ما را در شبکه های اجتماعی

دیوار پیش ساخته چیست

دیوار پیش ساخته چیست | مزایا و معایب دیوار پیش ساخته

امروزه در زمینه ساخت و ساز ساختمانها، برخی موضوعات بیش از پیش اهمیت پیدا کرده اند. بحث هزینه و زمان. سازندگان ساختمان یا افرادی که مبادرت به بازسازی ساختمان ها می کنند، بدنبال کمتر کردن هزینه ها و فشرده کردن زمان پروژه هستند. پس طبیعی است که در این بین بدنبال راهکارهایی هم باشند.

در زمینه ساخت ساختمان ها یا بازسازی ساختمان و آپارتمان ها، یکی از راهکارهایی که بسیار به کار می آِید، استفاده از دیوار پیش ساخته است.در این مقاله به طور مفصل به معرفی و بررسی دیوارهای پیش ساخته و انواع آنها پرداخته ایم. ضمن اینکه مزایا و معایب استفاده از آن را نیز بیان کرده ایم تا در صورت تمایل به استفاده، از همه جوانب کار مطلع باشید.

مجموعه بدادم برس آمادگی دارد تا در بازسازی ساختمان یا آپارتمان شما، با هر سلیقه و خواسته ای که هستید، بهترین مشاوره و در صورت تمایل شما، ارزان ترین ، بهترین و سریع ترین شیوه بازسازی ساختمان را ارائه دهد. فقط کافی است در اسرع وقت با بدادم برس تماس بگیرید.

برای انجام هرگونه بازسازی ساختمان یا آپارتمان خود با بدادم برس تماس بگیرید.

 

دیوار پیش ساخته چیست؟

یکی از محبوب ترین مصالحی است که در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. دلیل پرطرفدار بودن دیوار‌های پیش ساخته این است که به روند ساخته شدن و تکمیل ساختمان سرعت زیادی می بخشد. این دیوارها بعد از آماده شدن در کارخانه به محل احداث پروژه‌‌ های ساختمانی انتقال یافته و در قسمت های مورد نیاز نصب می شوند.

کارخانه ها تولید مصالح ساختمانی، دیوار پیش ساخته را در اندازه ها، ابعاد و جنس های مختلفی می سازند. این دیوارها جایگزین بسیار مناسبی برای دیوارهای خشتی، سفالی، آجری، گچی و مصالح سنتی می باشند. این نوع سازه به دلیل سبک بودن نسبت به سازه های سنتی، به طور چشمگیری وزن کل ساختمان را کاهش می دهد‌. همانطور که اشاره کردیم این دیوارها انواع مختلفی دارند و هر یک از آن ها کاربرد متفاوتی دارند. به عنوان مثال دیوار استفاده شده در یک مسجد با دیوار یک آپارتمان فرق دارد. در ادامه به معرفی انواع دیوار پیش ساخته خواهیم پرداخت.

 

انواع دیوار پیش ساخته

در این بخش به معرفی انواع دیوار پیش ساخته پرداخته ایم:

1- دیوار پیش ساخته کناف

از دیوار پیش ساخته کناف برای تفکیک قسمت های داخلی ساختمان استفاده می کنند. اجرای این دیوارها به دو روش دارای سیستم سازه ای و بدون سیستم سازه ای می باشد. این نوع از دیوارهای پیش ساخته بیشتر در آپارتمان ها کاربرد دارند زیرا عایق صوتی و حرارتی به شمار می آیند و مانع از انتقال صدا در واحدهای آپارتمان می شوند. نصب راحتی دارند و تعمیر آن ها  نیز به زمان زیادی احتیاج ندارد.

دیوار پیش ساخته کناف - بازسازی ساختمان

2- دیوار پیش ساخته چوبی

از دیوار پیش ساخته چوبی بیشتر برای درست کردن ساختمان های چوبی و ساخت کلبه استفاده می کنند. وزن دیوارهای چوبی سبک است و گزینه بسیار مناسبی برای تکمیل دکوراسیون خارجی و داخلی ساختمان اداری، تجاری و مسکونی می باشد. برای بالا بردن استحکام دیوارهای چوبی، آن ها در دیوارهای باربر مستقیما به پی بتن ساختمان وصل می‌ کنند.

دیوار پیش ساخته چوبی

3- دیوار پیش ساخته گچی

دیوارهای پیش ساخته گچی دیوارهلی غیر باربری هستند که از ترکیب الیاف سبک مانند پلی یورتان و پشم شیشه با آب و گچ ساخته می شود. گچ استفاده شده در این دیوارها گچ معمولی دانه ریز است و الیاف نیز حساسیت زا نیستند. این دیوارها نیز نقش زیادی در کاهش وزن ساختمان ایفا می کنند و برای جدا کردن و تفکیک بخش های داخلی ساختمان به کار برده می شوند. به دلیل خاصیت ضد رطوبت، دیوارهای پیش ساخته گچی بیشتر در آشپزخانه، سرویس بهداشتی و دیوارهای خارجی و قسمت هایی که رطوبت بیشتری دارند، کاربرد دارند. این دیوارها در چهار نوع توپر، سوراخ دار، ضد آب و مسلح ساخته می شوند. طول این دیوارها معمولا از یک متر بیشتر است و عرض آن ها بین 50 تا 150 میلی متر می باشد.

دیوار پیش ساخته گچی

4- دیوار پیش ساخته بتنی

دیوارهای پیش ساخته بتنی از ترکیب میلگرد، سیمان، آب، سنگریزه و افزودنی‌ های دیگر ساخته می شوند‌. بیشترین کاربرد این نوع از دیوارهای پیش ساخته در نمای ساختمان است‌. مقاومت دیوارهای بتنی بسیار زیاد است و وزن زیادی را تحمل می کنند. علاوه بر نمای ساختمان در سطوح شیب دار و پارکینگ‌ های طبقاتی نیز استفاده می شوند. ابعاد و اندازه  دیوارهای بتنی با توجه به نیاز پروژه های ساختمانی به صورت سفارشی ساخته می شود. قیمت این نوع دیوار ارزان و نصب آسانی دارد.به همین دلیل طرفداران بسیار زیادی را به خود جذب کرده است.

دیوار پیش ساخته بتنی

5- دیوار پیش ساخته یونولیتی

برای ساختن دیوار پیش ساخته یونولیتی یا  تری دی پنل از یونولیت یا همان شبکه فلزی نرم به پلی استایرن استفاده می کنند. دیوارهای یونولیتی خاصیت ضد آب دارند و مانع از رشد موجودات میکروسکوپی و قارچ ها می شوند. برای استفاده از دیوارهای یونولیتی در مناطق مرطوب باید شبکه فلزی آن از فولاد گالوانیزه ساخته شود. دیوارهای پیش ساخته یونولیتی برای قرارگیری در محل خود با استفاده از آرماتور به فونداسیون اتصال می یابند.

دیوار پیش ساخته یونولیتی

با مزایای دیوار پیش ساخته آشنا شوید

  • صرفه جویی در وقت و تسریع روند ساختن ساختمان

یکی از مهمترین مزایای دیوار پیش ساخته، صرفه جویی در وقت و تسریع روند ساختن ساختمان است. ساخت دیوارها همزمان با کارهای دیگر پروژه ساختمان سازی مانند نقشه کشی، خاکبرداری و غیره انجام می شود. بنابراین یک ساختمان در مدت کوتاهی آماده بهره برداری خواهد شد.

  • استحکام و کیفیت بالا

این دیوارها به دلیل اینکه توپر هستند، استحکام و کیفیت بسیار بالایی دارند. در ساخت این سازه ها از بهترین مواد اولیه استفاده می شود. این دیوارها در برابر ضربه، خوردگی و اسیدها با دوام هستند.

  • صرفه جویی در انرژی و مصالح به کار رفته

با استفاده از دیوار پیش ساخته مقدار مصالحی که برای ساخت ساختمان استفاده می شود به میزان 15 درصد کاهش خواهد یافت. یکی دیگر از مزایای دیوار پیش ساخته صرفه جویی در انرژی مصرفی ساختمان است. هزینه خانوارها به خاطر اینکه دیوارهای پیش ساخته عایق حرارتی هستند، کاهش می یابد. مزیت دیگر این دیوارها مقاومت بسیار بالا در مقابل رطوبت می باشد.

  • مقاوم در برابر نفوذ حشرات

به دلیل استحکام و مقاومت بالای دیوارهای پیش ساخته، حشراتی مانند موریانه و مورچه نمی توانند به این دیوارها نفوذ کنند‌. این موضوع یکی دیگر از مزایای دیوار پیش ساخته به شمار می رود.‌

  • کاهش خسارات ناشی از زلزله

با ایجاد حوادث طبیعی مانند زلزله و غیره خسارات کمتری به ساختمان وارد می شود‌. زیرا دیوارهای پیش ساخته سبک هستند و استحکام بالایی دارند، بنابراین در با حوادثی مانند زلزله مانند دیوارهای آجری به راحتی فرو نمی‌ ریزند.

 

چرا از دیوار پیش ساخته استفاده نکنیم؟

در کنار مزایایی که دیوار پیش ساخته دارد، معایبی نیز وجود دارد. معایب دیوار پیش ساخته را در ادامه بررسی کرده ایم. با معایب استفاده از دیوار پیش ساخته آشنا خواهید شد.

  •  هزینه بالای راه اندازی کارخانه

یکی از معایب ساخت دیوارهای پیش ساخته این است که برای راه اندازی کارخانه تولید کننده این دیوارها هزینه خیلی زیادی لازم است. برای خرید ماشین های پیشرفته باید سرمایه زیادی داشت.

  • وجود مشکلاتی در حمل و نقل دیوارها

اگر محل اجرای پروژه ساختمانی از کارخانه تولید دیوار پیش ساخته دور باشد، حمل و نقل آن ها با تریلر هزینه های بالایی به همراه خواهد داشت. همچنین رساندن دیوارها به ساختمان بدون هیچ آسیبی، کار دشواری است.

  • هزینه بالای خرید و نصب

خرید این دیوارها نسبت به دیوارهای سنتی هزینه بیشتری نیاز دارد. برای  نصب دیوارهای پیش ساخته نیز پول بیشتری احتیاج است.

 

همچنین بدانید:

مزایا و معایب سقف کاذب را بشناسید

 

صفحه اینستاگرام بدادم برس را دنبال کنید

اینستاگرام بدادم برس

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>