ما را در شبکه های اجتماعی

یخ زدن کولر گازی

تعمیر یخ زدن کولر گازی | چرا کولر گازی یخ می زند؟

 

یخ زدن کولر گازی ، یکی از شایع ترین مشکلاتی که افراد در حین استفاده از کولر گازی با آن دست و پنجه نرم می کنند. یخ زدن یا همان برفک زدن کولر گازی یا برخی از قسمت های آن در فصل تابستان و حتی زمستان می باشد. از همین رو با توجه به سوالات بسیار زیادی از مشتریان که دلیل یخ زدن کولر گازی را میخواهند بدانند، در این مقاله در نظر داریم به بررسی و توضیح این موضوع بپردازیم.

البته به شما توصیه میکنیم که در این قبیل امور، کار تعمیر کولر گازی یا اسپیلت خودتان را به تعمیرکار ماهر کولر گازی بسپارید که برای این موضوع، میتوانید با بدادم برس تماس بگیرید.

هم اکنون برای دریافت خدمات سرویس و تعمیر کولر گازی با ما تماس بگیرید. 

چرا کولر گازی یخ می زند ؟

یخ زدن کولر گازی یکی از مشکلاتی است که مشتریان ما با آن مواجه می شوند. اما سوال  این است که چرا کولر گازی یخ می زند؟ چه دلایلی برای یخ زدن کولر گازی به ذهن تان می رسد یا می دانید ؟ برای پاسخ به این سوال که چرا کولر گازی یخ می زند، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

یخ زدن کولر گازی در دو حالت سرمایش و گرمایش یعنی حالت تابستانه و زمستانه اتفاق می افتد. یخ زدگی کولر گازی می تواند در قسمت های مختلف آن رخ دهد. در این مطلب علت یخ زدن کمپرسور کولر گازی، علت یخ زدن رادیات کولر گازی پنجره ای، دلیل یخ زدن لوله بزرگ کولر و یخ زدن لوله برگشت کولر گازی بررسی شده است.

دلایل یخ زدن قسمت های مختلف کولر گازی

وقتی کولر گازی در حالت زمستانه قرار داده شود سیکل کولر برعکس می شود. یعنی هوای سرد به بیرون و هوای گرم به داخل هدایت می شود. وقتی هوای سرد به بیرون دمیده شود پنل بیرونی یا کندانسور کولر با توجه به سردی و دمای پایین هوای بیرون یخ می زند. حال این سوال برای ما پیش می آید که دلیل یخ زدن کندانسور یا پنل بیرونی کولر گازی چیست؟

چند دلیل مهم وجود دارد که باعث یخ زدن پنل بیرونی و کندانسور کولرهای گازی می شود که در ادامه تمامی این دلایل را بررسی کرده و توضیحات مختصری در مورد آنها خواهیم داد.

  • خراب شدن برد فرمان یا سنسور بیرونی:  وقتی برد یا سنسور کولر گازی آسیب ببیند دیگر فرمانی برای شروع کار کندانسور صادر نمی شود. بنابراین با گرم نشدن، کندانسور در هوای سرد یخ می زند.
  • خراب شدن فن کندانسور: در مواقعی که فن کندانسور به دلیل خرابی یک قطعه‌ی راه انداز نتواند حرکت کند، باد گرمی تولید نخواهد شد و با نبود جریان هوای گرمی که فن ایجاد می کند کندانسور یخ می زند.
  • خراب شدن شیر برقی: شیر برقی وظیفه‌ی برعکس کردن سیکل کولر را برعهده دارد.در صورتی که در زمان مناسب این کار را انجام ندهد به احتمال زیاد کولر گازی یخ خواهد بست. خراب شدن شیر برقی شایع ترین مشکل است.
  • کمبود مبرد یا شارژ گاز: اگر به موقع شارژ گاز کولر گازی پر نشود و به اندازه لازم نباشد کندانسور در فصل زمستان یخ می زند. در اسرع وقت حتما کولر گازی خود را شارژ کنید.

علت یخ زدن کمپرسور کولر گازی در زمستان چیست؟

کمپرسور کولرهای گازی باید اتومات باشند. اگر ایرادی مانند خراب شدن سنسور کولر گازی و یا نیم سوز شدن کمپرسور بوجود آید فرمان برد الکتریکی در کولر به کمپرسور نرسیده و کولر یکسره کار می کند. یکسره کار کردن کولر هم باعث یخ زدگی پنل داخلی و قسمت های دیگر کولر گازی خواهد شد.

علت یخ زدن رادیات کولر گازی پنجره ای

قطعه فن بلوور داخلی یکی از قطعه های مهم کولر گازی پنجره ای است. این قطعه باعث کشیده شدن هوای گرم به داخل پنل شده و هوای گرم با برخورد به کویل های اپراتور سرد تبدیل به هوای سرد می شود.

هوای سرد تولید شده سپس به محیط برگشته و دمای محیط خنک می شود. اگر مشکلی برای فن بلوور بوجود آید دیگر نمی تواند هوا را روی کویل های داخلی کولر کاغذی خالی کند که این امر در نهایت باعث یخ زدن رادیات کولر گازی پنجره ای می شود.

دلایلی که می تواند باعث درست کار نکردن فن بلوور شود و باعث عدم تخلیه کامل هوا روی فین پنل شود به این شرح است:

1- کثیفی فیتلرهای کولر گازی

2- خراب شدن فن بلوور

3- سوختن موتور فن

4- سوختن راه انداز بلوور داخلی کولر گازی

دلیل یخ زدن لوله بزرگ کولر

عدم وجود گاز مبرد در کولر گازی اصلی ترین دلیل یخ زدن لوله‌ بزرگ کولر گازی است. در بعضی مواقع کولر گازی دچار نشتی می شود و با گذر زمان گاز کولر کاهش می یابد. همین امر موجب می شود که در سیکل تبدیل گولر گازی مشکل بوجود آید.

کم شدن گاز مبرد در کولر باعث می شود که لوله های کولر و بخش های دیگر هم یخ بزنند. برای اینکه چنین مشکلی پیش نیاید همواره مقدار گاز کولر باید چک شود. وجود گرفتگی در لوله های کولر یکی دیگر از دلایل عمده یخ زدگی لوله های کولر گازی می باشد.

به این نکته توجه داشته باشید که گرفتگی لوله مویی و شیر برقی نیز منجر به یخ زدن لوله بزرگ کولرهای گازی خواهد شد. اگر کمپرسور به صورت مداوم کار کند صدای عجیبی از کولر به گوش می رسد. این صدا ممکن است ناشی از خرابی سنسور یا کمپرسور باشد. و خرابی این اجزای کولر هم باعث یخ زدن لوله می گردد.

به یاد داشته باشید که فیلترهای کولر کاغذی را تمیز کنید. کثیفی فیلترها موجب اختلال در فن کولر خواهد شد. درست کار نکردن فن بر عملکرد دیگر اجزای کولر تاثیر منفی گذاشته و در نهایت باعث یخ زدن لوله بزرگ کولر گازی خواهد شد.

یخ زدن لوله برگشت کولر گازی

خریداران کولرهای گازی به اشتباه گمان می کنند مهم ترین دلیل یخ زدن لوله برگشت کولر گازی (لوله بزرگ) این است که گاز دستگاه کم است. اما درواقع علت برفک زدن لوله برگشت این است که یونیت داخلی همیشه بالاتر از یونیت خارجی نصب می شود.

زیرا مقدار کمی روغن درون کمپرسور وجود دارد. اگر یونیت خارجی پایین تر از یونیت داخلی نصب نشود روغن موجود در کمپرسور وارد پنل شده و لوله مویین و سیکل را مسدود می کند. همین امر دلیل اصلی یخ زدگی لوله برگشت کولر گازی است.

اگر کولر گازی یخ زد چه کنیم ؟

در این مطلب دلایل را بیان کردیم. اکنون به این موضوع می پردازیم که اگر کولر گازی یخ زد چکار کنیم؟ راه حل چیست ؟ در این قسمت به همین سوال پاسخ خواهیم داد.

کاری که به عنوان راه حل می توان انجام داد این است که آن را خاموش کنید. در توضیحاتی که تا اینجا ذکر کردیم با علل مختلف یخ زدگی کولر های گازی آشنا شدید. راه حل برطرف کردن یخ زدگی کولر گازی این است که در ابتدا نقص هایی را که عامل یخ زدن کولر شما هستند را اصلاح کنید.

هر چند روز یکبار شارژ گازی کولر را چک کنید. اگر کم بود آنرا افزایش دهید. شیر چهارطرفه کولر گازی خود را بررسی نمایید. درصورت مشاهده مشکل، شیر چهار طرفه را تعویض کنید. اگر بلافاصله بعد از روشن کردن کولر شما دچار یخ زدگی می شود نشت گاز را بررسی و اصلاح کنید.

همیشه کولر گازی خود را تمیز نگه دارید. کثیفی اجزای سازنده ی کولر هم می تواند عملکرد آنها را دچار اختلال کند و از دلایل یخ زدگی کولرهای گازی باشد. همه لوله های کولر را نگاه کنید که گرفتگی نداشته باشند.

در صورت خراب شدن فن کولر آنرا تعویض کنید. اگر با اعمال این راهکار ها باز هم کولر گازی شما یخ می زند آخرین و مطمئن ترین راه حل این است که با نمایندگی های مجاز تعمیر کولرهای گازی تماس بگیرید.

در صورتی که نتوانستید مشکل یخ زدگی کولر گای را بزطرف کنید، با ما تماس بگیرید تا یکی از بهترین تعمیرکاران کولر گازی را به محل شما اعزام کنیم. 

26705349             26705389

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>