ما را در شبکه های اجتماعی

نشت گاز از بخاری گازی - تعمیر بخاری گازی

نشت گاز از بخاری گازی | چگونه نشتی گاز را پیدا کنیم ؟

نشت گاز از بخاری گازی ، از آن جمله خطراتی است که ممکن است اگر رخ دهد، تمام مزایای استفاده از بخاری گازی را تحت الشعاع قرار دهد. نشت گاز از بخاری گازی جزو آن دسته حوادثی است که متاسفانه هر ساله با فرا رسیدن فصل سرما، در اخبار زیاد از آن میشنویم.

اما یکی از نکاتی که جای خوشحالی دارد این است که با رعایت چند نکته ساده، هم میتوان جلوی نشت گاز از بخاری گازی را گرفت و هم از حوادث ناگوار بعدی جلوگیری کرد و به شعار پیشگیری بهتر از درمان است پایبند بود.البته توصیه اکید ما به شما این است که با توجه به حساسیت فوق العاده موضوع نشت گاز ، حتما برای انجام هر گونه لوله کشی گاز یا تعمیر وسایل گاز سوز، حتما با متخصصین و تعمیرکاران حرفه ای تماس بگیرید تا هر گونه امور تعمیرات وسایل گازسوز را برای تان انجام دهند.

به شما پیشنهاد میکنیم که تعمیرات وسایل گاز سوز ، تعمیر بخاری ، لوله کشی گاز و هر گونه موضوعی که به تعمیر و یا تعمیرات بخاری گازی و سایر وسایل گازسوز میشود را به تعمیرکاران ماهر در مجموعه بدادم برس بسپارید تا خیال تان از نظر ایمنی و هزینه بسیار پایین تعمیرات راحت باشد.

برای هر گونه تعمیر بخاری گازی و اعزام تعمیرکار ماهر برای تعمیرات وسایل گاز سوز در محل ، با بدادم برس تماس بگیرید.

 

علت نشت گاز از بخاری گازی

  • هنگام نصب بخاری با شروع فصل سرما، شلنگی که باعث ورود جریان گاز به داخل بخاری می شود باید به خوبی با استفاده از بست محکم شود. اگر اتصال شلنگ به درستی انجام نگیرد یا شلنگ سوراخ شده باشد، گاز نشت کرده و بوی آن در محیط پخش خواهد شد. برای اطمینان از سالم بودن شلنگ و محکم بودن محل اتصال شلنگ و لوله گاز، از کف و صابون استفاده کنید و با مشاهده نشتی شلنگ را محکم نمایید یا در صورت سوراخ بودن آن را تعویض کنید.
  • یکی دیگر از علل نشت گاز از بخاری گازی، بروز مشکل در اتصالات لوله‌ های رابط بین پیلوت و شیر کنترل است. وقتی پس از روشن شدن بخاری گازی، بوی گاز خام استشمام کردید، حتما باید اتصالات لوله های رابط بین پیلوت و شیر کنترل را مورد بررسی قرار دهید. به ندرت اتفاق می افتد که این اتصالات دچار مشکل شوند اما گاهی با معیوب شدن اتصالات و جا به جایی آن گاز نشت می‌ کند. برای اطمینان از سالم بودن اتصال شیر کنترل و پیلوت از کف صابون استفاده کنید‌.
  • مسدود شدن مجرای ورودی مشعل یکی دیگر از دلایل نشت گاز از بخاری گازی می‌ باشد. گاهی ممکن است هنگام تغییر حالت شمعک به حالت شعله، متوجه انتشار گاز شوید. دلیل این اتفاق مسدود بودن  و گرفتگی ورودی مشعل است. برای حل این مشکل ابتدا باید شیر اصلی گاز را بسته و سپس مجرای ورودی مشعل را با دقت بررسی کنید. اگر گرد و خاک یا هر عامل دیگری جلوی مسیر مجرای ورودی گاز را گرفته بود، هر چه سریعتر اقدام به خارج کردن آن نمایید تا مشکل نشت گاز از بخاری گاز حل شود.
  • انحراف ژیگلور یا نازل از محل خود، چهارمین دلیل نشت گاز از بخاری می‌ باشد. گاهی اوقات نازل به خاطر تغییر حالت در پیچ یا ضربه خوردن از جای اصلی خود منحرف می شود. با انحراف نازل دیگر گاز نمی تواند به سمت مشعل حرکت کند و در فضای اطراف بخاری نشت پیدا می کند. برای حل این مشکل نازل را به طور دقیق در سر جای خود قرار دهید.
  • یکی از شعله‌ های شمعک یا پیلوت به دلیل عدم تنظیم ممکن است خاموش شده باشد. همین امر باعث نشت گاز از یکی از شعله های شمعک می شود. برای برطرف کردن بوی گاز ناشی از خاموشی یکی از شعله های فندک، باید اندازه و طول شعله را تنظیم نمایید. این کار را با استفاده از یک پیچ گوشتی انجام دهید. ابتدا پیچی که در پشت شمعک قرار دارد، باز کنید و سپس همزمان به شعله شمعک نگاه کنید. وقتی هر دو مشعل روشن بودند، پیچ شمعک را محکم ببندید.

 

  • کثیفی مشعل و گرفتگی سوراخ‌های آن با گرد و غبار باعث می شود که گاز و هوا به خوبی مخلوط نشوند و بوی گاز خام به مشام برسد. در چنین مواقعی باید مشعل بخاری گازی را از جایش در بیاورید و با استفاده از فشار هوا یا برس سوراخ های مسدود شده آن را باز کنید.

 

آز کجا بفهمیم گاز بخاری نشتی دارد؟

چگونه تشخیص دهیم نشتی گاز از بخاری رخ داده است ؟ نشتی گاز از بخاری گازی چگونه است؟ در این قسمت راه های تشخیص نشتی گاز بخاری را بخوانید.

 

 روش اول: با استفاده از کف صابون

 وقتی احساس کردید که بخاری گازی شما نشت می کند و از نزدیک لوله ها، قسمت شلنگ بخاری و… بوی گاز می آید، مقداری کف صابون درست کنید و روی این قسمت ها بمالید. البته مایع نشت یاب آماده نیز در بازار موجود است. اگر در کف صابون حباب ایجاد شد، به معنی نشت گاز است. ذکر این نکته لازم است که هرگز و به هیچ عنوان برای تست نشتی گاز بخاری از کبریت استفاده نکنید. این کار بسیار خطرناک است و ممکن است باعث انفجار و خرابی ساختمان و حتی مرگ و میر افراد شود.

نشت گاز از بخاری گازی - تعمیر تخصصی بخاری گازی

روش دوم: با استفاده از نشت یاب الکترونیکی

امروزه دستگاهی به نام نشت یاب الکترونیکی تولید شده که با باطری کار می کند. از این وسیله برای چک کردن نشتی گاز در ساختمون ها و آپارتمان های بزرگ که دارای تعداد زیادی انشعاب گازی هستند، استفاده می شود. سنسورهای این دستگاه در صورت مشاهده نشتی گاز، علامت هشدار می دهند.

شاید بپرسید از کجا بفهمیم گاز بخاری نشتی دارد، برای این کار نشت یاب الکترونیکی را در قسمت‌ های مختلف بخاری حرکت می دهیم تا محل نشتی شناسایی شود. توجه داشته باشید، وقتی کارتان با دستگاه نشت یاب الکترونیکی تمام شد، خارج کردن باطری آن را فراموش نکنید. زیرا ماندن باطری داخل دستگاه باعث کاهش طول عمر آن می شود.

 

نشت گاز از بخاری گازی - علت بوی بد بخاری گازی

چگونه از نشت گاز جلوگیری کنیم؟

شعار معروف پیشگیری بهتر از درمان است، برای جلوگیری از نشت گاز نیز کاربرد دارد. اگر اخبار حوادث و سوانح را پیگیری کرده باشید، حتما بارها با خبر حوادثی که ناشی از نشت و انفجار گاز که منجر به مرگ افراد زیادی شده و خسارات مالی فراوانی به وجود آورده، مواجه شده اید. در مواردی که جان انسان در خطر است، رعایت نکات ایمنی بسیار دارای اهمیت می باشد.

برای اینکه از نشت گاز جلوگیری کنیم، باید سالیانه یک یا دو بار همه وسایل گاز سوز، لوله‌ ها و اتصالات گاز را به خوبی و با دقت مورد بررسی قرار دهیم. اگر در پیدا کردن نشتی تخصص ندارید، از متخصصین لوله کشی شرکت بدادم برس کمک بخواهید. بعد از اینکه فصل زمستان تمام شد و وسایل گاز سوز را جمع آوری کردید، حتما شیرهای گاز را محکم ببندید. بهترین کار مسدود کردن محل خروج گاز با استفاده از درپوش است.

اگر قصد رفتن به مسافرت دارید، برای اطمینان شیر‌ اصلی گاز ساختمان را ببندید. این کار کمک بسیار زیادی برای حفظ ایمنی ساختمان می‌کند. بارها اتفاق افتاده که ساکنین یک ساختمان برای چند روز خانه را به قصد مسافرت ترک کرده‌اند و به دلیل نبستن شیر اصلی گاز ساختمان و نشت گاز از انشعابات داخلی، خانه دچار خسارات بسیار زیادی شده است.

حس بویایی برخی از افراد ضعیف است و گاهی سرماخوردگی نیز باعث از بین رفتن حس بویایی می شود، بنابراین بوی نشت گاز احساس نمی شود. راه حلی که برای چنین مواقعی کاربرد دارد، استفاده از سنسورهای کنترل کننده وجود گاز در هوای خانه است که در صورت نشت گاز به شما هشدار می دهد. علائمی مانند سردرد، تهوع، تنگی نفس نیز می‌ تواند نشان دهنده نشت گاز از یکی از وسایل خانه باشد.

 

هنگام نشت گاز چه باید کرد؟

 وقتی متوجه نشت گاز در خانه شدید اولین اقدامی که باید انجام دهید این است تمام درها و پنجره ها را باز کنید که هوا جریان پیدا کند و گازهای تجمع یافته به بیرون هدایت شوند. وسایل گازسوز را چک کنید. به عنوان مثال گاهی به دلیل سرریز کردن غذا شعله اجاق گاز خاموش می شود. تمام شیرهای باز گاز را ببندید. به هیچ عنوان از تلفن استفاده نکنید. همچنین وسایل الکتریکی را از برق نکشید یا آن ها را روشن یا خاموش نکنید، زیرا با کوچکترین جرقه‌ای انفجار رخ خواهد داد.

همچنین به هیچ وجه از فندک، شمع یا کبریت که در محلی که گاز نشت کرده، استفاده نکنید. اگر بعد از ده دقیقه بوی گاز همچنان به مشام می رسید از تمام اهالی ساختمان بخواهید که سریعا به بیرون بروند. شیر اصلی ساختمان را ببندید. برق تمام ساختمان را از فیوز اصلی قطع کنید و با یک شرکت خدماتی تماس بگیرید. متخصصان لوله کشی این شرکت ها به سرعت خود را به محل نشت گاز می رسانند و محل اصلی نشت گاز را پیدا کرده و آن را  برطرف می کنند.

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>