ما را در شبکه های اجتماعی

تعمیر و نصب آسانسور

تعمیر و نصب آسانسور به صورت حرفه‌ای

تعمیر و نصب آسانسور در تهران به چه صورتی انجام می‌شود؟ هزینه‌های تعمیر و نصب آسانسور چقدر می‌باشد و بر چه اساسی محاسبه می‌گردد؟ در دنیای امروزی بیشتر خانه‌ها به دلیل شهرنشینی حالت آپارتمانی شده است. اکثر آپارتمان‌ها هم دارای آسانسور می‌باشند. آسانسور وسیله‌ای است که باید به صورت مداوم چک شود تا دچار قطعی نشود و مشکلی ایجاد نکند. با این وجود بسیار پیش آمده است که آسانسور خراب شده و حتی افرادی در داخل آن حضور داشتند. اما جای نگرانی نیست زیرا با کمک یک تعمیرکار حرفه‌ای به راحتی می‌توانید این مشکل را حل کنید. در این بخش می‌خواهیم در مورد تعمیر قسمت‌های مختلف آسانسور و نصب انواع آسانسور صحبت کنیم. با بدادم برس تا انتها همراه باشید.

سرویس آسانسور

در واقع منظور از سرویس آسانسور صرفا فقط تعمیر خرابی آن نیست. گاهی پیش می‌آید که یک آسانسور با اینکه خرابی خاصی ندارد اما باز هم نیاز به سرویس دوره‌ای دارد. در حقیقت شما با سرویس کردن دوره‌ای آسانسور می‌توانید جلوی یک سری از خرابی‌های احتمالی آینده را بگیرید و در هزینه‌ها صرفه جویی کنید. سرویس کردن آسانسور شامل :

 • سرویس و بازدید از موتورخانه ( مانند بازدید روغن الکترو موتور گیربکس، تمیز کردن الکترو موتور گیربکس، تمیز کردن دیسک ترمز و…)
 • بررسی و نظارت بر عملکرد موتورها ( مانند سرویس و بازدید کنتاکتورها، کنترل عملکرد صحیح ترموستات و…)
 • بررسی و بازدید از چاهک آسانسور ( در حقیقت چاه آسانسور جایی است که کابین و گاهی نیز بخشی از اجزای موتور و سیستم آسانسور در آن قرار داده می‌شود و از این رو نیز مستلزم بازدید و نظارت است. )
 • بررسی و بازدید از کابین و اتاقک آسانسور ( صداگیری کابین، بازدید کفشک کابین و وزنه، درستی و عملکرد کلیدها، درستی عملکرد شستی‌های فرمان و…)
 • بررسی و نظارت بر عملکرد درب‌های هر طبقه ( سرویس و بازدید از کفشک‌های زیر درب، نظافت شیارهای سیل در سرویس آسانسور، اطمینان از عملکرد قفل‌ها، دیکتاتورها و…)

مراحل تعمیر و نصب آسانسور

سرویس آسانسور معمولا با توجه به سرویس دهی و میزان استفاده از آن باید انجام شود. در برخی آسانسورها هر ۳ ماه یک بار و در برخی دیگر هر سال یک بار و با اعداد دیگر متغیر می‌باشد.

 

اگر نیاز به مشاوره برای سرویس آسانسور و آگاهی از هزینه های آن دارید همین حالا با کارشناسان تیم بدادم برس تماس بگیرید.

تماس با بدادم برس

تعمیر برد آسانسور

آسانسور از قطعات الکترونیکال، الکتریکی و قطعات مکانیکی مختلفی تشکیل شده است. قطعات الکترونیکی از مهم‌ترین قسمت‌ها در آسانسور می‌باشد. یعنی تابلو فرمان آسانسور می‌باشد. البته تابلو فرمان آسانسورها متفاوت است. اما کار همه ی آن‌ها کنترل و هدایت آسانسور طبقات می‌باشد. مشکلاتی که در برد آسانسور معمولا پیش می‌آید:‌

 • خاموشی کامل کنترل پنل آسانسور
 • عمل نکردن به یکی از فرامین
 • خراب شدن برد و یا درایور اینورتری تک فاز یا سه فاز
 • هنگ کردن مکرر و ثابت شدن آسانسور

تعمیر برد آسانسور یکی از تخصصی‌ترین کارهایی می‌باشد که برای آسانسور انجام می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم حتما این کار را به عهده‌ی متخصصان حوزه‌ی آسانسور بسپارید و خودتان اقدام به عملی نکنید.

 

تعمیر انواع قسمت های آسانسور

تعمیر موتور آسانسور

آسانسور از قطعاتی مختلفی تشکیل شده است که در کنار هم و با عملکردی هماهنگ سبب راندمان درست و بالایی می‌شود. مهم ترین و اصلی‌ترین قطعه در آسانسور موتور آن است که با بروز نقص در این قطعه کار کل سیستم دچار اختلال می‌شود. موتورهای آسانسور معمولا به دو شکل گیربکسی و گیرلسی وجود دارند. این دو نوع از نظر قیمت باهم متفاوت هستند و همچنین بر اساس نوع نیاز برای آسانسور نصب می‌شوند.

اجزای تشکیل دهنده‌ی موتور گیربکس شامل موارد زیر است:

 • ترمز الکتریکی
 • موتور الکتریکی
 • گیربکس
 • فلکه گیربکس

موتور سر درب آسانسور به دلایل مختلفی همچون کارکرد زیاد، وارد شدن ضربه و دلایلی دیگر ممکن است دچار خرابی شده و نیاز به تعمیر داشته باشد. پیش از اینکه با تعمیر تخصصی موتور سردرب آسانسور آشنا شویم، بهتر است که علت‌های اصلی خرابی سردرب آسانسور را بررسی نماییم.

 • بستن درب آسانسور به صورت دستی
 • بازکردن درب آسانسور به صورت دستی
 • ضربه‌های شدید به درب آسانسور
 • شتاب دهی بیش از حد به سردب آسانسور

به طور کلی در مورد هزینه‌های تعمیر موتور آسانسور قیمت دقیق را نمی‌توان تا قبل از بررسی علت خرابی و قطعاتی که خراب شده اند محاسبه کرد. به همین دلیل باید نیروی متخصص آن را بررسی کند.

عیب یابی یا خرابی آسانسور چگونه انجام می‌شود؟

عیب یابی آسانسور کار پیچیده‌ای می‌باشد زیرا آسانسور قطعات مختلفی دارد. یعنی تعمیرکار آسانسور علاوه بر شناخت قطعات آسانسور باید آگاهی کامل نسبت به تاثیر متقابل هرکدام از قطعات نسبت به هم داشته باشد. معمولا عیب‌یابی‌های عمومی که برای آسانسور انجام می‌شود شامل موارد زیر می‌باشد:

 

عیب یابی خرابی آسانسور

 

 • خرابی سنسورها: خرابی سنسورها ممکن است به باز شدن درب‌ها آسیبی نرساند اما در عملکرد کلی آسانسور حتما اثر می‌گذارد. شما باید برنامه بازدید منظم از سنسورهای آسانسور را داشته باشید.
 • توقف‌های ناگهانی: زمانبندی‌ها، خطاهای الکتریکی و معایب الکترونیکی می‌تواند باعث عیب در آسانسور شود. برای درست شدن آن باید برنامه نویسی منظم شود.
 • افزایش دما: اگر در تابستان سیستم‌های تهویه خوب کار نکند دما در درایو و سیستم کنترل بالا می‌رود و تا ۱۰۰ درجه هم می‌رسد که باعث اختلال در عملکرد آسانسور می‌شود.
 • زمان انتظار زیاد: این موضوع در آسانسورهای قدیمی شایع‌تر می‌باشد. تکنسین‌های باتجربه با قراردادن تابلوهای مدرن‌تر می‌توانند راندمان آسانسور را بالاتر ببرند.

 

سرویس کار آسانسور و وظایف آن

سرویس کار آسانسور شخصی است که در قالب کارشناس توانایی سرویس و تعمیر و عیب یابی آسانسورها را داشته باشد. وظایف ابتدایی آن شامل موارد زیر می‌شود که بخشی از آن‌ها را در اینجا گفته ایم:

۱- کنترل نصب علایم هشدار دهنده بر روی درب ورودی موتورخانه و همچنین دریچه های بازرسی داخل چاه آسانسور

۲- کنترل دمای موتورخانه نسبت به فصل و بررسی عملکرد صحیح فن یا کولرگازی نصب شده.

۳- کنترل عملکرد روشنایی موتورخانه (محل کلید روشنایی باید در نزدیک ترین محل درب ورودی موتورخانه تعبیه شده باشد)

۴- اطمینان از نصب دستورالعمل نجات اضطراری مسافران و وجود دسته ترمز 

۵- بررسی صحت عملکرد میکروسوییچ دریچه اضطراری

۶- کنترل وضعیت چراغ سیگنال تابلو سه فاز و صحت عملکرد صفر و یک نصب شده روی درب

۷- در آسانسورهای چند تایی (دوبلکس، تریبلکس و …) شماره موتور و تابلو فرمان و کلید صفر و یک نصب شده

۸- بازدید از لنت ترمز و بررسی صحت عملکرد آن

۹- بررسی عملکرد فن و ترموستات موتور و کنتاکتهای سیستم ترمز

۱۰- بررسی هم راستایی فلکه موتور و هرزگرد

۱۱- بازدید از وضعیت سیم بکسل‌ها – برق افتادگی روی سیم بکسل‌ها – قطع شدن یکی از وایرها

۱۲- بررسی و کنترل موقعیت قرارگیری موتور و فلکه هرزگرد روی شاسی و اطمینان از تراز بودن شاسی موتور

۱۳- بررسی عدم خوردگی شیار پولی فلکه آسانسور

۱۴- مرتب بودن سیم‌ها و نصب یست کمربندی در فواصل معین

۱۵-  نصب کامل در پوش داکت‌ها

۱۶- کنترل فیوزها

۱۷- بررسی میزان فشار سیم بکسل دربها به این صورت که از رها شدن درب خود بخود و بدون ضربه و تولید صدا بسته شود.

۱۸- بررسی لق بودن کفشک‌های درب طبقه آسانسور

۱۹- در زمان بسته‌شدن باید فاصله بالا و پایین لته با چهارچوب یکی باشد

این موارد بخش‌هایی از وظایف یک سرویسکار آسانسور بود اما در بین همه‌ی این موارد سرویسکار باید کاملا قوانین و نکات ایمنی را رعایت کند. تا هم به آسانسور آسیبی وارد نشود و هم به خود فرد. به همین دلیل سعی کنید سرویس کار تخصصی و کاملا حرفه‌ای در این حوزه را انتخاب کرده تا به راحتی کار سرویس شما انجام شود.

نصب آسانسور چگونه است؟

در قسمت‌های بالا نکاتی را درباره ی تعمیر آسانسور ذکر کرده ایم. در این مقاله قصد داشتیم در مورد تعمیر و نصب آسانسور توضیح دهیم.

به طور کلی فرآیند تعمیر و نصب آسانسور یک فرآیند پیچیده‌ای می‌باشد که باتوجه به شرایط کاملا متفاوت است. یعنی مدت زمان نصب و همچنین هزینه‌ی آن متغیر می‌باشد.

فرایند نصب آسانسور کابین‌دار

همانطور که گفته شد فرآیند نصب آسانسورها یک امر کاملا تخصصی و حرفه‌ای می‌باشد بنابراین هیچگاه خودتان سراغ این امور نروید! در ضمن این امور نیاز به ابزارآلات مخصوص خود را نیز دارد.

1- گودال بتنی ایجاد کنید؛ ضخامت گودال ایجاد شده باید 30 سانتی متر و دیواره‌های آن 20 سانتی‌متر باشد.
2-گودال بتنی را به اندازه‌ی درب آسانسور باید برش دهید و با توجه به سایز و اندازه کابین آسانسور باید یک راهرو گودال بتنی را ایجاد کنیم.
حداکثر اندازه‌ی کابین آسانسور باید 18 فوت مربع یا 1.6 متر مربع است. معمولا آسانسورها به یک اتاق کنترل نیاز دارند که اندازه اتاق کنترل به اندازه موتور آسانسور بستگی دارد هرچه موتور آسانسور بزرگتر، اتاق کنترل نیز باید بزرگتر باشد.

نصب آسانسورهای مدرن

این دسته آسانسورها دارای یک مزیت بزرگ است. در مواقعی که برق قطع می‌شود آسانسور در نیمه راه نمی‌ماند و کابین آسانسور اگر در بین طبقات باشد به طور هوشمند در نزدیک‌ترین طبقه توقف می‌نماید.
این آسانسورها دارای یک سیستم پشتیبانی می‌باشد که این سیستم نقش برق اضطراری را ایفا می‌کند. فرایند نصب و راه‌اندازی این آسانسور مشابه آسانسور هیدرولیکی است و امروزه بیشتر ساختمان‌ها و مراکز اداری از این دسته از آسانسورها استفاده می‌کنند.

 

نصب انواع آسانسور

 

نصب آسانسور چرخ‌دنده‌ای

این آسانسور در انبارها و مکان‌های صنعتی و ساختمان‌های بلند نصب می‌شود و بیشترین کاربرد این آسانسور جهت حمل مصالح و بار می‌باشد، کابین این آسانسورها یک اتاقک از جنس آلومینیوم اکسترود می‌باشد؛ فریم آن فولادی است. این آسانسورها دارای ترمز اضطراری می‌باشند و در هنگامی که سرعت آسانسور از حد تعریف شده بیشتر باشد آسانسور را از حرکت باز می‌دارد و مانع سقوط آسانسور می‌شود.

این آسانسور فاقد موتورخانه می‌باشد زیرا موتور و تابلو فرمان آسانسور در کابین قرار می‌گیرد. همچنین این آسانسورها هیچ محدودیتی از لحاظ ارتفاع ندارد و هزینه تعمیر و نصب این آسانسورها بسیار پایین‌تر از آسانسورهای مدرن و هیدرولیکی می‌باشد.
مزیت این آسانسور این است که در هنگام قطع برف در نیمه راه نمی‌ماند و با استفاده از نیروی جاذبه با سرعتی کنترل شده به سمت پایین منتقل می‌شود؛ از این آسانسورها می‌توان به صورت موقت استفاده نمود به عنوان مثال برای زمانی که قصد ساخت یک مجتمع را داریم ابتدا باید یک آسانسور چرخ دنده‌ای نصب نماییم تا به وسیله این آسانسور مصالح ساختمانی را در طبقات بالا جابه‌جا کنیم. در مورد نقشه آسانسور و مکان یابی آن هم معمولا ابتدای کار هنگام طراحی این کار برعهده ی طراح ساختمان می‌باشد.

آماده کردن چاله‌ی آسانسور، نصب درب طبقات، نصب درب مکانیکی، نصب موتور، نصب شاسی، نصب کابین، نصب فلکه هرزگرد آسانسور، نصب گاورنر، پاراشور، تجهیزات دیگر مکانیکی، نصب تابلو فرمان، نصب تابلو سه فاز، نصب تراول کابل و اخذ استاندارد آسانسور از جمله مواردی می‌باشد که باید مرحله به مرحله برای تعمیر و نصب آسانسور انجام شود. امور اخذ مجوز و استاندارد ساختمان را به ما بسپارید.

در صورت داشتن هرگونه سوال از هزینه‌های تعمیر و نصب آسانسور می‌توانید به صورت ۲۴ ساعته با پشتیبان‌های بدادم در تهران و اصفهان و مشهد و کرج در ارتباط باشید.

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>