ما را در شبکه های اجتماعی

موتورخانه استخر

نصب و راه اندازی موتورخانه استخر

موتورخانه استخر چیست؟ مزایای داشتن موتورخانه استخر خانگی چیست؟ امروزه اکثر مردم که خانه‌های بزرگ یا باغ‌هایی با وسعت زیاد دارند، در فکر ساخت استخر خانگی و موتورخانه برای آن هستند. همان‌طور که می‌دانید طراحی و اجرای موتورخانه استخر از واجبات و ملزومات برای داشتن استخرهای خانگی می‌باشد. در صورتی که طراحی و ساخت موتورخانه به درستی انجام نشود، کارایی مطلوب حاصل نخواهد شد.

عده‌ای با مشاوره‌های نادرست فروشندگان و طراحان تصور می‌کنند موتورخانه استخر فضایی است بسیار گسترده و بزرگ، با انواع لوله‌ها و مخازن غول پیکر و هزینه‌های گزاف! به همین دلیل از ساخت موتورخانه پشیمان شده و به سراغ پکیج‌های گرمایشی می‌روند. اما این تصور کاملا اشتباه است. امروز در بدادم برس قصد داریم با توضیح نحوه نصب و اجرای موتورخانه استخر، لذت یک آبتنی عالی را در استخر خصوصی و منزل شخصی را به شما هدیه دهیم. با ما همراه باشید.

موتورخانه استخر چیست

موتورخانه استخر چیست؟

موتورخانه مهم‌ترین بخش در ساخت یک استخر به شمار می‌رود. در واقع قلب تپنده استخر، موتورخانه آن است که وظیفه اصلی گرمایش و تصفیه را بر عهده دارد. در نتیجه اگر قصد ساخت یا تعمیر موتورخانه خود را دارید بهتر است مراحل نصب و اجرای آن را اصولی پیش ببرید.

اجزای موتورخانه به سه بخش تقسیم می‌شود:

 • بخش اول: تجهیزات تصفیه و ضدعفونی و فیلتراسیون
 • بخش دوم: تجهیزات گرمایشی
 • بخش سوم: پمپاژ

تجهیزات گرمایشی که اصلی‌ترین بخش موتورخانه به شمار می‌رود چند وظیفه مهم دارند که عبارت است از:

 1. گرم کردن آب استخر تا دمای ۲۸ درجه سانتی گراد و حفظ کردن این دما
 2. گرم کردن آب جکوزی تا دمای ۴۲ درجه سانتی گراد و نگه داشتن این دما
 3. گرمایش سالن استخر و رختکن
 4. تامین آب گرم برای دوش‌ها و سرویس بهداشتی

مزایای اجرای موتورخانه استخر

طراحی و اجرای موتورخانه مزایایی به همراه دارد که ساخت آن به نفع شما خواهد بود مانند:

 • باعث بالا رفتن راندمان و صرفه جویی در مصرف انرژی می‌شود.
 • سبب پایداری و ماندگار بودن دمای آب استخر می‌شود.
 • هزینه‌ی اولیه آن نسبت به گرمایش‌های پیش ساخته کمتر است.
 • هزینه تعمیرات آن نسبت به پکیج‌های گرمایشی بسیار کمتر است.

اجزا موتورخانه استخر

نصب موتورخانه استخر

موتورخانه استخر به طور معمول شامل تجهیزات زیر است:

 • دیگ بخار
 • پمپ
 • فیلتر شنی
 • فیلتر یو وی استخری
 • فیلتر ازون
 • دیگ آبگرم
 • سختی گیر
 • مبدل کویل دار
 • مو گیر
 • مبدل حرارتی
 • شیرآلات و اتصالات

موتورخانه استخر شامل دو مدار گرمایش و تصفیه و گردش آب استخر می‌باشد. مدار گرمایشی متشکل از دیگ‌های چدنی یا فولادی، مبدل حرارتی پوسته و لوله و مشعل می‌باشد. همچنین پمپ تصفیه و فیلتر شنی دو عضو مهم در مدار تصفیه و فیلتراسیون به شمار می‌رود.

شیوه عملکرد موتورخانه به این صورت است که دیگ‌های حرارت مرکزی به عنوان مولد اصلی گرمایشی آب استخر، آب را گرم می‌کنند. سپس آب گرم تولید شده وارد تیوب‌های مبدل حرارتی پوسته لوله می‌شوند و در آنجا می‌ماند. این ماندگاری تا زمانی که آب فیلتر شده‌ای که از درون کاسه استخر توسط پمپ‌های تصفیه به فیلتر شنی مکیده و وارد پوسته مبدل حرارتی می‌شود، ادامه دارد. پس از آن در مبدل حرارتی فرآیند انتقال حرارت آب صورت می‌گیرد و دمای آب به ۲۷ درجه سانتی گراد رسیده و آماده ورود به کاسه استخر می‌شود. تمامی این فرآیندها توسط موتورخانه انجام می‌گیرد.

از دیگر نکات مهمی که باید در اجرای موتورخانه استخر به آن توجه داشته باشید این است که از لوله‌ها و اتصالات UPVC استفاده کنید. برخی از افراد برای کاهش هزینه از لوله‌های پولیکا یا PVC استفاده می‌کنند که این مورد به دلیل مقاومت کمتر لوله‌های پولیکا توصیه نمی‌شود. علاوه بر آن حتما از چسب کلینر و پرایمر مخصوص لوله‌های UPVC برای بهبود عملکرد لوله‌کشی موتورخانه استخر استفاده کنید.

برای طراحی موتورخانه استخر باید به مسائل مختلفی مانند موقعیت موتورخانه، اندازه، امکان دسترسی و امکان تعمیر و نگهداری آن توجه کنید. معیار‌هایی که باید هنگام طراحی استخر مدنظر قرار گیرد شامل موقعیت، اندازه، قابلیت دسترسی و مجزا بودن آن از سایر قسمت‌ها است.صرف نظر از نوع استخر در مرحله طراحی موتورخانه آن باید به مسائل مختلفی توجه شود مانند:

 1. اندازه و موقعیت موتورخانه نسبت به مجموعه
 2. محل قرار گیری کاسه استخر و چگونگی اجرای سیستم‌های لوله کشی و شبکه کانال
 3. وضعیت دسترسی به موتورخانه
 4. امکان کاربری و نگهداری ساده از تجهیزات
 5. در نظر گرفتن یک فضای محافظت شده و بسته برای نگهداری مواد شیمیایی
 6. امکان تخلیه فاضلاب موتورخانه
 7. وضعیت محیط موتورخانه از نظر دما، رطوبت، تهویه و سروصدا
 8. در نظر گرفتن ملاحظات الکتریکی

توجه داشته باشید که ورودی موتورخانه باید از ورودی اصلی ساختمان جدا باشد. به طوری که تکنسین تعمیر و نگهداری قادر باشد بدون ورود به ساختمان وارد موتورخانه شود.

نحوه نصب موتورخانه استخر

ارتفاع موتورخانه استخر

ارتفاع موتورخانه و تصفیه خانه‌ی آن باید حداقل ۲۲۰۰ سانتی متر باشد. توصیه می‌شود تراز کف موتورخانه استخر حدود نیم متر پایین‌تر از کف استخر باشد. زیرا در این صورت همواره آب استخر بر پمپ تصفیه استخر سوار است و نیاز به خرید پمپ با NPSH بالا نیست.

ابعاد موتورخانه استخر خانگی

برای محاسبه درست ابعاد موتورخانه باید به موارد زیر توجه کنید:

 • ابعاد دیگ گرمایش استخر: ابعاد دیگ گرمایش تاثیر مهمی در انتخاب ابعاد مناسب برای موتورخانه دارد. همچنین سرباز یا بسته بودن استخر نیز در این انتخاب اثرگذار است. برای محاسبه سایز دیگ استخر می‌توانید به سایت محاسبه دیگ گرمایش استخر مراجعه کنید.
 • ابعاد فیلتر تصفیه استخر
 • ابعاد مخزن تعادل: به طور معمول ابعاد مخزن تعادل به اندازه‌ی ۶ الی ۸ درصد از حجم آب استخر می‌باشد. این ابعاد حدودی است و اندازه دقیق آن باید توسط طراح مکانیک محاسبه شود.

به طور کلی حدودا باید ۲۰ درصد از مساحت کل استخر را به موتورخانه اختصاص داد. در صورتی که قصد دارید استخر چهارفصل داشته باشید این ابعاد برای موتورخانه به ۳۰ درصد افزایش می‌یابد. مثلا اگر شما یک استخر در ابعاد ۱۰۰ در ۶۰ متر مربع داشته باشید، ابعاد موتورخانه حدود ۱۸ متر مربع خواهد بود.

موتورخانه استخر برقی

در بعضی نقاط شهر ممکن است هنوز دسترسی به گاز شهری فراهم نباشد. در نتیجه برای ساخت موتورخانه استخر باید از موتورخانه برقی بهره‌ برد. البته توجه داشته باشید که هزینه موتورخانه برقی به دلیل هزینه بیشتر برق نسبت به گاز، افزایش می‌یابد.

مراحل ساخت استخر

 1. تهیه نقشه با توجه به اندازه استخر (سه بعدی و دو بعدی)
 2. تعیین محل از لحاظ جغرافیایی جهت احداث استخر و تصفیه خانه (موتورخانه)
 3. انجام آزمایشات بر روی خاک و دریافت پارامتر‌های استقامت خاک برای ساخت استخر شنا
 4. محاسبات تاسیساتی استخر
 5. تعیین جنس و سایز لوله‌ها و اتصالات با توجه به شرایط آب و هوایی محیطی و خاک
 6. فلودیاگرام و بلوک دیاگرام کلیه مراحل اجرای تاسیسات
 7. تعیین محل تخلیه و بکواش فیلتر‌های مربوط (استخر یا جکوزی)
 8. محاسبات عمرانی استخر
 9. سایزینگ میلگرد‌ها
 10. نوع و درجه استقامت بتون
 11. سایز شبکه
 12. نحوه استفاده از میلگرد‌ها در جهت کمتر شدن میزان پرتی
 13. اجرای تاسیسات (مکانیکی و الکتریکی) با در نظر گرفتن شرایط محیطی (در مواردی که استخر روباز می‌باشد، عمق مناسب و استاندارد از جنبه سد یخ زدگی)، عایق کاری (برودتی و حرارتی)
 14. ماهیچه کشی یا به اصطلاح بتون پوششی روی تاسیسات
 15. آرماتوربندی طبق محاسبات صورت گرفته و انجام قالب بندی و بتون ریزی ساخت استخر
 16. عایق کاری داخل استخر به اصطلاح آب بندی استخر (لازم به ذکر است در آب بندی استخر هرگز نباید از مواردی نظیر ایزوگام یا قیرگونی استفاده کرد.)
 17. انجام سرامیک کاری استخر (پس از تست حداقل ۴۸ ساعته آب بندی استخر)
 18. اجرای تصفیه خانه و نصب کلیه تجهیزات از پیش طراحی شده برای ساخت استخر
 19. نصب پرژکتور‌های داخلی استخر (چراغ استخر) و آب بندی آن‌ها
 20. طراحی، ساخت و نصب تابلو برق مرکزی، جهت فرمان تک تک مراحل تصفیه، تخلیه و بکواش به منظور ساخت استخر
 21. انجام تاسیسات الکتریکی، کابل کشی (لوله فولادی، داکت) داخل تصفیه خانه
 22. نصب سنسور‌های حرارتی و راه اندازی کامل
 23. سایزینگ تمامی دستگاه‌ها (فیلترها، مبدل‌های گرمایی یا سرمایی، الکتروموتور‌های تصفیه یا خطی، فیلتر‌های تصفیه اکسیژن آب، ozon، uv، دستگاه‌های کلرزن گازی یا مایع (خودکار یا مکانیکی)

هزینه تجهیز موتورخانه 

در تعیین قیمت نصب و راه‌اندازی موتورخانه استخر عوامل متعددی دخیل است. قیمت تجهیزات موتورخانه تاثیری بر روی دستمزد نصاب نخواهد داشت اما در هزینه اجرای موتورخانه بسیار تاثیرگذار است. در نصب و راه ‌اندازی موتورخانه از تجهیزات زیادی از جمله شیر و شیر فلکه‌ها، فشارسنج، لوله‌‌های مختلف، دیگ، مشعل و … استفاده می‌شود که هزینه خرید و حمل آن‌ها به محل ساختمان در فاکتور هزینه نصب موتورخانه درج خواهد شد.

به طور کلی هزینه راه اندازی موتورخانه شامل هزینه تمام کارهایی می‌‌شود که برای اجرای یک فونداسیون و قرار دادن تاسیسات ساختمان، لوله کشی آب گرم و سرد، نصب مخزن (دیگ بخار موتورخانه) و نصب مشعل الکتریکی یا گازی روی آن و همچنین خدماتی مثل روند ایمنی یا عایق‌ بندی دیوارها و کف، عایق بندی لوله‌ها و اتصالات و… صورت می‌‌گیرد. هرکدام از این فاکتورها در اجرا و نصب موتورخانه استخر تاثیر گذارند و می‌‌توانند قیمت اجرای موتورخانه و اجرت نصب موتورخانه را افزایش یا کاهش دهند.

برای هرگونه مشاوره در زمینه ساخت استخر و تعمیر موتورخانه می‌توانید با تیم بدادم برس تماس بگیرید.

تماس با بدادم برس

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>