ما را در شبکه های اجتماعی

کم بودن شعله اجاق گاز

با 3 دلیل کم بودن شعله اجاق گاز آشنا شوید

کم  بودن شعله اجاق گاز یکی از مشکلاتی است که در استفاده از اجاق گاز به وجود می آید و ممکن است برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چرا شعله اجاق گاز کم است؟ در این مقاله می خواهیم به این سوال تان پاسخ دهیم و علت کم بودن شعاه اجاق گاز را مورد بررسی قرار دهیم.

اجاق گاز یکی از وسایل ضروری در همه خانه هاست. همه خانم های خانه دار برای پختن انواع غذاها، کیک ها و دم کردن دمنوش ها از این وسیله پرکاربرد استفاده می کنند. به وجود آمدن نقص فنی برای دستگاه اجاق گاز یکی از مهمترین و حیاتی ترین قسمت های زندگی روزمره یعنی آماده کردن غذا برای اعضای خانواده را دچار مشکل می کند.

اگر بعد از مطالعه این مطلب، باز هم احساس کردید که نیاز به اعزام تعمیرکار بجهت تعمیر اجاق گاز تان و یا انجام هر گونه تعمیرات در زمینه اجاق گاز دارید، حتما با بدادم برس تماس بگیرید تا در اسرع وقت و با کمترین هزینه تعمیر اجاق گاز تان به انجام برسد.

اجاق گازتان به خوبی کار نمی کند ؟ برای تعمیر اجاق گاز در محل و اعزام تعمیرکار با بدادم برس تماس بگیرید.

 

کم بودن شعله اجاق گاز

ممکن است شعله های اجاق گاز دیگر قدرت اولیه را نداشته باشند. شما باید علت را پیدا کرده و به دنبال برطرف کردن این مشکل باشید. کم بودن شعله اجاق گاز سه دلیل کلی دارد که آن ها را در زیر آورده ایم :

کثیفی مجرای گاز رسانی و شعله‌ ی اجاق گاز

باعث کاهش قدرت شعله اجاق می شود، دراغلب موارد سوراخ های شعله به وسیله چربی و روغن غذا گرفته شده و قدرت شعله های اجاق گاز خیلی کمتر از حد عادی می شود. در بعضی مواقع بخاطر وجود چربی و روغن حتی شعله دود هم میکند. برای برطرف کردن این مشکل باید به نظافت سوراخ های شعله اجاق بپردازید. تمیز کردن سوراخ های شعله را با استفاده از یک برس و مواد شوینده طبیعی انجام دهید.

 

جا به جایی سرپوش یا سر شعله

یکی دیگر از دلایل کم شدن شعله اجاق گاز جا به جایی سرپوش یا سر شعله است. هر گاه احساس کردید شعله های گاز قدرت سابق را ندارند، سر شعله ها و سرپوش را چک کرده و با مشاهده جا به جایی دوباره آنها را در جای اولیه خود قرار دهید.

 

خیس شدن شعله

سومین دلیل کم بودن شعله اجاق گاز خیس شدن شعله است. با سر رفتن غذا روی اجاق گاز آب موجود در غذا روی شعله میریزد و خیس شدن سوراخ های شعله باعث کاهش قدرت آن می شود.
اگر سه دلیلی را که عنوان شد بررسی و اصلاح کردید و همچنان با مشکل کم بودن شعله اجاق گاز مواجه شدید باید بخش های دیگر اجاق گاز را بررسی کنید.

ابتدا باید ژیگلورهای اجاق گاز را نگاهی بیندازید و و درصورت وجود مشکل ژیگلورهای اجاق گاز خود را تعویض نمایید. سپس با تمیز کردن داخلی و لوله های اجاق گاز، آن را سرویس کاری کنید.

 

کم بودن شعله فر گاز چه علتی دارد؟

مکانسیم فرهای گازی ساده است. فر هم مثل بقیه لوازم منزل دچار مشکل می شود. قطعات فر به مرور زمان ممکن است شل شود یا کاملا کارایی خود را از دست بدهند و نیاز باشد تا آنها را تعویض کنید.

یکی از اصلی ترین دلایلی که بر حرارت فر تاثیر می گذارد و یا ممکن است اصلا فر حرارتی تولید نکند، خراب شدن ترموستات است. ترموستات خراب باید توسط یک متخصص تعویض شود.

قطعه دیگری که باعث می شود شعله فر به مدت طولانی روشن بماند، ترموکوپل است. زمانی که دمای فر به مقدار معینی میرسد و فضای آن گرم می شود، میزان شعله کم می شود تا دمای فر ثابت باشد. اگر ترموکوپل معیوب باشد بلافاصله سرد و خاموش می شود.

در بعضی مواقع کم بودن شعله فر گاز ممکن است به خاطر کم شدن جریان گاز باشد. قسمتی که شلنگ گاز به دستگاه شما وصل شده حتما بررسی کنید. اگر غذایی که در فر قرار می دهید زمان زیادی برای پختن لازم دارد و یا به طور کامل نمی پزد، نشان دهنده این است که گرمای فر به دمای مورد نیاز پخت نمی رسد و علت آن کم بودن شعله فر می باشد.

گاهی اوقات غذایی که در فر پخته اید به طور یکنواخت نمیپزد. برای پیدا کردن دلیل این که غذای شما یکنواخت نپخته باید شعله های فر گاز را بررسی کنید. وقتی فر را روشن کردید با بررسی چشمی و نگاه کردن به شعله ها از سرخ شدن کامل آنها مطمئن شوید و اگر دیدید با افزایش دمای فر میزان شعله ها زیادتر نشد باید شعله فر گازی را تعویض کنید.

لازم به ذکر است که درجه حرارت بالا و شعله زیاد در فرهای گازی اشتباه است. پخت آرام غذا با شعله ملایم باعث کیفیت بهتر آن می شود. شعله مناسب فر از خطر آتش سوزی نیز جلوگیری می کند. اکثر فرهایی که در ایران استفاده می شوند گازی هستند. رعایت نکات ایمنی و سپردن کار تعمیر فر اجاق گاز به یک تعمیر کار حرفه ای را فراموش نکنید.

 

پیچ تنظیم شعله اجاق گاز

داشتن شعله ای با حرارت ملایم برای پختن غذا در تمام اجاق گازها ضروری است. خیلی کم پیش می اید که شعله اجاق گاز ملایم و مطلوب نباشد. اگر شعله اجاق گازتان از حد معمولی کمتر و یا بیشتر است می توانید آن را تنظیم کنید. تنظیم نبودن شعله باعث نپختن یا سوختن غذاها می شود. در کنار هر شیر شعله یک پیچ کوچک به نام پیچ تنظیم کننده شعله گاز وجود دارد. این پیچ با آچار پیچ گوشتی دو سو تنظیم می شود.

اگر پیچ تنظیم کننده در جهت عقربه ساعت چرخانده شود قدرت شعله کم و اگر عکس جهت عقربه های ساعت چرخانده شود قدرت شعله زیاد می شود. با استفاده از این پیچ تنظیم کننده می توانید شعله اجاق گاز را در حد ملایم تنظیم کنید.

 

تنظیم شعله اجاق گاز رومیزی

وقتی دکمه کنترل مشعل بیشترین حد باشد، دوره مشعل آبی میسوزد و داخل مشعل به رنگ آبی متمایل به سبز به ارتفاع 20 میلی متر می باشد.
اگر شعله اجاق گاز رومیزی شما مشخصاتی را که در بالا ذکر کردیم نداشت، در این حالت باید اقدام به تنظیم شعله کنید.

برای تنظیم شعله اجاق گاز رومیزی، چرخاندن مهره تنظیم کننده گاز با آچار در جهت حرکت عقربه ساعت باعث افزایش جریان گاز می شود و عکس این عمل یعنی چرخاندن مهره تنظیم کننده در خلاف جهت عقربه های ساعت باعث کاهش جریان گاز می شود.

با شل کردن پیچ تنظیم کننده مخلوط هوا و تغییر اندازه سوراخ های محفظه مخلوط کن می توانید مقدار هوا را تغییر دهید. در این صورت هوای بیشتر یا کمتری وارد محفظه می شود. البته در اجاق گازهای رومیزی جدید مشکل تنطیم نبودن شعله گاز خیلی کم اتفاق میفتد. اما چنانچه این اتفاق افتاد گرفتگی یا گشاد شدن سوراخ نازل را بررسی کرده و درصورت نیاز تعویض کنید.

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

4 پاسخ

  1. با عرض سلام و احترام
    توضیحات بیشتر توصیه برای استفاده از تعمیرکاران مجموعه خودتان بود و هیچگونه راهکاری برای تعمیر و آموزش ندارد
    صرفا توضیحاتی همانند دفترچه نحوه استفاده از اجاق گاز را نوشته اید و حتی آموزش ابتدایی هم نداشت .با سپاس

  2. هرف این مطلب آشنایی مشتریان با مشکل کم بودن شعله گاز و دلایل آن هست. و موارد مختلفی که جزو دلایل کم بودن شعله گاز هستند را آورده ایم. غیر از این موارد، اگر گاز مشکلی دارد باید تعمیرکار برای تعمیر آن اقدام کند. هدف آموزش تعمیر اجاق گاز نبوده.
    ممنون

  3. سلام،عالی بود من با توجه به توضیحاتتون تونستم شعله ی گازمو درست کنم،ممنونم

  4. باسلام گازرومیزی من وقتی یکی یکی روشن میکنم شعله قبلیش کم جون میشه قبلا همزمان با هم همه شعله هاش جون داشت لطفا علتش را برام تو ایمیلم توضیح دهید متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>