ فلزی هرز شود.
 • شیلنگی که به سمت راست شیر اهرمی اتصال داده بودید را به شیر آب سرد و شیلنگ سمت چپ را به شیر آب گرم اتصال دهید. توجه داشته باشید که نیازی به تفلون ندارید.
 • شیرهای پیسوار را باز کنید و از عدم نشتی و خروج مناسب آب اطمینان یابید.
 • نکته: در صورت خروج بد آب و یا داشتن نشتی باید این مراحل را دوباره تکرار کنید.

 

در اتصال شیلنگ ها به شیرهای پیسوار ذکر دو نکته بسیار ضروری ست

 • نکته1: در صورتیکه شیلنگ برای رسیدن به زیر شیر اهرمی کوتاه بود از شیلنگ های پیسوار تبدیلی بدون نیاز به تفلون استفاده کنید.
 • نکته2: اگر شیراهرمی ایستاده شما از نوع خاص و یا شیلنگ دار باشد، بهتر است مطالب نحوه نصب شیراهرمی روشویی و نحوه نصب شیراهرمی شیلنگ دار سینک ظرفشویی را مطالعه فرمایید.

 

 

نصب و تعمیر انواع شیرآلات بهداشتی و آشپرخانه با گارانتی و اجرت کم به صورت شبانه روزی

26705349          26705389

نصب و تعمیر شیرآلات دیواری یا توکار

برای تعویض شیرآلات اهرمی دیواری به روش و ترتیب زیر اقدام می کنیم:

شیرآلات دیواری بر روی دو اتصال به نام اتصال لنگی نصب می شود که از یک طرف دارای اندازه یک دوم و از سمت دیگر دارای اندازه سه چهارم هستند. این اتصالات برای تنظیم محل نصب شیر، تراز بودن و تبدیل لوله های یک دوم به سه چهارم کارایی دارند. هرگاه خواهان نصب شیری بودید باید با کمی چرخواندن این اتصال به سمت سفت شدن محل بسته شدن مهره شیر را با لبه لنگی تنظیم نمایید.

معمولا به دلیل اینکه قصد تعویض شیرآلات اهرمی را دارید این لنگی ها در جای خود قرار دارند مگر اینکه بسیار فرسوده شده باشند و نیاز به تعویض داشته باشند که پیشنهاد ما هم تعویض این لنگی ها و حتی مغزی یا بوشن درون دیوار است.

 • برای تعویض شیرآلات اهرمی ابتدا مهره شیر را با آچار فرانسه باز کنید و سپس در صورتیکه لنگی و بوشن هم فرسوده بود با استفاده از لوله گیر و یا فرانسه آنها را هم باز کنید.
 • تمامی اتصالات باید با تفلون به اندازه کافی در جای اتصالات قبلی نصب شوند. سپس لنگی ها را از سمت یک دوم باید در جای خود تا مرحله سفت شدن اتصال دهید.
 • با یک دست شیر را نگه دارید و یا از فردی بخواهید نگه دارد و با دست دیگر لنگی ها را خیلی کم کم سفت کنید تا دقیقا محل نصب مهره شیر و سرلنگی هم تراز باشد و هم به راحتی به مهره اتصال داده شود.

 نصب لنگی ها به همراه پولک پشت شیر

 • نکته: قبل از بستن مهره های شیرآلات اهرمی دو موضوع را در نظر داشته باشید:

اول اینکه این شیرآلات پولک هایی دارند که به منظور زیبایی بسته می شوند. این پولک ها یا به راحتی بر روی لنگی در جهت عقربه های ساعت بسته می شوند و یا ابتدا وارد لنگی می شوند و بر خلاف جهت عقربه های ساعت و همانند موقعی که باز می شود در جای خود بصورت کشویی سفت می شوند. بخاطر داشته باشدی که تنوع این پولک ها و نحوه بستن آنها زیاد است.

دوم اینکه به هیچ عنوان برای سفت کردن مهره های شیراهرمی نیازی به تفلون ندارید و این مهره ها خودشان دارای واشر آب بندی هستند.

 • مهره های شیر را تا مرحله سفت شدن سفت کنید و همین که کمی سفت شد کفایت می کند.
 • شیر را باز کنید تا از عدم نشتی اطمینان یابید.

 سفت کردن شیر دیواری

 • نکته: روش نصب دوش نیز تا حدود زیادی مشابه همین روش است
 • اگر شیر اهرمی چکه می کند، کارتریج آن را تعویض کنید.
 • مراحل تعویض کارتریج (مغزی) شیرآلات اهرمی

یکی از عمده ترین دلایلی که برخی را وادار به تعویض شیرآلات اهرمی می کند خرابی کارتریج یا مغری این شیرآلات است در حالی که به راحتی قابل تعویض هستند.

 • برای تعویض این مغزی ها به روش زیر عمل کنید:
 • پولک پلاستیکی روی شیر که معمولا به رنگ آبی و قرمز است و نشان دهنده ی جهت سرد و گرم بودن آب است را جدا کنید.
 • دسته اهرمی شیر را به سمت بالا قرار دهید و پیچ زیر پولکی را باز کنید.
 • با چرخاندن کاور درون شیر آن را باز کنید تا نهایتا به مهره برنجی که در زیر آن قرار داده شده است برسید و آن را باز کنید.
 • کارتریج خراب را جدا کرده و کارتریج سالم را جایگزین کنید.
 • تمامی لوازمی را که در ابتدای کار جدا کرده اید برجای اصلی خود ببندید و شیرها را باز و بسته کرده و مطمئن شوید دیگر چکه نمی کند اگر باز هم با این مشکل مواجه شدید به این دلیل می باشد که در هنگام نصب کارتریج جدید سهوا آن را چرخانده اید.
 • عموما مراحل تعویض انواع شیر آلات ساختمانی مشابه می باشند.

 

نصب شیرالات بهداشتی

مقایسه شیرآلات اهرمی و شیرآلات واشری

الف- کارتریج در شیرآلات اهرمی، مانند مغزی در شیرآلات واشری است.

ب- شیرهای واشری قدیمی تر هستند و از نظر قیمت به صرفه ترمی باشند.

ج- تعمیر شیرآلات اهرمی نیاز به تجربه و مهارت بیشتری دارد اما تعمیر شیرآلات واشری به نسبت آسان است.

د- شیرهای اهرمی معمولا کیفیت بالاتری دارند و طبق گفته استفاده کنندگان از هر دو نوع شیرآلات، اهرمی ها دیرتر دچار مشکل می شوند.

لزوم تعویض شیرآلات اهرمی نه تنها جنبه زیبایی دارد و می تواند تاثیرات فوق العاده ای در نمای خانه داشته باشد بلکه ورود نسل جدید شیرآلات اهرمی به دلیل قابلیت های بالایی که دارد باعث شده است تا حدود زیادی از میزان مصرف آب کمتر شود. شیرآلات اهرمی جدید دارای شکل و شمایل بسیار لوکس تر و حرفه ای تری است و استفاده از این نوع شیرآلات ارزش زیادی در نمای خانه خواهد داشت.

نکته دیگر اینکه با تعویض شیرآلات قدیمی بسیاری از هزینه های شما کاهش پیدا خواهد کرد. با قدیمی شدن و افت کیفیت شیرآلات کهنه هر روز بر میزان خرابی کارتریج و یا واشر و اتصالات شیرآلات افزوده می شود. این در حالی است که با یک هزینه کلی برای تعویض شیرآلات اهرمی تا حدود زیادی از بسیاری از هزینه های جانبی و تعمیرات شیرآلات کاسته می شود.

تعویض شیرآلات ساختمان

 یک آشنایی ساده با شیرآلات ساختمان و طریقه کار و عمل آنها خیال شما را از بابت هزینه های اضافی برای تعویض آنها آسوده می کند، در این مقاله بر آن شدیم تا برای شما کاربران گرامی توضیحاتی از شیرآلات ساختمان و تعویض آنها بیاوریم.

تعویض مغزی و واشر شیر آب

شیر ها انواع مختلفی دارند که می توانند به دو دسته ی کلی شیر های مخلوط و شیر های اهرمی تقسیم شوند. اهر کدام از این انواع شیر ها بسته به نوع و کیفیت شان احتمال دارد که خراب شود و چکه کنند که دلیل آن می تواند پوسیدگی و آسیب مغزی یا واشر شیر باشد. بنابر این مهم است که فورا برای تعمیر و تعویض مغزی و یا واشر شیر آب اقدام شود.

هر چند تعویض واشر و مغزی ممکن است کاری عادی و پیش پا افتاده به نظر بیاید، اما در موقعیت فعلی با خشکسالی هایی که در کشورمان وجود دارد صرفه جویی به هر نحو می تواند از بد تر شدن اوضاع جلو گیری کند. ضمن اینکه چکخ کردن شیر بخصوص اگر در داخل ساختمان باشد عموما به مرور زمان ناراحت کننده است.

شیر های اهرمی

شیر های اهرمی به آن دسته از شیر ها می گویند که برای قطع و وصل کردن آب در آنها از اهرمی فلزی استفاده می شود، که کاربرد همان شیر گردان را در شیر های معمولی یا مخلوط دارد.

شیر های اهرمی خود به دو دسته ی : شیر های توپی گردان و شیر های فشنگی یا کارتریج دار تقسیم می شوند. با وجود مزیت های فراوانی که این نوع شیر ها نسبت به انواع قدیمی دارند، اما باز هم این شیر ها هم ممکن است با خرابی مواجه شوند و واشر و مغزی آن ها آسیب ببیند یا احتیاج به تعویض داشته باشد.

در این موارد باید روش دقیق تعویض این واشر ها و مغزی را کاملا بدانید تا با مشکل روبرو نشوید. در ادامه به چگونگی این کار می پردازیم.

تعویض مغزی شیر های اهرمی

برای اینکار ابتدا باید درپوش کوچک پلاستیکی که روی شیر قرار دارد را با پیچ گوشتی بردارید.

سپس پیچی که پشت درپوش قرار دارد (که اکثرا آلنی یا دو سو است) را باز کنید و اهرم را به سمت بالا بکشید تا از جای خود بیرون بیاید.

تعویض مغزی و واشر شیر آب

در پوش شیر های اهرمی برای باز کردن مغزی

بعد از آن درپوش روی شیر را بچرخانید تا باز شود. سپس کارتریج یا مغزی خراب را بیرون آوردید و کف شیر را نگاه کنید، دو شیار روی آن مشاهده می کنید. دقیقا قرینه ی این شیار ها دو عدد برآمدگی روی کارتریج وجود دارد که اینها باید روی هم قرار بگیرند.

توجه داشته باشید که وقتی در پایان می خواهید مغزی را جا بزنید این برآمدگی ها روی شیار ها قرار بگیرند. مواظب باشید در هنگام جا زدن کارتریج نچرخد.

تعویض واشر شیر اهرمی

برای اینکار باید ابتدا شیر اصلی آب را ببندید. سپس درپوش پلاستیکی کوچک را برداشته پیچ را باز کنید. و بسته به مدل شیر واشر را تعویض کنید، که در مدل توپی گردان باید واشر انتهای فنری را تعویض کنید و دوباره شیر را به همان صورت ببندید.

با استفاده از آچار فرانسه مغزی را باز کنید.

نکته ی دیگر این که قبل از شروع کردن کار تعویض واشر یا مغزی مطمئن شوید که شیر فلکه اصلی آب را بسته اید و سپس شروع به این کار کنید. البته همانگونه که در مقاله لوله کشی به روش کلکتوری توضیح دادیم در خانه های جدید می توانید از شیر کلکتور اقدام به بستن ورودی آب همان شیر مورد نظر بکنید و نیازی نیست فلکه اصلی آب بسته شود. اما در خانه های قدیمی تر باید آب از فلکه اصلی بسته شود.

برای طولانی تر شدن عمر واشر ها و مغزی باید توجه داشته باشید که هنگام باز و بسته کردن شیر ها فشار زیادی به آن ها نیاورید، چرا که گاهی وقت ها، زمانی که شیر چکه می کند ما گمان می کنیم که با محکم تر بستن می توانیم از این کار جلو گیری کنیم .

در مدل های قدیمی تر شیر ها نیازی به بر داشتن درپوشی نیست. در این شیر ها باید پس از قطع کردن آب با استفاده از قسمت آچار خور در بالای شیر مغزی را باز کنید و واشر انتهای این مغزی را با واشر مشابه تعویض کنید و یا مغزی مشابه را جایگزین کنید.

باز کردن مغزی شیر های قدیمی

هر از چند گاهی بهتر است واشر ها را تعویض کنید. اگر هر یک از شیر های مخلوط را باید زیاد سفت کنید تا آب بند شوند و یا شیر های اهرمی خیلی خوب آب بندی نمی کنند واشر خراب شده است و این موضوع کاملا طبیعی است.

قبلا در مقاله تعمیر پمپ آب خانگی توضیحاتی در خصوص روشن شدن بیش از اندازه پمپ دادیم که باید در این جا اضافه کنیم که یکی از مواردی که باعث می شود پمپ ها مرتبا و بدون دلیل روشن و خاموش شوند خرابی مغزی و یا واشر شیر ها و آب بند نبودن آن ها است.

در نظر داشته باشد که تعویض به موقع واشر شیر ها باعث می شود طول عمر شیر ها بیشتر شود و در ضمن اگر به موقع واشر ها را عوض کنید معمولا به این راحتی مغزش شیر آسیب نمی بیند.

عموما دلیل آسیب دیدن مغزی ها سفت کردن بیش از حد آنها می باشد.

 

تعمیر شیرالات

تعویض شیرآلات ساختمان

چرا شیرآلات ساختمان تعویض می شوند؟

اگر در احداث ساختمان از شیرآلاتی با جنس قوی و مستحکم استفاده شود تا سالهای متمادی نیازی به تعویض آنها نیست اما معمولا پس از گذشت چندسال از استفاده به دلیل پوسیدگی، زنگ زدگی، خرابی، نشتی آب و سایر موارد نیاز به تعویض شیرآلات است در برخی موارد تنها با تعویض مغزی مشکلات شیرآلات ساختمانی برطرف می شود و احتیاجی به تعویض و پرداخت هزینه های جاری آن نیست.

با استفاده از ضد رسوب های الکتریکی از از زنگ زدگی و پوسیدگی شیرآلات منزل خود جلوگیری کنید

از دلایل دیگر تعویض شیرآلات زیبایی و آراسته کردن محیط است، همیشه طرح ها و سبک های شیرآلات در حال تغییر هستند و اگر قصد زیبا کردن آشپزخانه یا سرویس های بهداشتی منزل خود را دارید تعویض شیرآلات قدیمی با شیرآلات اهرمی توصیه ماست.

چگونه شیرآلات ساختمان را تعویض کنیم؟

محل نصب شیرآلات جدید را به دقت تمیز کنید و جرم گیری کنید و شیرآلات قدیمی را باز کنید.

لنگی های شیر را تفلون کرده و سپس آنها را در محل خروجی لوله های آب نصب کنید اگر خروجی ها خیلی داخل هستند می توانید از روپیچ توپیچ کوتاه یا بلند استفاده کنید.

نصب لنگی ها بر روی کار

در مرحله بعد پولکی ها را بر روی لنگی قرار داده و واشرهای مخصوص آب بندی سایز متناسب با شیر را در داخل مهره ها قرار دهید سپس این مهره ها را بر لنگی های به دیوار نصب شده ببندید و با استفاده از آچار فرانسه آنها را سفت کنید.

نصب پولک های لنگی های شیر

نهایتا شلنگ یا علم دوش را به شیرآلات جدید خود وصل کرده و با باز و بسته کردن آن، عملکرد شیرآلات تازه نصب شده را تست کنید.

نکاتی که باید برای تعویض شیرآلات در نظر گرفت

معمولا پوسیده شدن و خرابی شیرهای قدیمی باعث می شود کیفیت خروجی آب هم در این شیر ها مناسب نباشد. تعویض شیرالات نیاز به مقدماتی دارد که باید در هنگام تعویض رعایت شود.

ابتدا باید وسیله و تجهیزات کامل خود را فراهم نموده باشید. برای تعویض شیرآلات حداقل به دو آچار یکی فرانسه و دیگری آچار تخت و یا انبر قفلی و یا آچار شلاقی نیاز دارید. ضمنا باید نوار تفلون و پیچ گوشتی دو سو و چهار سو را هم داشته باشید و به منظور اطمینان باید دلر و پیچ رول پلاک هم فراهم کنید.

در هنگام باز کردن شیرآلات قبلی در نظر داشته باشید که اتصالات قبلی شیر شل نشوند. احتمال دارد به دلیل زنگ زدن و یا رسوبات زیاد در شیرهای قدیمی مهره شیرآلات در جای خود به قول معروف جام کرده باشد. در این حالت بهتر است ابتدا چند ضربه ملایم به مهره بزنید و بعد با فشار کم آن را باز کنید.

شیرهای روشویی بر خلاف شیر های قبلی یک خروجی دارند و شیر بصورت اهرمی است. از این رو باید روشویی خود را تنها در یک قسمت و بنا بر نیاز سوراخ کنید. اگر از همان روشویی قبلی می خواهید استفاده کنید در نظر داشته باشید که سوراخ های قبلی برای نصب این شیر ها پهنای لازم را ندارند و باید یا سوراخ را گشاد تر کنید و یا میان روشویی یک سوراخ جدید ایجاد کنید. هر چند توصیه می شود کل روشویی را عوض کنید اما با خلاقین خودتان هم می توانید سوراخ های قبلی را با پولک های مخصوص پر کنید.

قبل از اینکه به سراغ تعویض شیرالات قدیمی خود به شیرآلات جدید بروید بهتر است با مشاوران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته تماس گرفته و از تخصص همکاران ما برای مشاوره و یا خدمات اجرایی بهره مند شوید .

ضمنا پیشنهاد می کنیم مقاله نصب شیرآلات بهداشتی ساختمان را هم به دقت مطالعه فرمایید . در این مقاله ما قصد داشتیم تا با اتکا به دانش و تخصص همکارانمان و بصورت عملی موضوع نصب شیرآلات را برای شما توضیح دهیم.

موضوع دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که هر نوع شیرآلاتی ارزش هزینه کردن و خرید ندارند. از این رو باید ابتدا نیازهای خانه را برآورد کنید و با در دست داشتن لیست شیرآلات مورد نیاز خود به مغازه مراجعه کنید و جنس با کیفیت را باید بتوانید تشخیص دهید. در این راه هم می توانید روی تخصص ما حساب کنید.

نکته دیگر اینکه برخی از مشتریان ما در راستای تغییر در لوله کشی قدیمی ساختمان خود به لوله کشی جدید و با هدف بهینه سازی و استفاده از شیرالات با کیفیت با مصرف آب کمتر به دنبال تغییر شیرالات خود هستند. این موضوع اهمیت زیادی دارد که بدانید تغییر در سیستم لوله کشی متناسب با نیازهای فعلی شما انجام شده و به احتمال زیاد لیست شیرآلات مرود نیاز فعلی شما با لیست قبلی تفاوت خواهد داشت.

در اجرای لوله کشی جدید احتمال دارد برای شما شیر توالت فرنگی ، شیر پر کن یخچال ، شیر روشویی در حمام و یا شیرهای دیگری در نظر گرفته شده باشد که قبلا در ساختاری های قدیمی دیده نمی شد. بنابر این شناخت نیاز خانه برای تهیه شیرالات اهمیت زیادی دارد.

صرف وقت، حوصله و دقت برای تعویض شیرآلات ضروری است. علاوه بر نصب شیرآلات به طور معمولی، آنها بر روی دیوار و سینک نیز نصب می شوند.

تعمیر و نصب شیرآلات بهداشتی ساختمان

اگر شیرهای قدیمی زیاد پوسیده باشند احتمال دارد که شیر در هنگام باز کردن بشکند. در نظر داشته باشید که ابزار مورد نیاز برای خارج کردن رو پیچ شیر که در کار می ماند قلاویز است و به هیچ عنوان با ضربه زدن و یا ابزار دیگری اقدام به خارج کردن قسمت بریده شده نکنید.

پس از اینکه شیرآلات قبلی را باز کردید بهتر ایت لوله های قبلی را خم تا حد ممکن یک بررسی اجمالی بکنید تا در صورت رسوب گرفتن و یا پوسیدگی زیاد در همان زمان اقدام به تعویض لوله های قدیمی با جدید بکنید.

شیرهای اهرمی بهترین شیرآلات موجود در بازار هستند که هم شرایط نصب راحتی دارند و هم در مصرف آب کمتر به شما کمک می کنند.

برای نصب شیرآلات جدید معمولا اگر اتصالات قبلی تکان نخوره باشند نیازی به تغییر و یا جا به جا مردن آنها نیست مگر اینکه خودتان بخواهید جای این شیر ها را تغییر دهید.

اگر ساختار شیر جدید با شیر آلات قبلی متفاوت است بهتر است قبل از نصب با کارشناسان ما تماس بگیرید . معمولا دستورالعمل نصب این شیر ها باید ارائه شده باشد اما اگر نبود می توانید با مراجعه به مقاله نصب شیرآلات نحوه صحیح نصب ان را مطالعه فرمایید.

معمولا برای نصب شیر ها بر روی لنگی ها نیازی نیست سمتی که شیر بر روی آن بسته می شود تفلون شود زیرا شیرآلات خودشان دارای واشر آب بندی در انتهای مهره می باشند. استفاده از تفلون در این شیر ها امکان این را بوجود می اورد که شیر سخت تر آب بندی شود

اگر شیرآلات قدیمی شما از نوع روی کار بوده و با شیلنگ نصب نمی شدند و مستقیم روی کار نصب شده اند بهتر است برای نصب این نوع شیرآلات حتما با تهیه کردن یک جفت شیر پیسوار و شیلنگ های حصیری مناسب شیرآلات جدید را نصب کنید. شیرهای پیسوار مجهز به فیلترهایی هستند که آشغال های مسیر آب را تصفیه می کند و باعث می شود شیر کمتر رسوب بگیرد.

بهتر است برای تعویض شیرآلات ساختمان خود از متخصصین این حوزه کمک بگیرید . کارشناسان ما تجربه زیادی در این حوزه دارند و می توانند به شما کمک زیادی در تعویض شیرآلات در زمان کم و با کیفیت بالا بکنند.

برای نصب دوش حمام در نظر داشته باشید که دوش های حمام قدیمی با دوش های جدید تفاوت زیادی دارند. دوش های قدیمی تنها یک شیر معمولی بودند ولی شیرآلات امروزی دوش حمام تفاوت زیادی با نوع قدیمی دارند.

دوش حمام نیاز به سه راهی یا چهار راهی دارد و علمک دوش معمولا بر خلاف سایر دوش های قدیمی بسته می شود.ضمن اینکه دوش ها امروزی المک جداگانه ای دارند. برای توجیه بیشتر در خصوص نصب دوش حمام بهتر است فیلم آموزش نصب دوش حمام را مشاهده فرمایید.

 

تعمیر و نصب شیرآلات بهداشتی با کمترین هزینه در بدادم برس. برای دریافت خدمات با کیفیت در سراسر تهران با ما تماس بگیرید.

26705349        و         26705389

آدرس کانال تلگرامی: bedadamberes@

آدرس اینستاگرام: Bedadamberes.ir

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

4 پاسخ

 1. سلام
  ببخشید من دستشویی خونمو درست کردم ولی فاصله بین شیر لوله های شیر مخلوط توالت زیاد شده. بطوری که با رابط لنگی هم باز چند میلیمتر فاصله داره. باید چکار کنم؟

 2. سلام وقت بخیر
  لطفا یک عکس از لوله کشی تون برای ما ارسال کنید تا در اولین فرصت راهنمایی لازم را انجام دهیم.
  09101413902

 3. سلام
  متاسفانه در نصب لوله های پشت شیر اهرمی دیواری، سهل انگاری شده است و نسبت به هم موازی نیستند (واگرا هستند).
  لطفا بنده را راهنمایی کنید

 4. سلام. وقت شما بخیر
  لطفا تاریخی که کار انجام شده و نام سرویس کاری که براتون کار رو انجام دادن رو بفرمایید. حتما در اولین فرصت بررسی و پیگیری می شود.
  شماره تماس تون رو ذکر کنید تا با شما در ارتباط باشیم.
  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>