ما را در شبکه های اجتماعی

تعمیر فندک اجاق گاز

تعمیر جرقه زن اجاق گاز | تعمیر فندک اجاق گاز

در برخی مواقع تعمیر جرقه زن اجاق گاز یا تعمیر فندک اجاق گاز واجب می شود. آیا می دانید چه زمان باید برای تعمیر جرقه زن اجاق گاز اقدام کرد ؟ معمولا در مواقعی مانند جرقه زدن مداوم اجاق گاز . جرقه نزدن اجاق گاز لازم است برای تعمیر فندک اجاق گاز اقدام شود. تا انتهای این پست با ما همراه باشید تا دلایل جرقه نزدن اجاق گاز و علت جرقه زدن مداوم اجاق گاز را توضیح دهیم. همچنین به شرایط دیگری که تعمیر جرقه زن اجاق گاز ضروری است اشاره کرده ایم.

برای اطلاع از خدمات تعمیر اجاق گاز کلیک کنید.

 

چه زمانی باید برای تعمیر جرقه زن اجاق گاز اقدام کنیم ؟

جرقه نزدن اجاق گاز و به طور کلی مشکل دار شدن جرقه زدن که یکی از نتایج آن ممکن است جرقه زدن مداوم اجاق گاز باشد، به دلایل زیر اتفاق می افتد. در این قسمت مواردی که باعث خرابی فندک می شوند را آورده ایم که در این مواقع لازم است از یک تعمیرکار برای تعمیر جرقه زن اجاق گاز کمک بگیرید.

 

ریختن مایعات روی اجاق گاز

زمانی که اجاق گاز را می شویید باید دقت کنید که هیچ آبی به فندک نفوذ نکند زیرا آب باعث خراب شدن فندک و جرقه زن می شود و اجازه نمی‌ دهد جرقه ای برای روشن کردن گاز ایجاد شود.

اما اگر دیدید جرقه زن درست کار می کند ولی شعله اجاق گاز روشن نمی شود دنبال دلایل دیگری از جمله بسته شدن منافذ شعله، قطع بودن گاز و … باشید.

 

فعال بودن قفل اجاق گاز

در اجاق گازهای جدید کنترل قفل یکی از ویژگی هایی است که برای رعایت نکات ایمنی روی دستگاه نصب شده است. مثلا اجازه نمی دهد که کودکان گاز را باز کنند. اگر قفل اجاق گاز فعال باشد با باز کردن ولوم شیر گاز، جرقه زن فندک دیگر کار نکرده و گازی هم خارج نمی شود، در نهایت شعله نیز روشن نمی‌ شود.

هر موقع جرقه زن کار نکرد، صفحه نمایش اجاق گاز را نگاه کنید. اگر روی آن locked نوشته شده بود، قفل اجاق گاز فعال است. آن را غیر فعال کنید تا جرقه زن شروع به کار کند. انگشت خود را روی کلید قفل ثابت نگه دارید تا صدای باز شدن قفل شنیده شود.

 

نوسانات برقی

از دلایل دیگری که باعث خراب شدن جرقه زن اجاق گاز می شود این است که نوسانات برق باعث سوختن فندک شود. برای تعمیر فندک اجاق گاز از تعمیرکاران وسایل خانگی کمک بگیرید. اگر امکان تعمیر نبود فندک باید تعویض شود.

 

قرار نگرفتن الکترود جرقه زن در جای خودش

اگر الکترود جرق زن به درستی سر جای خودش قرار نگرفته و فاصله اش از شعله زیاد باشد، حتی اگر جرقه زده شود شعله روشن نخواهد شد. برای حل این مشکل با دست الکترود جرقه زن را به صفحه شعله نزدیک تر کنید. مواظب باشید که شعله یا جرقه زن گرم نباشد و دستتان نسوزد.

 

نگه داشتن طولانی دکمه فندک (در فندک های غیراتوماتیک)

در صورت غیر اتوماتیک بودن فندک اجاق گاز شما باید برای زدن فندک دست خود را روی دکمه فندک قرار دهید. اگر به مدت زیادی دکمه فندک را فشار دهید به مرور زمان دکمه فندک خراب شده و جرقه زن از کار می افتد.

اگر قصد تعمیر فندک اجاق گاز را دارید، حتما دستکش بپوشید و نکات ایمنی را رعایت کنید. زیرا در سیستم فندک اجاق گاز با جریان برق در تماس هستید.

 

علائم خراب بودن جرقه زن اجاق گاز

معمولا جرقه زن در هر ثانیه باید یک جرقه بزند. اگر جرقه زدن بیشتر از یک ثانیه طول بکشد، به این معنی است که ترانس جرقه زن خراب شده است.  رنگ جرقه اجاق گاز باید آبی باشد. زرد یا نارنجی شدن رنگ جرقه نشان دهنده وجود مشکل در جرقه زن اجاق گاز است.

 

علت جرقه زدن مداوم اجاق گاز چیست ؟

یکی از دلایل جرقه زدن مداوم اجاق گاز نوسان در جریان برق است. با نوسانات برق فندک اجاق گاز می سوزد. دلیل دیگر جرقه زدن مداوم نفوذ رطوبت به داخل جعبه فندک می باشد.

وقتی رطوبت وارد جعبه فندگ می شود، سنسورهای اجاق گاز فعال شده و برای هشدار ایمنی فندک به طور مداوم جرقه می زند. به طور کلی مهم ترین دلیل جرقه زدن مداوم اجاق گاز، ورود آب از طریق شستشو یا سر رفتن غذا به درون فندک است.

 

با جرقه زدن مداوم اجاق گاز چه کنیم؟

ابتدا برق اجاق گاز را قطع کنید تا فندک در اثر جرقه زیاد نسوزد. به هیچ عنوان دوباره نباید برق را وصل کنید. زیرا با ورود برق آزاد به دستگاه خسارت بیشتری وارد می شود. هرگز برای قطع کردن جرقه ها دکمه فندک را فشار ندهید زیرا با این کار ترانس جرقه زن آسیب خواهد دید.

علت اصلی جرقه‌ های مداوم خراب شدن الکترود و ماژول اجاق گاز است. برای رفع مشکل این دو قطعه را تعویض کنید. برخی مواقع نیز جرم گرفتن فضای بین فندک و شعله علت این جرقه هاست. برای رفع مشکل آن قسمت را تمیز کنید و رطوبت آن را کاملا خشک کنید. همواره سعی کنید تعمیر وسایل منزل را به متخصصین مجرب و ماهر بسپارید.

 

علت جرقه نزدن اجاق گاز چیست ؟

زمانی که با مشکل جرقه نزدن اجاق گاز رو به رو می شوید حتما برای تان سوال پیش می آید که چرا اجاق گاز جرقه نمی زند ؟ علت جرقه نزدن اجاق گاز چیست ؟ ما به پرسش شما پاسخ داده ایم و دلایلی که باعث جرقه نزدن اجاق گاز می شوند را توضیح داده ایم:

 

1- مرطوب شدن شعله ها

در زمان تمیز کردن اجاق گاز اگر رطوبت درون شعله ها نفوذ کند مانع از جرقه زدن می شود. برای خشک کردن شعله ها می توانید از سشوار کمک بگیرید.

 

2- مسدود شدن منافد شعله ها

اگر شعله ها دچار انسداد شوند دیگر گازی خارج نمی شود و جرقه زن کار نخواهد کرد. برای باز کردن گرفتگی شعله ها توسط گرد و غبار یا تکه های غذا از اشیا تیز استفاده نکنید.

 

3- فعال بودن کنترل قفل اجاق گاز

اگر کنترل قفل اجاق گاز فعال باشد، فندک از کار می افتد و دیگر جرقه نمی زند. وقتی روی صفحه نمایش اجاق گاز کلمه locked نوشته، معنی اش این است که کنترل قفل فعال است.

برای غیر فعال کردن این ویژگی، دست خود را به مدت چند ثانیه روی صفحه نمایش نگه دارید تا صدای باز شدن قفل را بشوید. اکنون دیگر جرقه زن فندک شروع به کار خواهد کرد.

 

4- وجود هوا داخل شعله اجاق گاز نو

اگر به تازگی اجاق گاز را خریداری کرده اید، قبل از استفاده و زدن فندک باید تمام شعله ها باز شوند تا هوای اضافی که در لوله های اجاق گاز وجود دارد، خالی شود. سپس فندک و جرقه زن به درستی عمل خواهند کرد.

 

هدف از نوشتن این مطلب، آشنایی شما با موارد موثر در خراب شدن فندک اجاق گاز بوده است. و اینکه بدانید چه زمانی باید برای تعمیر فندک اجاق گاز اقدام کنید و تعمیر جرقه زن اجاق گاز را به چه کسی بسپارید. جرقه نزدن اجاق گاز و جرقه نزدن اجاق گاز نیز از موارد شایعی است که برای مردم پیش می آید و دلایل آ را توضیح دادیم. امیدواریم که برایتان مفید بوده باشد.

 

 

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>