ما را در شبکه های اجتماعی

تعمیر پکیج

تعمیر پکیج

در این مقاله در خصوص چگونگی تعمیر پکیج، کلیت و تقسیم بندی دستگاه های حرارتی صحبت می کنیم. نکاتی از قبیل انواع پکیج، ساختار آن و نکاتی مهم در تعمیر پکیج را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت. در بخش نخست این در خصوص کلیت دستگاه های گاز سوز صحبت می کنیم.

برخی مشکلات رایج را ذکر می کنیم و در بخش بعدی به تقسیم بندی های مختلف پکیج ها می پردازیم.چرا که در تعمیر پکیج، نوع دستگاه بسیار مهم است. سپس در بخش سوم به مقایسه کلی بین تعمیر پکیج و موتورخانه می پردازیم و توضیحاتی اجمالی در این زمینه می دهیم.

دستگاه های گازسوز نوع A:
دستگاه های گازسوز نوع A اکسیژن مورد نیاز برای ایجاد احتراق را از محیط خانه یا محلی که دستگاه پکیج در آن نصب شده تامین می کند. به علاوه گازهای حاصل از احتراق پکیج مجدداً به همان محل بازگردانده می‌شوند.

لازم به ذکر است که دستگاه های گازسوز نوعی به لحاظ امنیتی می توانند خطر ساز باشند به همین دلیل برای نصب دستگاه های پکیج نوع بهتر است با متخصصین و تکنسین‌های شرکت خدماتی بدادم برس تماس بگیرید و کارتان را با خیال راحت به متخصصین محول کنید.
البته بسیاری از وسایل مورد استفاده در خانه در تقسیم بندی دستگاه های گازسوز نوع A قرار می گیرند و با رعایت نکات امنیتی مناسب، جای هیچ گونه نگرانی درخصوص آنها وجود ندارد. دستگاه هایی از قبیل اجاق گاز، فر،و امثال آنها، در هر خانه ای پیدا می شود و درصد احتمالات خطیر آنها به واسطه رعایت پروتکل های ایمنی کاهش می یابد.

دستگاه های گازسوز نوع B:
نوع دیگری از دستگاه های گازسوز که پیش از این نیز ذکر شد دستگاه های گازسوز نوع B میباشد. این نوع دستگاه ها اکسیژن مورد نیاز برای احتراق را محل نصب مانند خانه یا محل کار و هر کجا که نصب شده باشند تامین می کنند. اما گازهای حاصل از احتراق را توسط دودکش و مجاری خروجی به خارج از محل نصب هدایت می کند. نظیر این نوع دستگاه ها نیز زیاد به چشم می خورد. پکیج، آب گرم کن، بخاری، باربیکیو و انواع دستگاه هایی که برای احتراق از دودکش استفاده می کنند همگی نوع B محسوب می شوند.

دستگاه های گاز سوز نوع C:
دسته آخر دستگاه‌های گازسوز یا دسته دستگاه های گاز سوز نوع C، اصولاً امن ترین نوع برای سلامت افراد شناخته می شوند. این دسته از دستگاه ها، محفظه احتراق خود را با اکسیژن تامین شده از خارج از محل سکونت و یا محل نصب تامین می کند و در نتیجه گازهای حاصل از احتراق را نیز به محل خارج از نسل هدایت خواهند کرد این دستگاه با امنیت و قیمت بالاتری نسبت به دستگاه های پیشین دارند به این دستگاه ها اصطلاحاً محفظه بسته نیز می گویند. این دستگاه ها غالباً از دودکش دوجداره استفاده می کنند و در نهایت هیچ گونه نیازی به اکسیژن محل نصب نخواهد داشت.

 

تقسیم بندی های متفاوت پکیج ها

دیجیتال و آنالوگ:

تفاوت دستگاه آنالوگ و دیجیتال در مشخصات ظاهری آنها می باشد. ولوم ها، عقربه ها، نمایشگر فشار و … .
دستگاه های آنالوگ تمام امکانات ظاهری را به صورت آنالوگ ارائه می‌کنند. در صورتی که دستگاه های دیجیتال به جای عقربه نمایشگر فشار، از یک نمایشگر ال ای دی دیجیتال استفاده می کنند. نیز به جای ولوم تنظیم حرارت، از دکمه های دیجیتال بهره می گیرد اما جز این مشتقات ظاهری و پنل کنترل، این دو دستگاه هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند.درواقع سخت افزار هردو دستگاه از یک فرمول یکسان پی روی می کند.برخی دستگاه‌های پکیج دیجیتال خطاها و اخطارهای پکیج را به صورت دیجیتالی بر روی نمایشگر به شما نشان می‌دهند.

نصب پکیج
نمایشگر پکیج آنالوگ

مقدار گرمادهی:

مقدار گرمادهی معیاری است که بر اساس متراژ خانه و ساختمان و محل کار شما اندازه گیری می شود.ممکن است بنا بر متراژ، شما حتی به بیش از یک پکیج نیاز داشته باشید. یا حتی اصلا پکیجی برای شما مناسب نباشد. برای مشاوره رایگان با شرکت خدماتی بدادم برس تماس بگیرید

تعداد مبدل:

در این تقسیم بندی پکیج ها به دو نوع تک مبدله و دو مبدله انقسام می یابند. تفاوت این دوپکیج به سرعت تولید آب گرم، میزان فشار و مقدار آب ورودی می باشد.

نوع احتراق:

همانطور که گفته شد سه نوع دستگاه گاز سوز وجود دارد. البته این تقسیم بندی صرفا مختص پکیج نیست و تمام وسیله های گاز سوز را شامل می شود.

پکیج دیجیتال
                        نمایشگر پکیج دیجیتال

پکیج یا موتورخانه؟

شاید برای شما هم سوال پیش بیاید که چرا دیگر از موتورخانه استفاده نمی کنیم. در پاسخ به این سوال می توانیم مجموعه ای از مزایا و معایب موتورخانه را برای شما لیست خواهیم کرد.

 

مزیت های موتورخانه:

1- شاید مهم‌ترین مزیت موتورخانه این باشد که هیچ ارتباطی به محیط داخل منزل شما ندارد؛ بنابراین هیچ خطری نیز شما را تهدید نخواهد کرد.

2- به دلیل دور بودن از محل سکونت، صدا های ایجاد شده و گاز های سمی شما، را آزار نمی دهند. در نتیجه آلودگی هوایی و صوتی کمتری در خانه ایجاد می شود.

3- همچنین فضای کمتری از خانه شما به ابزار گرمایشی اختصاص داده می شود.

4- از دیگر مزایای موتورخانه می‌توان به حجم بالای آب گرم و گرمای منزل اشاره کرد. این مساله مهم به دلیل مخازن بزرگ آب در موتورخانه عملی می شود.

 

اما موتورخانه معایبی نیز دارد. در ادامه لیستی از مشکلات رایج موتورخانه را که باعث شده از رده خارج شود، برایتان ذکر می کنیم

1- فضای بسیار زیاد، که قرار است خارج از ساختمان توسط تاسیسات موتورخانه اشغال شود، یکی از معایب بزرگ این نوع گرمایش است. فضایی که می توان از آن به عنوان انبار، حیاط یا انواع مصنوعات ملکی بهره برد.

2- عیب دیگری که موتور خانه به همراه دارد، مبالغ و هزینه‌های بالا و تکنسین های کمتر برای تعمیرات می باشد. از آنجا که موتورخانه امروزه زیاد استفاده نمی شود تکنسین‌های محدودی برای تعمیرات در خدمت شما خواهد بود.

3- مهمترین مزیت و بزرگترین علت استفاده از پکیج به جای موتورخانه را می توان “شخصی بودن” پکیج دانست. در صورتی که ممکن است موتورخانه به صورت اشتراکی استفاده شود و فشار آب مصرفی به حد پایینی برسد و یا انواع مسائل استفاده اشتراکی دامن گیر شما خواهد شود.

 

ساختار درونی پکیج

برای تعمیر پکیج لازم است از ساختار آن به خوبی سر در آورید. اکثر مشکلاتی که منجر به تعمیر پکیج می شود، معمولا مربوط به یکی از مسائلیست که در ذیل این نعنوان توضیح داده شده است.
پکیج ها برای ایجاد آب گرم و گرمایش در منزل نیاز به رادیاتور دارند. سیستم گرمایشی این دستگاه ها بسیار جالب و البته اقتصادیست؛ زیرا به گونه ای طراحی شده است یک مدار بسته و چرخه مانند، مانع از هدر رفتن و دور ریز آب مورد نیز برای تامین گرمایش خانه می شود. تقریبا هر پکیج دارای 3 لوله و 3 شیر می باشد.

لوله رفت(ورودی): آبی که در رادیاتور در قسمت مبدل دما گرم شده وارد جریان مدار بسته خانه می شود.
لوله برگشت(خروجی): آبی که دمای خود را از دست داده از این لوله مجدد وارد پکیج و مبدل حرارتی می شود.
شیر فشار(آبگیری): آب لوله کشی شهری که با کنترل دستی، وارد چرخه گرمایشی میشود و هر از گاهی نیاز به شارژ دارد.

 

ساختار پکیج
                    ساختار درونی پکیج

 

گرمایش به این صورت است که آب توسط شیر آبگیری یا شیر فشار وارد پکیج، رادیاتور، قسمت مبدل دما میشود. سپس توسط لوله های ورودی، درون خانه و شیرآلات شما در جریان خواهد افتاد. پس از اینکه آب دمای خود را از دست داد مجدداً به رادیاتور بر می گردد تا دمای آن افزوده شود آب از لوله برگشت وارد پکیج می شود و در مبدل حرارتی یا همان لوله های مسی در جریان می افتد. شعله در زیر لوله های مسی (مبدل دما) تشکیل می‌شود و حرارت آب را بالا می برد و مجدداً آب به سمت رادیاتور پمپاژ می شود. این عمل آنقدر انجام می شود تا دمای آب، به دمای مورد نظر شما برسد سپس آب قابل استفاده است.

همین که آب به دمای مورد نیاز رسید، پکیج به صورت هوشمند دستور قطع حرارت را می دهد.
تقسیم بندی های زیادی برای این نوع دستگاه ها وجود دارد. برای مثال تقسیم بندی پکیج به دو نوع تک مبدله و پکیج های دو مبدله. توضیح مفصل این دو دسته خارج از مجال این مقاله است و به مقاله دیگری موکول می شود. مسئله ممکن است کمی زمان بر و خارج از بحث مقاله می باشد.

در این بخش از مقاله تعمیر پکیج، می خواهیم به صورت اجمالی در خصوص رسوب زدایی مبدل پکیج صحبت کنیم. از مهمترین عواملی که باعث رسوب گرفتن اجزای داخلی پکیج می شود، املاح خود آب لوله کشی است. آب شهری معمولاً به دلیل مقادیر بالایی از گچ، می‌توانند در دستگاه‌های گرمایشی شما که از آب لوله کشی استفاده میکنند رسوب کنند. علی الخصوص در شهرهای بزرگ مانند تهران، اصفهان و مشهد این معضل تبدیل به بزرگ ترین مساله در تعمیرات پکیج شده است.
همانطور که پیشتر گفته شد، گرمایش از طریق پکیج به این صورت است که آب از شیر آبگیری وارد پکیج میشود، در مبدل به جریان می‌افتد و شعله زیر مبدل آن را گرم می‌کند. زمانی که آب گرم می شود، از لوله خروجی در منزل شما در جریان می افتد تا آب مصرفی و گرمای منزل شما را تامین کند.

 

علت رسوب در مبدل چیست؟

آن بخشی از آب که در مبدل بخار می شود از خود املاحی به جا می گذارد. رسوبات آب لوله کشی باعث خرابی پکیج شما می شود.

علائم رسوب گیری پکیج من چیست؟

اگر آب سرد و گرم شما در منزل نوسان داشته باشد و در عین حال شما از سلامت و کارکرد پکیج خود راضی باشید، در واقع این پکیج دچار رسوبات شده است. به عبارتی با اینکه پکیج در منزل شما روشن است آب مصرفی شما دمای مناسب و مطلوبی ندارد.
تعمیر
اگر دستگاه شما دارای یک مبدل است، شما برای رسوب زدایی نیازمند باز کردن مبدل اصلی هستید. اگر دستگاه شما دارای دو مبدل است شما باید مبدل ثانویه را باز کرده و شستشو دهید. مبدل های ثانویه و اولیه مجموعاً درون پکیج شما قرار دارند و برای باز کردن آنها شما نیازمند برداشتن قاب روی پکیج می باشید. مبدل ها معمولاً با پیچ های آلن به دستگاه متصل شدند و باید با آچار آلن شماره مناسب آنها را باز کنید (غالباً ۴)

طریقه شستشوی مبدل پکیج

پس از باز کردن مبدل ثانویه تنها مبدل دستگاه شما دو حالت برای شستشوی دستگاه خود دارید می توانید به سبک سنتی، با فشار آب و ضربات چکش مبدل خود را تمیز نمایید. در شیوه سنتی باید از جوهر نمک یا جوهر استفاده کنید با هر ضربه گچ های رسوب یافته و املاح موجود در آب کنده می‌شوند و با فشار آب به بیرون از مبدل هدایت می‌شوند.
راهکار دوم استفاده از پمپ برای شستشوی خودکار می باشد. پمپ آب از اسید مخصوص استفاده می کنند که املاح آب را از بین می برد و به قسمت خروجی مبدل هدایت می کند. اکیداً توصیه می شود این کار را خودتان انجام ندهید و به تکنسین و متخصصین آن بسپارید؛ چرا که استفاده از اسید می تواند بسیار آسیب زا باشد.
مدت زمان شستشو تقریباً ۱۵ الی ۲۰ دقیقه می باشد. درصد اسیدی که در دستگاه پمپ استفاده می‌کنید باید بسیار کم و در واقع اسیدی رقیق باشد؛ چرا که جنس مبدل ها از مس است و اسید غلیظ تر ممکن است به مبدل تان آسیب بزند.
شستشو با پمپ بسیار بیشتر توصیه می‌شود، چرا که آسیب کمتری به پمپ میزند و بسیار اصولی تر است. پس از شستشوی کامل مجدداً مبدل سر جای خود نصب کنید و لوله ها را به آن متصل کنید

در خصوص خدمات و تعمیرات پکیج پیشنهاد ما به شما این است که از دستگاه های پکیج و رادیاتور ایرانی و داخلی استفاده کنید چرا که قطعات آن موجود است و هزینه تعمیرات نیز پایین تر می آید. همچنین دستگاه های داخلی از کیفیت بسیار مناسبی برخوردار است. همچنین کارشناسان بدادم برس خدمات تعمیر پکیج در تهران را نیز در دستور کار خود قرار داده اند. شما عزیزان تهرانی می توانید با تماس شماره زیر با ما در ارتباط باشید

صفحه اینستاگرام بدادم برس را دنبال کنید

اینستاگرام بدادم برس
.

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>