ما را در شبکه های اجتماعی

تصویر چرا کولر گازی صدا می دهد

علت صدای کولر گازی چیست ؟ تعمیر صدای کولر گازی

 

صدای کولر گازی ، می تواند علل مختلفی داشته باشد. با توجه به اینکه رخ دادن این موضوع میتواند آزار دهنده باشد، بنابراین در این مقاله سعی می کنیم با مشخص کردن علل این مطلب، شما را در رفع این مسئله کمک کنیم.

البته توصیه ما به شما این است که اگر بعد از مطالعه این مقاله، باز هم مشکل تان مشخص نشد و نتوانستید آن را حل کنید، حتما برای اعزام تعمیرکار کولر گازی به محل زندگی تان، با بدادم برس تماس بگیرید.

هم اکنون برای دریافت خدمات سرویس و تعمیر کولر گازی با ما تماس بگیرید. 

چرا کولر گازی صدا می دهد؟

علت صدای کولر گازی چیست؟ با افزایش کاربری کولر گازی، مشکل صدا دادن کولر گازی و این سوال که چرا کولر گازی صدا می دهد، مشتریان ما را درگیر کرده است و بسیار پیش می آید که از صدا دادن کولر گازی خود شکایت دارند. شنیدن وجود صدای کولر گازی ممکن است شما را به فکر تعمیر کولر گازی بیاندازد.

صدای جیر جیر کولر گازی پنجره ای ، صدای موتور کولر گازی، صدای زیاد کولر گازی مواردی است که جزو مشکلات کولر گازی به حساب می آید. در این مقاله به صدا دادن کولر گازی و اینکه چرا کولر گازی صدا می دهد پرداخته ایم. اگر شما هم با صدای زیاد کولر گازی مواجه هستید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

در این مطلب علت صدای کولر گازی را از به دو دسته علت صدا دادن پنل داخلی کولر گازی و علت صدا دادن پنل خارجی کولر گازی تقسیم کرده ایم.

تصویر کولر گازی

علل صدا دادن پنل داخلی کولر گازی

دلایلی که ممکن است باعث بروز صدا در پنل داخلی کولر گازی شوند شامل موارد متعددی می شوند که در ادامه هر یک عنوان شده است.

 

عدم قرار گیری صحیح

پنل داخلی کولر گازی باید در محل مناسب و روی سینی دیواری قرار گیرد. در صورتی که به هر دلیل این قسمت از کولر گازی به درستی در قسمت خود و روی سینی دیواری که از قبل روی دیوار قرار گفته نصب نشود، ممکن است با شروع فعالیت کولر، صدا تولید نماید.

 

محکم نبودن اتصالات

در صورتی که اتصالات پنل داخلی به سینی و دیوار بخوبی انجام نگیرد و استحکام لازم را نداشته باشد، هر گونه حرکت پنل داخلی در صورتی که دستگاه شروع به فعالیت کند می تواند باعث تولید صدا نماید. پس باید از اتصالات پنل جلویی دستگاه به دیوار اطمینان کامل به عمل آید.

 

عدم اتصال درست قاب جلوی کولر

از جمله موارد و عواملی که ممکن است موجب تولید صدا در پنل داخلی کولر گازی داشته باشد عدم اتصال قاب جلوی کولر است. در صورتی که این قاب به درستی وصل نشود با برخورد باد به آن ممکن است حرکت کرده و صدای باد کولر گازی به گوش می رسد.

 

خرابی شفت بلور

شفت بلور ممکن است به هر دلیل مانند ضربه خوردن، کارکرد زیاد، جنس نامرغوب و … تاب بردارد که در نتیجه آن بلور به خوبی نمی چرخد و در جایی که باید بچرخد منحرف می شود و ممکن است ب سایر قسمت های داخل پنل داخلی کولر گازی برخورد کند که در نتیجه آن تولید صدا از این قسمت دستگاه تولید می شود.

 

کثیف شدن بلور

کشیدن هوا توسط موتور کولر گازی انجام می شود و در صورتی که بلور کثیف باشد چرخش موتور و درنتیجه مکش هوا به درستی انجام نمی گیرد و ممکن است صدایی شبیه زوزه به گوش برسد که در صورت عدم رسیدگی و رفع آن ممکن است موجب سوختن بلور شود.

 

خرابی بوشن بلور

بوشن بلور محور حرکت بلور است و در صورتی که به هر دلیل مانند جنس نامرغوب و یا فرسودگی محل بوشن بزرگ تر از قبل شود، بلور به درستی در بوشن درگیر نمی شود و حرکت نمی کند. در نتیجه این کار ممکن است صداهایی مانند ضربه زدن به گوش برسد.

 

خرابی موتور بلور

ممکن است مشکل از موتور بلور باشد. در این حالت پس زدن کلید روشن شدن کولر، کولر روشن نمی شود و بوی سوختگی از آن به مشام می رسد. همچنین ممکن است صدای کمی از داخل کولر به گوش برسد. دقت داشته باشید که کولر کار نمی کند و این صدای کم از داخل پنل داخلی کولر به گوش می رسد. در این حالت موتور بلور پنل داخلی کولر گازی سوخته و یا نیم سوز شده و باید تعویض شود.

 

تصویر تراز بودن کولر گازی

علل صدای پنل خارجی کولر گازی

دلایلی که ممکن است باعث بروز صدا در پنل خارجی کولر گازی شوند در ادامه عنوان شده اند.

 

تراز نبودن پنل خارجی

اولین علتی که می توان به عنوان علت صدای پنل خارجی کولر گازی در نظر گرفت، تراز نبودن پنل خارجی کولر گازی است. همین عامل یکی از عواملی است که منجر به ایجاد صدای جیر جیر کولر گازی می شود. در اینجا باید توجه داشت که برای رفع مشکل به سریع ترین شکل بهتر است تا عوال ایجاد مشکل اولویت بندی شده و راحت ترین اقدامات در اولویت باشند.

 

ورود جسم خارجی به کندانسور

در صورتی که کندانسور یا پنل خارجی کولر گازی به صورت عادی در حال فعالیت باشد ولی به یکباره تغییری در صدای آن رخ دهد، به احتمال زیاد ممکن است به خاطر ورود جسم خارجی به داخل کندانسور یا پنل کولر گازی باشد. این اتفاق بسیار عادی بوده و به دفعات زیاد رخ می دهد. از جمله عواملی که می توانند جسم خارجی را به داخل پنل خارجی منتقل کنند وزش باد می باشد.

در صورتی که جسم خارجی وارد کندانسور یا پنل خارجی کولر گازی شود، ممکن است باعث بروز مشکلات و صدمات بسیار بیشتری به این قسمت از دستگاه شود. پس باید هر چه زودتر و پیش از روشن کردن دوباره دستگاه اقدام به بیرون آوردن جسم شود.

 

شل بودن اتصال کندانسور

در هنگام نصب کندانسور یا پنل خارجی کولر گازی باید دقت شود که محل های اتصال بدنه پنل به قسمت خارجی ساختمان بسیار دقیق و محکم باشد و هر چند وقت یکبار نیز می بایست این اتصال ها چک شوند تا از استحکام آن ها اطمینان حاصل شود. چرا که در غیر این صورت و با گذشت زمان ممکن است این اتصال ها شل شده و با فعالیت کولر گازی، پنل خارجی آن حرکت کرده و باعث تولید صدا خواهد شد.

 

مشکل در بدنه پنل خارجی

وجود هر گونه عارضه و مشکل در بدنه پنل خارجی کولر گازی می تواند در ادامه باعث بروز صدا در آن باشد. خوردن ضربه، همچنین وجود ترک و یا شکستگی از مهمترین این موارد می باشند.

 

عدم روغن کاری فن کولر گازی

یکی از عواملی که بیشترین تاثیر را روی صدای پنل خارجی کولر گازی می گذارد عدم روغن کاری آن است. توجه داشته باشید که برخی از قسمت های پنل خارجی  پس از مدت زمانی بخصوص باید روغن کاری شوند.

 

نشت روغن از پنل خارجی

در قسمت قبل عدم روغن کاری به عنوان یکی از دلایل بروز صدا در پنل خارجی عنوان شده است. نشت روغن که بواسطه روغن زدن بیش از حد می باشد نیز یکی از دلایل صدا و جیر جیر کردن کولر گازی محسوب می شود.

 

خرابی فن پنل

پنل خارجی شامل یک فن است که این فن از چندین پره تشکیل شده است. در صورتی هر یک از پره ها از سلامت فیزیکی برخوردار نباشد مانند لب پر شدن یا تاب برداشتن ممکن است باعث ایجاد صدا در دستگاه شود.

 

داغ شدن کمپرسور

همان طور که می دانید کمپرسور یا پنل خارجی کولر گازی در حین فعالیت این دستگاه گرم می شود اما باید مراقب بود که این افزایش دما نباید بسیار زیاد باشد. در هیچ شرایطی نباید کولر گازی به صورت مداوم روشن باشد. روشن بودن مداوم کولر گازی باعث داغ شدن کمپرسور پنل خارجی و ایجاد صدای جیر جیر در کولر گازی شده و حتی ممکن است موتور پنل خارجی را هم دچار اشکالات جدی کند.

 

تمام شدن عمر مفید دستگاه

هر دستگاه اعم از مکانیکی و الکتریکی دارای عمر مفید است. در صورتی که عمر مفید پنل خارجی تمام شده باشد ممکن است صدای بیشتری نسبت به قبل داشته باشد. در چنین حالتی جای نگرانی نیست و نیازی به تعویض آن هم نیست. در صورتی که سویس این دستگاه در زمان خود انجام شود و این صدا آزاردهنده نباشد این قسمت از دستگاه همچنان می تواند به فعالیت خود ادامه دهد.

 

اشکال در موتور پنل

موتور پنل خارجی کولر گازی مهمترین بخش پنل خارجی کولر گازی است و در صورتی که عامل صدا هیچ کدام از موارد گفته شده نباشد باید به سراغ این قسمت برویم و آن را بررسی کنیم.

در این مقاله سعی شد به تمام مواردی که ممکن است باعث بروز صدا در پنل داخلی کولر گازی و همچنین پنل داخلی کولر گازی به صورت جداگانه بپردازیم.

با توجه به مواردی که گفته شد شاید توجه به این نکته بد نباشد که همان طور که ملاحظه می شود تنها رفع صدای کولر گازی شامل موارد زیادی است. در نتیجه شخصی که بخواهد این مشکل را به خوبی رفع نماید می بایست اطلاعات و تجربه کافی در این زمینه داشته باشد.

تاسیسات بدادم برس با در اختیار داشتن بهترین و مجرب ترین سرویس کاران و تعمیر کاران، پیوسته در تلاش است تا تمامی نیاز های شما را در ارتباط با نصب، تعمیر و سرویس تاسیسات سرمایشی و گرمایشی به بهترین شکل رفع نماید.

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :