ما را در شبکه های اجتماعی

رسوب زدایی آبگرمکن

رسوب زدایی آبگرمکن

 

رسوب زدایی آبگرمکن که با عنوان های دیگری مانند رسوب گیری آبگرمکن و جرم گیری آبگرمکن هم مشخص می شوند، فرایندی است که برای از بین بردن رسوبات درون لوله های آبگرد آبگرمکن به کار می رود.  در این مطلب درباره رسوب زدایی آبگرمکن دیواری، رسوب گیری آبگرمکن مخزنی، جرم گیری آبگرمکن زمینی، هزینه رسوب زدایی آبگرمکن و روش های رسوب زدایی آبگرمکن صحبت شده است. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

بسیاری از مشکلاتی که برای آبگرمکن به وجود می آید و کارکرد آن ها را مختل می کند به دلیل وجود همین رسوبات است. یک کارشناس در حوزه تعمیر آبگرمکن به خوبی می تواند این مشکلات را تشخیص دهد و برطرف شان کند.

 آبگرمکن تان به خوبی کار نمی کند؟ برای تعمیر آبگرمکن با ما تماس بگیرید. 

رسوب زدایی آبگرمکن شبانه روزی در بدادم برس

رسوب ردایی آبگرمکن یکی دیگر از خدمات مجموعه بدادم برس است که با هدف جلب رضایت شما مشتریان عزیز ارائه می شود. مانند خدمات دیگر ما در حوزه تعمیر و سرویس لوارم خانگی، تاسیسات گرمایشی و سرمایشی، جرم گیری آبگرمکن نیز با کیفیت بالا انجام می شود. خدمات ما در زمینه جرم گیری آبگرمکن مربوط به موارد زیر است :‌

 • رسوب گیری آبگرمکن مخزنی
 • رسوب گیری آبگرمکن دیواری
 • رسوب گیری آبگرمکن زمینی

 

جرم گیری آبگرمکن با ضمانت یکساله

تمام خدماتی که در مجموعه بدادم برس ارائه می شوند، توسط بهترین تعمیرکاران، سرویسکاران و متخصصان انجام می شوند. استفاده از افزاد خبره و کاربلد باعث می شود بتوانیم خدمات مان را در هر زمینه ای گارانتی کنیم. جرم گیری آبگرمکن در انواع مدل ها هم یکی از خدماتی است که با ضمانت کیفیت انجام می شوند.

در صورتی که برای رسوب زدایی آبگرمکن دیواری و یا ایستاده تان با بدادم برس تماس می گیرید، مطمئن باشید که این خدمات تا حداقل یک سال تضمین می شوند.

 

رسوب زدایی آبگرمکن دیواری

قبل از اینکه به رسوب گیری آبگرمکن دیواری بپردازیم لازم است تعریفی از رسوب به شما ارائه دهیم. رسوب، در واقع کربنات و سولفات کلسیم و منیزیم است که بر دیواره داخلی لوله های آبگرمکن باقی می ماند. میزان رسوب گذاری بسته با نوع آب و سختی آن در مناطق مختلف، متفاوت است.

ایجاد رسوب در آبگرمکن های دیواری امری طبیعی است اما باید هر از گاهی عمل رسوب گیری آبکرمکن انجام شود تا آبگرمکن دیواری شما یا هر نوع آبگرمکن دیگری که از آن استفاده می کنید، به خوبی قبل کار کند. در صورتی که جرم گیری آبگرمکن به موقع و منتظم انجام نشود، این رسوب ها ضخیم می شوند و ضخامتشان باعث کم شدن قطر لوله و نرسیدن حرارت مناسب به آب می شود. رسوب بستن آبگرمکن از عمر آبگرمکن شما کم می کند.

در نتیجه اگر احساس کردید، آبگرمکن دیواری شما یا هر آبگرمکن دیگری، به خوبی آب را گرم نمی کند، ممکن است رسوب های راخل لوله های آن زیاد شده باشد و لازم است از یک متخصص برای رسوب زدایی لوله آبگرمکن دیواری کمک بگیرید.

در مجموعه بدادم برس عمل رسوب زدایی آبگرمکن دیواری بوتان که یک مدل محبوب بین مردم است، ارائه می شود. اگر از آبگرمکن دیواری بوتان و یا هر آبگرمکن دیگری استفاده می کنید، می توانید برای رسوب زدایی لوله های آبگرمکن دیورای با ما تماس بگیرید.

 

هزینه رسوب زدایی آبگرمکن دیواری و دیگر انواع آبگرمکن

ما در مجموعه بدادم برس همواره در تلاشیم تا خدمات مان را با کمترین هزینه به مشتریان عرضه کنیم. رسوب زدایی آبگرمکن نیز یکی از این خدمات است که با کمترین اجرت ممکن توسط تیم بدادم برس انجام می شود. اگر در زمینه جرم گیری آبگرمکن تخصصی ندارید، جان خود را با استفاده از اسید رسوب زدایی به خطر نیندازید. هزینه رسوب گیری آبگرمکن را بپردازید و این کار را به متخصصان با تحربه بسپارید تا با بهترین کیفیت و به صورت تضمینی جرم گیری آبگرمکن را انجام دهند.

رسوب گیری آبگرمکن

روش های رسوب زدایی آبگرمکن

برای جرم گیری آبگرمکن دیواری و دیگر مدل های آبگرمکن، روش های مختلفی وجود دارد. در این قسمت روش های رسوب گیری ابگرمکن را آورده ایم.

 

رسوب زدایی ثقلی

رسوب زدایی مبدل گرمایی به روش ثقلی به صورت زیر انجام می شود.

 1. مبدل گرمایی را از محل خود خارج نموده و قبل از هر چیز نسبت به تخلیه آب موجود در آن اقدام می نمایند. که نحوه ی انجام آن بدین صورت است که یک طرف مبدل را در محل تخلیه آب قرار داده و ازطرف دیگر توسط فشار هوا (دمیدن یا فوت کردن) آب مبدل را تخلیه می کنند.
 2. به یک طرف لوله مبدل شیلنگ لاستیکی و طرف دیگر لوله پلاستیکی نوع PP را متصل می کنند. لوله پلاستیکی باید از سطح مبدل گرمایی دارای ارتفاع مناسبی (حدود یک متر) باشد که در بالای این لوله یک قیف قرار می گیرد.

مبدل گرمایی را در تشت پلاستیکی بزرگ که درون آن به مقدار کافی آب باشد قرار می دهند تا چنانچه محلول رسوب گیری سرریز کند یا پاششی داشته باشد تغییر رنگ روی مبدل گرمایی ایجاد نشود. اگر در فصل سرما باشد بهتر است آب موجود گرم باشد تا رسوب گیری زودتر انجام شود.

 1. مقداری اسید از طریق قیف در مبدل می ریزیم تا از طرف دیگر مبدل، درون ظرف دیگری بریزد. وجود کف به همراه اسید خروجی از طرف دیگر بیانگر حل شدن رسوب درون مبدل در اسید است برای رسوب زدایی کامل اسید درون ظرف دوم را دوباره از طریق قیف در مبدل می ریزیم و این عمل را چندین بار تکرار می کنیم تا محلول خروجی از مبدل بدون کف باشد.

نکته قابل توجه اینکه در لحظه اول که اسید وارد مبدل می شود به دلیل واکنش شیمیایی پاشش شدیدی از بالای فیق ایجاد می شود که در صورت عدم توجه باعث ایجاد خسارت میشود. دقت داشته باشید به محض ریختن اسید داخل قیف ته ظرف را روی قیف قرار دهید که پاششی ایجاد نشود و بعد از این که تمام اسید را داخل مبدل ریختیم چندین بار این عمل را تکرار می کنیم تا کاملا تمام رسوب داخل مبدل گرفته شود و هیچ گونه کفی اسید نداشته باشد.

 

نکته:

در مرحله اول که اسید وارد مبدل می شود خروجی مبدل به صورت کف می باشد و هر چند بار که اسید دور بخورد این کف کم می شود و  وقتی که کاملا جرم مبدل گرفته شود دیگر هیچ گونه کف همراه اسید خارج نمی شود. پس از پایان کار ظرف اسید را کنار گذاشته و آب خالص درون قیف بریزید تا مبدل کاملا شسته شود.

 

 1. بعد از رسوب گیری کامل باید مبدل گرمایی را با آب کاملا شست و شو داد و در جای خود نصب نمود.

 

رسوب زدایی آبگرمکن با پمپ

یکی دیگر از روش های رسوب گیری مبدل ها استفاده از پمپ می باشد.

در این روش پمپ اسید شویی را در ظرف اسید قرار می دهیم و خروجی پمپ را به یک طرف مبدل گرمایی وصل نموده و طرف دیگر مبدل گرمایی با استفاده از شلنگ لاستیکی به ظرف ارتباط می دهیم. پس از چند دقیقه کار کرد پمپ تمام جرم داخل مبدل گرمایی گرفته می شود. پس از پایان کار در ظرف مربوطه آب تمیز ریخته و مبدل را با آب شست و شو می دهیم و در محل خود نصب می نماییم.

لازم به ذکر است که بعضی از سرویس کاران در بازار کار از پمپ آب کولر نیز استفاده می کنند که در این روش مشکلی وجود دارد که بخار اسید باعث خرابی زودرس شافت پمپ کولر شده و نهایتاً باعث خرابی پمپ کولر می شود و مقرون به صرفه نمی باشد.

 

وسایل مورد نیاز:

 1. پمپ اسید شوئی 1 عدد 2 عدد
 2. شلنگ 2/1 اینچ قابل انعطاف 2 عدد
 3. ظرف مناسب پلاستیکی جهت ریختن اسید 1 عدد
 4. مبدل گرمایی 1 عدد
 5. اسید یک گالن
 6. آب یک گالن
 7. عینک محافظ
 8. ماسک دهنی

 

نکات فنی و ایمنی:

 1. با توجه به اینکه پمپ مربوطه از برق 220 ولت استفاده می کند نهایت دقت نسبت به عایق بودن کامل سیم ها داشته باشید.
 2. سیم رابط مورد استفاده حتما عایق و سالم باشد و از قرار گرفتن آن در مسیر عبور و مرور اجتناب گردد.
 3. دقت داشته باشید پمپ مربوطه هیچگونه اتصال بدنه نداشته باشد.
 4. با توجه به اینکه اسید باعث خوردگی فلزات می شود بیشتر از پمپ های پلاستیکی استفاده شود.
 5. حتماً جهت جلوگیری از استنشاق گاز اسید از ماسک و عینک استفاده شود.

 

مراحل انجام کار:

 1. اسید را داخل ظرف پلاستیکی بریزید.
 2. آب مبدل حرارتی را کاملاً تخلیه نمایید.
 3. پمپ اسید شوئی را داخل ظرف اسید قرار دهید به صورتی که مکش پمپ داخل اسید قرار گیرد.
 4. شلنگ خروجی پمپ را به ورودی مبدل گرمایی وصل نمایید.
 5. شلنگ خروجی از مبدل گرمایی را داخل ظرف اسید قرار دهید.
 6. سیم پمپ را به برق وصل کنید تا اسید درون مبدل گردش نماید و منتظر می مانیم که تمام رسوب های داخل مبدل گرفته شود و در پایان پمپ را داخل ظرف آب تمیز قرار می دهیم تا مبدل کامل شسته شود.

 

رسوب گیری آبگرمکن با دستگاه ویژه

یکی از روش هایی که اخیراً مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده از دستگاه خاصی است که برای رسوب گیری انواع مبدل های شوفاژ دیواری و آبگرمکن دیواری استفاده می شود.

این دستگاه دارای یک مخزن اسید به ظرفیت 3 تا 8 لیتر است. داخل این مخزن یک دستگاه پمپ اسید شوئی قرار دارد، مخزن دارای یک روزنه برای ریختن اسید به داخل است و یک محل تخلیه برای اسید کار کرده در نظر گرفته شده است. دو عدد شلنگ با قطرهای 2/1 اینچ به این دستگاه وصل است که یکی برای خروج اسید از مبدل و ورود آن به دستگاه و دیگری برای خروج اسید از دستگاه و ورود به مبدل گرمایی است. این دستگاه دارای یک تایمر (زمان سنج) می باشد که نسبت به نوع و میزان رسوب هر مبدل زمان مشخصی روی آن تنظیم می شود که بعد از پایان زمان دستگاه را خاموش می کند یکی از مزایای این دستگاه این است که می توان از آن در منزل مشتری استفاده کرد.

 

وسایل مورد نیاز:

 1. دستگاه رسوبزدا 1 عدد
 2. شلنگ قابل انعطاف بلند 2 عدد
 3. قیف برای ریختن اسید داخل دستگاه 1 عدد
 4. مبدل گرمایی آبگرمکن دیواری 1 عدد
 5. اسید کلریدریک %20 یک گالن
 6. آب جهت شست و شوی پایانی 1 گالن
 7. عینک محافظ سفید
 8. ماسک دهنی

 

مراحل انجام کار:

 1. ابتدا آب مبدل گرمایی را کاملاً تخلیه کنید.
 2. شلنگ های بلند مربوط به دستگاه را به دو طرف مبدل با مهره یک دوم با واشر مناسب وصل می کنیم.
 3. حدود 3 لیتر اسید توسط قیف در دستگاه میریزیم.
 4. دستگاه را روشن نموده و تایمر آن را روی 15 دقیقه تنظیم کنید.
 5. پس از پایان رسوب زدایی مبدل را با آب شستشو می دهیم.

 

نکات ایمنی:

 1. کف دستگاه داخل آب قرار نگیرد.
 2. از روشن نمودن دستگاه بدون مواد رسوب گیری جدا خودداری شود.
 3. توجه کامل داشته باشید که هیچگونه اتصال بدنه ای وجود نداشته باشد.
 4. با توجه به برق 220 ولت دستگاه ها حتماً سیم مربوطه در محل عبور و مرور قرار نگیرد.

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

4 پاسخ

 1. با درود فراوان
  ممنون از مطلب مفید و آموزنده :)))))

 2. سلام، وقت بخیر
  به چه علت آبگرمکن دیواری رسوب می گیره؟ چه کار کنیم که پیشگیری شود؟ و اینکه آیا آبگرمکن زمینی ها هم باید رسوب زدایی بشوند؟

 3. رسوب آبگرمکن ناشی از سختی بالای آب مصرفی است…آب سخت آبی ست که املاح و مواد معدنی آن بالا باشد *صابون کف نمیکند*هرچه آب گرم مصرفی دارای دمای کمتری باشد رسوب و جرم کمتری در آبگرمکن تشکیل میشود همچنین استفاده از مخزن یا فیلتر رزین
  سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>