ما را در شبکه های اجتماعی

سایز لوله فاضلاب ساختمان

سایز لوله فاضلاب ساختمان

سایز لوله فاضلاب ساختمان بایستی چند باشد؟ انواع سایز لوله فاضلاب کدام‌اند و در چه مواردی استفاده می‌شوند؟ آیا اصول لوله کشی فاضلاب ساختمان را میدانید؟ امروزه هدف از لوله کشی آب و فاضلاب مخصوصا در شهرها، تهیه آب تصفیه شده و قابل مصرف برای آشامیدن و مصارف بهداشتی و خارج کردن فاضلاب از محیط مسکونی می‌باشد. درست به همین علت لوله کشی ساختمان را باید طبق نقشه و به طرز صحیح انجام داد. باید مشخص شود که در ساختمان بایستی از چه سایز لوله فاضلابی استفاده کرد.

قواعد خاصی برای انتخاب لوله فاضلاب وجود دارد که در قوانین رسمی ساختمان نوشته شده است. در کشورهای مختلف این قوانین هم مختلف است و بستگی به شرایط جغرافیایی دارد. در تمامی واحدهای مسکونی لوله کشی آب ساختمان اهمیت زیادی دارد زیرا از طریق همین روش می‌توانید آب را به داخل ساختمان منتقل کنید. مواد زائد و آب کثیف و آلوده از طریق لوله کشی فاضلاب از ساختمان خارج می‌شود. امروز در بدادم برس قصد داریم تا شما را با سایز لوله فاضلاب ساختمان آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

طراحی نقشه لوله کشی فاضلاب ساختمان

نقشه لوله کشی فاضلاب ساختمان در سیستم لوله کشی ساختمان اهمیت بالایی دارد. اگر لوله کشی فاضلاب و سایز لوله فاضلاب ساختمان اشتباه باشد، صدمات آن غیر قابل جبران است. نقشه لوله کشی ساختمان بایستی با توجه به تعداد طبقات، قطر لوله ها، اتصالات و بسیاری از موارد دیگر بررسی و مشخص شود. در هنگام طراحی نقشه لوله کشی ساختمان، به منظور جلوگیری از ورود گازهای خطرناک و بد بو موجود در فاضلاب توسط باکتری های مختلف، سیفون و لوله‌های تهویه مناسب تعبیه می‌شوند.

انواع سایز لوله فاضلاب ساختمان

سایز لوله‌های فاضلاب و انواع آن

در انتخاب جنس لوله برای لوله کشی فاضلاب ساختمان، تنوع بسیار بالایی وجود دارد. با توجه به مزایا و معایب هر کدام از آنها، می‌توانید بهترین لوله را خریداری کنید. در طراحی نقشه کشی فاضلاب، اینکه از چه لوله‌ای برای قسمت‌های مختلف استفاده شود، از پیش مشخص می‌شود. سایز لوله فاضلاب ساختمان برای بخش‌های مختلف نیز بایستی توسط افراد متخصص انجام شود.

 • لوله های پلی اتیلن
 • لوله های گالوانیزه
 • لوله های چدنی
 • لوله های پلیکا قوی یا نیمه قوی
 • لوله های پوش ویت
 • لوله های pvc

لوله های پلی اتین

لوله‌های پلی اتین با سه نوع چگالی کم، زیاد و متوسط ساخته می‌شوند و هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. لوله‌ای که چگالی زیادی دارد سنگین‌تر بوده و وزن بالایی دارد اما هم‌زمان از دو نوع دیگر مقاومت بالاتر و سختی و زبری بیشتری دارا می‌باشد.

لوله‌های گالوانیزه

برای ساخت این لوله ها از فولاد نرم استفاده می شود که در مقابل اسید و زنگ زدگی مقاوم است. اما امکان خوردگی این لوله‌ها در اثر حرارت جوشکاری وجود دارد. از این لوله درخارج کردن فاضلاب لوازم بهداشتی کوچک استفاده میشود.

لوله های چدنی

در گذشته برای لوله کشی ساختمان از این لوله‌ها استفاده می‌کردند و به دلیل اجرایی سخت و دشوار، سنگین بودن لوله، پرهزینه بودن، زمان بر بودن در اجرا و جرم گیر بودن، کوچک شدن سایز داخلی لوله و رسوب پذیری لوله، دیگر در ساختمان‌ها از این لوله استفاده نمی کنند.

لوله های پلیکا قوی یا نیمه قوی

امروزه در ساختمان‌ها به دلیل سبک بودن لوله و ارزان بودن اتصالات، کم هزینه بودن در اجرا، کم هزینه بودن ابزار و وسایل برای اجرای لوله کشی فاضلاب، سرعت بالای اجرای لوله کشی،  بیشتر از این نوع لوله ها استفاده می کنند. انجام کار با لوله پلیکا به این صورت است که سر لوله را داغ کرده و بعد از آن سطح بیرونی لوله دیگر را به مقدار کافی چسب کاری می‌کنند و لوله را داخل یک دیگر می‌گذارند. در مدت زمان خیلی کم این دو لوله به هم می چسبند.

لوله‌های پوش ویت

لوله‌های پوش فیت از نظر کیفیت از پلیکا قوی‌تر هستند. این لوله‌ها را به صورت سه پایه برش می‌زنند. اتصالات پوش فیت برعکس اتصالات پلیکا که توسط چیب به هم می‌چسبند، به یکدیگر متصل می‌شوند. در داخل هر اتصال یک اورینگ قرار دارد که دو سر لوله را به وصل می‌کند و اتصالات را آب‌بندی می‌کند.

لوله های pvc

لوله‌های pvc با دو جنس فشار قوی و فشار ضعیف در بازار وجود دارند. برای سیستم‌های فاضلاب از لوله فشار قوی استفاده می‌شود. از معایب این نوع لوله‌ها این است که شکننده بوده و در برابر سرما و گرما مقاومت کمی دارند.

انواع شاخه‌ها و لوله‌های فاضلاب

برای انتخاب صحیح سایز لوله فاضلاب ساختمان، ابتدا بایستی با انواع لوله در بازار آشنا شد:

لوله افقی فاضلاب:

تمامی آب‌های قسمت سرویس بهداشتی در ساختمان به لوله افقی فاضلاب می‌ریزد. این لوله، فاضلاب را به سمت لوله های زیرین هدایت می‌کند که وارد چاه اصلی شود.

لوله قائم فاضلاب:

این نوع لوله به شکل قائم است که فاضلاب را به صورت شاخه‌ای جمع میکند و در پایین‌ترین طبقه به لوله افقی اصلی می‌برد. مواد زائد وارد چاه اصلی فاضلاب می‌شوند.

لوله افقی یا اصلی:

در پایین‌ترین قسمت شبکه لوله کشی فاضلاب این نوع لوله وجود دارد. وظیفه این نوع لوله، هدایت فاضلاب ساختمان از لوله‌های قائم به پایین ترین لوله است.

لوله های هواکش:

مجموعه‌ای از لوله کشی فاضلاب ساختمان قسمت شبکه هواکشی است. برای شکل گیری و ارتباط شبکه لوله کشی فاضلاب با جریان هوای آزاد و حفظ آب و هوا، سیفون در مقابل فشار معکوس انجام می‌شود.

سیفون ها:

سیفون وسیله ای است که با نگه داشتن مقداری آب در مسیر، از پخش شدن هوای آلوده و گازهای موجود در داخل شبکه لوله کشی فاضلاب جلوگیری می‌کند و هیچ گونه اثری بر جریان عادی فاضلاب ساختمان ندارد.

برای هرگونه اطلاعات در زمینه خدمات لوله کشی فاضلاب به صفحه زیر مراجعه کنید. 

لوله کشی فاضلاب ساختمان چند طبقه

لوله کشی ساختمان که به انگلیسی Plumbing نامیده می شود، نوعی از لوله کشی است که برای تاسیسات گرمایش و سرمایش، آبرسانی و تخلیه فاضلاب ساختمان‌ها به کار می‌رود. لوله کشی از مهم‌ترین کارها در هنگام ساخت ساختمان است و باید مطابق اصول و قواعد مربوطه و توسط لوله کش‌های ماهر و با تجربه صورت گیرد. انتخاب سایز مناسب لوله فاضلاب ساختمان نیز ازجمله مواردی است که بایستی به متخصص آن سپرده شود.

برای لوله کشی باید به نقشه های لوله کشی رجوع کرد. در غیر این صورت، هزینه های زیادی به خاطر اصلاحات و تغییرات به وجود خواهد آمد. سیستم لوله‌کشی فاضلاب‌های چند طبقه دارای سه قسمت اصلی ونت عمودی، شاخه‌های انشعابی و خطوط افقی زیر زمینی است.

 • انواع لوله های ونت عمودی: خطوط عمودی از لوله هستند که از خط لوله تخلیه فاضلاب افقی در طبقه پایین ساختمان آغاز شده و تا پشت بام طبقه آخر ادامه دارد. لوله های ونت بر اساس نوع کارایی که در سیستم فاضلاب ساختمان چند طبقه دارند به انواع مختلفی از جمله ونت خشک، ونت تر و یا هواکش تقسیم بندی می‌شوند.
 • شاخه های انشعابی فاضلاب: خطوط انشعابی فاضلاب در واقع شاخه‌هایی از ونت عمودی شبیه به شاخه‌های درخت در سیستم لوله کشی فاضلاب هستند. این شاخه‌ها تجهیزات بهداشتی از قبیل توالت‌ها، حمام‌ها، سینک‌ها، ماشین‌های لباسشویی، ماشین‌های ظرفشویی و غیره را به ونت عمودی متناظر خود متصل می کنند. در شاخه های انشعابی فاضلاب مواد فاضلابی از تجهیزات بهداشتی در ساختمان گرفته شده و به خطوط تخلیه فاضلاب زیرزمینی منتقل می‌شود.
 • خطوط افقی زیرزمینی: خطوط لوله افقی زیرزمینی در قسمت زیرین ساختمان حرکت می‌کنند. این لوله‌ها با توجه به اندازه ساختمان اغلب در سایزهای 15 تا 20 میلی‌متر هستند. سیستم تخلیه فاضلاب با کمک نیروی گرانشی کار می‌کند. بنابراین فاضلاب، در داخل لوله‌های انشعابی از داخل ساختمان تا خط لوله اصلی فاضلاب در خارج از ساختمان هدایت می‌شود. لوله‌های افقی که تخلیه را از ونت‌های خشک و تر دریافت می‌کنند، لوله‌های تخلیه ساختمان نامیده می‌شوند.

لوله کشی فاضلاب سرویس بهداشتی

لوله کشی آب و فاضلاب از بخش‌های مهم عملیات ساخت و ساز است. در لوله کشی سرویس‌هاش بهداشتی باید با دقت و انتخاب مناسب، لوله‌کشی انجام شود. سایز لوله فاضلاب در این قسمت‌ها بسیار حائز اهمیت است.

لوله کشی توالت ایرانی

سیستم لوله کشی برای فاضلاب توالت ایرانی و همینطور سایز لوله فاضلاب ساختمان در این قسمت از خانه، دارای استانداردهای تعریف شده‌ای است. برای اینکه هنگام استفاده از توالت سنتی مشکلی پیش نیاید، لازم است تا فاصله کاسه توالت از دیوار به اندازه مناسبی باشد. این اندازه با در نظر گرفتن ابعاد توالت و همچنین کاسه توالت قابل پیش‌بینی است. انواع کاسه توالت ایرانی به طور متوسط ۴۰ سانتیمتر عرض و حدود ۶۰ سانتیمتر طول دارد. زمان اجرای لوله کشی، فاصله‌ای حدود ۳۰ تا ۳۵ سانتی‌متر برای نصب توالت در نظر گرفته می‌شود. لوله کشی فاضلاب توالت نباید به فاصله کمتر از ۲۵ سانتیمتر از دیوار نصب شود.

لوله کشی توالت فرنگی

برای اینکه مشکل گرفتگی و تخلیه در توالت فرنگی وجود نداشته باشد لازم است تا سیستم لوله کشی برای خروجی فاضلاب به درستی و در موقعیت مناسب اجرا شده باشد. شیب لوله‌های افقی برای سرعت بخشیدن به تخلیه و همینطور عملکرد موثر سیفون و اتصالات آب گرم و سرد نیز می‌بایست به صورت صحیح و استاندارد باشد. انتخاب درست سایز لوله فاضلاب ساختمان در قسمت توالت فرنگی خانه بسیار با اهمیت است.

برای نصب و تعمیر توالت فرنگی خود با بهترین قیمت می‌توانید به صفحه زیر مراجعه کنید. 

سایز لوله فاضلاب ساختمان مسکونی

نکات مهم در مورد لوله کشی و نقشه لوله کشی فاضلاب

 • شیب لازم در مسیر لوله‌های فاضلاب بایستی رعایت شود.
 • هنگام استفاده از لوله چک کنید که شکستگی یا ترک نداشته باشد.
 • تمام سیفون‌های استفاده شده دارای هواکش باشند.
 • لوله‌های گالوانیزه نباید در هیچ حالتی در کف و زیر کف لوله کشی باشند.
 • آزمایش اولیه لوله کشی با آب باید به مدت ۱۵ دقیقه و تحت فشار ۶ متر ستون آب باشد.
 • اتصال کل وسایل بهداشتی به شبکه فاضلاب باید با سیفون برقرار باشد.
 • در مسیر ورودی ماشین لباس‌شویی و ظرف‌شویی باید از اتصالات 45 به 90 درجه استفاده کنید.

رفع نشتی لوله فاضلاب

اولین کاری که بعد از  مشاهده نشتی فاضلاب باید انجام دهید جلوگیری از نشتی آب لوله می‌باشد.  ابتدا آب‌های مصرفی را قطع کرده و محل نشتی را به درستی بررسی کنید تا دلیل نشتی مشخص شود. اگر محل نشتی در داخل دیوار قرار گرفته  قسمتی از دیوار را تخریب کرده تا به لوله و محل شکستگی دسترسی کامل داشته باشید. چنانچه نشتی در قسمت سقف زیر توالت سرویس بهداشتی یا حمام مشاهده می‌شود، می‌توانید سقف کاذب را اندازه کف دست سوراخ کرده و محل نشتی را رویت کنید.
بعد از مشاهده قسمتی که باعث نشتی آب فاضلاب می‌شود می‌توانید با توجه به سیستم لوله کشی، جنس لوله کشی که پلیکا یا چدن است، اقدام به  تعمیر کنید. در سیستم لوله کشی چدنی می‌توانید از چسب چدن برای رفع نشتی لوله فاضلاب استفاده کنید. چنانچه لوله کشی شما پلیکا (پلاستیک) می باشد، از چسب های پی وی سی استفاده کنید. در تعمیر نشتی لوله‌‌ها حتما حواستان به سایز لوله فاضلاب که قبلا استفاده شده است، باشد. شما بایستی مجددا همان سایز را تکرار کنید.

هزینه لوله کشی ساختمان

قیمت لوله کشی ساختمان با دو روش محاسبه می‌شود. در روش اول مجری با ارایه قیمت متری یا کنتراتی و ذکر جزییات مانند نصب لوازم و شیرآلات با کارفرما توافق می‌کند. برای بدست آوردن قیمت دقیق هزینه و مخارج لوله کشی ساختمان بایستی با استعلام قیمت لوله و لوازم لوله کشی به صورت حدودی و دستمزد لوله کشی به مبلغ نهایی رسید. به خاطر همین در اغلب قراردادهای لوله کشی با دو شیوه متری و چکی یا کنترات بر مبنای اجرت، دستمزد لوله کش محاسبه می‌شود. قیمت‌های لوله کشی نیز بخاطر تورم و افزایش سالانه دستمزدها هرساله دستخوش تغییرات است.

تیم بدادم برس متشکل از کادری مجرب و کارآزموده است که در طی سالیان گذشته توانسته است عملکرد موفقی در زمینه انواع لوله کشی ساختمان و فاضلاب داشته باشد. برای هرگونه خدمات لوله کشی ساختمان در تهران می‌توانید با ما تماس بگیرید. مشاوره رایگان، خدمات ارزان در عین حال باکیفیت و با گارانتی را از ما بخواهید. 

اینستاگرام بدادم برس

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

یک پاسخ

 1. سلام،و عرض ادب،
  این همه زحمت کشیدید،ممنون از شما،
  ولی آخر نفرمودید،سایز لوله ونت،چقدر،باشد،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>