ما را در شبکه های اجتماعی

علت سرد نکردن یخچال

تعمیر سرد نکردن یخچال و فریزر | چرا یخچال سرد نمی کند؟

سرد نکردن یخچال یا سرد نکردن فریزر ، جزو آن دسته از موضوعاتی است که ممکن است هر فردی که یخچال و فریزر داخل منزلش داشته باشد، روزی به دنبال این مطلب بگردد و بدنبال راه حل باشد. هر چند که همیشه توصیه بر این است که تعمیر یخچال و فریزر را به تعمیرکار یخچال و فریزر بسپارید تا خیال تان راحت باشد که جدای از اینکه کار تعمیر یخچال و فریزر شما به بهترین شکل و با کمترین هزینه به انجام می رسد، بلکه برای شما گارانتی هم میکنند که خیال تان تا مدتی از هر لحاظ راحت باشد.

در این مطلب سعی کرده ایم که از جنبه های مختلف به موضوع علت سرد نکردن یخچال و علت سرد نکردن فریزر بپردازیم. اما خوشحال می شویم که اگر نیاز به اعزام تعمیرکار یخچال به محل برای انجام تعمیرات یخچال و فریزر خود داشتید، با بدادم برس تماس بگیرید.

برای اعزام تعمیرکار یخچال با کمترین هزینه و در اسرع وقت، با بدادم برس تماس بگیرید.

 

چرا یخچال سرد نمی‌ کند؟

در ادامه به تعدادی از مهمترین علت سرد نکردن یخچال خواهیم پرداخت که امیدواریم مورد استفاده شما واقع گردد :

 • تنظیم نبودن دمای یخچال

یکی از مهم ترین دلایل سرد نکردن یخچال سامسونگ و یخ نشدن قسمت فریزر آن، تنظیم نبودن دمای یخچال است. عدم تنظیم دما یک مشکل فنی نیست و هیچ ربطی به خراب بودن قطعات و اجزای داخلی یخچال ندارد. اگر یخچال سامسونگ، یخچال ال جی و یخچال بوش سرد نمی‌کنند، اولین اقدامی که باید بکنید این است که دمای این یخچال‌ها را چک کنید.

در یخچال‌ های که مدل آن ها قدیمی است، دما با ترموستات ولومی تنظیم می‌ شود و در یخچال های جدید دما را با کلیدها و صفحه نمایش لمسی تنظیم می کنند. سعی کنید عدد تنظیم دما را با توجه به دمای هوا در زمستان و تابستان تنظیم کنید. مثلا در فصل زمستان نیاز نیست دما را روی عدد خیلی کم تنظیم کنید.

 

 • مسدود شدن مسیر گردش هوا

در تمام یخچال فریزرها از جمله یخچال‌های سامسونگ، ال جی، الکترو استیل و بوش فن ها و دریچه‌هایی وجود دارد که موظف هستند هوای سرد را در محفظه یخچال به گردش درآورند. هنگامی که مسیر این دریچه‌ها با اجسام و وسایل اضافی مسدود شود، دریچه ها و فن‌ها دیگر قادر نیستند که هوای سرد را در یخچال جا به جا کنند. برای رفع این مشکل از قرار دادن اجسام اضافی در مقابل دریچه‌های یخچال خودداری کنید.

 

 • پر کردن بیش از اندازه مواد غذایی در یخچال

نکته بسیار مهمی که در سرد نکردن یخچال فریزر سامسونگ، ال جی و بوش نقش زیادی دارد، پر کردن مواد غذایی بیش از ظرفیت یخچال است. فرض کنید یخچال را آنقدر پر کرده‌ اید که دیگر هیچ جای خالی در آن وجود ندارد.

در این حالت مواد غذایی و ظرف‌های داخل یخچال به حدی به هم می‌ چسبند که هوای سرد دیگر به هیچ وجه قادر به جا به جایی نیست و دمای داخل یخچال به طور یکنواخت سرد نمی شود. همچنین باعث وارد شدن فشار زیاد به  کمپرسور می شود که گاهی اوقات کمپرسور نمی‌تواند به درستی کار کند.

 

 • وجود مشکل در درب یخچال

اگر درب یخچال دچار ایراد شود و به خوبی بسته نشود، دمای داخل آن افزایش خواهد یافت. زیرا دمای گرم محیط از درب آن وارد شده و هوای سرد خارج می‌ شود. اولین اقدامی که برای برطرف کردن مشکل بسته نشدن در باید انجام دهید، چک کردن لاستیک درب یخچال است. اگر لاستیک شل یا خراب و پاره شده باشد مانع چسبیدن در به بدنه شده و در نتیجه درب بسته نمی شود. با تعویض لاستیک مشکل باز ماندن درب یخچال را حل کنید تا هوای سرد آن خارج نشود.

 

 • خراب شدن کمپرسور و رله کمپرسور یخچال

کمپرسور یکی از قطعات بسیار مهم و حساس در تمام یخچال هاست و اگر دچار ایراد شود باعث سرد نشدن یخچال خواهد شد. وظیفه کمپرسور وارد کردن فشار به گاز مبرد و انتقال آن به درون کویل‌ها و در نتیجه خنک کردن هوای داخل فریزر می‌باشد. اولین اقدامی که در چنین مواقعی باید انجام دهید این است که با یک تعمیرکار مجرب و ماهر تماس بگیرید. تعمیرکاران ابتدا رله را تعویض می‌ کنند، این کار هزینه زیادی در بر ندارد. اگر با تعویض رله مشکل حل نشد، کمپرسور باید تعویض شود‌.

 

 • کم شدن گاز مبرد

یکی دیگر از دلایل رایج سرد نکردن یخچال‌ ال جی، سامسونگ و بوش، کاهش گاز مبردی است که در داخل کویل‌ ها قرار دارد. دلیل کاهش گاز مبرد وجود نشتی است‌. برای اینکه تشخیص دهید گاز مبرد کم شده یا نه، دمای کمپرسور را مورد بررسی قرار دهید. گرمای بیش از حد کمپرسور و سرد نبودن دمای داخل یخچال یکی از نشانه های نبود گاز مبرد در داخل کویل هاست. برای شارژ گاز مبرد باید با یکی از تکنسین‌ های با تجربه در حوزه تعمیر لوازم خانگی تماس بگیرید.

 

 • بروز مشکل در فن کندانسور یخچال

فن کندانسور قطعه ای است که در کنار کندانسور و در پایین یخچال قرار گرفته است. این فن وظیفه دارد که کندانسور و لوله‌هایش را خنک کند. وقتی فن کندانسور دچار مشکل شود و به خوبی نچرخد دمای کمپرسور و موتور نیز بالا می‌ رود و در نتیجه باعث سرد نکردن یخچال خواهد شد. گاهی اوقات پره‌های فن آسیب می‌بیند و گاهی موتور آن نیم سوز می شود. برای حل این مشکل فن کندانسور را تعویض کنید.

 

 • بروز مشکل در فن اپراتور یخچال

یکی از نشانه‌های عملکرد درست فن اپراتور این است که وقتی درب یخچال را باز می کنید هوای سرد داخل آن به سمت بیرون پرتاب می شود. اگر این قطعه دچار مشکل شده باشد، یخچال دیگر سرد نمی‌کند. قطعه فن اپراتور در پشت یخچال جاسازی شده است. یکی دیگر از نشانه های خراب شدن فن اپراتور شنیدن صدای غرغر از یخچال است. برای رفع این مشکل تعمیر کار باید فن خراب را با فن سالم تعویض کند.

 

 • بروز مشکل در لوله‌های کندانسور یخچال

لوله‌های کندانسور لوله‌های سیاهی هستند که در پشت یخچال‌ های قدیمی مشاهده می شوند. در یخچال های جدید این لوله ها قابل مشاهده نیست. وظیفه لوله های کندانسور جذب گرمای مواد داخل یخچال و مبادله آن با محیط است.

اگر لوله ها مسدود شوند تبادل گرما به درستی انجام نمی شود و سرد کردن یخچال به سختی انجام می شود زیرا گرمای مواد داخل یخچال از طریق لوله های کندانسور خارج نخواهد شد. برای رفع این مشکل گرفتگی لوله‌ها و تمیز بودن آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید.

 

 • خراب شدن دمپر هوای یخچال

در یخچال فریزر بوش، سامسونگ، الکترو استیل و ال جی قطعه ای به نام دمپر وجود دارد. وظیفه این قطعه کنترل میزان هوایی است که بین فریزر و یخچال در حال جا به جایی می باشد. در واقع هوای سرد از طریق دمپر بین فریزر و یخچال در جریان است. با خراب شدن دمپر هوای سرد دیگر از فریزر به محفظه یخچال راه پیدا نمی کند. به همین دلیل با مشکل سرد نکردن یخچال مواجه خواهید شد. برای تعویض دمپر یخچال با یک تعمیرکار ماهر تماس بگیرید.

 

علت سرد نکردن فریزر

در ادامه مطلب، به مهمترین و عمده ترین دلایل سرد نکردن فریزر خواهیم پرداخت :

 

 • کثیف شدن سیم پیچ خازن

همه فریزرها و یخچال‌ ها برای خنک کردن فضای داخل خود، یک سیستم سرمایشی دارند‌. کمپرسور به وسیله دو مدل سیم پیچ که در داخل آن جاسازی شده، باعث پمپاژ هوای خنک به داخل یخچال شده و باعث خنک ماندن فریزر می شود. یکی از سیم پیچ های تعبیه شده در داخل کمپرسور، سیم پیچ خازن است که در پایین یخچال و در پشت پنل قرار گرفته است.

سیم پیچ خازن وظیفه دارد که گاز مبرد را تا جایی که به مایع تبدیل شود فشردا کرده و پمپاژ نماید. به دلیل محل قرار گیری سیم پیچ خازن در پایین فریزر به مرور زمان گرد و غبار روی آن می نشیند و کثیف می شود. این موضوع باعث ایجاد اختلال در عملکرد سیم پیچ و علت سرد نکردن فریزر است. برای حل این مشکل سیم پیچ خازن را تمیز کنید.

 

 • خرابی برد کنترل دما

یکی از دلایل سرد نکردن فریزر خراب شدن برد کنترل دما می باشد. برد کنترل دما از قطعه‌ های مهمی است که باعث خنک شدن قطعات سیستم سرمایشی یخچال فریزر می شود. این قطعه با ارسال ولتاژ مورد نیاز به کمپرسور و فن کمپرسور باعث خنک شدن این قطعات و در نتیجه سرد کردن فریزر می شود. برای تعمیر خرابی برد کنترل دما حتما با یک تکنسین با تجربه تماس بگیرید. او پس از عیب یابی این قطعه را تعمیر یا تعویض خواهد کرد. با این کار مشکل سرد نکردن فریزر حل می‌شود.

 

 • خراب شدن موتور فن فریزر

تعمیرکاران یخچال و فریزر معتقدند که یکی دیگر از علت های سرد نکردن فریزر خراب شدن موتور فن فریزر است. فن فریزر در کندانسور قرار دارد. با معیوب شدن یا سوختن موتور فن، سیستم سرمایشی فریزر دیگر قادر نیست که هوای سرد را از سیم پیچ های کندانسور عبور دهد، بنابراین سرد شدن فریزر با توقف مواجه می شود.

بعضی مواقع دلیل خرابی موتور فن، شکستن پره ها و درست نچرخیدن آن ها می باشد. این مشکل مکانیکی با تعویض پره ها درست می شود. اما گاهی اوقات موتور دچار مشکلات الکتریکی شده و حتما باید تعویض شود.

 

 • بروز مشکل در قطعات دیفراست

قطعات دیفراست یخچال شامل قطعات اوپراتور، سنسور، ترموفیوز، فن اپراتور، ترمودیسک، المنت یا هیتر می باشد. از دلایل اصلی خنک بودن فریز و گرم بودن یخچال وجود مشکل در هر یک از این قطعات است.‌ تمام قطعات دیفرانست باید توسط یک تکنسین ماهر مورد بررسی قرار گیرد و با پیدا کردن مشکل قطعه معیوب تعویض شود.

 

علت فریزر سرد و یخچال گرم

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که گاهی اوقات قسمت فریزر سرد است اما قسمت یخچال درست کار نمیکند و اصطلاحا یخچال گرم است.این موضوع هم میتواند دلایل متعددی داشته باشد که در ادامه به برخی از این دلایل می پردازیم:

 

 • یخ زدن پره های اپراتور

وقتی پره های اپراتور یخ بزند سرما به داخل یخچال وارد نمی شود‌. وظیفه یخ زدایی یخچال به عهده المنت یا هیتر اپراتور است. با خراب شدن هیتر، پره های اپراتور یخ زده و درنتیجه سرما از طریق اپراتور وارد یخچال نمی شود. به همین مشاهده خواهید کرد که بخش فریزر سرد و قسمت یخچال گرم است. برای حل این مشکل با مراکز تعمیر یخچال و فریزر تماس بگیرید تا یک تکنیسین ماهر برای تعویض هیتر یا المنت ارسال کنند.

 

 • معیوب شدن فن اپراتور

وقتی فن اپراتور دچار مشکل شود سرما وارد اپراتور می شود اما به داخل یخچال منتقل نخواهد شد. در بسیاری از مواقع با خراب شدن فن اپراتور فریزر خنک و یخچال گرم است. برای برطرف کردن این مشکل فن اپراتور باید توسط یک تعمیرکار تعویض شود‌. البته در بعضی از مواقع فن معیوب را می توان تعمیر کرد.

 

 • بروز مشکل در دریچه دمپر

دریچه دمپر یکی از قطعات مهم در یخچال است که بین قسمت فریزر و بالای یخچال قرار گرفته است‌. وقتی سرمای داخل فریزر زیاد می شود از طریقه دریچه دمپر وارد بخش بالای یخچال می شود. البته در یخچال های جدید و ساید بای ساید این قطعه استفاده نشده و فقط در یخچال های مدل قدیمی وجود دارد. با خراب شدن دریچه دمپر فریزر خنک و یخچال گرم خواهد شد. برای برطرف کردن این مشکل دریچه دمپر را تعویض کنید. برای این کار از تعمیرکاران متخصص کمک بگیرید.

 

 • خراب شدن سنسور دما

سنسور دما با اندازه گیری دمای داخل یخچال، آن را به پالس الکتریکی تبدیل کرده و به برد اصلی ارسال می کند. وقتی سنسور خراب شود، یخچال گرم خواهد شد ولی فریزر همچنان سرد است.‌ دلیل این اتفاق عدم ارسال پالس از طرف سنسور به برد اصلی است. در نتیجه دمای یخچال تنظیم نمی شود‌‌ تنها راه حل این مشکل  تعویض کردن سنسور دمای یخچال است‌.

 

 • خراب شدن برد کنترل دما

وظیفه برد کنترل دما فراهم کردن ولتاژ مناسب برای به کار افتادن کمپرسور و موتور فن می باشد. اگر این قطعه دچار ایراد شود، ولتاژ مناسب به کمپرسور و موتور یخچال ارسال نخواهد شد.‌ این مشکل باعث درست کار نکردن کمپرسور و کاهش سرمای فریزر و عدم انتقال هوای سرد به قسمت بالای یخچال می شود‌.

 • خرابی برد الکتریکی اصلی

یکی از مهم ترین قطعات همه یخچال‌ها برد الکتریکی اصلی است. این قطعه همه عملکرد و فرآیندهای داخل سیستم سرمایشی را مدیریت و کنترل می کند. دستور خاموش روشن شدن موتور و تغییر دمای یخچال به عهده برد الکتریکی اصلی است. اگر این قطعه دچار عیب و ایراد شود، عملکرد دستگاه دچار اختلال خواهد شد.

 • کاهش گاز یخچال

کاهش گاز مبرد باعث کم شدن سرمای یخچال می شود. اولین علامت کم شدن گاز سرد بودن فریزر و گرم بودن یخچال است. با شارژ گاز یخچال این مشکل حل خواهد شد. البته قبل از شارژ باید از نبود نشتی مطمئن شوید.

 • خراب شدن لاستیک درب یخچال

لاستیک درب یخچال باعث محکم بسته شدن درب و جلوگیری از خروج هوای سرد به بیرون از یخچال می شود. همچنین از ورود هوای گرم محیط به داخل یخچال نیز جلوگیری می‌کند. یکی دیگر از دلایل سرد بودن فریزر و گرم بودن یخچال خراب بودن لاستیک درب است. با تعویض لاستیک این مشکل حل خواهد شد.

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>