ما را در شبکه های اجتماعی

پتینه کاری روی دیوار

پتینه کاری روی دیوار و هزینه آن

پتینه کاری روی دیوار نمای زیبا و چشم‌نوازی به دکوراسیون خانه می‌بخشد و طرفداران زیادی دارد. برای پتینه کاری روی دیوار، نمای فرسوده روی دیوار با خمیر و رنگ مخصوص ایجاد می‌شود. گوشه ها و قسمت‌هایی از دیوار که با پنجره مماس شده با رنگ های آجری، زرد، خاکی به شکل کهنه در می‌آید.

مثال ملموس برای درک این حالت شباهت این رنگ آمیزی به لکه‌های روی برگه‌های زرد و کاهی یک کتاب قدیمی می‌باشد. دیوارهایی که با رنگ‌های پلاستیکی، روغنی، اکریلیک پوشانده شده‌اند و دیوارهای گچی برای آغاز پتینه کاری زیرساخت خوبی هستند. به دلیل قابل شستشو بودن دیوارها معمولا از رنگ های روغنی برای پتینه کاری استفاده می‌شود.

 

می‌خواهید تغییری در دکوراسیون خانه یا محل کارتان ایجاد کنید ؟ به صفحه بازسازی ساختمان ما مراجعه کنید تا با خدمات بازسازی ما آشنا شوید.

 

پتینه کاری چیست؟

پتینه کاری هنری است که دیوارها، اجسام و کارهای هنری را با استفاده از رنگ و بافت، به حالت کهنه، فرسوده و اکسید شده در می‌آورد. ما در مقاله ای جدا به سوال پتینه کاری چیست اشاره ای داشته ایم.

رنگ های به کار رفته در انواع مختلف پتینه دلنشین‌ تر و چشم نواز تر از سایر رنگ هاست. در اصطلاح هنری به پتینه مانور روی سطوح نیز گفته می‌شود. از پتینه کاری علاوه بر طراحی داخلی ساختمان و بازسازی آن، گاهی در طراحی داخلی اداری هم استفاده می شود و بسیار با اهمیت است.

رشته هنری پتینه کاری امروز یکی از پرطرفدارترین رشته‌ها به شمار می‌آید و می‌توان به این هنر مدرن به عنوان حرفه و شغل نگاه کرد. پتینه کاری هم مانند دیگر هنرهای بصری با ترکیب ذوق هنرمندانه، رنگ و ابزار در بین مردم جایگاه ویژه‌ای کسب کرده است.

به مجموعه کارهایی که با ابزار نقاشی و رنگ، برای به وجود آمدن جلوه‌ای فرسوده و قدیمی روی دیوار انجام می‌شود، پتینه کاری می‌گویند. در پتینه کاری روی دیوار از رنگ‌ های تیره و روشن و دکوراتیو استفاده می‌شود و سطح دیوار با لایه‌های نازک رنگ به شکل پوسیده، زنگ زده، مات و ترک خورده پوشانده ‌می‌شود.

 

پتینه کاری روی دیوار چیست؟

لوازم مورد نیاز برای پتینه روی دیوار چیست؟

لوازم مورد نیاز برای پتینه روی دیوار :

 • شابلون آماده یا مقوا برای تهیه کردن استنسیل
 • خمیر بسکت یا خمیر چوب
 • قلم موی زبر
 • ماژیک
 • پرایمر
 • کاتر
 • رنگ

از شابلون یا استنسیل برای پیاده کردن طرح مورد نظر روی دیوار استفاده می‌شود. شابلون‌های آماده در بازار موجود هستند. اگر امکان خرید شابلون نداشتید، می‌توانید از فوم یا مقواهای ضخیم به عنوان یکی از ابزار پتینه کاری روی دیوار استفاده کنید. طرح دلخواه خود را روی فوم یا مقوا بکشید و با استفاده از کاتر برش بدهید تا قسمت طرح خالی شود.

شابلون را در حدی که به دیوار بچسبد، پیچ کرده و با کاردک روی قسمت‌هایی که برش داده‌اید، خمیر بمالید. برای پتینه کاری روی دیوار از خمیر چوب و یا خمیر بسکت استفاده می‌شود. البته دوام خمیر چوب از خمیر بسکت بیشتر است. با خشک شدن خمیر می‌توانید شابلون را از روی دیوار جدا نمایید.

سپس طرح های ایجاد شده با خمیر را روی دیوار زیباسازی و برجسته کنید. مرکز طرح‌ها را با خمیر و کاردک برجسته‌تر کنید. قبل از خشک شدن خمیرها با کشیدن قلم موی زبر، روی آنها را صاف کرده و زوایای تیز را از بین ببرید.

حالا باید روی طرح پرایمر بزنید و اجازه دهید خشک شود. در پایان دیوار را با رنگ اکریلیک مورد نظر رنگ کنید. برای زیباتر شدن پتینه می‌توانید طرح‌های برجسته را با رنگ دیگری رنگ کنید.

 

‌قیمت پتینه کاری روی دیوار چقدر است؟

نحوه محاسبه قیمت پتینه کاری همانند نقاشی ساختمان به چند عامل بستگی دارد. مثلا متراژ دیوارها، نوع زیر ساخت، نوع تکنیک به کار رفته در قیمت پتینه دخیل هستند. هر چه ابعاد دیوار بزرگتر باشد پتینه کار دستمزد بیشتری دریافت خواهد کرد.

سبک‌ها و تکنیک‌های متفاوتی برای پتینه وجود دارد و نسبت به نقاشی و رنگ آمیزی ساختمان قیمت بالاتری دارد. همچنین کیفیت خمیر و رنگ های استفاده شده نیز در تعیین قیمت موثر است. هر چه مواد استفاده شده با کیفیت تر باشند، گران‌تر هستند.

 

انواع پتینه کاری برجسته روی دیوار

پتینه کاری را در دو نوع برجسته و تخت انجام می‌دهند. در ادامه به معرفی سه نوع پتینه کاری روی دیوار توجه کنید.

پتینه کاری رنگارنگ: در اجرای این روش از اسفنج، پارچه و غلتک های برجسته استفاده می‌شود. با اسفنج رنگ‌های اصافی را از روی دیوار تازه رنگ شده پاک کنید. با ابزار آغشته به رنگ به تمام نقاط دیوار ضربه بزنید. برای مشخص نبودن مرز رنگ ها، آن ها را با اسفنج خیس ترکیب نمایید.

پتینه کاری با اسفنج: در این شیوه ابتدا دیوار را با رنگ انتخابی می‌پوشانند. سپس با یک رنگ متضادی که به اسفنج آغشته شده به دیوار ضربه می‌زنند. هر اندازه بافت اسفنج لطیف تر باشد، طرح نرم‌تر و هر چه اسفنج سفت و متراکم باشد طرح برجسته‌تر خواهد بود.

پتینه کاری برجسته: خمیرهای مخصوصی با رنگ های خنثی برای این نوع پتینه کاری استفاده می‌شود. با این خمیرها ترک دیوار، بافت انتزاعی، شکل های هندسی و طرح‌های زیبای دیگری روی دیوار ایجاد می‌شود و بیشتر برای دیوار اتاق‌های بزرگ کاربرد دارد.

پتینه کاری روی دیوار با اسفنج

استفاده از اسفنج در رنگ آمیزی، سطوح و دیوار را برجسته می‌نماید. قبل از رنگ آمیزی باید ایرادهای دیوار را تعمیر کنید. قبل از این‌که دیوار را به رنگ آغشته کنید آن را روی یک سطح صاف تست کنید. سپس رنگ سفید یا تخم مرغی را به عنوان رنگ پایه استفاده نمایید. برای داشتن امکان شستشو از رنگ روغنی به عنوان رنگ دوم کمک بگیرید. وقتی رنگ پایه خشک شد، یک پیمانه رنگ دوم را با چهار پیمانه براق کننده مخلوط نمایید. استفاده بیشتر از براق کننده رنگ را روشن‌تر و استفاده کمتر از آن رنگ را کدر و تیره تر می‌کند.

در ادامه اسفنج طبیعی را که با آب مرطوب شده، به داخل مخلوط براق‌کننده و رنگ فرو برده و به گوشه دیوار بزنید. اسفنج آغشته به رنگ را با حرکات چرخشی روی دیوار بزنید تا جایی که یکدست شود. وقتی اسفنج خشک شد دوباره آن را در رنگ فرو برده و به کار رنگ آمیزی ادامه دهید.

از دور به سطح رنگ شده توجه کنید و در صورتی که حس کردید جایی خوب رنگ نشده، دوباره رنگ بزنید. حتما برای پتینه کاری روی دیوار از اسفنج طبیعی استفاده کنید. استفاده از دستکش را فراموش نکنید.

 

پتینه کاری روی دیوار با اسفنج

پتینه کاری با سیمان

پینه کاری با سیمان از زیباترین پتینه‌هایی است که روی دیوار انجام می‌شود. این نوع پتینه کاری در دیوار ویلاها، آپارتمان‌ها، دفاتر و فروشگاه‌ها کاربرد دارد. این هنر از عمارات تاریخی ایتالیا الهام‌گیری شده و نوعی پتینه کاری ایتالیایی است. امروزه سطوح براق و روشن که بافت‌های خاکستری و خام دارند جایگزین طراحی داخلی شده‌اند.

جنس مواد تشکیل‌دهنده این پتینه کاری شامل ترکیبی از سیمان سفید، پودر سنگ، آهنگ هیدراته می‌باشد. پتینه کاری با سیمان قابل شستشو و منحصر به فرد است. پتینه با سیمان روی تمام سطح‌ها قابلیت اجرا شدن دارد. در تهیه مواد اولیه پتینه سیمانی می‌توان از تمام رنگ‌ها استفاده کرد.

اما معمولا به خاطر عدم ایجاد فضای دوستانه و شاد و تداعی کردن فضای عمارت این کار را انجام نمی‌دهند. پس از پوشاندن تمام سطح با پتینه سیمانی با ابزار مختلف روی آن طرح‌های برجسته زیبا ایجاد می‌شود. پتینه با سیمان از مدرن‌ترین انواع این هنر به شمار می‌آید.

 

همچنین بدانید:

نقاشی ساختمان در تهران با هزینه مقرون به صرفه

 

پتینه کاری روی دیوار گچبری شده

پتینه کاری روی دیوار گچبری شده یکی از جالب‌ترین روش‌های تغییر دکوراسیون می‌باشد. تاثیر زیاد رنگ دیوارها در زیباتر شدن خانه را نمی‌شود انکار کرد. دیوارها بهترین مکان برای اجرای طرح های مختلف در جهت زیباتر شدن دکوراسیون منازل هستند. با به کار بردن پتینه عیب دیوار برطرف شده و زیبایی ظاهری آن چندین برابر بیشتر می‌شود. یادگیری هنر پتینه کاری روی دیوار گچبری شده مورد استقبال افراد زیادی واقع شده است. اما انجام این کار را باید به اساتید با تجربه این کار سپرد.

ماندگاری پتینه روی گچبری نسبت به روش‌های دیگر رنگ آمیزی بالاتر است. هر چند هزینه بالایی دارد و با گذر زمان و تکراری شدن طرح دیوار به این راحتی‌ها نمی‌توان آن را تعویض کرد.

 

سوالات متداول و رایج در خصوص پتینه کاری روی دیوار

مهمترین ابزار برای پتینه کاری چیست؟

 • شابلون آماده یا مقوا برای تهیه کردن استنسیل
 • خمیر بسکت یا خمیر چوب
 • قلم موی زبر
 • ماژیک
 • پرایمر
 • کاتر
 • رنگ

هزینه پتینه کاری چگونه محاسبه خواهد شد؟

پاسخ: بستگی به متراژ دیوارها، نوع زیر ساخت، نوع تکنیک به کار رفته دارد که در قیمت پتینه تاثیر بسزایی دارد.

نام دیگر پتینه کاری با سیمان چیست؟

پاسخ : پتینه کاری ایتالیایی

 

اگر به مشاوره رایگان در مورد پتینه کاری روی دیوار در تهران نیاز دارید با کارشناسان بدادم برس در تماس باشید

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

2 پاسخ

 1. مطلب جالبی بود، من نمیدونستم پتینه کاری چیست و کجاها کاربرد دارد.
  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>