ما را در شبکه های اجتماعی

برق دار شدن بدنه اجاق گاز

برق دار شدن بدنه اجاق گاز | چرا بدنه اجاق گاز برق دارد ؟

برق دار شدن بدنه اجاق گاز، جزو امور آزاردهنده ای است که ممکن است برای هر فردی هنگام استفاده از لوازم خانگی پیش بیاید. برق دار شدن لوازم خانگی فقط به اجاق گاز ختم نمی شود، مثلا ممکن است با هر فردی با برق دار شدن بدنه یخچال ، برق دار شدن بدنه ماشین لباسشویی یا ماشین ظرفشویی و … مواجه شود.

در این مقاله سعی بر آن داریم که دلایلی که ممکن است باعث به وجود آمدن این مشکل شود را بررسی کنیم.ضمن اینکه برای این موضوع راهکاری که وجود دارد که استفاده از سیم ارت هست را نیز شرح خواهیم داد.

برق دار شدن بدنه اجاق گاز جزو آن دسته از مشکلات است که گاهی فقط بدست تعمیرکار حرفه ای اجاق گاز حل می شود، چون گاهی اوقات برق دار شدن بدنه لوازم خانگی دلایلی دارد که بسادگی قابل تشخیص نیست.توصیه ما به شما این است که اگر برای تعمیر لوازم خانگی خود، مانند تعمیر اجاق گاز، نیاز به تعمیرکار حرفه ای و با تجربه داشتید، حتما با بدادم برس تماس حاصل نمایید.

برای تعمیر هر نوع اجاق گاز با کمترین هزینه و در اسرع وقت با بدادم برس تماس بگیرید.

 

دلایل برق دار شدن بدنه اجاق گاز

در این بخش به دلایلی خواهیم پرداخت که باعث برق دار شدن بدنه اجاق گاز می شوند و این موضوع آزار دهنده را به وجود می آورند:

  • پوسیدگی و آب شدن روکش سیم‌های اجاق گاز

در سیستم داخلی اجاق گازهای فندک دار از سیم‌های برق استفاده شده است. روکش این سیم ها ممکن است به مرور زمان دچار پوسیدگی شود و یا به دلیل حرارت بالای شعله های اجاق گاز روکش سیم ها آب شوند. لخت شدن سیم ها و تماس آن با بدنه فلزی اجاق گاز باعث می شود که با لمس بدنه یا ولوم ها و  دستگیره فلزی اجاق گاز دچار برق گرفتگی شوید.

در چنین مواقعی نباید با دست خیس بدنه و قسمت های دیگر اجاق گاز را لمس کنید زیرا خطر برق گرفتگی بیشتر خواهد شد. برای برطرف کردن مشکل سیم کشی برق اجاق گاز در اولین فرصت با نمایندگی شرکت سازنده اجاق گاز یا شرکت های خدماتی دیگر تماس بگیرید تا تکنسین های ماهر خود را برای تعمیر اجاق گاز ارسال کنید. تکنسین سیم های پوسیده و لخت شده را با سیم های جدید تعویض می کند و مشکل برق داشتن بدنه اجاق گاز حل خواهد شد.

  • شستشوی اجاق گاز متصل به برق

یکی دیگر از دلایل برق دار شدن بدنه اجاق گاز، شستشوی اجاق گاز متصل به برق می باشد. هرگز نباید اجاق گازی را که به برق وصل شده با آب بشویید. چون آب به داخل فندک نفوذ می کند و باعث انتقال جریان برق به تمام قسمت های اجاق گاز می شود. همانطور که می دانید آب یک رسانای جریان الکتریکی است و تمام اجاق گازهای فندک دار داری برق می باشند. قبل از تمیز کردن و شستشوی قسمت های مختلف اجاق گاز حتما دو شاخه آن را از پریز بکشید. تمیز کردن اجاق گاز روشن و متصل به برق خطر برق گرفتگی را تا چندین برابر افزایش می دهد.

  • داخل کردن اجسام فلزی داخل اجاق گاز برقی

برای پیشگیری از برق دار شدن بدنه اجاق گاز باید از داخل کردن اجسام فلزی داخل آن خودداری کنید. زیرا اجسام فلزی نیز مانند آب رسانای جریان برق هستند. هرگز روی سیم های اجاق گاز اشیا برنده و سنگین قرار ندهید. اگر از داخل اجاق گاز بویی شبیه سوختگی سیم ها احساس کردید، بلافاصله دستگاه را از برق جدا کنید و سیستم سیم کشی فندک را مورد بررسی قرار دهید و مطمئن شوید تمام سیم ها سالم هستند. در صورت آتش گرفتن بخشی از اجاق گاز نباید برای اطفای حریق از آب استفاده کنید زیرا آب باعث انتقال جریان برق به بدن شما خواهد شد. از اتصال کابل آرت به زمین مطمئن شوید. تعمیر اجاق گاز و عیب یابی آن را به تعمیرکاران ماهر بسپارید.

سیم ارت چه کاربردی در اجاق گاز دارد؟

حتما تا به حال خبرهایی مبنی بر مرگ افراد بر اثر برق گرفتگی وسایل الکتریکی به گوشتان خورده است. وقتی سیم های نول یا فاز به بدنه دستگاه متصل می شود، با تماس به بدنه جریان برق به بدن فرد انتقال می یابد. همانطور که در بخش های قبلی اشاره کردیم، برق دار شدن بدنه گاز به دلایل زیادی بستگی دارد. این دلایل شامل پوسیدگی و آب شدن روکش ها سیم ها، رسیدن رطوبت آب به فندک، داخل کردن اجسام فلزی در اجاق گاز برقی و غیره می باشد.

با انتقال جریان برق به بدنه فلزی اجاق گاز که رسانای برق است، خطر برق گرفتگی افزایش می یابد. برای پیشگیری از این خطر از سیم آرت استفاده می کنند. این سیم با بالا بردن ایمنی و جلوگیری از افزایش الکتریسته ساکن باعث انتقال برق به زمین می شود و از برق دار شدن بدنه جلوگیری می کند. سیم آرت از یک سمت به اجاق گاز و از سمت دیگر به زمین یا لوله کشی آب ساختمان متصل می شود‌.

کمک‌ های اولیه در هنگام برق گرفتگی با اجاق گاز

در زمان مواجه شدن با فردی که دچار برق گرفتگی شده، حتما جریان برق اصلی ساختمان را قطع کنید. اگر این کار را نکنید با کوچکترین تماس با بدن فرد مصدوم جریان برق به بدن شما نیز منتقل خواهد شد. پس از جدا کردن مصدوم از جریان برق، بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید. تا رسیدن اورژانس وضعیت فرد مصدوم را مورد بررسی قرار دهید.

برخورد دست با بدنه برق دار اجاق گاز ممکن است ایجاد سوختگی کند. دست مصدوم را لحظاتی در زیر آب سرد فرو برده و با پارچه تمیزی ببندید. پس از رسیدن اورژانس و رسیدگی به حال مصدوم، بلافاصله با شرکت بدادم برس تماس بگیرید تا تکنسین‌ های این شرکت هر چه زودتر نسبت به تعمیر اجاق گاز و پیدا کردن دلیل برق دار شدن بدنه اقدام کنند.

منبع:
tinyurl
shorturl
bitly

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>