ما را در شبکه های اجتماعی

خنک نکردن کولر آبی

چرا کولر آبی خنک نمی کند ؟

دلایل خنک نکردن کولر آبی

خنک نکردن کولر آبی در روزهای گرم سال یکی از آزار دهنده ترین اتفاقات است. چرا کولر آبی خنک نمی کند؟ با این که تنها وظیفه ای که دارد خنک کردن هواست ؟ خنک نکردن کولر آبی به چه دلیل اتفاق می افتد ؟

اگر کولر آبی شما نیز هوا را خنک نمی کند و می خواهید بدانید چرا کولر آبی خنک نمی کند تتا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. ما دلایل اصلی خنک نکردن کولر آبی را توضیح داده ایم تا بتوانید بر اساس آن ها مشکل کولر آبی را پیدا کنید و برای تعمیر و سرویس کولر آبی به تعمیرکار اطلاعات درست بدهبد.

 

کولر آبی تان یا مشکل مواحه است ؟ جهت تعمیر و سرویس کولر آبی با ما تماس بگیرید. 

26705349         26705389

 

کولر آبی دستگاه خنک کننده ای است که  هوای محیط  را با تبخیر آب خنک می کند.

گاهی اوقات کولر آبی نمی تواند هوا را مثل سابق خنک کند. به طور کلی دو دلیل مهم برای خنک نکردن کولر آبی وجود دارد. آسیب دیدگی از خارج که باید محیط اطراف کولر بررسی شود و آسیب دیدگی از داخل که باید سیستم درونی دستگاه را چک کنید. در این مقاله دلایل خنک نکردن کولر آبی را به طور کامل توضیح می دهیم.

رسوب گرفتگی، پوسیدگی و کهنه شدن پوشال ها 

رسوب گیری، افتادگی و پوسیدگی پوشال ها که واسط های تبخیری کولر هستند، یکی از اولین و مهمترین دلایل خنک نکردن کولر آبی است. به طور عمده جنس پوشال های کولر از چوب می باشد. با گذر زمان چوب در برابر آب پوسیده می شود.

همچنین با توزیع آب ساختار پوشال ها از هم جدا و دچار افتادگی شده و  باعث کاهش خنک سازی کولر می شود. انباشته شدن گرد و غبار روی پوشالها باعث گرفتگی خلل و فرج شده و از عبور هوای گرم و جذب رطوبت جلوگیری می کند. بنابراین بهترین راهکار تعویض هر ساله پوشال های قدیمی کولر با پوشالهای جدید است.

 

اختلال در سیستم  الکترومکانیکی کولر آبی

یکی از پاسخ هایی که می توان به پرسش چرا کولر آبی خنک نمی کند ، داد، این است که سیستم الکترومکانیکی کولر آبی با مشکل مواجه شده است. اختلال در سیستم  الکترومکانیکی کولر باعث پایین آمدن کارایی سیستم کولر آبی می شود. قسمت اصلی در سیستم الکترو مکانیکی موتور کولر می باشد.

با ایجاد مشکل در موتور و پره های فن کولر بهره برداری و کارایی کولر  کمتر شده و کولر آبی به جای باد خنک باد گرم تولید می کند. اگر موتور فن نیم سوز شده باشد باید تعویض گردد. انداره گیری جریان موتور فن را با استفاده از یک آمپر متر انجام دهید. اگر جریان موتور فن بیشتر از جریان موتور باشد و بدنه استاتور به سرعت داغ شود، نشان دهنده این است که موتور نیم سوز شده است.

مشکل در آبرسانی کولر 

بروز مشکل در آبرسانی کولر نیز به عنوان یکی دیگر از علت های خنک نکردن کولر آبی شناخته شده است. دلیل نامگذاری این کولر ها به کولر آبی خنک شدن هوا به وسیله تبخیر آب است. عدم تنظیم شناور آب، قطعی شیر فلکه، درست کار نکردن واتر پمپ باعث پایین آمدن عملکرد کولر و خنک نکردن آن می شود.

برای برطرف ساختن این مشکل باید  سیستم آبرسانی از جمله فلوتر، توزیع کننده، واتر پمپ و … چک شوند و در صورت  وجود مشکل آن را برطرف سازید.‌ به خاطر سنگینی آب ها به مرور زمان ناخالصی و املاح موجود در آب در ورودی پمپ و کفی کولر ته نشین شده و رسوب می کند.

تشکیل رسوبات باعث انسداد و گرفتگی ورودی واتر پمپ و ورودی آب شده و آب به راحتی نمی تواند به قسمت های بالای کولر منتقل شود. برای برطرف کردن این مشکل با یک میله بلند ورودی واتر پمپ و لوله های آب کولر را رسوب زدایی کنید. اگر باز هم دیدید کولر به درستی خنک نمی کند کفی کولر را بررسی کنید که سوراخ نباشد. نشت آب و عدم کافی بودن آن در کفی کولر نیز باعث بروز مشکل در خنک کردن هوا می باشد.

گرمای بیش از حد هوای بیرون

بالا بودن بیش از حد درجه حرارت محیط به کولر این اجازه را نمی دهد که بتواند دمای هوا را به طور محسوسی کاهش دهد. به جای باد خنک باد گرم میوزد. کولر های آبی برای دمای هوای بالاتر از 50 درجه سانتی گراد جوابگو نیستند. راهکار پیشنهادی برای رفع این مشکل، اضافه کردن تیکه های یخ به آب داخل کولر است.

همچنین باید برای کولر از سایه بان استفاده کنید تا دمای آب داخل آن با تابش نور آفتاب  بیش از حد گرم نشود. استفاده از خنک کننده های سلولزی به جای پوشال نیز یکی دیگر از راهکارهاست. به مدت 15 دقیقه قبل از روشن کردن کولر، پمپ آب را روشن کنید تا پوشال ها به طور کامل خیس شوند.

پوشال های خیس باعث تولید باد خنک تری می شوند. بهتر است هر ساله پوشال های کولر آبی خود را تعویض کنید. قبل از راه اندازی مجدد هر ساله کولر آن را بشویید. همچنین موتور کولر را روغن کاری کنید.

بسته بودن در و پنجره 

بعضی از استفاده کنندگان کولر های آبی به اشتباه فکر می کنندکه در هنگام کار کردن کولر باید پنجره ها و درها بسته باشند. اما این باور نادرست باعث تولید باد گرم می شود.

برای بالا رفتن ریت خنک سازی باید جریان هوا وجود داشته باشد. محیط ایزوله رطوبت را از حد معین بالاتر برده و اصطلاحا باعث دم کردن محیط و گرم شدن هوا می شود. برای رفع این مشکل هنگام روشن بودن کولر آبی  برای جریان داشتن هوا یکی از پنجره ها را باز کنید.

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>