ما را در شبکه های اجتماعی

نصب درب اتوماتیک

نصب و تعمیر درب اتوماتیک | درب و کرکره برقی

نصب درب اتوماتیک به چه چیزهایی نیاز دارد؟ برای نصب درب اتوماتیک از چه کسی می‌توان کمک گرفت؟ با پیشرفت تکنولوژی و مدرنیزه شدن تجهیزات و ابزار زندگی، نصب درب اتوماتیک و استفاده از این درب‌ها به جای درب‌های قدیمی رواج یافته است. شرکت‌های تولید کننده درب‌های اتوماتیک با توجه به سلیقه‌ی مختلف مردم و همچنین با توجه به مکان‌های مختلف، انواع درب‌های اتوماتیک را از نظر عملکرد و شکل ظاهری طراحی و تولید کرده‌اند. امروز در بدادم برس قصد داریم به بررسی انواع درب اتوماتیک و نحوه نصب و تعمیر آن‌ها بپردازیم. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

برای تعمیر انواع درب اتوماتیک می‌توانید به لینک زیر مراجعه فرمایید.

انواع درب اتوماتیک

انواع درب اتوماتیک از نظر عملکرد

 1. درب اتوماتیک هیدرولیک:

این نوع درب‌ها با پیروی از قانون پاسکال و با استفاده از روغن و مایعات کار می‌کنند. عملکرد این درب‌ها به این صورت است که روغن هیدرولیک باعث می‌شود فشار پمپ به قطعات دیگر درب منتقل شده و در نهایت قطعات استهلاک کمتری داشته باشند. حرکات درب‌های هیدرولیکی پایدار است و هیچ گونه لرزشی در آنها مشاهده نمی‌شود. به همین دلیل این درب‌ها از طول عمر بالایی برخوردار هستند.

 1. درب اتوماتیک الکترومکانیک:

در این درب‌های اتوماتیک یک موتور کوچک تعبیه شده است که در داخل جک قرار دارد. این موتور نیروی خود را به گیربکس انتقال داده و با افزایش قدرت موتور و گیربکس، ماردون جک شروع به حرکت می‌کند. این حرکت سبب می‌شود شافت جک به جلو و عقب رانده شود. از ویژگی بارز این درب‌ها ایمنی بالای آن ها است و همچنین قسمت مکانیکی و الکترونیکی آن از هم جدا می باشند. تنها ایراد وارد بر این درب‌ها استهلاک زود هنگام آن‌ها میباشد. علاوه بر آن در برابر فشار بیش از حد مقاومت کافی را ندارند.

 1. درب اتوماتیک پنوماتیک:

اگر قصد نصب درب اتوماتیک در محیط‌های پرخطر را دارید و یا نیاز است تا در یک مکان چندین درب نصب شود، درب های پنوماتیک انتخاب بهتری می‌باشد. درب های پنوماتیک با استفاده از فشار گاز یا فشار باد کار کرده و انرژی باد را به انرژی مکانیکی تبدیل می کنند. در ساختمان هایی که صرفه جویی انرژی در آنها اهمیت دارد از این نوع درب ها استفاده می‌شود. بر خلاف محرک‌های الکتریکی، هیچ سیم کشی ولتاژ بالایی در قاب درب پنوماتیک وجود ندارد. در نتیجه در محیط‌هایی که امکان وقوع خطر بالاست از درب‌های پنوماتیک استفاده می‌شود.

انواع درب اتوماتیک

انواع درب اتوماتیک از لحاظ شکل ظاهری

 • درب اتوماتیک اسلایدینگ(کشویی)

درب اتوماتیک اسلایدینگ یا کشویی به صورت ریلی باز و بسته شده و برقی می‌باشد. این درب‌ها طوری ساخته می‌شوند که لت فریم و شیشه سکوریت به وسیله هنگرها به ریل فوقانی سیستم درب خودکار متصل شده و به واسطه تسمه و انرژی تولیدی از الکتروموتور و فرمان برد الکترونیکی دستگاه، به صورت کشویی باز و بسته می‌شود. نصب درب اتوماتیک به صورت کشویی به دلیل حرکت افقی و اشغال کردن فضای کم، بیشترین استفاده را در مکان‌های پر تردد و شلوغ دارد و بسیار پر مصرف است.

 • درب اتوماتیک تلسکوپی

درب‌های اتوماتیک تلسکوپی به گونه‌ای است که که لنگه‌های درب به جای اینکه به سمت مخالف هم حرکت کنند، به یک طرف می‌روند. در این حالت هر دو لنگه درب متحرک می‌باشد و لت‌های درب برقی روی یکدیگر حرکت می‌کنند در نهایت تمام لت‌ها به یک سمت و پشت لت ثابت جمع می‌شوند. بیشترین کاربرد این درب‌ها در مراکز تجاری و اماکنی است که به طور همزمان تعداد افراد زیادی وارد آن می‌شوند.

 • درب اتوماتیک کرو(گرد)

درب اتوماتیک کرو یا گرد از دو درب کشویی خمیده تشکیل شده است و دارای قابلیت‌هایی مثل تنظیم سرعت درب، زیبا ومدرن بودن، کم صدا بودن، کاهش هدررفتن انرژی، کاهش آلودگی صوتی و محیطی می‌باشد.

 • درب اتوماتیک ریولوینگ(گردان)

این نوع از درب‌های اتوماتیک دارای یک محفظه شیشه‌ای است که با چرخش باعث جابجایی افراد داخل کابین می‌شود. نصب درب اتوماتیک به صورت گردان به مراکز یا شرکت‌هایی توصیه می‌شود که مراجعین زیادی دارند. درب اتوماتیک گردان به کمک سنسورهای مختلف موتور و اپراتور به طور اتوماتیک باز و بسته می شود. همچنین بدون دخالت دست یا نیروی مکانیکی، با ورود افراد به داخل کابین، درب اتوماتیک گردان شروع به چرخش می‌کند.

 • درب اتوماتیک سوئینگ(لولایی)

در این نوع از درب‌ها به جای استفاده از ریل برای باز شدن درب، از یک اپراتور استفاده می‌گردد. در واقع به کمک وجود اپراتور وموتور و چشمی ها به جای باز وبسته شدن با دست، با استفاده از سنسورها به صورت اتوماتیک حول محور لولا باز وبسته می‌شود.

درب اتوماتیک تلسکوپی

 • درب اتوماتیک مثلثی

درب اتوماتیک مثلثی نوعی درب کشویی است که دو ریل به صورت جدا از هم و با زاویه 90 درجه به یکدیگر متصل شده‌اند و لنگه‌های متحرک درب نیز هر کدام بر روی یکی از این ریل‌ها قرار می‌گیرند.

 • درب اتوماتیک فولدینگ(آکاردئونی)

نحوه عملکرد درب آکاردئونی یا اتوبوسی به این صورت است که دو لت به هم پیوسته از وسط خم شده و در یک گوشه قرار می‌گیرد. درست مانند باز و بسته شدن درب‌های اتوبوس که بارها مشاهده کرده‌اید!

 • درب اتوماتیک رول آپ(کرکره برقی)

اگر به دنبال ساده‌ترین و کم هزینه‌ترین درب اتوماتیک هستید، نصب درب اتوماتیک به صورت کرکره برقی می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. این درب اتوماتیک پارکینگی برای ایمنی مغازه‌ها، ایمنی درب‌ها و پنجره‌ها و … استفاده می‌شود. درب کرکره ای، فضای کمی را اشغال کرده و نصب آسان و سریعی دارد. به همین دلیل افراد زیادی برای نصب آن اقدام می‌کنند.

 • درب اتوماتیک جک بازویی

این نوع جک‌ها تقریبا بر روی تمامی درب‌های پارکینگی لولایی قابلیت نصب داشته و با محدودیت خاصی اجرا نمی‌گردد.

درب اتوماتیک کرکره‌ای

 • درب اتوماتیک جک ریلی

نصب درب اتوماتیک به صورت جک ریلی بهترین انتخاب برای ورودی کارخانه‌ها می‌باشد. همچنین برای ورودی منازل و یا ویلای خود می‌توانید این مدل درب را اولویت خود قرار دهید.

 • درب اتوماتیک سکشنال

درب اتوماتیک سکشنال به کمک تعدادی پنل با ابعاد استاندارد و با عرض مشخص و ریل هدایت کننده کناری و ریل اصلی موتور بر روی سقف تشکیل شده است. این مدل درب به گونه‌ای عمل می‌کند که در زمان باز شدن پنل‌ها به شکل کشویی بر روی ریل‌هایی که تا روی سقف کشیده شده‌اند توسط موتور کشیده شده و حرکت کرده تا به شکل افقی زیر سقف قرار گیرند. این حالت بدین معناست که درب باز شده و می‌توان از آن عبور کرد.

 • درب اتوماتیک بریک اوت(خروج اضطراری)

این نوع درب مانند درب کشویی است با این تفاوت که در مواقع اضطراری مانند آتش‌سوزی که مردم باید سریع از آن محل خارج شوند با ضربه زدن، درب‌ها از محور خود آزاد می‌شوند و درب اتوماتیک مانند درب لولایی عادی عمل می‌کند.

 • درب اتوماتیک بیمارستانی

بیشترین مصرف و کاربرد این درب‌ها در بیمارستان‌ها ، مراکز درمانی، اتاق عمل و … می‌باشد. درب بیمارستانی به صورت تک لت و ریلی می‌باشد، زیرا به دلیل ایزوله کردن محیط، استفاده از حالت‌های لولایی و یا دو لت بسیار پیچیده است.

قطعات درب اتوماتیک

به طور کلی قطعات درب اتوماتیک به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند:

 • قطعات الکترونیکی

قطعات الکترونیکی درب‌های اتوماتیک شامل پاور، ترانس برد، ریموت، سنسور، چشمی، کلیدهای تغییر حالت و … می‌باشند.

 • قطعات مکانیکی

قطعات مکانیکی درب‌های اتوماتیک شامل جک پارکینگ، روتور، شفت، موتور دنده برنجی و تفلن، ماردون خلاص کن قرقری و بسیاری قطعات دیگر می‌شود.

درب اتوماتیک لولایی

نصب و تعمیر درب اتوماتیک شیشه ای

 • تعمیر موتور درب اتوماتیک شیشه‌ای

اغلب به دلیل استفاده مدام از درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای ممکن است این درب‌ها خراب شده یا کند عمل کنند. در صورت مشاهده چنین ایرادی می‌توانید برای رفع نقص و تعمیر درب اتوماتیک با متخصصان ما در بدادم برس در ارتباط باشید.

 • تعمیر کنترل باکس

کنترل باکس نقش مغز و اتاق فرمان را در درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای ایفا می‌کند و سبب حرکت درب‌ اتوماتیک می‌شود. باید توجه داشته باشید که در صورت نیاز به تعمیر کنترل باکس، این قسمت ریست شده و برنامه ریزی قبلی آن از بین می‌رود.

 • تعمیر ریل و کاور

این نوع قطعات معمولا خراب نمی‌شوند، اما به دلیل سایش ممکن است بعد از چند سال نیاز باشد آن‌ها را تعویض کنید.

 • تعمیر چشمی درب اتوماتیک شیشه‌ای

برای تشخیص این‌ که چشمی درب به خوبی کار می‌کند یا خیر، می‌توان با رفت و آم به آن پی برد. مثلا هنگامی که درب برای ورود باز شده اما بعد از آن بسته نمی‌شود، به احتمال زیاد ایراد از چشمی آن است و باید تعمیر یا تعویض شود. همچنین ممکن است ایرادی نیز نداشته باشد و به دلیل کثیف بودن مسیر چشمی یا قرار گرفتن در مقابل نور مستقیم خورشید این مشکل به وجود آمده باشد.

 • تعمیر ریموت

وظیفه اصلی ریموت کنترل از راه دور  باز و بسته کردن درب اتوماتیک است که به دلیل استفاده‌ی مکرر و در دسترس بودن و همچنین قرار گرفتن در مقابل نور خورشید، ممکن است خراب شده و نیاز به تعمیر داشته باشد. اگر با فشار دادن ریموت باز نشود احتمال دارد که از حافظه پاک‌شده یا اتصالات برقی دچار مشکل شده باشد.

برای تعمیر انواع ریموت درب اتوماتیک میتوانید به صفحه زیر مراجعه فرمایید.  


نصب و تعمیر درب برقی (پارکینگ)

برای پی بردن به ایراد درب برقی پارکینگ و اقدام به تعمیر آن مراحل زیر را انجام دهید:

 • چراغ ریموت را چک کنید. اگر خراب باشد چراغ آن کمرنگ یا خاموش خواهد بود. در این صورت یا باید به طور کلی عوض شود یا باتری آن تمام شده و بایستی تعویض گردد.
 • پس از آن ریموت را فشار دهید تا درب باز شود. اگر از دستگاه مرکزی صدایی شنیدید یعنی ایرادی از سوی دستگاه مرکزی وجود ندارد. اما اگر صدایی شنیده نشد، ابتدا فیوز را چک کرده و در صورت سالم بودن فیوز یعنی ایراد از برد مدار و یا سیم‌های ورودی به آن است.
 • اگر ایراد از جک بازویی باشد، درب باز و بسته نخواهد شد و باید تعمیر شود.
 • اگر درب باز شد اما هنگام بسته شدن عمل نکرد یعنی ایراد از چشمی درب شماست که باید تعمیر یا تعویض شود.

درب اتوماتیک ریلی

نصب و تعمیر درب کرکره ای 

تعمیر کرکره برقی به دلیل ساختار کرکره و پیچیدگی قطعات کاری تخصصی است. در نتیجه نصب درب اتوماتیک به صورت کرکره‌ای و تعمیر آن بایستی توسط افراد متخصص انجام گیرد. مواردی که ممکن است دچار مشکل در کرکره برقی شوند و عملکرد آن را مختل کنند شامل موتور برقی، شفت، تیغه کرکره، رسیور، فتوسل و موارد دیگر می‌شود. در صورتی که منشا مشکل به درستی شناسایی شود می‌توان تعمیر آن را به راحتی انجام داد.

هزینه نصب و تعمیر درب اتوماتیک پارکینگ و درب کرکره ای

عوامل متعددی بر هزینه نصب و خرید کرکره‌های پارکینگ تاثیرگذارند که سبب کاهش یا افزایش هزینه می‌شوند و نمی‌توان قیمت دقیقی ارائه داد اما برخی از عوامل اثرگذار بر هزینه کرکره برقی عبارت‌اند از:

 • قیمت تولید کننده
 • متراژ فضا
 • برند و نوع موتور کرکره برقی
 • نوع تیغه کرکره‌ها

اینستاگرام بدادم برس

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>