ما را در شبکه های اجتماعی

پتینه کاری روی سقف

پتینه‌ کاری روی سقف

از آنجایی که افراد از دیرباز علاقه داشتند تا سقف خانه را تزیین کنند و بدین واسطه جلوه متفاوتی را به خانه ببخشند، سقف منزل یکی از مهم ترین قسمت های خانه می باشد. پتینه کاری یکی از روش های جدید و مفید برای رسیدن به این مقصود می باشد. در این مقاله از کاربرد و مزایای پتینه‌ کاری روی سقف، روش ها و تکنیک های این هنر بیشتر خواهیم گفت. همراه ما باشید.

گچبری، شیشه کاری، نقاشی، آیینه کاری و… از جمله روش هایی هستند که با استفاده از آنها می شود منزل را زیباتر کرد. اما در هر دوره زمانی ما شاهد تغییر سلیقه افراد هستیم که به تغییر سبک و تکنیک منجر می شود. پتینه کاری در روزگار حاضر یکی از رایج ترین سبک و تکنیک هایی است که بسیار طرفدار داشته و به وفور مورد استفاده قرار می گیرد.

سقف یکی از مهمترین بخش هایی است که افراد علاقه دارند تا با استفاده از هنر پتینه آن را زیباتر کنند. در واقع پتینه کاری روی سقف به این دلیل طرفدار دارد که جلوه محیط را افزون می کند.

 

حال که پتینه کاری روی سقف طرفدار دارد، بیایید ببینیم پتینه کاری چیست؟

PATINA یا پتینه، نوعی هنر است که می توان آن را بر روی هر سطحی اجرا کرد. دیوارها، سقف، سطح و… از جمله سطوحی هستند که می شود این هنر را بر روی آنها اعمال نمود. همچنین چوب، شیشه، فلز، مفرغ و… نیز از جمله متریالی هستند که می توانند با بهره از این هنر کاربردهای بیشتری را از آن خود کنند. هدف پتینه کاری می تواند متعدد و فراوان باشد. اما معمولا ایجاد فضای قدیمی و کلاسیک، از رایج ترین اهداف استفاده از این هنر تعریف می شود. پتینه کاری روی سقف در حال حاضر یک تکنیک ویژه و رایج است.
گفتنی است که بخشیدن ظاهر کهنه و کلاسیک به سقف از جمله اهداف پتینه کاری روی سقف می باشد.

 

پتینه کاری روی سقف
پتینه کاری روی سقف

انواع تقسیم بندی هنر پتینه در سبک

هنر پتینه کاری در دو مکتب مدرن و کلاسیک، به مشتقات زیر تقسیم می شود:

– کهنه کاری
– آنتیک
– کلاسیک
– مدرن
– موتیف
– ترک دار یا چروک
– چرمی
– طلاکاری و نقره کاری
– به سبک برجسته

 

انواع تکنیک های پتینه کاری روی سقف

زمانی که وارد یک منزل می شوید معمولا دیوارها و سقف آن، در قضاوت شما راجع به آن خانه تاثیرگذار خواهند بود. بنابراین اگر وارد خانه ای شوید و هیچ تزئینی را روی سقف و دیوار پیدا نکنید احتمالا آن خانه را بی روح و سرد قضاوت خواهید کرد. پتینه کاری و مخصوصا پتینه کاری روی سقف سبب می شود تا یک منزل در نظر شما زیبا و منحصر به فرد به نظر آید. منحصر به فرد از این بابت که اشکال و طرح های متنوعی را می توان در این هنر به کار برد و این در حالی است که هیچ طرحی شبیه به دیگری نبوده و کاملا منحصر به فرد و استثنا به نظر خواهد رسید.

 

در ادامه بعضی از مهمترین تکنیک های پتینه کاری روی سقف را بیان خواهیم نمود:

پتینه کاری با پارچه

برای اجرای این نوع پتینه کاری، از پارچه استفاده می شود. شیوه کار نیز بدین صورت است که شما بایستی پارچه را درون رنگ فرو کرده و سپس پارچه آغشته به رنگ را به موضع مورد نظر و به حالت ضربه ای روی سقف بزنید. همچنین می توانید پارچه را لوله کرده و آن را در محور های افقی و عمودی حرکت دهید. حرکت دادن آن بر روی سطوح به ایجاد طرح های زیبا و خلاقانه منجر خواهد شد.

 

پتینه کاری با اسفنج

این تکنیک یکی از انواع پتینه کاری روی سقف می باشد. برای استفاده از این تکنیک در ابتدا لازم است تا موضع مورد نظر را رنگ کرد و سپس با استفاده از یک اسفنج که به رنگ آغشته شده بر روی آن ضربه بزنید. اسفنج رد های منحصر به فردی را از خود به جا خواهد گذاشت. همچنین در رابطه با پتینه کاری با اسفنج ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بهتر است اضافه های رنگ را با پارچه و یا کاغذ روزنامه گرفته و سپس طرح ها را بر روی موضع مورد نظر ایجاد نمایید. لازم به ذکر است که پتینه کاری با اسفنج یک تکنیک بسیار ساده است که می توان آن را بر روی دیوار، سقف و سایر سطوح به اجرا درآورد.

پتینه کاری با اسفنج
پتینه کاری با اسفنج

پتینه کاری و ایجاد بافت بر سطوح

به منظور اجرای این تکنیک می توان از روش های مختلف و متعددی بهره برد. شما میتوانید برای انجام این کار از خمیر پتینه استفاده کنید. گفتنی است که ترکیب پودر مل، رنگ، روغن و آب نیز میتواند چنین ترکیبی را در اختیار شما قرار دهد. شما می توانید این ترکیب را روی سطوح مختلفی اعمال کرده و دیوار یا سقف را به سبک و سلیقه خودتان بافت دار کنید. لذا ایجاد بافت بر روی سطوح یکی از رایج ترین روش های پتینه کاری روی سقف می باشد.

 

پتینه کاری با استفاده از رنگ

رنگ کاربردهای زیادی دارد. یکی از مهمترین این کاربردها اجرای آن بر روی سقف است. در روش پتینه کاری با استفاده از رنگ ابتدا باید دیوار یا سقف را با استفاده از یک سمباده صاف و صیقلی نمود. سپس با استفاده از غلتک، قلم مو یا پمپ، رنگ کاری را بنا بر سلیقه خود به انجام برسانید.
لازم به ذکر است که پتینه کاری روی سقف با استفاده از قلم مو، کار دشواری می باشد. چراکه طرح ها و نقش ها بایستی با دقت و ظرافت زیادی ایجاد گردند. لذا بهتر است از یک فرد وارد بخواهید تا این تکنیک را برایتان انجام دهد. این تکنیک طرفداران زیادی داشته و معمولا مورد تایید خیل کثیری از کارفرمایان واقع میگردد.

 

پتینه کاری با استفاده از ورق طلا و ورق نقره

ظروف از جمله اشیایی هستند که برای زیباتر کردن آنها میشود از این تکنیک استفاده کرد. اما پتینه کاری با استفاده از ورق طلا و ورق نقره بر روی دیوار و سقف نیز قابل اجرا بوده و طرفداران فراوانی دارد. برای اجرای این تکنیک ابتدا بایستی بر روی سطح مورد نظر به مقدار کافی چسب زد. سپس با احتیاط کامل ورق طلا یا نقره را کند و بنا بر سلیقه بر روی مواضع مورد نظر چسباند. پس از اتمام کار لازم است تا با یک قلم مو اضافات را از بین برد. در حقیقت پتینه کاری روی سقف تکنیک های متعدد و متنوعی داشته و تمامی این تکنیک ها ویژگی های منحصر به فردی دارند.

 

پتینه کاری روی سقف کناف

کناف معمولا از گچ یا فولاد بوده و با استفاده از آن می توان سقف های کاذب، انواع دیوارها و… را ایجاد نمود.
از آنجا که پتینه بر روی هر سطحی قابل اجراست، کناف نیز از جمله سطوحی است که می توان بر روی آن با پتینه طرح هایی را ایجاد کرد.

 

مزایای پتینه کاری

1 با استفاده از پتینه می توان عیوب روی دیوار یا سقف را پنهان کرد.
2 تنوع در این هنر بالا بوده و دست مشتری برای اعمال سلیقه بسیار باز است.
3 بعضی از سبک های پتینه قابل شستشو بوده و محدودیتی از بابت شستشو و تمیزکاری نخواهند داشت.
4 تقریبا بر روی هر سطحی قابل اجراست.
5 ماندگاری و دوام آن بالا است.
6 اجرای آن هزینه مقرون به صرفه ای دارد.
7 گزینه مقرون به صرفه ای برای تغییر دکوراسیون به حساب می آید.

 

هزینه پتینه کاری روی سقف

فاکتورهای متعددی بر قیمت نهایی پتینه کاری روی سقف تاثیرگذار خواهند بود که از این میان می توان به تکنیک، متریال، متراژ، سختی کار، زیر سازی و… اشاره نمود.

جمع بندی:
– سقف از مهم ترین قسمت های خانه می باشد و افراد همیشه علاقه دارند تا سقف خانه را زیباتر کرده و جلوه متفاوتی را به خانه ببخشند. پتینه کاری یک روش های جدید و مفید برای رسیدن به این هدف است.
– ایجاد ظاهر کهنه و کلاسیک در سقف از جمله اهداف پتینه کاری روی سقف به حساب می آید.
– کهنه کاری، آنتیک، کلاسیک و مدرن، از جمله نوع های پتینه کاری روی سقف می باشند.

در این مقاله از پتینه کاری روی سقف در تهران گفتیم، شرکت کارآفرینان هم داستان با نام تجاری به دادم برس در این زمینه می تواند خدمات ارزشمندی را به شما ارائه نماید. برای پتینه کاری منازل مسکونی و ساختمان اداری و همچنین بازسازی ساختمان، تعمیر پکیج و تعمیر شومینه می توانید با آنها در ارتباط باشید.

شماره تماس کارشناسان تزئینات ساختمانی بدادم برس 

شماره تماس پتینه کاری در تهران
.
اینستاگرام بدادم برس
.

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>