ما را در شبکه های اجتماعی

صدای یخچال

علت صدای یخچال | چرا یخچال صدا میده؟

صدا دادن یخچال پدید طبیعی است و یخچال در طول شبانه روز صدا می دهد. اما اینکه چه صدایی می دهد، باید مورد توجه قرار گیرد. صدای طبیعی یخچال که همه با آن آشناییم. صدای آب در یخچال، صدای نویز در یخچال، سوت کشیدن یخچال، صدا تق تق یخچال، صدای درب یخچال، صدای موتور و کمپرسور یخچال و صدای تیک تیک یخچال از جمله صدا های یخچال هستند که ممکن است نشان دهنده مشکلی در یخچال باشند.

در این مطلب انواع صداهایی که از یخچال شنیده می شود را آورده ایم و به دلایل صدای یخچال پرداخته ایم. اگر برایتان سوال است که هر صدای یخچال چه معنی دارد و چرا یخچال صدا می دهد، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

برای تعمیر یخچال در منزل با بدادم برس تماس بگیرید.

صدای طبیعی یخچال

تمام وسایلی که با برق کار می‌ کنند و دارای موتور هستند، معمولا هنگام کار کردن صداهایی از خود تولید می کنند. محال است وسیله ای دارای موتور باشد و هیچ صدای از دستگاه خارج نشود. یخچال هم از این قائده مستثنی نیست و صدای طبیعی یخچال نباید شما را نگران کنند.

همه صداها غیر طبیعی نیستند و علامت خراب بودن یخچال شنیدن صداهای آزار دهنده و غیر عادی است. با چند نمونه از صداهای طبیعی یخچال که هیچ ربطی به خرابی آن ندارد، آشنا شوید.

 • صدای موتور و کمپرسور یخچال

این صدا به صورت نویز بسیار ملایم است و بیشتر در هنگام خاموش یا روشن کردن یخچال به گوش می رسد. البته یک صدای دیگر نیز از کمپرسور به گوش می رسد که ممکن است به خاطر شل بودن پیچ ها باشد.

 • صدای تق تق یخچال

صدای تق تق یخچال به دلیل کار کردن برق و رله ها شنیده می شود. این صدا جای هیچ گونه نگرانی ندارد و جزء صداهای طبیعی به شمار می رود.

 •  صدای طبقات یخچال

اگر طبقه های یخچال را به درستی در جای خود قرار ندهید، یخچال صدا می دهد. به راحتی می توانید با قرار دادن طبقات در جای خود این صدا را برطرف کنید.

 • صدای یخساز یخچال

عملیات یخ سازی داخل یخچال یک روند پر سرو صدا می باشد.‌ یخسازی توسط کمپرسور و کندانسور انجام می‌شود. کمپرسور گاز فریون را متراکم کرده و به داخل لوله ها هدایت می کند. با این روند بدون شک صدای تق تق از یخچال خواهید شنید. یخسازی هم یکی دیگر از صداهای طبیعی یخچال است.

 • صدای بدنه یخچال

اگر یخچال در جای مناسبی از آشپزخانه قرار نگیرد و کاشی های کف آشپزخانه تراز نباشد، صداهای عجیب و غریبی از یخچال به گوش می رسد. به راحتی با تراز کردن پایه های یخچال صدای اضافی متوقف می شود.

 • صدای بدنه داخلی یخچال

صدای بدنه داخلی یخچال شبیه صدای شکستن قلنج است. دلیل ایجاد این صدا انقباض و انبساط فوم های داخل یخچال می باشد و نباید نگران شوید.

 • علت صدای وز وز یخچال

صدای وزوز یخچال یا صدای نویز در یخچال، یکی از انواع صدا ها در یخچال است. صدای ویز ویز یخچال یا صدای وز وز یخچال از جمله صدا های طبیعی یخچال به حساب می آیند.

 • علت صدای نویز یخچال

شنیدن صدای ملایم ویز ویز یخچال به دلیل کار کردن کمپرسور و جریان گاز است و یک امر طبیعی می باشد. زمانی باید نگران شوید که صدای وز وز یخچال دیگر ملایم نیست و صدا به حدی زیاد و آزار دهنده است که نشان دهنده خراب شدن قسمتی از یخچال است.

دلیل صدای نویز یخچال ممکن است خراب شدن کمپرسور یا موتورهای فن فریزر و یخچال باشد‌. برای پیدا کردن علت اصلی ابتدا با دقت به صدا گوش دهید و محل خروج صدا را شناسایی کنید.

چک کنید که محل قرار گیری یخچال تراز باشد. اگر یخچال در محل مناسبی قرار نداشت، آن را جا به جا کنید و مطمئن شوید که تراز است. اگر همچنان صدای نویز به گوش می‌ رسید باید به بررسی موتور فن کندانسور بپردازید.

موتور فن کندانسور موظف است که هوا را در بین کویل ها جریان دهد تا گرمای تشکیل شده را خنک کند. قبل از چک کردن کندانسور و کمپرسور حتما برق یخچال را قطع کنید.  دلیل اختلال کار فن کندانسور گاهی به خاطر انباشته شدن گردوخاک روی فن است.

گاهی اوقات نیز پره های فن دچار مشکل شده و یا شاید واشرهای پلاستیکی فن خراب شده باشند. اگر فن قابلیت تعمیر نداشت باید به طور کامل با یک فن جدید تعویض شود. اگر با تعویض فن همچنان صدای ویز ویز یخچال ادامه داشت، نوبت بررسی موتور فن اپراتور است.

با تعمیر فن اپراتور دیگر مشکل صدای نویز یخچال برطرف خواهد شد. اگر صدا دادن یخچال باز هم ادامه داشت  اتصالات یخچال آسیب دیده است. برای جلوگیری از ضربه و رسیدن رطوبت به موتور یخچال، آن را روی بدنه ای سوار می‌کنند و بدنه و موتور را داخل یک محفظه قرار می‌دهند.

موتور یخچال هنگام کار کردن دچار لرزش می‌ شود. در تمام یخچال ها موتور را روی لرزه گیرهای مخصوصی برای رفع صدای ناشی از لرزش سوار کرده اند. در صورت خراب شدن محفظه و شل شدن پیچ های لرزه گیر صدای نویز از موتور به گوش می رسد.

علت صدای آب در یخچال

گاهی ممکن است صدای آب در یخچال شنیده شود. صدای آب در یخچال انواع مختلفی دارد مانند صدای شرشر آب از یخچال، صدای چکه آب در یخچال و صدای قل قل آب در یخچال که در ادامه به آن ها پرداخته ایم.

علت صدای چکه آب در یخچال

اول باید مطمئن شوید که یخچال شما نشتی آب ندارد و صدا دادن یخچال مربوط به نشتی نیست. شنیدن صدای چکه آب از یخچال به خاطر ریخته شدن آب در سینی تخلیه یخچال است. با آب شدن برفک‌های یخچال که طی چرخه دیفراست تشکیل شده‌اند، قطرات به داخل سینی تخلیه می‌ ریزد. بنابراین اصلا نباید با شنیدن صدای چکه آب نگران شوید زیرا کاملا طبیعی و نرمال است.

علت صدای قل قل آب در یخچال

صدای قل قل یخچال شبیه به صدای جوشیدن آب می‌باشد. اگر به تازگی محل قرار گیری یخچال را در آشپزخانه تغییر داده‌اید، احتمالا صدای قل قل به گوشتان می‌رسد. دلیل این صدا وجود روغن داخل کمپرسور دستگاه است.

روغن وارد کندانسور شده و باعث جریان اپراتور می‌گردد. برای حل این مشکل باید گاز یخچال را تخلیه کرده و آن را بشویید. سپس بار دیگر گاز یخچال را شارژ کنید. حتما می‌دانید که خودتان نباید اقدام به تعمیر یخچال کنید و باید این کار را به فرد متخصص و با تجربه بسپارید.

علت صدای شر شر آب از یخچال

شنیدن صدای شر شر آب از یخچال مانند صدای صدای چکه آب کاملا طبیعی  است و یخچال شما هیچ گونه مشکل فنی ندارد. دلیل ایجاد این صدا این است که وقتی متراکم کننده در حال به حرکت آوردن خنک کننده یخچال است. در واقع حین فرآیند یخ سازی صدای شر شر آب به گوش می‌رسد.

علت صدای درب یخچال

همانطور می‌دانید تمام درب‌های یخچال و فریزرها دارای لولا هستند.‌ لولا باعث می‌شود که درب یخچال به راحتی بچرخد و هنگام باز و بسته کردن درب نقش یک یاتاقان را ایفا می‌ کند.

به مرور زمان و استفاده زیاد از یخچال و باز و بسته کردن درب، لولا‌ی درب پوسیده می‌ شود. حتی ممکن است ماده روان کننده لولا ازبین رفته باشد.‌ در این حالت هنگام باز و بسته کردن درب یخچال، صدای گوش خراش و آزار دهنده‌ای خواهید شنید.

برای برطرف کردن این مشکل تعویض لولا‌های پوسیده  و روغن کاری لولا با روغن نباتی راهکار مناسبی است.

علت صدای تیک تیک یخچال

وقتی دمای داخلی یخچال تغییر کند، صدای تیک تیک به گوش می رسد. حتما صدای تیک تیک بخاری را وقتی سرد و گرم می شود، شنیده اید. صدای تیک تیک یخچال هم دقیقا شبیه همین صدا است با این تفاوت که جنس بدنه بخاری از فلز و جنس بدنه یخچال از پلاستیک است.

البته صدای تیک تیک یخچال نسبت به بخاری کمتر است چون پلاستیک یک عایق صدا محسوب می شود. بعضی از یخچال ها دارای سیستم برفک زدایی اتوماتیک هستند. وقتی یخچال شروع به آب کردن برفک می کند، صدای تیک تیک به گوش می رسد.

ممکن است برایتان سوال پیش بیاید اگر یخچال بدون برفک بود چه اتفاقی میفتد؟! در پاسخ باید بگوییم که در واقع تمام یخچال ها برفک تولید می کنند اما در یخچال های بدون برفک هیتر و المنت مسئول آب کردن برفک ها هستند و در طول روز صدای تیک تیک شبیه خورد شدن یخ در المنت یخچال شنیده می شود.

در طول بیست و چهار ساعت دوبار و هر بار به مدت ده دقیقه صدای تیک تیک آب شدن برفک یخچال به گوش می رسد. گاهی اوقات دلیل ایجاد صدای تیک تیک در یخچال تغییر کردن فصل می باشد. در فصل زمستان به دلیل دمای پایین هوای آشپرخانه صدای بیشتری تولید می شود.

اگر به تازگی گاز یخچال را شارژ کرده اید و صدای تیک تیک ایجاد می شود، باید بدانید که شارژ گاز به خوبی انجام نشده است. برای رفع این مشکل باید حجم گاز وکیوم را به صورت استاندارد تنظیم نمایید. استاندارد نبودن گاز باعث فشار روی موتور شده و هنگام خاموش شدن موتور به دلیل ایجاد شوک صدای تیک تیک ایجاد می شود.

دلیل دیگر صدای تیک تیک یخچال ضعیف شدن موتور می باشد. وقتی یخچال را خاموش می کنید، موتور ضعیف تکان می خورد و پس از برخورد  به بدنه یخچال، صدا می دهد. گاهی صدای تیک تیک از پشت یخچال به گوش می رسد. این صدا از کمپرسور یخچال است. با بررسی کمپرسور و برطرف کردن مشکل فنی توسط تعمیر کار مجرب صدا دادن یخچال متوقف خواهد شد.

علت سوت کشیدن یخچال

اگر درب یخچال بیش از 15 ثانیه باز بماند، یخچال شروع به سوت کشیدن می کند. این سیستم هشدار در تمام یخچال ها تعبیه شده تا اگر کسی یادش رفته درب یخچال را ببندد، با شنیدن صدای سوت اقدام به بستن درب یخچال کند. این اتفاق بسیار مفید است.

اما مشکل از جایی شروع می شود که درب یخچال کاملا بسته باشد ولی سوت کشیدن یخچال قطع نشود. علت این امر وجود ایراد در میکروسوئیچ درب یخچال است. میکروسوئیچ قطعه ای است که تشخیص می دهد درب باز مانده و به برد الکتریکی فرمان می دهد که سوت کشیدن آغاز شود.

هنگامی که میکرو سوئیچ خراب شده باشد، فرمان اشتباهی به برد الکتریکی می رساند. برای برطرف ساختن این مشکل به جای اینکه از خود بپرسید چرا یخچال صدا می دهد؟ از یک تکنسین ماهر که در تعمیر یخچال مهارت دارد، کمک بگیرید. با تعویض میکرو سوئیچ  مشکل حل خواهد شد و دیگر یخچال سوت نمی کشد.

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

یک پاسخ

 1. مطلب بسیار مفید و جامعی بود.
  ممنون استفاده کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>