ما را در شبکه های اجتماعی

کار نکردن همزن ماشین لباسشویی

چرا همزن ماشین لباسشویی کار نمی کند ؟ دلایل کار نکردن همزن ماشین لباسشویی

کار نکردن همزن ماشین لباسشویی یکی از مشکلاتی است که ممکن است برای هر ماشین لباسشویی پیش بیاید. ما در این مقاله سعی کرده ایم که مهم ترین دلایلی که باعث بوجود آمدن چنین مشکلی میشوند را بیان کنیم. اگر با وجود خواندن این مقاله باز هم احساس کردید که برای تعمیر کار نکردن همزن ماشین لباسشویی خود به تعمیر کار ماهر نیاز دارید، حتما با بدادم برس تماس بگیرید.

برای اعزام تعمیرکار ماشین لباسشویی به محل زندگی تان، با بدادم برس تماس بگیرید.

چرا همزن ماشین لباسشویی کار نمی کند ؟ 

برای شروع، قطعاتی که بیشتر اوقات باعث کار نکردن همزن ماشین لباسشویی را لیست کرده ایم. می توانید از طریق این لیست متوجه شوید که کدام قطعه ی ماشین لباسشویی تان نیاز به تعویض دارد.

همزن

در ماشین لباسشویی های سطلی همزن نقش حرکت دادن لباس ها در میان آب و مواد شوینده را دارد و توسط شفت خروجی گیربکس حرکت می کند. شفت خروجی گیربکس دارای  دندانه ای ست که از وسط همزن پلاستیکی محکم به آن متصل می شود.

بسته به مدل ماشین لباسشویی همزن ممکن است یک طرفه باشد یا دوطرفه. اگر در حین شستشو همزن به عقب و جلو نوسان نداشته باشد، ممکن است قسمتی که به دندانه شفت گیر می کند هرز شده باشد که در این صورت باید همزن را تعویض کنید.

اکثر همزن ها با پیچ و مهره در بالای شفت گیربکس نگه داشته شده اند و در زیر توزیع کننده شوینده قرار دارند. در برخی مدل ها همزن از قسمت استوانه ای بدنه اش و درست در بالای قاعده، به شفت گیربکس پیچ شده است و در برخی مدل ها برای استحکام بیشتر از واشر لاستیکی استفاده می کنند. با جدا کردن این نگه دارنده ها، قادر خواهید بود همزن را از شفت جدا کنید.

دندانه های هدایت گر همزن

در ماشین لباسشویی   های سطلی ای که از همزن دو طرفه استفاده می کنند، ممکن است قسمت بالایی همزن از قسمت پایینی رها شود. قسمت بالایی همزن توسط داندانه های هدایت گری حرکت می کند که از پلاستیک سخت تشکیل شده اند و در اثر استفاده زیاد فرسوده می شوند.

اگر بخش بالایی همزن در هر دو جهت می چرخید و صدای گوش خراشی ایجاد می کرد، دندانه های هدایت گر همزن باید تعویض شوند. پوشش توزیع کننده ی شوینده را بردارید تا به پیچی که قسمت بالای همزن را نگه داشته است دسترسی پیدا کنید. با این کار می توانید دندانه های هدایت گر همزن را تعویض کنید.

قطعه متصل کننده همزن و شفت گیربکس

بعضی از مدل های ماشین لباسشویی   های سطلی، بین شفت گیربکس و همزن از یک متصل گر استفاده می کنند. این متصل گر یک مادگی برای اتصال به گیربکس و یک نری برای اتصال به همزن دارد. اگر ماشین لباسشویی   شما صدایی شبیه به ساییده شدن ایجاد کرده و همزن به جایی وصل نمی باشد، ممکن است قطعه متصل گر ایراد داشته باشد.

برای جدا کردن همزن آن را مستقیم به بالا بکشید. این کار معمولا به نیروی زیادی احتیاج دارد. سپس پیچ های قطعه متصل کننده را باز کرده و از شفت گیر بکس جدا کنید. قبل از نصب متصل کننده جدید مطمئن شوید که دندانه های شفت گیربکس تمیز هستند و زنگ زدگی ندارند. از پیچ و واشر جدید که مناسب متصل کننده باشد استفاده کنید. دندانه های همزن را نیز از نظر آسیب دیدگی بررسی کنید.

کوپلینگ موتور دایرکت درایو (بدون تسمه)

بعضی از ماشین لباسشویی   های سطلی از کوپلینگ موتورهای دایرکت درایو برای انتقال قدرت موتور به جعبه دنده استفاده می کنند. کوپلینگ محرک موتور را به جعبه دنده وصل کرده و تشکیل شده است از دو عدد قطعه پلاستیکی سه شاخه که بینشان یک کوپلینگ لاستیکی قرار گرفته است. ی

کی از سه شاخه ها به شفت موتور محرک چسبیده و سه شاخه ی دیگر شفت ورودی جعبه دنده چسبیده است. با چرخیدن شفت موتور، کوپلینگ لاستیکی بین سه شاخه ها نیروی گشتاور را جذب کرده و مانع شکستن سه شاخه ها می شود.

در اثر استفاده کوپلینگ به مرور دچار استهلاک شده و سه شاخه ها ممکن است سر خورده و با کلاچ و گیربکس درگیر نشوند. نشانه بارز معیوب بودن کوپلینگ این است که ماشین لباسشویی آبگیری و تخلیه را مطابق معمول انجام می دهد ولی آبکشی و همزدن را انجام نمی دهد. در اکثر مدل ها باید ابتدا بدنه خارجی را بردارید. پمپ و موتور را هم بردارید تا به کوپلینگ دسترسی پیدا کنید. قبل از هر گونه اقدام به تعمیر دستگاه را از برق بکشید.

تسمه محرک

بعضی از مدل های ماشین لباسشویی   های سطلی برای انتقال قدرت به جعبه دنده از تسمه استفاده می کنند. اگر ماشین لباسشویی   همزدن را انجام ندهد، ممکن است ایراد از تسمه باشد. پنل جلو را بردارید تا بررسی کنید که تسمه فرسوده شده یا پارگی دارد یا خیر.

تسمه ها معمولا در قمسمت زیرین ماشین لباسشویی قرار دارند و اگر فرسوده باشند معمولا بوی سوختگی می دهند یا ایجاد صدا می کنند. مطمئن شوید که پولی گیربکس به راحتی می چرخد و هر دو پولی های موتور تمیز هستند و آلوده به روغن و گریس نیستند. قبل از تعویض تسمه از سالم بودن تمام پولی ها اطمینان حاصل کنید.

تسمه را دقیقا با مورد مشابهش تعویض کنید و مطمئن شوید که میزان کشش آن دقیقا مطابق دستورالعمل کارخانه تنظیم شده است. قبل از هر گونه اقدام به تعمیر دستگاه را از برق بکشید و از لباس ایمنی مناسب استفاده کنید.

گیربکس

گیربکس مسئول تبدیل حرکت چرخشی موتور به حرکت جلو و عقب همزن می باشد. گیربکس یک شفت ورودی دارد که توسط موتور چه به صورت مستقیم و چه توسط تسمه به حرکت در می آید و یک شفت خروجی دارد که توسط آن همزن را به حرکت در می آورد. اگر شفت خروجی که مسئول حرکت دادن همزن است نوسان ندارد، ابتدا باید مطمئن شوید که شفت ورودی حرکت می کند. اگر شفت ورودی حرکت می کند و شفت خروجی حرکت نمی کند، پس گیربکس ایراد دارد. بیشتر تولید کننده ها لوازم یدکی گیربکس را تولید نمی کنند در نتیجه کل گیربکس باید تعویض شود. همچنین باید کاسه نمد مربوط به ورود شفت به دیگ را تعویض کنید.

موتور محرک

در تمام ماشین لباسشویی   های سطلی موتور گیربکس را به کار می اندازد تا همزن را حرکت دهد. بسیاری از ماشین لباسشویی   ها از موتور معکوس استفاده می کنند. به این معنا که موتور برای همزدن در یک جهت می چرخد و برای تخلیه و آبکشی در جهتی دیگر. ممکن است موتور در جهت تخلیه و آبکشی درست کار کند ولی در جهت همزدن نه. اگر موتور ماشین لباسشویی   شما در جهت همزدن نچرخید، آن را تعویض کنید. قبل از تعویض موتور، از درست وصل شدن سیم ها در پایانه مناسب اطمینان حاصل کنید. برای این کار از دیاگرام سیم کشی کمک بگیرید. این کار با اعمال ولتاژ به مدار برق دستگاه انجام می شود و شما حتما باید صلاحیت و توانایی انجام این کار را داشته باشید. اگر موتور در هر یک از جهت ها نچرخد، باید عوض شود.

تایمر

موتور محرک توسط تایمر، سوئیچ در، سوئیچ سطح سنج آب و گاهی سوئیچ انتخابگر کنترل می شود. نقش تایمر این است که نیروی برق را برای چرخیدن موتور در جهت مناسب فراهم کند. اگر موتور در سیکل شستشو برق دریافت نکند، تایمر ایراد دارد. برای بررسی اتصالات تایمر از مولتی متر استفاده کنید. همچنین با استفاده از دیاگرام سیم کشی دستگاه، از درست بودن سیم ها در پایانه های موتور اطمینان حاصل کنید. برای بررسی تایمر ابتدا دستگاه را از برق بکشید.

سوئیچ در

سوئیچ یا کلید درپوش در ماشین لباسشویی   های سطلی وسیله ای ایمنی ست. کلید در بطور معمول در زیر درپوش قرار دارد و با مدار موتور به صورت سری است و باید فعال باشد تا موتور کار کند. وقتی در بسته است، یک پین در درپوش اهرم سوئیچ در را هل می دهد و سوئیچ را می بندد. اگرهمزن ماشین لباسشویی   شما کار نمی کند و یا موتور برق نمی گیرد، باید کلید در را چک کنید. برق دستگاه را قطع کنید و کلید را با استفاده از مولتی متر چک کنید. اگر کلید در قطع شدگی نداشت، باید بقیه قسمت های مدار موتور از جمله تایمر و کلید انتخابگر را بررسی کنید.

کلید انتخابگر

کید انتخابگر در برخی مدل های ماشین لباسشویی   برای کنترل سرعت موتور محرک به کار می رود. اگر این سوئیچ خراب باشد، ممکن است مانع کار کردن موتور شود. می توانید سوئیچ انتخابگر را با مولتی متر چک کنید. از دیاگرام سیم کشی کمک بگیرید تا متوجه شوید کدام پایانه ها را باید بررسی کنید. حتما قبل از شروع، برق دستگاه را قطع نمایید.

کلید سطح سنج آب

کلید سطح سنج آب در ماشین لباسشویی   های سطلی نقش تعیین میزان مناسب آب در دیگ را دارد. همچنین این کلید برای تامین نیروی برق موتور محرک بکار می رود. هنگامی که سطح آب به میزان مناسب رسید، کلید برق را از شیر آب ورودی قطع کرده و به مدار موتور محرک وصل می کند. اگر ماشین لباسشویی   شما آبگیری می کند اما همزن کار نمی کند، ممکن است کلید فشاری ایراد داشته باشد. مطمئن شوید که موتور برقی دریافت نمی کند و کلید در و تایمر درست به هم متصل شده اند. این کار با اعمال ولتاژ به مدار برق دستگاه انجام می شود و شما حتما باید صلاحیت و توانایی انجام این کار را داشته باشید. دستگاه را از برق بکشید و کلید فشاری را با مولتی متر چک کنید. با استفاده از دیاگرام سیم کشی، سیم ها و پایانه ها را چک کنید.

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>