ما را در شبکه های اجتماعی

خاموش شدن شومینه

چرا شومینه خاموش می شود ؟ علت روشن نماندن شومینه گازی

با فرا رسیدن فصل سرما و فراگیر شدن استفاده از وسایل گرمایشی مانند شومبنه تماس های درخواست تعمیر شومینه در بدادم برس نیز افزایش می یابد و تعداد زیادی از مشتریان از خاموش شدن شومینه شکایت دارند. ما این مطلب را تهیه کرده ایم تا دلایل خاموش شدن شومینه یا به عبارت دیگر روشن نماندن شومینه را بررسی کنیم.

اگر برای شما هم سوال شده که چرا شومینه خاموش می شود؟،چرا شومینه روشن نمی ماند؟ ای اینکه چرا شمعک شومینه روشن نمی ماند؟ تا انتهای این مطلب با بدادم برس همراه باشید تا راهی برای تعمیر روشن نشدن شومینه تان بیابید. اگر خودتان قادر به تعمیر شومینه نیستید، برای تعمیرات شومینه با بدادم برس تماس بگیرید. ما بهترین تعمیرکاران در حوزه تعمیر شومینه را به محل شما اعزام خواهیم کرد.

برای تعمیر شومینه گازی خود در محل و با بهترین کیفیت و کمترین قیمت با بدادم برس تماس بگیرید.

چرا شومینه خاموش می شود ؟

برای بررسی این موضوع که چرا شومینه خاموش می شود ( علت روشن نماندن شومینه ) می توانیم ابتدا موارد زیر را در نظر بگیریم:

 

 • تنظیم نبودن محل قرار گیری ترموکوپل و شمعک شومینه

یکی از دلایل روشن نماندن شمعک شومینه، تنظیم نبودن محل قرار گیری ترموکوپل و شمعک است. اگر سر توموکوپل، روی شمعک و در محل اصلی خود قرار نگیرد، ترموکوپل پس از روشن شدن شمعک به خوبی گرم نمی شود و انرژی الکتریکی برای عملکرد بوبین ایجاد  نخواهد شد.

در این مواقع فنر بوبین باعث خروج سوپاپ به خارج شده و جریان گاز قطع می‌شود. در واقع عدم تاثیر حرارت شعله شمعک بر روی ترموکوپل باعث قطع شدن جریان گاز و در نتیجه خاموش شدن شومینه می‌شود. برای برطرف کردن این مشکل باید ترموکوپل را در جای اصلی خودش تنظیم کنید، به طوری که دقیقا بالای شمعک در فاصله مناسب قرار گیرد‌. این کار را به یک تعمیر کار ماهر بسپارید.

 

 • خراب شدن ترموکوپل شومینه

یکی از دلایل اصلی خاموش شدن ناگهانی شومینه گازی، خراب شدن ترموکوپل است. ترموکوپل پس از گرم شدن توسط شعله شمعک، باعث ایجاد جریان الکتریکی می‌شود. این جریان به بوبین منتقل شده و سوپاپ بوبین را به داخل آن جذب می‌کند تا مسیر گاز ورودی به شومینه باز شود.

به همین دلیل است که هنگام روشن کردن شعله شمعک هر وسیله گاز سوزی حتما باید 30 ثانیه آن را نگه دارید تا ترموکوپل به خوبی گرم شود. اگر محل اتصال فلزهای ترموکوپل بسوزد یا قطع شود، ترموکوپل عملکرد درستی نخواهد داشت.

برای تعمیر شومینه و رفع مشکل خرابی ترموکوپل آن را با یک ترموکوپل سالم تعویض کنید. از لحاظ ایمنی ترموکوپل یک وسیله بسیار ضروری محسوب می‌ شود زیرا سنسورهای آن در صورت خاموش شدن شعله، باعث قطع شدن جریان گاز می شوند تا از نشت گاز و آتش سوزی جلوگیری شود.

 

 • خراب شدن بوبین شومینه

اگر مطمئن هستید که ترموکوپل شومینه ایرادی ندارد، به احتمال زیاد دلیل خاموش شدن شومینه گازی پس از چند دقیقه، خرابی بوبین است. برای پیدا کردن ایراد بوبین می‌توانید از یک باتری 1/5 ولتی استفاده کنید. ابتدا بوبین را به باتری وصل کنید.

اگر سوپاپ بوبین از جای خودش خارج شود، به معنی خرابی بوبین است و اگر سوپاپ در جای خودش جذب شده و باقی بماند، بوبین ایرادی ندارد. در صورت خراب بودن بوبین شومینه، از یک تعمیر کار بخواهید که آن را با یک بوبین سالم تعویض نماید.

 

 • انسداد مسیر گاز ورودی به مشعل شومینه

یکی دیگر از دلایل خاموش شدن شومینه، مسدود شدن مسیر گاز ورودی می باشد. به مرور زمان گرد و غبار موجود در هوا و اشیاء دیگر ممکن است مسیر گاز ورودی به مشعل شومینه را به طور کامل ببندد یا آن را نیمه مسدود کند‌. با بروز این مشکل شومینه ممکن است روشن شود.

اما بعد از چند دقیقه خود به خود خاموش خواهد شد. زیرا مسدود شدن مسیر گاز، فشار آن را به شدت کم کرده و مانع از روشن ماندن شومینه می‌ شود. برای تعمیر شومینه و رفع این مشکل از یک تعمیرکار شومینه بخواهید تا مسیر گاز ورودی را باز کند.

 

 • انحراف نازل گاز وروی به مشعل شومینه

یکی دیگر از دلایل خاموش شدن شومینه گازی منحرف شدن نازل گاز ورودی به مشعل می‌باشد. این انحراف ممکن است به دلیل ضربه یا شل شدن پیچ نازل باشد. وقتی نازل در جای اصلی خود قرار نگیرد، جریان گاز به درستی وارد محفظه مشعل شومینه نمی‌ شود. با قطع و وصل شدن گاز مشعل شومینه پس از چند دقیقه، یکباره خاموش می شود. برای تعمیرات شومینه در این حالت، باید نازل ورودی گاز را در جای خود قرار داده و پیچ های آن را محکم کنید.

 

 • مشکلات مربوط به دودکش شومینه

درصورت گرفتگی دودکش شومینه، گازهای سمی حاصل از احتراق گاز دوباره به داخل شومینه بر می گردند و با کاهش گاز اکسیژن، مشعل شومینه به طور ناگهانی بعد از چند دقیقه خاموش می شود. برای جلوگیری از ورود اجسام خارجی به داخل دودکش شومینه حتما باید از کلاهک H استفاده کنید.

سعی کنید که در مسیر دودکش پیچ و خم‌های زیادی وجود نداشته باشد و از زانوهای کمتری استفاده کنید. برای رفع مشکل دودکش شومینه پس از بررسی و در صورت گرفتگی، آن را باز کنید.

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

2 پاسخ

 1. سلام خسته نباشید شونینه پارسال خوب کار می کرد ولی امسال که اصلا استفاده نشده روشن و خاموش می شود یعنی با فندک خودش روشن نی شود ولی بیش از یک دقیقه نگه می داریم از ده بار ساید یک بار روشن می شود فکر می کنم خاک گرفته یا ترموکوپل نیاز به بررسی دارد . لطفا راهنمایی فرمایید

 2. باسلام وتشکربابت راهنمایی های کارشناسی،
  شومینه گازی من پس ازچند دقیقه خاموش میشود،بنظرم مشکل ترموکپل وسنسورهم ندارد(شیرمعمولی گازی نصب شده)زمانی که شیشه رابرمیدارم اصلاخاموش نمیشود.
  لوله هواکش ۱۰ ازقبل نصب شده ودرطول مسیرحدود۷متری هیچ زانویی نخورده بطوری که ازپایین روشنایی آسمان مشخصه. لطفا درجهت رفع مشکل کمک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>