ما را در شبکه های اجتماعی

بازسازی مطب دندان پزشکی

بازسازی مطب دندانپزشکی

برای رونق کسب و کار یک دندانپزشک و افزایش تعداد مراجعه کنندگان به مطب عوامل مهمی دخیل هستند. علاوه بر شهرت، تخصص، مهارت و سوابق کاری یک دندانپزشک عامل مهم و موثر دیگری نیز وجود دارد که باعث ایجاد ذهنیت مثبت در ذهن افراد مراجعه کننده می شود. این عامل نحوه چیدمان و دکوراسیون و بهداشت مطب دندانپزشکی و همچنین رعایت نکات ایمنی در ساختمان مطب می باشد‌. مطب های دندانپزشکی زیادی در کشور وجود دارند که سال هاست مورد استفاده قرار می گیرند و نیاز به بازسازی دارند. یکی از مهم ترین اقداماتی که دندانپزشکان برای افزایش تعداد بیماران و بهینه کردن فضای کار خود انجام می دهند، بازسازی مطب دندانپزشکی می باشد. مطب باید یک محیط کاملا بهداشتی باشد و در هنگام ساختن و بازسازی آن تمام نکات ایمنی رعایت شود تا بیمار هنگام حضور در مطب و دریافت خدمات دندانپزشکی احساس امنیت داشته باشد.

به طور کلی با ایجاد یک محیط زیبا و مدرن در مطب دندانپزشکی می توان حس خوبی در بیماران و مراجعه کنندگان ایجاد کرد و اعتماد آن ها را جلب نمود. برخی از دندانپزشکان بازسازی و  مطب دندان پزشکی خود را به تعویق می اندازند تا جایی که خرابی تاسیسات قدیمی و نم زدگی فضای مطب را از حالت طبیعی خارج می کند. برای پیشگیری از این مشکلات باید بازسازی مطب دندان پزشکی خود را زودتر انجام دهند. با این کار هم از زیاد شدن خرابی ها جلوگیری می شود و هم هزینه بازسازی کاهش می یابد.

در این مقاله قصد داریم به شما توضیح دهیم که در بازسازی مطب دندانپزشکی چه اقداماتی باید انجام دهید، همچنین درمورد استانداردهای طراحی مطب دندانپزشکی و نکات مهم در طراحی دکوراسیون داخلی مطب نیز صحبت خواهیم کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع لطفا تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

 

چرا باید بازسازی مطب دندانپزشکی صورت بگیرد؟

مطب های دندانپزشکی به مرور زمان با مشکلاتی از قبیل خراب شدن رادیاتورها، مشکلات لوله کشی ساختمان مطب، خراب شدن کولرها، اتصال برق مطب، فرسودگی رنگ و نم زدگی دیوارهای مطب، خرابی کف پوش مطب، بی کیفیت شدن تجهیزات، قدیمی شدن دکوراسیون و وسایل و غیره مواجه می شوند. با بروز این مشکلات باید هر چه سریعتر نسبت به بازسازی مطب دندانپزشکی اقدام کنید. فضای مطب باید یک مکان امن و آرام برای بیماران ایجاد کند. برای شروع عملیات بازسازی مطب نباید عجولانه رفتار کنید. بلکه ابتدا باید یک لیست از نیازهای لازم برای بازسازی تهیه کنید. سپس هزینه بازسازی را محاسبه نمایید. برای این کار به افرادی که در بازسازی ساختمان تخصص دارند، مراجعه کنید.

متخصصان بازسازی ساختمان، همه قسمت های مطب دندانپزشکی را بررسی کرده و نواقص آن را با دقت پیدا می کنند. سپس لیستی از مصالح و ابزارهای مورد نیاز را به شما ارائه خواهند داد. پس از تخمین هزینه ها و برآوردهای اولیه می توانید بازسازی مطب دندانپزشکی را شروع کنید. قبل از تخریب ساخت و ساز فرسوده مطب بهتر است نقشه جدیدی را طراحی کنید. مهندس نقشه کشی طراحی نقشه جدید مطب را طبق اصول ساخت و ساز و سلیقه پزشک انجام می دهد. در زمان تخریب بخش هایی از مطب، آسایش همسایگان را مد نظر قرار دهید و تا جایی که امکان دارد از تخریب غیر ضروری و آلودگی صوتی بپرهیزید. متریال های استفاده شده و شروع سفت کاری مطب باید طبق نظر کارفرما تهیه شده باشد. در مرحله سفت کاری تاسیساتی مانند لوله کشی آب، گاز و فاضلاب، برق کشی و… انجام می شود. در پایان نوبت به طراحی داخلی مطب دندانپزشکی می رسد.

در این مرحله می توان برای ترمیم کف مطب از کف پوش های چوبی استفاده کرد. برای تغییر رنگ دیوارهای مطب می توانید از نقاش ساختمان بخواهید که یک رنگ جدید ملایم به دیوارها بزند. یکی دیگر از راه های تغییر رنگ دیوارها در هنگام بازسازی مطب دندانپزشکی نصب کاغذ دیواری می باشد. بازسازی مطب دندانپزشکی خود را به یک شرکت خدماتی دارای معماران باتجربه و ماهر بسپارید تا در کوتاه ترین زمان و با بالاترین کیفیت مطب بازسازی شده خود را تحویل بگیرید. بودجه خود را اولویت بندی کنید. به عنوان مثال برطرف کردن نواقصی مانند نشتی و خرابی لوله ها نسبت به اقدامات دیگر ارجحیت دارد. توجه به رنگ بندی، طراحی و دکوراسیون داخلی مطب در اولویت های بعدی قرار می گیرند. طراحی داخلی مطب دندانپزشکی را می توان تلفیقی از طرح های مدرن و سنتی انتخاب کرد. طراحی و دکوراسیون داخلی هر چه زیباتر و جدیدتر باشد، تاثیر بهتری روی روحیه بیماران می گذارد. به طور کلی نمی توان تاثیر بازسازی مطب دندانپزشکی و رعایت اصول فنگ شویی را در افزایش تعداد مراجعه کنندگان و بیماران نادیده گرفت.

بازسازی مطب دندانپزشکی
.

استانداردهای طراحی مطب دندانپزشکی

به دلیل اینکه دندانپزشک و بیمار زمان زیادی را در مطب دندانپزشکی طی می کنند، رعایت استانداردهای طراحی مطب دندانپزشکی پس از بازسازی مطب، امری ضروری می باشد. بیماران با مراجعه به مطب مدتی را در اتاق انتظار منتظر می مانند و سپس ساعاتی را روی یونیت دندانپزشکی سپری می کنند تا از خدماتی مانند ترمیم دندان، درمان ریشه، درمان بیماری های لثه، جراحی دندان، ایمپلنت، ارتودنسی و… استفاده کنند. بنابراین مطب باید محیطی کاملا ساکت و آرامش بخش باشد. رعایت نکات بهداشتی و نظافت هم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. با توجه به این که از تمام گروه های سنی برای دریافت خدمات دندانپزشکی به مطب یک دندانپزشک مراجعه می کنند، در طراحی مطب دندانپزشکی باید رده سنی همه بیماران و مراجعه کنندگان را در نظر داشته باشید. طراحی هر یک از بخش های مطب که شامل پذیرش، اتاق انتظار، اتاق مشاوره و کار دندانپزشک، انباری مطب، مکان نگهداری از وسایل و… باید به گونه ای باشد که بتوان تمام استانداردهای طراحی مطب دندانپزشکی مانند تاسیسات الکتریکال و مکانیکال را در آن پیاده کرد.

تفکیک مطب دندانپزشکی به بخش های مختلف باعث می شود که دندانپزشک در حین انجام کارش آرامش بیشتری داشته باشد. همانطور که می دانید تعداد بیمارانی که در مطب دندانپزشکی تردد می کنند، زیاد است.‌ در صورت عدم تفکیک فضای داخلی مطب پس از بازسازی مطب دندانپزشکی، تردد زیاد و شلوغی مانع از تمرکز دندانپزشک خواهد شد‌. نکته دیگری که باید رعایت شود این است که یونیت های دندانپزشکی باید به گونه ای نصب شوند که دندانپزشک و دستیارانش فضای کافی برای رفت و آمد داشته باشند. در مطب هایی که خدمات دندانپزشکی کودکان نیز ارائه می شود، باید از یونیت مخصوص کودکان نیز استفاده کرد. همچنین این بخش از مطب باید با بخشی که به بزرگسالان اختصاص دارد تفکیک شود و عایق صدا داشته باشد. زیرا کودکان نسبت به شنیدن صدای تجهیزات و وسایل دندانپزشکی حساس هستند و مشاهده صحنه جراحی دندان و کشیدن دندان برای آن ها مناسب نیست.

برای کاهش استرس کودکان بهتر است در مطب دندانپزشکی میزهای کوچکی به همراه وسایل نقاشی قرار دهید تا باعث ایجاد حس خوب در کودکان شود. سرویس بهداشتی کودکان نیز باید از سرویس بهداشتی بزرگسالان جدا باشد. توجه به متراژ مطب و تفکیک قسمت های مختلف آن به عنوان یکی دیگر از استانداردهای طراحی مطب دندانپزشکی باعث می شود که تمام گروه های سنی بیماران در مطب احساس آرامش داشته باشند.

در طراحی مطب های دندانپزشکی که در طبقات پایین ساختمان یا مشرف به حیاط می باشند بهتر است از پنجره های بزرگ استفاده کنید. بیماران وقتی برای اولین بار روی یونیت دندانپزشکی قرار می گیرد معمولا استرس دارند. با قرار دادن یونیت های دندانپزشکی به سمت فضای حیاطی پر از گل و گیاه و ایجاد یک محیط زیبا و دلنشین می توان تا حد زیادی از استرس بیماران را کاهش داد. هر یونیت از هر سمت باید هشتاد سانتی متر الی یک متر فضای خالی داشته باشد. نصب تابلوی راهنمای اتاق ها، استفاده از آکواریوم، زیباسازی سقف مطب، نصب پوسترهای زیبا، نصب تابلو نیز تاثیر بسزایی در ایجاد یک محیط امن و زیبا برای بیماران دارد.

به همین منظور می توانید از طراحان داخلی و دیزاینرهای با تجربه کمک بگیرید. طراحی قسمت پذیرش مطب دندانپزشکی نیز اهمیت زیادی دارد زیرا هم کادر درمان و هم بیماران با ورود به مطب با بخش پذیرش روبرو می شوند. در این بخش باید برای راحتی بیماران ناتوان صندلی هایی قرار دهید تا روی آن بنشینند و با کارکنان بخش پذیرش صحبت کنند. جواز کسب و تعرفه های دندانپزشکی را در معرض دید مراجعان نصب کنید. توجه داشته باشید طراحی زیبا و نظافت بخش پذیرش در جذب مراجعه کنندگان و ایجاد حس اعتماد در آن ها موثر است.

 

همچنین بخوانید:

همه چیز درباره بازسازی آپارتمان های قدیمی

 

محیط درمانی در مطب های دندانپزشکی

 این محیط شامل سه بخش: اتاق کار دندانپزشک، لابراتوار و اتاق استریلیزاسیون می باشد. یکی دیگر از استانداردهای طراحی مطب دندانپزشکی این است که اتاق استریلیزاسیون باید حتما در مجاور اتاق کار دندانپزشک باشد. برخورداری از سیستم تهویه مناسب یکی از نکات مهمی است که در اتاق استریلیزاسیون و سایر بخش های مطب باید رعایت شود. در مطب دندانپزشکی باید بخشی را نیز برای امور پشتیبانی اختصاص دهید. در این بهش رختکن، آبدارخانه، سرویس بهداشتی کارکنان و انبار نگهداری از وسایل دندانپزشکی تعبیه می شود. اثر رنگ و نور در طراحی مطب دندانپزشکی را نمی توان نادیده گرفت. نور و رنگ به فضای مطب روح می بخشد. انتخاب رنگ دیوارها و یونیت ها به سلیقه دندانپزشک بستگی دارد. دندانپزشکان معمولا برای ایجاد حس آرامش و وسیع نشان دادن مطب معمولا از رنگ های ملایم استفاده می کنند. برای اتاق انتظار کودکان نیز رنگ های شاد کاربرد بیشتری دارند.‌

بازسازی مطب دندانپزشکی
.

طراحی دکوراسیون داخلی مطب دندانپزشکی

طراحی دکوراسیون داخلی مطب دندانپزشکی نسبت به سایر مطب ها اهمیت بیشتری دارد. در مطب های دیگر بیمار مجبور نیست وقت زیادی را در مطب سپری کند و پس از ویزیت شدن توسط پزشک، بلافاصله مطب را ترک می کند. اما برای خدمات دندانپزشکی بیماران باید مدت زیادی را در مطب دندانپزشکی سپری نمایند. بسیاری از افراد در مطب دندانپزشکی دچار استرس می شوند. بنابراین طراحی دکوراسیون داخلی مطب در هنگام بازسازی مطب دندانپزشکی باید علاوه بر مدرن بودن به گونه ای باشد که باعث القای احساس آرامش و امنیت در بیماران شود.

مهم ترین قسمت مطب های دندانپزشکی اتاقی است که دندانپزشک در آن مشغول ارائه خدمات دندانپزشکی می شود. اتاق پزشک شامل بخشی برای معاینه بیماران، میز کار و نگهداری وسایل و تجهیزات دندانپزشکی است. در هنگام بازسازی مطب دندانپزشکی برای جداسازی این بخش ها می توان از پارتیشن های شیشه ای استفاده کرد. برای قرار دادن وسایل و تجهیزات پزشکی بهتر است از کابینت های زیبا و جادار استفاده کرد. با استفاده از پرده می توان یونیت های دندانپزشکی را جدا کرد. اتاقی که برای خدمات دندانپزشکی انتخاب می شود باید دارای پنجره باشد تا تهویه هوای اتاق به صورت طبیعی صورت گیرد.

یکی دیگر از قسمت هایی که پس از بازسازی مطب دندانپزشکی باید به دکوراسیون داخلی آن توجه کرد، اتاق انتظار است. نصب پوستر و تابلوهای زیبا در اتاق انتظار در زیبایی دکوراسیون داخلی مطب دندانپزشکی تاثیر گذار است. اتاق انتظار کودکان و افراد بزرگسال را از هم جدا کنید. بر روی دیوار اتاق انتظار کودکان از پوسترهای شخصیت های محبوب کارتنی استفاده کنید. میز پذیرشی که در اتاق انتظار قرار می دهید باید دارای طراحی خلاقانه باشد.

پنجره اتاق انتظار هر چقدر بزرگتر باشد، چشم انداز بهتری ایجاد خواهد کرد. به کار گیری سقف کاذب و کف سازی مناسب مطب، در زیبایی دکوراسیوان داخلی نقش دارد. یک ایده جالب برای دکوراسیون داخلی مطب دندانپزشکی تعبیه یک کتابخانه در اتاق انتظار مطب می باشد. با قرار دادن کتاب ها و مجله های مختلف در کتابخانه مطب، بیماران در هنگام انتظار دیگر مجبور نیستند به در و دیوار خیره شوند. آن ها می توانند وقت خود را با مطالعه سپری کنند.

 

همچنین بدانید:

مشاوره رایگان بازسازی ساختمان

 

درباره رنگ و نور پردازی دکوراسیون داخلی مطب

در دکوراسیون داخلی مطب پس از بازسازی مطب دندانپزشکی نباید نورپردازی را فراموش کنید. نورپردازی استاندارد باعث بهبود عملکرد دندانپزشک شود. با استفاده از ترکیب نور زرد و نور سفید می توان نور مناسبی ایجاد کرد. تاریکی مطب دندانپزشکی باعث احساس کسالت و خواب آلودگی در افراد حاضر در مطب خواهد شد. استفاده از گل ها و گیاهان طبیعی در دکوراسیون داخلی مطب تاثیر بسزایی در کاهش تنش و استرس بیماران دارد.‌ هر چند در بسیاری از مطب ها از گل های مصنوعی نیز استفاده می شود اما این گل ها به هیچ وجه تاثیر گل های طبیعی را ندارند.

استفاده از رنگ های شاد برای صندلی های به کار رفته در مطب دندانپزشکی و هماهنگی تمام وسایل استفاده شده، زیبایی و پرانرژی بودن دکوراسیون مطب را افزایش می دهد. نصب کاغذ دیواری با طرح های جذاب یکی دیگر از ایده های زیبا سازی طراحی دکوراسیون داخلی مطب دندانپزشکی به شمار می رود.همچنین رنگ ها در دکور و طراحی تاثیری انکار ناپذیر دارد؛ برای مثال در روان شناسی رنگ ها، رنگ زرد رنگی نشاط آور است که به مدتی محدود برای مخاطب جاذبه ایجاد میکند.اما در دراز مدت باعث خستگی چشم میشود. از این رو این رنگ در تبلیغات به کار می رود و گزینه ای نامناسب برای دکور ها و متریال غیرپویا (استاتیک) می باشد.در بین رنگ های استفاده شده در مطب دندانپزشکی معمولا رنگ سفید طرفداران بیشتری دارد زیرا باعث بزرگ دیده شدن محیط می شود‌. در کنار رنگ سفید می توان از یک رنگ مکمل کمک گرفت تا فضای مطب از حالت سردی خارج شود.

در این مقاله شما را با نکات مهم و مراحل بازسازی مطب دندانپزشکی آشنا کردیم. مطب های دندانپزشکی مکان هایی بهداشتی هستند و زیبایی ظاهری دکوراسیون مطب و تمیز بودن مطب نقش زیادی در جذب بیماران و مراجعین دارد، به همین خاطر در هنگام بازسازی آن ها باید وسواس بیشتری به خرج دهید. هزینه بازسازی نیز به متراژ مطب و نوع مصالح به کار رفته و همچنین دستمزد پیمانکار بستگی دارد. اگر قصد بازسازی مطب دندانپزشکی خود را دارید، نکات ذکر شده در این مطلب را حتما رعایت کنید. امیدواریم از مطالعه این مقاله بیشترین استفاده را برده باشید.

 

آیا بازسازی مطب دندانپزشکی به مجوز نیاز دارد؟

سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که اگر از پیش دارای مطب بوده اید، و اکنون خواستار بازسازی مطب دندانپزشکی خود هستید، آیا نیاز به مجوز از شهرداری پیدا می کنید؟

شهرداری مبتنی بر اصول و چهارچوب های فنی خود، تعداد زیادی از فاکتور هایی که نیازمند اعلام و اخذ مجوز است را نقل می کند. در ادامه شرایطی که بر طبق آن نیاز به اخذ مجوز برای بازسازی مطب دندانپزشکی خود ندارید را ذکر خواهیم کرد.

– ساخت و عملیات نازک کاری مانند نماسازی هایی که درون مطب صورت می پذیرد، کف سازی

– ساخته محوطه، باغچه، حوضچه و استخر و هرگونه تغییری که باعث حذف مشاعات و پارکینگ نشود

– باز سازی پشت بام، قیرگونی، آسفالت، یا تعمیرات شیروانی

– تعویض موزاییک های ساختمان و راه پله

– تعمیر یا تعویض سرویس های بهداشتی

– حفر چاه فاضل آب و تخلیه آن

– بازسازی در صورت آتش سوزی در حد پروانه مطب قبلی

– تغییر موتور خانه، شوفاژ، و … تا جایی که باعث ساخت بنای جدیدی برای موتورخانه نشود

– بازسازی سیستم لوله کشی تا حد عدم تغییر در نظام مهندسی ساختمان

در هیچ یک از موارد بالا، برای بازسازی مطب دندانپزشکی (ملکی) نیاز به مجوز از سمت دولت و شهرداری نیست.لازم به ذکر است که آیتم هایی که نیاز به مجوز در باز سازی دارند، در مقاله ای دیگر ذکر می شوند اما اجمالا هر آنچه در این لیست ذکر نشده است، نیازمند اعلام و اخذ مجوز از شهرداریست.

به دلیل تغییر سریع قوانین در کشور ما، بهتر است نسبت به مساله مجوز ها در ساخت مطب آگاهانه برخورد کنیم و با مشاوران این متخصص این حیطه تصمیم درست را بگیریم.

با کارشناسان و تکنسین های بدادم برس تماس بگیرید

اینستاگرام بدادم برس

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>