ما را در شبکه های اجتماعی

تعمیر دود کردن شومینه | چرا شومینه دود میکند؟

دود کردن شومینه به دلایل مختلفی اتفاق می افتد. حتما برایتان پیش آمده که شومینه دود کند و بخواهید بدانید که چرا شومینه دود می کند؟ ما این مطلب را تهیه کرده ایم که تا با بررسی دلایل دود کردن شومینه، تا حدی به این سوال که چرا شومینه دود می کند؟ پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

ضمن اینکه اگر بعد از مطالعه این مطلب، باز هم مشکل شما مرتفع نشد و نیاز به اعزام تعمیرکار شومینه به محل داشتید یا احساس کردید برای تعمیر شومینه نیاز به یک متخصص و تعمیرکار ماهر دارید، حتما بلافاصله با بدادم برس تماس حاصل کنید.

شومینه تان دود  می کند و نیاز به تعمیر دارد ؟ برای کسب اطلاعات از خدمات تعمیر شومینه ما کلیک کنید.

چرا شومینه دود می کند؟

چرا شومینه دود می کند؟ در این قسمت دلایل دود کردن شومینه را بخوانید.

 

 بسته بودن خروجی دودکش شومینه

اگر خروجی شومینه به هر دلیلی دچار گرفتگی و انسداد شده باشد، شومینه دود می‌ کند. قبل از اینکه بخواهید شومینه را روشن کنید، از بسته نبودن دودکش و مجرا های آن اطمینان حاصل نمایید. بررسی دودکش بیشتر در زمانی باید انجام شود که شومینه دودی نداشته و به یکباره دچار این مشکل شده است‌. زیرا ممکن است یک مانع در مسیر دودکش افتاده باشد.

 

عدم تناسب کف و خروجی شومینه

یکی از دلایل دود کردن شومینه این است که اندازه کف شومینه و پهنای خروجی دودکش متناسب نباشد. این دو قسمت باید طبق شومینه باید توسط نظارت مهندسین و طبق استاندارد ساخته شود.

اگر این دودکش و کف شومینه بدون رعایت اصول ساخته شود، دودی که از سوختن شومینه حاصل شده به سمت بالا و انتهای دودکش هدایت نمی‌شود و به سمت داخل برمی‌گردد. بنابراین هنگام ساختن شومینه حتما از یک دکوراتور با تجربه و آشنا به استانداردهای هندسی کمک بگیرید.

 

قرار گرفتن تل هیزم روی کف شومینه

برای اینکه سطح رویی کف شومینه نسوزد و ایجاد دود نکند باید تل هیزم را مستقیما روی کف شومینه قرار ندهید. زیرا با برخورد مستقیم حرارت با سطح کف، شومینه دود می‌ کند. برای جلوگیری از این مشکل باید یک ورق توری از جنس فلز بین کف شومینه و تل هیزم قرار دهید تا مانع از برخورد هیزم و کف کولر شود.

 

 وجود مشکل در دیوار پشتی شومینه

شومینه‌ها طوری ساخته می‌شوند که دیوار پشتی آن‌ها مقداری به سمت بیرون شومینه خمیده شده باشد. دلیل این خمیدگی این است که دود حاصل از احتراق به سمت دودکش و بالا هدایت شود. رعایت نکردن این خمیدگی در دیوار پشتی کولر مانع از خروج دود از دودکش شده و باعث برگشتن دود به داخل خانه می‌ شود.

 

وجود مشکل در لوله خروجی دودکش

دودکش شومینه باید درست کار گذاشته شود و لوله خروجی آن دارای استاندارد باشد. اگر قطر لوله خروجی دودکش از حد طبیعی آن کمتر باشد، دود به راحتی از آن عبور نمی‌کند و دوباره به سمت داخل بر می گردد. هر چه اندازه شومینه بزرگتر باشد باید قطر لوله دودکش آن نیز بیشنر باشد. بنابراین هرگز نباید برای دو شومینه در اندازه‌ های متفاوت دودکشی با قطر یکسان تهیه کرد.

 

حجم بیش از اندازه هیزم

اگر داخل شومینه مقدار هیزمی که قرار می‌ دهید از ظرفیت شومینه بیشتر باشد، شک نکنید که شومینه دود می کند. باید اندازه استاندارد هیزم را از کسی که شومینه را نصب کرده بپرسید. برای یک شومینه با هندسه داخلی کوچک هیزم کمتری احتیاج است.

 

غیر استاندارد بودن لوله خروجی دودکش از ساختمان

اندازه دودکشی که از سقف ساختمان خارج می شود نیز باید طبق استاندارد و قطر دودکش و اندازه شومینه باشد. اندازه خروجی دودکش به میزان دودی که از سوختن هیزم تولید می شود بستگی دارد‌. اگر اندازه لوله خروجی دودکش کوچکتر یا بزرگتر از اندازه طبیعی باشد، مطمئن باشید که شومینه شما دود خواهد کرد.

 

خفه شدن آتش در شومینه

یکی از پارامترهای مهم در سوختن هیزم وجود اکسیژن کافی می باشد. اگر اکسیژن کافی به هیزم نرسد، اصطلاحا آتش خفه شده و دود زیادی تولید می‌ کند. نبود اکسیژن در ابتدا باعث خفه شدن آتش و سپس باعث خاموش شدن آن می شود.

وقتی آتش خاموش شد، دود زیادی وارد خانه خواهد شد. علت نرسیدن اکسیژن به هیزم هم بسته بودن راه خروجی و ورودی شومینه است. در شومینه‌های در دار ممکن است سوراخ‌های روی در کیپ شده باشند.

 

بروز مشکل در کلاهک دودکش

شکل کلاهک دودکش باید شبیه حرف T باشد و در ارتفاع استاندارد در بیرون ساختمان نصب شود. کلاهک باید کاملا باز باشد. فراموش نکنید که برای تمام وسایلی که دود آن‌ها باید از ساختمان خارج شود حتما کلاهک شکل T استفاده کنید زیرا اشکال دیگر احتمال گرفتگی کلاهک وجود دارد.

 

روشن شدن شومینه در تابستان

به دلیل سرمای هوا در زمستان دود شومینه از سمت هوای گرم به سمت بیرون مکش دارد و همین مکش هوا باعث خروج بهتر دود از شومینه می‌شود.اگر شومینه در گرما روشن شود دود آن به سمت داخل خانه بر می گردد.

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>