ما را در شبکه های اجتماعی

پتینه کاری چیست؟

 

پتینه کاری چیست و چرا استفاده می شود؟

در پاسخ به سوال پتینه کاری چیست، لازم است گفته شود که پتینه به معنای کهنگی و قدمت است. این عمل در دسته ی هنرهای تجسمی جای می گیرد و خالق آن فردی است که نقاشی کشیدن را بلد است و سعی دارد تا این حرفه را با رنگ ها و متریال بر اشیا مختلف به اجرا درآورد.

در این هنر سعی بر این است تا حالت فرسودگی یا زنگ زدگی به اشیا داده شود، گفتنی است که پتینه کاری بر روی دیوار، چوب، سنگ، فلز، و… قابل اجرا بوده و در صورت انجام به همه چیز حالت کلاسیک و قدیمی میبخشد. در این مقاله قصد داریم بیشتر از این هنر گفته و انواع آن را معرفی نماییم. پس اگر به این هنر علاقه مند هستید و مایلید بدانید که پتینه کاری چیست، پیشنهاد ما به شما این است که این مقاله را تا پایان مطالعه نمایید.

میدانید که هنر پتینه برای چه کسانی مناسب است؟ افرادی که به تغییر دکوراسیون، بازسازی ساختمان و همچنین زیبا سازی فضای منزل علاقه مندند، احتمالا بیشتر از سایرین از این هنر استفاده کرده و از شکل و ظاهر آن لذت خواهند برد.

پس چنانکه در حال نوسازی فضا یا تغییر دکوراسیون هستید، احتمالا این هنر ویژه و منحصر به فرد بتواند تغییرات شگرفی را در ساختار فضای مورد نظر شما به وجود آورد.

از پتینه در چه فضاهایی می توان استفاده کرد؟
.

از پتینه در چه فضاهایی می توان استفاده کرد؟

پتینه کاری در طراحی داخلی استفاده می شود از جمله:

 

پتینه کاری روی دیوار

دیوار یکی از فضاهایی است که می توان پتینه را بر روی آن اجرا نمود، پس اگر از رنگ و شکل یا شمایل دیوارتان خسته شده اید و به فکر یک راه حل جایگزین هستید احتمالا بتوانید روی هنر پتینه کاری حساب باز کنید. این کار باعث می شود تا در نهایت دکور منزل یا محل کار شما حسابی تغییر کند.

پتینه کاری روی سقف

هنر پتینه کاری روی سقف، زیبایی منحصر به فردی به این آیتم خواهد بخشید. البته سقف یک مزیت فوق العاده نیز دارد و آن مزیت این است که شما می توانید با استفاده از چراغ آن را روشن کرده و این چنین جلوه ای منحصر به فرد را به سقف و نقاشی های روی آن ببخشید.

به طور کلی پتینه نوعی هنر است  که می شود آن را هم بر روی دیوار و سقف و هم بر روی اشیاء انجام داد. جذابیت این هنر به قدری شگرف است که باعث می شود، همه چیز زیباتر شده و جلوه ای منحصر به فرد و یگانه به خود بگیرد.

آیا هنر پتینه تنها سطح را تحت تاثیر قرار می دهد؟

خیر، بلکه پتینه کاری هنری است که نه تنها سطح بلکه بافت و تکسچر را تغییر میدهد. به عنوان مثال وقتی پتینه را بر روی قسمت های مختلف ساختمان از جمله دیوار یا سقف اجرا می کنیم، تنها رنگ سقف و دیوار عوض نمی گردد.  بلکه تکسچر آن نیز بطور اساسی دستخوش تغییر می شود.

چرا پتینه کاری جذاب تر از سایر موارد جایگزین است؟

پتینه کاری یک هنر جذاب است و به همین خاطر طرفداران و دوستداران بیشماری دارد. به عنوان مثال شاید شما بخواهید رنگ دیوار و یا تکسچر و بافت آن را تغییر دهید. احتمالا اولین گزینه پیشنهادی برای این تغییر، رنگ کردن و یا کاغذ دیواری گذاشتن باشد. اما اجرای پتینه بر روی دیوار، بسیار جذاب تر از استفاده از رنگ، دیوار پوش یا به کار بردن مواردی از این قبیل است. و این موضوع دلیل دارد. دلیل آنست که پتینه یک هنر زنده و تجسمی است. و این درحالی است که کاغذ دیواری و دیوار پوش هنر نیستند و تنها آیتم هایی برای پوشاندن عیوب و نواقص محسوب می شوند.

پتینه کاری چیست؟
.

پتینه کاری را بر روی چه سطوحی می شود اجرا کرد؟

 اجرای پتینه بر روی هر سطحی ممکن است. لذا سطوح چوبی، فلزی، سرامیک، گچی و… از جمله بهترین سطوحی هستند که می شود هنر پتینه را بر روی آنها اجرا نمود.

 

خمیر مخصوص پتینه کاری کدام است؟

این خمیر بر پایه رزین بوده و از ضخامت و خاصیت شکل پذیری برخوردار است.  این ویژگی به هنرمندان اجازه می دهد تا طرح ها و الگوهای مختلفی را ایجاد کنند. همچنین  این خمیر بعد از خشک شدن بسیار مقاوم خواهد بود.

البته لازم به ذکر است که خمیر پتینه خاصیت رنگ پذیری بالایی دارد و بعد از شکل دادن میتوان آن را به هر رنگی درآورد.

با هر سطح تجربه می توان این هنر را به اجرا درآورد. متنهی کار حرفه ای، تبحر بیشتری را طلب می کند. از اینرو لازم است تا طرح و نقش را در ذهن تصور کرده و آن را با متریال مورد نظر (اسفنج، خمیر، پارچه، بتونه، پلاستر، ورق طلا و… ) اجرا نمود. در نهایت اگر رنگی لازم است باید بعد از خشک شدن متریال اصلی به آیتم افزوده شود.

روش های پتینه کاری
.

انواع پتینه کاری

همانگونه که پیشتر گفته شد پتینه کاری هنری است که تقریبا می توان آن را بر روی هر وسیله و با بر روی هر سطحی اجرا کرد. از اینرو مدل های مختلف پتینه وجود دارد که اجرای آنها به خواست، نیاز، بودجه اقتصادی، نوع دکوراسیون منزل و… بستگی دارد.

با این تفاسیر پتینه با طرح چوب، پتینه طرح بتن، پتینه طرح کلاسیک، پتینه با کاردک، پتینه طرح سنگ، پتینه با طرح فرشته، پتینه با طرح موتیف، پتینه طرح مدرن، پتینه با طرح آجر و… از جمله انواع طرح ها و الگوهایی هستند که می توان آنها را در محیط های مختلف اعمال و از ویژگی های بصری آن نهایت لذت را برد.

البته لازم به ذکر است که هنر پتینه کاری، انواع مختلفی دارد و افراد بر اساس تمایل میتوانند هر کدام از این مدل ها را اعمال نمایند. لذا باید گفت که هیچ طرحی برتری خاصی بر سایر طرح ها ندارد. و تمامی الگوها زیبایی خاص خودشان را دارند.

 

مزایای پتینه کاری:

1 آن را می شود بر روی هر سطحی به اجرا درآورد

2 پتینه می تواند عیب ها و نقص های دیوار و سطح را پوشش دهد

3 عمر پتینه اغلب زیاد است

4 پتینه قابل شستشو بوده و به راحتی تمیز می شود

5 اجرای آن طولانی نبوده و انجام آن به مدت زمان زیادی نیاز ندارد.

معایب پتینه کاری:

1 در صورت کنده شدن و یا خراب شدن نیاز به مرمت مجدد است.

2 در حالی که بعضی از سبک های پتینه قابل شستشو هستند. اما برخی قابل شستشو نبوده و در صورت کثیف شدن به اجرا و ترمیم مجدد نیاز دارد.

3 به دلیل حل شدن در آب، بیشتر برای فضاهای داخلی مناسب بوده و زیاد مناسب استفاده در فضایی که در معرض بارش باران و برف قرار می گیرد نیست.

 

پتینه کاری در چه مکان هایی کاربرد دارد؟

هنر پتینه در هر فضایی و بر روی هر سطحی کاربرد دارد. متنهی همانگونه که در سطر قبل نیز گفته شد این آیتم به دلیل خراب شدن در صورت برخورد با رطوبت، زیاد مناسب استفاده در فضاهای خارجی نیست.

 

پتینه ورق طلا چیست؟

ورق طلا ابزاری پرکاربرد است که در هنرهایی چون مینیاتور، تذهیب، تزیین و نقاشی مورد استفاده واقع می شود. پتینه ورق طلا نیز هنری است که از این ورق های طلایی رنگ بهره میبرد. این ورق ها جلوه ی منحصر به فردی داشته و شمایلی زیبا به محیط می بخشند.

در این مقاله تعریف کردیم که پتینه کاری چیست؟ مزایا، معایب و کاربردهای آن را نیز بیان نمودیم. امید است که این مقاله برای شما جالب و کاربردی بوده باشد. همچنین در مقاله ای جدا درخصوص پتینه کاری روی دیوار توضیحات داده شده است که شما را نیز دعوت می نماییم آن مقاله را نیز مطالعه فرمایید.

لازم به ذکر است که به منظور کسب اطلاعات بیشتر در همین زمینه شما می توانید با شرکت کارآفرینان هم داستان به نام تجاری بدادم برس در ارتباط بوده و پتینه کاری منازل مسکونی و ساختمان اداری و همچنین خدمات تاسیساتی ساختمان از جمله تعمیر پکیج و تعمیر شومینه خودتان را به ما بسپارید.

 

برای مشاوره رایگان پتینه کاری ساختمان به شماره زیر تماس بگیرید یا به صفحه رسمی اینستاگرام بدادم برس مراجعه فرمایید

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>