ما را در شبکه های اجتماعی

کار نکردن کولر آبی

کار نکردن کولر آبی | کار نکردن موتور، دور تند و دور کند کولر آبی

کار نکردن کولر آبی چه دلایلی دارد ؟

کار نکردن کولر آبی از جهات مختلف می تواند مورد بررسی قرار بگیرد تا مشکل اصلی آن برطرف گردد. در این مطلب ما دلایل کار نکردن موتور کولر آبی، کار نکردن دور تند کولر آبی و کار نکردن دور کند کولر آبی را آورده ایم. اگر شما هم برایتان سوال شده که چرا کولر آبی کارر نمی کند، تا انتهای این مطلب با ما باشید.

 

اگر خودتان دراین زمینه متخصص نیستید حتما برای تعمیر کولر آبی از یک تعمیرکار کولر کمک بگیرید.

 

برای برطرف کردن مشکل کار نکردن کولر باید در لحظه اول برق ورودی را قطع کنید. در نهایت اگر سعی در پیدا کردن دلیل اصلی کار نکردن کولر باشید می‌توانید مانند یک تعمیر کار حرفه ای کولر را بدرستی تعمیر کنید. ممکن است بعد از گذشت مدتی از عمر کولر های آبی دچار مشکل و خرابی هایی شود که جای هیچ نگرانی نخواهد بود.

حال در ادامه به بررسی برخی از ایرادات کولر های ابی که ممکن است در تعمیر کولر با آن مواجه شوید را به طور مختصر شرح داده ایم.

 

علت کار نکردن کولر آبی

کار نکردن کولر آبی در فصول گرم سال یکی از آزار دهنده ترین مسائل است که باید به درستی علت آن پیدا شده و رفع گردد. کار نکردن کولر آبی شامل موارد مختلفی می شود. کار نکردن موتور کولر آبی، کار نکردن پمپ کولر، کار نکردن دور تند و دور کند کولر آبی از جمله این موارد است که در این مقاله به ان ها پرداخته ایم.

در صورت نیاز می توانید از یک متخصص در زمینه تاسیسات کمک بگیرید تا مشکل کار نکردن کولر را بررسی و حل کند.

 

کار نکردن دور تند کولر ابی

برای شما هم حتما پیش آمده که بعد از روشن کردن کولر و گذاشتن روی سرعت تند احساس می کنید حرکت آن کندتر شده و مثل همیشه خنک نمی کند. به نظر شما علت چیست؟ این توصیه را از خیلی از اطرافیان شنیده اید که توصیه دارند وقتی میخواهید کولر را روشن کنید ابتدا رویِ دور تند روشن بزارید!

اما برای این توصیه قانون محکمی وجود ندارد وقتی در حالت عادی سیم پیچ کمکی و دور تند در یک مدار قرار دارند نیازی به اینکار نخواهد بود چون در هر دو صورت کولر روی دور تند شروع بکار می کند. اما جالب است بدانید که در موتور هایی که داخل دستگاه هستند این قضیه خیلی مشهود نیست. اما اگر از عمر کولر جند سالی گذشته باشد براحتی تغییر را حس کرد که وقتی با دور تند روشن شود به بهتر کار می کند.

 

کار نکردن دور کند کولر

کند شدن دور موتور یکی از مشکلاتی است که با گرم تر شدن هوا رخ می دهد که برای تعمیر آن باید اطلاعات دقیق برای بررسی عیب و رفع آن داشته باشید. در حالی که اگر قبل از استفاده کولر را به طور کامل سرویس کنید با چنین مشکلاتی مواجه نخواهید شد.

 

علت کار نکردن موتور کولر آبی

علت کار نکردن موتور کولر آبی می تواند خرابی کلید یا مشکلی در سیم پیچی باشد. از آنججا که اصلی ترین قسمت کولر آبی، موتور آن است، کار نکردن موتور کولر منجر به از کار افتادن کولر می شود. اولین مرحله در عیب‌یابی تست و رفع خرابی موتور، فن کولر است،

همانطور که گفتیم علت کار نکردن موتور کولر آبی می تواند اختلالی در کلید یا سیم پیچی باشد که باید خرابی را برطرف کنیم. به این صورت که می توانیم موتور را مجدد بازپیچی کنیم یا در نهایت آن را تعویض نماییم. اصلی ترین علت کار نکردن کولر در درجه اول سوختن موتور است، چرا که موتوری که سوخته باشد پس هیچ حرکتی نمی تواند داشته باشد که این موضوع توسط تکنسین این کار به راحتی قابل تشخیص است.

نکته مورد توجه درباره استفاده ار کولر آبی که به علت کار نکردن موتور کولر آبی نیز مربوط می شود، سرویس کولر آبی قبل از استفاده از آن است. کولرهای آبی را همیشه قبل از راه‌اندازی باید تمام قطعات آن سرویس شد. تا در صورت هرگونه عیب و ایرادی بعد از تست آن برطرف شود. ازآنجایی‌که شناخت کافی و درستی از تمام جزئیات کولر داشته باشید برای تست کردن قطعات و راه‌اندازی آن به‌راحتی می‌توانید کولر را نصب و راه‌اندازی کنید.

در سرویس کولر آبی موتور کولر توسط متخصص بررسی و تست می شود. اگر مشکلی داشته باشد مشخص می شود. اگر بخواهید بدانید که نحوه تست کولر به چه صورت خواهد بود کافی است در ابتدا کولر را جای همیشگی و مناسبی قرار دهید.

سپس از برقراری اتصالات برق و رعایت نکات آن مطمئن شوید و در آخر کلید روشن را فشار دهید. ناگهان ممکن است در برخی از این اتصالات باعث سوختن فیوز شود. در این مرحله از عیب‌یابی باید ابتدا فیوز را تعویض کنید و با باز شدن صفحه‌کلید کولر و بررسی فاز و نول مطمئن شوید که ایراد از آن نباشد.

از دیگر موارد مهمی که باید آن را تست کنید ولتاژ کولر است که توسط دستگاه ولت‌متر انجام دهید و پس از تشخیص نهایی اگر مشکلی داشت آن را تعویض یا به‌طور کامل تعمیر می‌کنیم. اگر بخواهیم با یکی از عیب‌های موتور آشنا شویم که شاید برای شما هم این مشکل رخ‌داده باشد.

ممکن است بعد از روشن شدن کولر موتور صدا بدهد اما حرکتی نداشته باشد! چه باید کرد؟! باید گفت برای رفع کار نکردن کولر به این علت که موتور کار نمی کند، باید به ترتیب قطعاتی مثل خازن، سیم پیج دور تند، فن، کلید و …. را چک کنیم تا در صورت مشاهده هر گونه خرابی سرویس و یا تعویض شوند.

 

علت کار نکردن پمپ کولر آبی

زمانی که از کولر به طور مداوم استفاده کنیم باعث بروز مشکلات زیادی خواهد شد، که این مشکل در طول تابستان بیشتر به چشم می خورد. برای عیب یابی پمب آب هم باید بتوانید اجزای آن را به خوبی بشناسید تا سریعتر آن را تعمیر کنید. خیلی از مردم عادی بر این باور هستند که روشن نکردن پمپ در حین کار کردن کولر امکان آسیب رسیدن به موتور را افزایش می دهد.

یکی از دلایل اصلی که می تواند باعث از کار افتادن پمپ باشد خشک بودن پمپ آب است. چون زمانی که آب در کف کولر وجود نداشته باشد قطعا پمپ خشک کار می کند و این امر باعث سوختن آن خواهد شد چون برای پمپاژ کردن توسط پمپ هیچ آبی وجود ندارد.

 

سوختن پمپ کولر

چرا پمپ کولر آبی می سوزد ؟ علت سوختن پمپ کولر آبی

سوختن پمپ کولر آبی یکی از مشکلاتی است که مردم برای رفع آن با ما تماس می گیرند. در ادامه مطلب علت سوختن پمپ کولر آبی توضیح داده شده است تا به این سوال که چرا پمپ کولر آبی می سوزد، پاسخ داده باشیم. در صورتی که پمپ کولر آبی تان سوخته می توانید برای تعمیر کولر آبی با ما تماس بگیرید.

دلایل سوختن پمپ آب کولر آبی بسیار زیاد است و خرابی هر وسیله ای نشئت گرفته از سلسله عوامل گوناگون است که در این مطلب به چند دلیل اصلی آن می پردازیم.

 

خشک ماندن پمپ آب کولر آبی

خشک ماندن پمپ آب کولر آبی به علت پایین بودن میزان آب کفی ایجاد می شود. زمانی که حجم مناسب آب در کفی کولر نباشد، پمپ نمی تواند آب مورد نیاز خود را دریافت و پمپاژ کند.

در این حالت با روشن شدن کلید پمپ، سیستم شروع به کار می کند اما از آنجایی که عنصر اولیه آن (آب) وجود ندارد؛ خشک می ماند و احتمال سوختن آن بالا است.

  • وجود نشتی در بدنه کولر
  • وجود نشتی در شلنگ کولر
  • مسدود بودن شلنگ اصلی کولر
  • خرابی سه راه توزیع کننده آب
  • تنظیم نبود و یا خرابی شناور کولر

 

ورود رسوب و اجسام خارجی به پروانه پمپ

ورود رسوب و اجسام خارجی به پروانه پمپ، یکی دیگر از دلایل اصلی سوختن پمپ آب کولر آبی است. کفی کولر معمولا مملو از رسوب، سنگ ریز و کثیفی های دیگر است که هنگام تمیز کردن کولر باید تماما پاکسازی شود.

همین کثیفی ها هنگام پمپاژ آب وارد دستگاه شده و به پره های پروانه پمپ گیر می کنند که همین امر، فشار مازاد به پمپ وارد کرد و باعث خرابی آن می شود.

فراموش نکنید که قبل از روشن کردن کولر، حسابی آن را تمیز کنید. البته اگر این کار برای شما و در زیر نور شدید آفتاب سخت است؛ می توانید با یک تماس از سرویس کاران بدادم برس کمک بگیرید.

 

روغن کاری نکردن پمپ آب

روغن کاری وسایل صنعتی یک قاعده کلی است. پس روغن کاری نکردن پمپ آب می توان مزید بر علت خرابی آن باشد. قبل از شروع به کار، حتما پمپ آبی کولر را روغن کاری کنید زیرا خشک بودن آن باعث ایجاد اصطکاک در قطعات آن شده و علتی برای سوختن پمپ می شود.
پس در طول تابستان در چند نوبت، پمپ را روغن کاری کنید.

 

ورود آب به بخش الکتروموتور پمپ

ورود آب به بخش الکتروموتور پمپ یکی از عوامل سوختن پمپ آب است. هنگام نصب پمپ دقت کافی داشته باشید که آب هنگام خروج از سه راهی بر روی پمپ نریزد.

 

پوشال های کثیف

 تعویض پوشال های کثیف هر سال به کارایی بهتر کولر آبی شما کمک می کند. زیرا درون آن ها مملو از جرم، گرد و خاک و اجرام دیگر است که بر روی کفی ریخته و از طریق آب وارد پروانه پمپ می شود.

 

آشنایی با پمپ آب کولر آبی

نقش پمپ آب کولر آبی در اصل، آب رسانی به سیستم و ایجاد هوای خنک است. دستگاه ها بدون پمپ آب شبیه به یک پنکه می شود که تنها هوای مازاد و بدون خنکی تولید می کند. اگر داخل یک کولر را دیده باشید، شاهد مقداری آب در کف دستگاه هستید. پمپ این مقدار آب را به کمک سه راهی توزیع کننده، آب را بر روی پوشال ها می فرستد تا سبب خیس شدن آن ها شوند.  هوای گرم پس از برخورد با پوشال های خیس، خنک می شوند و چرخ پروانه یا دمنده این هوای خنک را به سمت کانال های کولر انتقال می دهند.

 

اگر پمپ آب کولر آبی سوخت چه کار کنیم؟

از قدیم گفته اند پیشگیری، بهتر از درمان است. پس اگر پمپ آب کولر آبی شما سوخت باید در وهله اول عیب یابی کنید. پیشتر اشاره کردیم که علت سوختن پمپ آب مربوط به یکی از عوامل بالا است.

پس اگر پمپ آب کولر آبی شما سوخت باید آن را سرویس کنید تا به رفع خرابی آن بپردازید. از آنجایی که پمپ دارای برق می باشد بهتر است خودتان دست به آچار نشوید که بسیار خطرناک است. شما می توانید از مجموعه بدادم برس درخواست سرویس کار کنید تا در اسرع وقت از خنکی کولر خود لذت ببرید.

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

4 پاسخ

  1. باسلام از توضیح کامل شما درمورد نوع ایراد و چگونه بوجود آمدن خرابی در هریک از قطعات کولر آبی ممنون و سپاسگزارم

  2. ممنون از شما که وقت گذاشتید و مطلب ما را مطالعه کردید و نظرتان را در میان گذاشتید.

  3. سلام ببخشیددورتندکلرابی مون قطع شده میخواستم ببینم چقدرخرجداره

  4. سلام، زمانی که کولر از دورتند به کند تغییر میدم، کولر خاموش میشه، لطف کنید راهنماییم کنیدکه علت چیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>