ما را در شبکه های اجتماعی

صدای کولر آبی

بررسی انواع صدای کولر آبی و دلایل آن ها

صدای کولر آبی

صدای کولر آبی موضوع  اصلی است که به آن می پردازیم. صدای های مختلف کولر آبی را به همراه دلایل آن ها بررسی خواهیم کرد.

کولر آبی، ازجمله پرمصرف ترین وسیله های خنک کننده هوا که برای مکان های عمومی،مسکونی و تجاری استفاده میشود می‌توان به کولر آبی اشاره کرد . کولر آبی با وجود خنک کردن محیط خانه در صورت داشتن صدای زیاد موتور می‌تواند اذیت کننده باشد و آرامش افراد خانه را بهم بریزد. در ادامه دلایل به وجود آمدن صدای کولر آبی را بررسی می کنیم :

 

آیا کولر آبی شمام هم صداهای ناهنجار تولید می کند؟ به صفحه تعمیر کولر آبی ما مراجعه کنید تا با تعمیرات کولر آبی آشنا شوید.

 

چرا کولر آبی صدا می دهد ؟

 • خشک شدن یاتاقان ها
 • شل شدن پولی ها

کولر آبی دو پولی دارد.نگهداری تسمه کولر بر عهده پولی پروانه وپولی موتور است. گاهی سر وصدا از کولر وافزایش آن به علت شل شدن پولی کولر است. هر دو الی سه هفته یکبار با روغن کاری پولی ها باعث بهبود کیفیت عملکرد آنها شوید.

 • تاب برداشتن محور فن

در صورتی که محور فن کولر آبی تاب برداشته باشد، صورت به هنگام گردش لنگر انداخته و باعث تولید صدای زیاد وخرابی یاتاقان می شود.

 • گاهی این صدا از موتور فن است که علت آن درگیر شدن پروانه خنک کننده با درپوش است.
 • تراز نبودن کولر باعث لرزش در بدنه کولر،اثراتی بر روی قطعات آن ،وایجاد سروصدا میشود .در مدت طولانی متناسب با شدت لرزش امکان خرابی فولی،یاتاقان،بوش ها وتاب خوردن پروانه (که راه تعویض پروانه کولر است)میباشد.
  صدای جیرجیر کولر آبی:از جمله دلایل اصلی که باعث ایجاد صداهای عجیب از کولر می‌شوند؛
 • خرابی بوشن های کولربه علت های:ضعف موتور،رطوبت بالا ونفوذ رطوبت به داخل بوشن ها،خشکی زیاد بوشن ها به علت عدم روانکاری انها،تنظیم نبودن کشش تسمه
 • خشکی یاتاقان ها وتراز نبودن کولر
 • خرابی تسمه دینام: درصورت تعویض تسمه به تازگی ،کیفیت پایین وشل وسفت بودن آن و همچنین ریش ریش شدن تسمه وبرخورد آن ب اطراف نیز می‌تواند عامل ایجاد این صدا باشد.

 

صدای تق تق کولر آبی

گاهی اوقات با روشن کردن کولر، صدای تق تق کولر آبی به گوش می رسد. .علت این صدای تق تق کولر مربوط به شل شدن یکی از قطعات است. لازم است مهره ها و اتصالات را مجددا سفت کنید و در صورت ادامه پیدا کردن صدا پارچه برزنتی لرزه گیر که دچار پارگی شده است را تعویض کنید.

 

معیوب بودن پروانه حلزونی

از جمله دیگر دلایل که باعث ایجاد سر و صدای زیادی از کولر می‌شود تاب برداشتن پروانه کولر یا کج شدن محور آن است. بهترین راه برای حل این مشکل تعویض پروانه کولر است. تاب برداشتن پروانه حلزونی به دلایل مختلف از جمله این موارد اتفاق می افتاد :

دلایل تاب برداشتن پروانه

 • خرابی پولی(کولر دارای دو پولی است این پولی ها با بهره گیری از نیروی موتور عمل گردش پروانه را برعهده دارند)
 • تراز نبودن کولر
 • خرابی یاتاقان
 • جنس وضعیف بودن محور نسبت به قدرت کولر

 

معیوب بودن یاتاقان کولر آبی

معیوب بودن یاتاقان کولر آبی می تواند به علت های زنگ زدگی، طول عمر زیاد، ضربه سنگین و…باشد. این ممکن است باعث به وجود آمدن صدای کولر آبی شود. از طرفی یاتاقان ها دارای بلبرینگ‌ هستند و گاهی سر وصدا ایجاد شده ممکن است ناشی از خشک شدن بلبرینگ ها باشد.

در نتیجه روغن کاری یاتاقان ها هر ساله قبل از راه اندازی کولر ضروری است .راه پیشنهادی برای حل این مشکل تعویض یاتاقان ها است . بهترین یاتاقان ،نوع لغزشی (بوش) وبلبرینگی هستند. اندازه یاتاقان ها متناسب با حجم کولر آبی متفاوت است.

باید گفت که سرویس کردن کولر تنها معنای باز کردن مسیر آب کولر را نمی‌دهد .برای پیشگیری از مشکلات گفته شده بهتر است هر دو الی سه سال کولر آبی خود را سرویس کنید وبا دیدن مشکلات بالا در کولر منزل خود کار را ب کاردان وافرادی که در این زمینه مهارت دارند ، بسپارید وخیال خود را اسوده کنید.

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>