ما را در شبکه های اجتماعی

روشن نشدن بخاری گازی

علت روشن نشدن بخاری گازی | چرا بخاری روشن نمی شود؟

روشن نشدن بخاری گازی، یکی از رایج ترین مشکلاتی است که با نزدیک شدن به فصل سرما ممکن است برای همه افرادی که گرمایش محیط زندگی یا کاری آنها بخاری گازی می باشد، اتفاق بیفتد.

لذا برای اینکه در این زمینه بتوانیم اطلاعاتی را به دست آوریم، خوب است که با برخی موضوعات مرتبط به این دستگاه ازجمله، عیب یابی و تعمیر ، آشنایی با ترموکوپل و نحوه عملکرد آن، علت روشن نشدن شمعک، علت خاموش شدن ناگهانی و … که در این مقاله به آنها اشاره می کنیم آشنا شویم. همچنین برای انجام هرگونه تعمیر بخاری گازی در محل و اعزام تعمیرکار، می توانید با خیال آسوده با بدادم برس تماس بگیرید.

برای تعمیر بخاری گازی خودتان، با تاسیسات بدادم برس تماس حاصل فرمایید.

خراب شدن ترموکوپل بخاری

یکی از مهم‌ترین دلایل روشن نشدن بخاری، خراب شدن ترموکوپل می باشد. ترموکوپل متشکل از دو فلز غیر همجنس است. وقتی شمعک بخاری روشن می شود، محل اتصال این دو فلز گرم شده و جریان الکتریسته در دو سر فلزات ایجاد می‌ شود‌. ترموکوپل از یک سمت به بوبین و از سمت دیگر به پیلوت متصل است. جریان الکتریکی موجب می‌ شود که سر بوبین پایین رفته و مسیر گاز باز شود و شعله شمعک روشن باقی بماند.

به همین علت زمانی که اقدام به روشن کردن شمعک بخاری و دیگر وسایل گاز سوز می‌کنید حدود بیست ثانیه صبر لازم است که ترموکوپل به خوبی گرم شود. زیرا به محض سرد شدن ترموکوپل جریان گاز قطع شده و شعله خاموش می‌ شود. سنسور ترموکوپل وظیفه دارد در صورت خاموش شدن شعله به دلایل مختلف جریان گاز را قطع کند و مانع از بروز خطرات احتمالی شود.

ترموکوپل بخاری به دلیل عواملی مانند شکستگی، ضربه خوردن بر اثر جا به جایی بخاری، قطع شدن مداوم گاز، عدم قرار گیری درست در جای خود خراب شود و کارایی لازم را نداشته باشد. پس از بررسی علت خرابی ترموکوپل توسط تعمیرکاران مجرب آن را تعمیر و یا تعویض کنید تا مشکل روشن نشدن بخاری حل شود.

 

مسدود شدن مسیر گاز ورودی به مشعل بخاری

اگر مسیر گاز ورودی به مشعل بخاری مسدود شود، بخاری روشن نمی شود. دلیل گرفتگی مسیر گاز ممکن است اشیا خارجی یا انباشته  شدن  گرد و غبار باشد. با وجود این مشکل گاهی ممکن است بخاری روشن شود ولی بعد از چند دقیقه ناگهان خاموش می شود زیرا میزان گازی که به شعله اصلی می رسد، خیلی کم است. برای رفع این مشکل باید بخاری را باز کرده و مسیر شعله اصلی را با کمک جارو برقی به خوبی تمیز کنید. بهتر است این کار را به یک تعمیر کار ماهر بسپارید زیرا ممکن است شما در بستن مجدد قطعات بخاری دچار مشکل شوید.

 

انحراف نازل گاز ورودی به مشعل بخاری

در صورت انحراف نازل گازی که گاز را به مشعل اصلی می رساند، بخاری روشن نمی شود. زیرا انحراف نازل باعث شده که  گاز به داخل مشعل نرود. دلیل انحراف نازل گازی محکم نبودن پیچ یا خارج شدن از جای اصلی آن است. اگر انحراف جزئی باشد بخاری شاید روشن شود ولی یکدفعه خاموش می شود. دلیب خاموش شدن ناگهانی بخاری در این حالت قطع و وصل شدن جریان گاز می باشد. برای برطرف کردن این مشکل نازل را در جای اصلی خود قرار دهید و پیچ های آن را به خوبی محکم کنید تا دیگر جا به جا نشود.

 

عدم تنظیم محل قرارگیری ترموکوپل و شمعک بخاری

در صورت تنظیم نبودن محل قرارگیری شمعک و ترموکوپل بخاری روشن نمی شود. سر ترموکوپل دقیقا باید روی شمعک قرار گیرد تا با حرارت شعله شمعک گرم شود و جریان الکتریسته جهت عملکرد درست بوبین و باز شدن مسیر گاز فراهم شود. وقتی شمعک و ترموکوپل به درستی در جای خود تنظیم نشده باشند، ترموکوپل گرم نخواهد شد و فنر بوبین باعث خروج سوپاپ به سمت خارج شده و مسیر جریان گاز را قطع خواهد کرد. در واقع اگر ترموکوپل به هر دلیلی گرم نشود، عملکرد بوبین دچار اختلال شده و بخاری روشن نمی‌شود. برای حل این مشکل زمانی که شعله شمعک روشن است، پشت آن را باز کرده و با پیچ گوشتی آن را طوری تنظیم کنید که دقیقا زیر ترموکوپل قرار بگیرد. این کار را به یک تعمیر کار وسایل گازسوز بسپارید‌.

 

خراب شدن بوبین بخاری

اگر هیچ کدام از دلایلی که در بالا ذکر کردیم علت خاموش شدن بخاری نبودند، نوبت به بررسی قطعه بوبین می‌رسد. یکی دیگر از دلایل روشن نشدن و یا خاموش شدن ناگهانی بخاری خراب شدن بوبین است. برای آزمایش بوبین باید آن را یک ترموکوپل سالم امتحان کرد و یا از یک باتری قلمی ۱.۵ ولتی کمک گرفت. اگر بوبین سالم باشد پس از ایجاد جریان الکتریسته سوپاپ در جای خود باقی می‌ماند ولی اگر بوبین خراب باشد سوپاپ از جای خود خارج می‌شود. در صورت خراب بودن بوبین از یک تعمیرکار با تجربه بخواهید تا آن را با یک بوبین سالم تعویض کند‌.

 

وجود مشکل در دودکش بخاری

قطر دودکش ساختمان باید متناسب با قطر دودکش بخاری باشد زیرا در صورت باریک بودن قطر دودکش ساختمان بر روی بخاری فشار وارد شده و ناگهان خاموش می‌شود. کلاهک دود کش ساختمان باید شکل حرف H انگلیسی باشد، تا وزش باد باعث خاموش شدن بخاری نشود. کلاهک استاندارد بخاری مانع از برگشتن مجدد گازهای سمی به داخل بخاری می شود. گازهای سمی از رسیدن اکسیژن کافی به شعله بخاری جلوگیری می‌کنند و درنتیجه بخاری خاموش خواهد شد. یکی دیگر از دلایلی که ممکن است باعث خاموشی بخاری شود گرفتگی دود کش است. هر چند وقت یکبار باید مسیر دودکش را بررسی کرده و در صورت گرفتگی آن را برطرف کنید‌.

 

در این مقاله به صورت خلاصه به بررسی علل روشن نشدن بخاری گازی پرداختیم، از جمله خراب شدن ترموکوپل بخاری. شما عزیزان در هر زمان که نیاز به تعمیرکار و یا تکنسین داشتید می توانید با شماره زیر تماس گرفته تا کارشناسان بدادم برس در منزل شما و یا هر نقطه ای که شما در نظر داشته باشد حاضر گردند.

 

 

اینستاگرام بدادم برس

اینستاگرام بدادم برس
.

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>