ما را در شبکه های اجتماعی

طراحی مطب کودکان

طراحی مطب کودکان و ویژگی‌های بازسازی آن

طراحی مطب کودکان چه اصولی دارد؟ ویژگی‌های مطب کودکان چیست؟ آیا روانشناسی کودکان نقشی در طراحی مطب کودکان دارد یا خیر؟ بر خلاف تصور برخی از افراد، طراحی مطب کودکان به دلیل حساس بودن اطفال و ترس آنان از محیط‌های پزشکی از اهمیت زیادی برخوردار است و باید به آن توجه شود. معمولا کودکان دوست ندارند وقت خود را در محیط‌های پزشکی بگذرانند و اغلب آنان به پزشکان اعتماد نداشته و از آنان فراری‌اند. در نتیجه اگر هنگام طراحی یا بازسازی مطب و کلینیک خود حساسیت و خلاقیت لازم را به خرج دهید، می‌توانید کودکان را به گونه ای تحت تاثیر قرار دهید تا هم به شما اعتماد کنند و حس امنیت و آرامش را به آنان القا کنید.

ویژگی‌های ظاهری مطب کودکان

در طراحی مطب کودکان باید این نکته را در نظر داشته باشید که هر بخش از مطب به نوعی تاثیر روانی مثبت روی کودک بگذارد. به همین منظور استفاده از عکس‌ها، تابلوها و نقاشی‌ها روی دیوار یکی از این راه‌هاست. مانند:

  • عکس‌ها و تابلوهای طبیعت، ستارگان، سفینه فضایی
  • نقاشی‌های حیوانات در ارتفاع قد کودکان روی دیوار
  • تصاویر ابر قهرمانان

به طور کلی می‌توانید از المان‌هایی استفاده کنید که باعث فعال شدن خیال پردازی کودک شود. از دیگر مواردی که استفاده از آن در روحیه افراد تاثیرگذار است و باعث خوب شدن حال آنان می‌شود، به کاربردن پنجره و استفاده از نور طبیعی است. اما در طراحی مطب کودکان باید این نکته را رعایت کنید که اگر پنجره‌ی به کار برده شده بازشو می‌باشد، حداقل ارتفاع ۱ متر و ۲۰ سانتی‌متر حتما رعایت شده و از حفاظ استفاده شود.

استفاده از تلویزیون نیز در اتاق پذیرش یا حتی اتاق معاینه نیز می‌تواند بسیار کاربردی باشد. زیرا اغلب کودکان با دیدن برنامه تلویزیونی مورد علاقه‌شان آرام شده و حواسشان پرت می‌شود.

تعبیه آکواریوم در قسمتی از مطب نقش مهمی در کاهش و از بین بردن استرس کودکان دارد. تحقیقات نشان می‌دهد استفاده از آب یا درست کردن فضایی شبیه به دریا می‌تواند کودکان را آرام کند. پس توصیه می‌شود در قسمتی از مطب خود آکواریومی قرار دهید و آن را با سنگ‌های رنگی، ماهی‌های رنگی و گیاهان آبزی پر کرده و کودکان را سرشار از آرامش کنید.

بازسازی مطب کودکان

نورپردازی مناسب در طراحی مطب کودکان

نورپردازی مناسب نیز در طراحی مطب کودکان اهمیت زیادی دارد و باید به گونه‌ای باشد که هم پزشک و کارکنان کار خود را به درستی انجام دهند و هم کودکان احساس خوبی داشته باشد.

به طور کلی باید بدانید که اگر نورپردازی به درستی صورت نگیرد و ضعیف باشد، تاثیرات منفی روی کودکان می‌گذارد. برای مثال عده‌ای ممکن است به دلیل ارزان‌تر بودن روشنایی فلورسنت نسبت به سایر روشنایی‌ها از آن در نورپردازی مطب خود استفاده کنند. اما تحقیقات حاکی از آن است که این نوع روشنایی ارتباط مستقیمی با مسائل و مشکلات کودکان دارد.

در مقابل اگر نورپردازی با شدت زیاد انجام شده و موجب شود که فضا پرنور و بسیار روشن به نظر برسد، باعث ایجاد استرس و اضطراب در کودکان می‌شود.

 

همچنین بدانید:

بازسازی مطب دندانپزشکی

 

طراحی فضای اتاق پزشک مهم‌ترین بخش مطب کودکان

اتاق پزشک به عنوان پر استرس‌ترین مکان برای کودکان عموما فضای سردی دارد. پس باید برای از بین بردن این جو از رنگ‌های گرم مانند قرمز، نارنجی، زرد، آبی و سبز استفاده کنید تا هم استرس از کودک دور شود و هم آرامش را در او ایجاد کنید.

از دیگر اقداماتی که برای جلب اعتماد کودکان در اتاق معاینه می‌توانید انجام دهید، استفاده از صندلی و مبلمان مخصوص است. برای مثال از مبلمانی استفاده کنید که به شکل یک شخصیت کارتونی طراحی شده یا روی آن نقاشی شده است.

بهتر است هنگام طراحی مطب کودکان، در اتاق پزشک قفسه‌ای به عنوان قفسه جایزه طراحی شود. زیرا کودکان با دیدن جوایز انگیزه‌ای برای حضور مجدد می‌گیرند و باعث ایجاد حس خوب در آنان و اعتماد به پزشک می‌شود.

 

طراحی اتاق انتظار مطب کودکان و استفاده  از عناصر دکوراتیو مناسب با آن‌ها

همان‌طور که می دانید اتاق انتظار یا پذیرش اولین مکانی است که کودک وارد آن می‌شود. پس مهم است که چگونه طراحی شود تا همان ابتدا بتواند کودک را مجذوب کند. در واقع فضای اتاق انتظار باید کاملا دوستانه طراحی شود. بدین منظور برای ایجاد چنین فضایی هنگام طراحی مطب کودکان، می‌توانید مکانی را برای بازی کودکان در نظر بگیرید. محلی که کودکان در آن بتوانند با وسایل بازی سرگرم شوند، نقاشی بکشند، کتاب بخوانند و کارهایی از این قبیل.

همچنین جهت جلب اعتماد آنان هنگام طراحی مطب کودکان، باید از عناصری استفاده کنید که برای آنان آشنا باشد. برای مثال می‌توان از المان‌های کارتونی روی دیوارها استفاده کرد.

 

اهمیت رنگ آمیزی در طراحی مطب کودکان

اهمیت رنگ و تاثیر آن بر روحیه کودکان، از نکات مهمی است که باید در زمان طراحی مطب کودکان به آن توجه شود. در طراحی مطب بزرگسالان اصولا از رنگ‌های خنثی و ملایم و روشن مانند سفید، بژ، طوسی، آبی روشن و… استفاده می‌شود. در حالی که در رنگ آمیزی مطب کودکان باید از رنگ‌های پر انرژی و فانتزی مانند زرد، قرمز، صورتی و بنفش استفاده کنید. البته باید در نظر داشت که از رنگ‌هایی مانند قرمز و نارنجی زیاد استفاده نکنید. بلکه فقط از این رنگ‌ها برای قسمت‌هایی از مطب به جهت سرگرمی کودک استفاده نمایید.

اگر روانشناسی رنگ‌ها را در نظر بگیرید، استفاده از رنگ‌های آبی و سبز علاوه بر اینکه باعث ایجاد آرامش در کودکان می‌شود سبب القای احساس شادی و جذابیت در آنان نیز می‌شود.

 

به کارگیری عایق‌های صوتی مناسب هنگام بازسازی و طراحی مطب کودکان

بیشتر کودکان هنگام معاینه توسط پزشک، بی‌قرار بوده و گریه می‌کنند و در تلاشند تا از آن شرایط نجات پیدا کنند. شنیدن این سر و صداها باعث ایجاد ترس و اضطراب در کودکانی می‌شود که در اتاق پذیرش در انتظار پزشک نشسته‌اند. در نتیجه باید هنگام طراحی مطب کودکان با به کار بردن عایق‌های سوتی مناسب، شرایطی را به وجود آورید تا صدای کودکان در اتاق معاینه به گوش کودکان در اتاق انتظار نرسیده و سبب هراس آنان نشود.

ویژگی‌های کفپوش مطب کودکان

اغلب کودکان عادت دارند روی زمین نشسته و بازی کنند. پس همان‌طور که در زمان طراحی مطب کودکان، فضایی را برای بازی و سرگرمی آنان در نظر می گیرید، باید به نوع کفپوش آن هم توجه کنید. به طور کلی ویژگی‌های کفپوش برای مطب کودکان به شرح زیر است:

  • کفپوش مناسب برای مطب کودکان باید به گونه‌ای باشد که به راحتی تمیز شود و در برابر مواد شوینده و حلال‌ها مقاوم باشد تا از بین نرود.
  • خاصیت آنتی باکتریال داشته باشد.
  • رنگ‌های شاد و زیبا و طرح های کارتونی داشته باشد.
  • ضربه پذیر باشد تا در صورت افتادن کودکان نوپا آسیب نبینند.

به طور کلی کفپوش‌هایی مانند کفپوش اسمارت، کفپوش اپتیما و کفپوش پریموپرمیوم دارای این ویژگی‌ها بوده و می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. علاوه بر این کفپوش‌ها، کفپوش‌هایی مانند اکسکلوسیو علاوه بر این ویژگی‌ها برای مکان‌های پرتردد و مخصوص کودکان طراحی شده‌اند.

نکات مهم طراحی مطب کودکان

مبلمان مناسب برای مطب کودکان

هنگام انتخاب مبلمان مطب خود باید به این مسئله توجه کنید که مراجعین شما کودکان و بعضا نوجوانانی از سنین ۵ تا ۱۵ ساله به همراه والدینشان هستند. در نتیجه باید مبلمان طوری انتخاب شود که مناسب کودکان و والدینشان بوده و با نشستن بر روی آن‌ها احساس راحتی و آرامش کنند.

انتخاب مبلمان فومی با پوشش وینیل، بهترین گزینه برای مطب‌‌هایی است که کودکان در آن‌ها رفت و آمد می‌کنند.

 

قرار دادن کتاب های داستان، کمیک، مجسمه ها

به طورکلی، هرچیزی که باعث تفکر عمیق کودکان در لحظات استرس زا شود، تجربه بهتری را به کودکان و نیز والدین آنها میدهد.در این میان، نمیتوان تاثیر کتاب های داستان،فکاهی،قصه های مصور و هر چیز در این زمینه را انکار کرد. وجود تصاویر و مجسمه های ابر قهرمانی در مطب کودکان، باعث هم زاد پنداری آنها می شود و آنان را در لحظات استرس زا، در کالبد قهرمانان فرو می برد. طبق گفته آرتور شوارتز در کتاب جادوی فکر بزرگ، ترس نوعی عفونت روانیست که با تفکر ریشه یابانه متوقف می شود.یکی از مهم ترین اهداف دکوراسون، نه تنها در باز سازی مطب بلکه در کل، ایجاد تاثیر مثبت روانی و لذت است و گروه متخصصین ما شما را  به بهترین نحو در این مهم هدایت می کنند.

 

طراحی فضایی جهت راحتی والدین

توجه به نیاز‌های والدین نیز بخش مهمی است که باید به آن توجه شود. ممکن است والدینی که برای درمان کودک خود به مطب شما مراجعه می‌کنند، فرزند شیرخواره داشته باشند. در نتیجه زمان طراحی مطب کودکان باید بخشی را برای شیردهی مادران به فرزندانشان در نظر بگیرید. به صورتی که هم مبلمان و فضای راحتی داشته باشد و هم از بیرون دید نداشته باشد. مورد دیگری که حائز اهمیت است تعویض کودکان می‌باشد. امکان دارد مراجع شما کودکی باشد که در مدت زمان انتظار برای معاینه پزشک، نیاز به تعویض پوشک داشته باشد. پس باید بخشی را در سرویس بهداشتی برای تعویض پوشک طراحی کنید.

علاوه بر این موارد خوب است نکته‌ای دیگر را نیز در نظر بگیرید. ممکن است فرزند گرسنه باشد و مادر برای آماده کردن غذا یا شیر او به آب جوش نیاز داشته باشد. در نظر گرفتن فضایی برای دسترسی به آب جوش و آماده کردن غذای کودک نیز از ضروری‌ترین بخش‌ها در طراحی مطب کودکان به شمار می‌رود.

کارهایی که والدین باید قبل از ورود به مطب انجام دهند

  • والدین باید از توضیحات زیاد راجع به مطب پزشک و نحوه کار او اجتناب کنند و در صورت پرسش کودک راجع به مطب همه چیز را ساده و جذاب به او بگویند.
  • بهتر است در روزهای قبل از مراجعه به مطب، با فرزند خود معاینه بازی کنید. این کار باعث ایجاد پیش‌زمینه در کودک شما می‌شود.
  • به کودک خود برای گریه نکردن یا ساکت ماندن وعده و وعید ندهید. زیرا این جملات و اینگونه رفتار از سوی والدین سبب ایجاد و افزایش استرس و اضطراب در کودکان می‌شود.

به طور کلی لازم است در طراحی و بازسازی ساختمان مطب خود علاوه بر رعایت اصول طراحی مطب کودکان و دکوراسیون آن و نیازهای فیزیکی کودکان، به نیازهای روانی آنان نیز توجه شود. این کار موجب آن می‌شود که کودکان در طول درمان اذیت نشده و احساس ناراحتی نکنند. همچنین باید تسهیل و تسریع در روند درمان خواهد شد.

بازسازی مطب کودکان در بدادم برس

اگر شما هم قصد بازسازی ساخمان یا مطب خود را دارید تنها کافی است با تیم بدادم برس تماس بگیرید. بدادم برس با برخورداری از تیمی مجرب و کاربلد سالهاست که در زمینه طراحی و بازسازی انواع ساختمان، داروخانه، مطب و کلینیک تجربه دارد. بازدید و برآورد هزینه کاملا رایگان است. همین الان با کارشناسان بدادم برس تماس گرفته و سفارش بازدید خود را ثبت کنید.

تماس با بدادم برس

اینستاگرام بدادم برس

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>