ما را در شبکه های اجتماعی

نصب کولر آبی

نصب کولر آبی

نصب کولر آبی و راه اندازی کولر با ایاب و ذهاب رایگان و اجرت مناسب در سراسر تهران. با ما تماس بگیرید.

26705349    و      26705389 

خدمات نصب کولر آبی در بدادم برس

نصب کولر آبی برخلاف تصور بسیاری از مردم امری بسیار تخصصی است که نیاز به خبرگی و تجربه دارد. بدادم برس یک شرکت تعمیر و نگهداری تاسیسات است که خدمت نصب کولر آبی یکی از خدمات آن در حوزه تاسیسات سرمایشی است. کلیه امور نصب کولر آبی، راه اندازی کولر، سرویس و تعمیر آن را برایتان انجام می دهیم. مواردی که باید مورد توجه قرار گیرد را در این مقاله آورده ایم. شما در این مقاله با موضوعات زیر آشنا خواهید شد :

 • نصب کولر آبی چگونه انجام می شود ؟
 • انواع ظرفیت هوادهی کولر آبی
 • انتخاب یک کولر آبی مناسب با محیط مورد نظر
 • استانداردهای نطب کولر آبی
 • نصب کولر آبی پشت پنجره ، در بالکن و روی پشت بام

 

در زمینه نصب کولر باید موارد زیر را در نظر بگیرید.

 • استانداردهای نصب کولر
 • محل نصب
 • روش نصب
 • برق کشی
 • راه اندازی

 

 

برای نصب کولرها به پایه ای هم سایز کولر مورد نظرمان احتیاج داریم که در زیر کولر قرار بگیرد. ارتفاع آن باید به گونه ای باشد که دهانه ی خروجی باد کولر در راستای کانال قرار بگیرد. دلیل استفاده از پایه این است که کولر روی زمین قرار نگیرد و باعث زنگ زدگی و خرابی کف کولر نشود.

کولر از یک شاستی فلزی و سه دریچه قابل جدا شدن تشکیل شده است. کارایی این دریچه ها مکش هوا به داخل کولر است. به این صورت که هوا از داخل دریچه ها جریان پیدا می‌کند و به پوشال ها برخورد می کند. آبی که بر روی پوشال‌ها جریان دارد گرمای هوا را جذب کرده و تبدیل به بخار می‌شود . هوای خنک شده توسط فنی که داخل کولر است از طریق کانال به منزل شما انتقال داده می شود.

 

روش نصب کولر آبی

روش نصب کولر در تمام مکانها یکسان می باشد و از یک شیوه تبعیت می کند. برای نصب صحیح کولر آبی باید کارهای زیر را انجام دهیم:

 • یک چهار پایه تهیه کنیم بطوری که اولا، کف کولر راحت داخل آن قرار بگیرد و بدنه کولر داخل محکم باشد و لق نزند و دوما، ارتفاع آن به اندازه ای باشد که مرکز دهانه کولر با مرکز ورودی کانال یا دریچه ورودی منزل در یک راستا باشد.
 • در این مرحله پس از قرار گرفتن کولر داخل چهارپایه از یک تراز برای بررسی شیب کولر استفاده می کنیم و روش کار بدین صورت است که نباید هیچ گونه شیبی در کف کولر مشاهده شود در صورت وجود شیب باید زیر چهارپایه رو تراز کنیم بنحوی که شیب کاملا از بین برود.
 • پس از انجام مراحل بالا برق کولر را مطابق با نقشه موجود در کولر به سیم ورودی ساختمان متصل می کنیم.

توصیه می شود که موارد مربوط به برق کولر حتما توسط یک فرد متخصص انجام شود.

 • شلنگ آب را از خروجی شیر به پشت شناور متصل می کنیم و از عدم نشتی آن اطمینان حاصل می نماییم.
 • فلکه آب را باز کرده و فرایند آبگیری را انجام میدهیم. در این مرحله باید اطمینان حاصل کنیم که سطح آب از سطح لوله اطمینان بالاتر نرود.
 • یاتاق های مربوط به حلزونی یا پروانه کولر را روغن کاری می نماییم به طوریکه روغن اضافی آن سر ریز شود.
 • کلید کولر را در داخل ساختمان مطابق با نقشه برق کولر که در داخل بدنه کولر نصب شده است، به سیم برق شهری متصل می نماییم.
 • پمپ آب کولر را روشن کرده و اجازه می دهیم آب سطح پوشال ها را بطور کامل آغشته نماید.
 • دور کند کولر را فعال کرده و عملیات هوادهی را انجام می دهیم.
 • دور تند کولر را فعال کرده و عملیات هوادهی را بطور کامل انجام می دهیم. و پس از چند دقیقه کولر را به حالت دور کند برمی گردانیم.
 • پس از چند روز از کارکردن کولر عمل روغن کاری را مجدد انجام می دهیم.

حال کولر شما آمادگی کار با راندمان بسیار خوب را برای یک دوره ی گرم تابستان را بخوبی دارد و می توانید در زیر باد خنک و مطبوع آن لذت کافی را برده و تابستان خوبی را سپری نمایید.

 

 

برای نصب کولرها به پایه ای هم سایز کولر مورد نظرمان احتیاج داریم که در زیر کولر قرار بگیرد. ارتفاع آن باید به گونه ای باشد که دهانه ی خروجی باد کولر در راستای کانال قرار بگیرد. دلیل استفاده از پایه این است که کولر روی زمین قرار نگیرد و باعث زنگ زدگی و خرابی کف کولر نشود.

کولر از یک شاستی فلزی و سه دریچه قابل جدا شدن تشکیل شده است. کارایی این دریچه ها مکش هوا به داخل کولر است. به این صورت که هوا از داخل دریچه ها جریان پیدا می‌کند و به پوشال ها برخورد می کند. آبی که بر روی پوشال‌ها جریان دارد گرمای هوا را جذب کرده و تبدیل به بخار می‌شود . هوای خنک شده توسط فنی که داخل کولر است از طریق کانال به منزل شما انتقال داده می شود.

 

انواع ظرفیت هوادهی کولر آبی

کولرهای آبی بر اساس ظرفیت هوادهی تقسیم می شوند. شرکت های تولید کننده استانداردهایی را جهت تولید این نوع دستگاه قرار داده اند. کولرها بر اساس استاندارد ظرفیت هوادهی انتخاب می شوند. در کشور ما کولرها با ظرفیت های تولید شده قابل انتخاب هستند. کولرهای آبی با ظرفیت های 3000، 3500 ، 4000، 4500 ، 5000، 5500 ، 6000، 6500 ، 7000 ، 12000 و… موجود می‌باشند. این ارقام بر اساس ظرفیت هوادهی و CFM کولر محاسبه شده است.

 

چگونه کولر آبی مناسب را انتخاب کنیم ؟

قبل از نصب کولر آبی لازم است یک کولر آبی مناسب با فضایی که در نظر دارید، انتخاب کنید. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چه کولری برای منزل یا محل کارتان مناسب است؟

 

 

فرمولی جهت محاسبه ی مقدار هوادهی یک کولر آبی وجود دارد. به عنوان مثال خانه ای را تجسم کنید دارای دو اتاق خواب و یک پذیرایی است. در این فرمول بر اساس طبقات ساختمان استانداردهایی در نظر گرفته شده که می توانیم بر این اساس مقدار تقریبی لازم را محاسبه کنیم و با توجه به مقدار هوادهی، از میان کولرهای موجود در بازار، دستگاه مورد نظر را انتخاب کنیم.

در طبقات اول و به سمت منفی یا زیر زمین برای هر مترمربع از فضا در اتاق خواب ها تقریبا 12CFM هوادهی لازم می باشد و برای پذیرایی ظرفیت هوایی 10CFM را در نظر می گیریم.

در طبقات بالایی که تابش نور خورشید بیشتر است، مقدار ظرفیت بالاتر می رود. به این جهت در اتاق خواب ها مقدار  17CFM در مترمربع را در نظر می گیریم و برای پذیرایی  14CFM. این مقدار برای بالاترین طبقه یعنی آخرین طبقه ساختمان در نظر گرفته می شود. در طبقات میانی ظرفیت دیگری در نظر می گیریم.

در طبقات میانی در اتاق خواب ها مقدار 14CFM و در پذیرای ظرفیت 10CFM  را در نظر می گیریم. حال با توجه به ظرفیت های گفته شده در طبقات بابت هر مترمربع توسط فرمول توضیح داده شده در زیر کولر خود را انتخاب می‌کنیم.

ابتدا ما طبق فرمول حجم ( طول * عرض * ارتفاع)  حجم اتاق خواب ها و پذیرایی را بدست می آوریم. حال با توجه به شکل زیر محاسبه را انجام می‌دهیم. در اینجا طبقه آخر را مد نظر قرار می دهیم و محاسبه را طبق فرمول (حجم محاسبه شده * مقدار سی اف ام اتاق خواب یا پذیرایی با توجه به ارقام گفته شده در طبقات) محاسبه می‌کنیم.

تعمیر کولر آبی

در شکل بالا ابتدا حجم اتاق خواب‌ها را بدست می آوریم

225=5×5×3×2

در مرحله بعد حجم پذیرایی را بدست می آوریم

150=5×10×3

دراین قسمت طبق فرمول ذکر شده مقدار هوادهی در اتاق خواب و پذیرایی را محاسبه می‌کنیم

3825=225×17 : اتاق خواب

2100=150×14:  پذیرایی

حال با جمع دو مقدار بدست آمده مقدار سی اف ام مورد نیاز ما بدست می آید

5925=3825+2100

عددی که به دست می آید عدد مورد نیاز ما است در انتخاب ظرفیت کولر. در اینجا عدد بدست آمده 5925 می‌باشد که با توجه به ظرقیت کولرهای موجود در بازار ظرفیت نزدیک به عدد بدست آمده 6000 می‌باشد. یعنی کولر 5000 مورد نیاز ما است. با اتمام این قسمت ما یاد گرفتیم تا کولر مورد نیاز در خانه خود را انتخاب کنیم .

 

بررسی استانداردهای نصب کولر آبی

این استانداردها موضوعات مهمی هستند که با رعایت کردن این اصول بالاترین راندمان را می توانیم از کولر آبی انتظار داشته باشیم و هوایی مطبوع را در فضای منزلمان دریافت کنیم. برخی از این استانداردها عبارتند از :

 

1- قابلیت هواگیری

بدین ترتیب که کولر آبی باید بتواند در هنگام کارکردن موتور از هر سه دریچه ی خود براحتی هوای محیط را گرفته و از طریق کانال کولر وارد فضای منزل نماید. چنانچه یک یا چند دریچه ی هواگیری با دیوار یا موانع دیگر مسدود و محدود شود امکان هواگیری بشدت کاهش می یابد و عملکرد کولر آبی مختل خواهد شد.

 

2- قابلیت سرویس و تعمیرات دوره ای کولر

کولر آبی نیاز به سرویس و نگهداری دوره ای دارد فلذا محل نصب باید بگونه ای باشد که امکان این سرویس کولر بخوبی توسط سرویسکار فراهم شود و سرویسکار بتواند نسبت به سرویس و یا تعمیر کولر اقدام نماید.

 

از سرویس کولر آبی چه می دانید ؟  مقاله سرویس کولر آبی ما را مطالعه کنید. خدمات سرویس کولر آبی را به ماب بسپارید.

 

3- برق و آب کولر

یکی دیگر از استانداردهایی که برای نصب کولر باید رعایت کرد نزدیکی به برق و شیرآب برای کولر آبی می باشد.چرا که فاصله زیاد باعث عدم اطمینان از عملکرد در بخش برق و آب می شود. شلنگ کشی زیاد باعث می شود که احتمال نشتی آب بالا برود و آب کافی به کولر نرسد در نتیجه عملکرد صحیح آن مختل شود.

سیم کشی طولانی باعث می شود مقاومت شدت جریان بالا رفته و احتمال قطع برق و یا اتصالی شدت بگیرد.

 

4- محل نصب کولر آبی

کولر آبی را می توان بسته به موقعیت واحد مسکونی در جاهای مختلفی نصب کرد. که در این بخش به تفصیل در خصوص محل نصب و معایب و مزایای نصب کولر آبی در فضاهای مختلف خواهیم پرداخت.

پس از نصب کولر ابی لازم است مواردی جهت سرویس کولر آبی را بدانید. سرویس کولر آبی باعث افزایش طول عخمر آن می شود.

 

 

نصب کولر آبی و تعمیر و سرویس

نصب کولر آبی پشت پنجره

برخی از افراد بدلیل کمبود فضا کولر آبی خود را به اجبار در پشت پنجره نصب می کنند که بهیچ عنوان توصیه نمی شود و بهتر است در این مواقع نصب کولرهای گازی را در اولویت قراردهیم.

امکان نصب کولر آبی پشت پنجره وجود دارد و این موضوع هم دارای معایب و مزایای زیر می باشد

 

مزایای نصب کولر آبی پشت پنجره

 • راندمان خوب هواهدهی بدلیل فاصله کم تا آپارتمان یا منزل

 

معایب نصب کولر آبی پشت پنجره

 • وجود سروصدای زیاد کولر بدلیل فاصله کم تا آپارتمان
 • عدم دسترسی به اطراف کولر بدلیل فضای محدود بالکن
 • نصب بسیار سخت بدلیل عدم دسترسی
 • نمای ساختمان زیبایی خود را از دست می دهد.
 • عدم دسترسی کافی برای سرویس و نگهداری

 

نصب کولر آبی پشت پنجره

نصب کولر آبی در بالکن

برخی کولر خود را در بالکن نصب می کنند که بطور کلی مشکلی بوجود نمی آید و در عملکرد و راندمان کولر تاثیر منفی نخواهد داشت، بشرطی که موارد زیر را رعایت نمایند.

اولا، هر سه دریچه کولر باید قابلیت هواگیری مناسب را داشته باشند و حداقل یک متر فاصله از دیوار و یا موانع برای جذب هوای محیط باشد.

دوما، قابلیت دسترسی کافی برای انجام سرویس کولر توسط سرویسکار وجود داشته باشد که سرویسکار بتواند براحتی کارهای مربوط به تعمیر و نگهداری کولر را انجام دهد.

سوما، سیم کشی برق و شیر آب نزدیک به محل نصب کولر وجود داشته باشد.

حال به برخی از مزایا و معایب نصب کولر در بالکن می پردازیم.

 

مزایای نصب کولر آبی در بالکن

 • راندمان خوب هواهدهی بدلیل فاصله کم تا آپارتمان یا منزل
 • راندمان خوب سرمایشی بدلیل قرارگیری در سایه
 • در دسترس تر بودن کولر
 • صرفه جویی در مصرف آب بدلیل در سایه بودن

 

معایب نصب کولر آبی در بالکن

 • وجود سروصدای زیاد کولر بدلیل فاصله کم تا آپارتمان
 • عدم دسترسی مناسب به اطراف کولر بدلیل فضای محدود بالکن
 • عدم هواگیری مناسب بدلیل محصور بودن
 • نمای ساختمان زیبایی خود را از دست می دهد.

 

نصب کولر آبی در پشت بام

رایج ترین روش نصب کولر در پشت بام می باشد. دلایل متعددی وجود دارد که ترجیح عموم مردم به نصب کولر در پشت بام می باشد. یکی از دلایل عمده این است که سازندگان ساختمان امکانات تاسیسات و برق کولرهای آبی را در پشت بام فراهم می سازند و به همین دلیل نصب کولر در پشت بام بسیار راحت و در عرض یک تا دوساعت انجام می شود.

این محل نصب نیز دارای مزایا و معایبی است که بشرح آن می پردازیم

 

مزایای نصب کولر آبی در پشت بام

 • راحتی نصب بدلیل آماده بودن سیم کشی برق و لوله کشی آب
 • هواگیری بسیار خوب بدلیل باز بودن فضای اطراف کولر
 • دسترسی آسان و کافی سرویسکار براین نصب و تعمیر و نگهداری
 • افزایش طول عمر کولر بدلیل تعمیر ونگهداری های بموقع
 • عدم وجود سروصدای زیاد کولر بدلیل فاصله زیاد تا آپارتمان
 • حفظ زیبایی ساختمان

 

معایب نصب کولر آبی در پشت بام

 • راندمان متوسط هوادهی بدلیل فاصله زیاد تا آپارتمان یا منزل
 • راندمان متوسط سرمایشی بدلیل قرارگیری در معرض نور مستقیم خورشید
 • پوسیده شدن شلنگ آب در اثر تابش مستقیم نور خورشید

نصب کولر آبی در پشت بام

 

چرا خدمات نصب کولر آبی با بدادم برس ؟

 • اعزام تعمیرکار و کارشناس به محل شما، سر ساعت مقرر
 • دریافت کمترین اجرت ممکن از مشتریان
 • اعزام تعمیرکار سر ساعت مقرر
 • ارائه خدمات 24 ساعته
 • تضمین کیفیت خدمات
 • ارائه مشاوره رایگان
 • ایاب و ذهاب رایگان

 

 

نصب، تعمیر و سرویس کولر آبی را به ما بسپارید. خدمات 24 ساعته با گارانتی، ایاب و ذهاب رایگان و اجرت کم 

26705349        و         26705389

 

 

 

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

3 پاسخ

 1. اسم سایتتون خیلی برام جالب بود – موفق باشید

 2. بسیار مقاله ی کاربردی و دقیقی دارید. تبریک میگم بهتون. واقعا استفاده کردم و می تونم هم کولر مناسب فضای خونه م و انتخاب کنم و هم روش نصبش و یاد بگیرم.
  متشکرم

 3. لطف دارید. ممنون از اینکه وقت گذاشتید و مقاله ما رو مطالعه کردید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>